Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pianka Na Ocieplenie Dachu Pokrytego Deskowaniem I Papą.


ewenement22

Rekomendowane odpowiedzi

Nie panikuj przez 2 lata ciekło na te deski i są całe.

Jak masz już położoną blachę to one będą już tylko schły, ale to musi potrwać i grzaniem nie przyspieszyć zbytnio tego. Najlepiej docieplaj to za jakieś pół roku jak się wygrzeją same latem. Zwłaszcza jak chcesz robić pianką.

 

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To służy do zabezpieczania świeżego drewna przed grzybem, a ty tego grzyba już masz..

Szukaj innych preparatów , te będą dużo droższe.

 

Ale wg mnie takie postępowanie tj smarowanie zgnilizny, to "pudrowanie trupa"

czyli to co ruskie robią z mumią Lenina.

W ten sposób nigdy się nie pozbędziesz zgnilizny, tylko lokalnie zmniejszysz jej rozprzestrzenianie.

Jedyna rada to wywalić z dachu zgniłe deski i spalić.

Jednocześnie sprawdzając stan krokwi i pozornie zdrowych desek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pianki PUR, to w budynkach mieszkalnych powinno się stosować otwartokomórkową, która oddycha. Jeżeli wykonawca proponuje CI zamkniętokomórkową na dach do domu, to poszukaj innego.

 

Ja mam 25 cm pianki napylone bezpośrednio na membranę dachową paroprzepuszczalną. Krokwie są zalane od spodu, wystają tylko wieszaki do regipsów. Potem na piankę się daje paroizolację, żeby wilgoć z wnętrza domu w nią nie wchodziła.

 

Przy pianie otwartokomórkowej nie ma prawa nic gnić w więźbie dachowej.

 

W kwestii tych desek, to najlepiej by je było wywalić. Nie ocieplaj dachu przed całkowitym wysuszeniem więźby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wilgotnościomierz do drewna.

Ile wilgotności musi mieć drewno żeby ocieplić pianą?

Czy taki preparat jest bezpieczny dla zdrowia ludzi którzy będą mieszkali w tym domu

Boramon

http://allegro.pl/altax-preparat-grzybobojczy-5l-boramon-srodek-i6655391037.html

chcę nim miejscowo potraktować mój dach oraz całościowo  KUPRAFUNG-P Compact ​​​​​​​

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, że blachodachówkę założyłeś na dach pokryty papą? Czy zdarłeś tę papę przed położeniem blachy?

Jeżeli papa tam dalej jest, to ona będzie źródłem problemów, bo dach nie będzie oddychał. Pod blachę i pod dachówkę daje się membranę paroprzepuszczalną, żeby wilgoć z dachu miała gdzie uciec. Paroizolacja jest dopiero od środka na warstwie ocieplenia, po to żeby wilgoć nie wchodziła w izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianę można dać na deski od spodu, ale nie jeżeli jest na nich papa, która działa jak paroizolacja. W takim wypadku trzeba faktycznie zrobić jakąś dylatację i dać membranę paroprzepuszczalną, i dopiero potem pianę. Po napyleniu piany na deski z papą wilgoć nie będzie odprowadzana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja przed psiknięciem piany u siebie naciągnąłem membranę na listewki wysokości 3 cm. W każdym zamkniętym polu pomiędzy krokwiami zrobiłem wyloty powietrza, a na dachu blisko rynien zrobiłem wloty powietrza. Od środka mam paroizolację. Mam nadzieję, że będzie to wystarczające do uniknięcia problemów. Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że przez to, że piana bezpośrednio dotyka desek to nie powstaje tam punkt rosy :) W takie bajki lepiej nie wierzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobić izolację membraną jakieś 2-3 cm od desek . Tylko mam pytanie czy potrzebuje dawać jakieś deseczki pionowe na środku pomiędzy krokwiami żeby piana później nie docisnęła tej membrany do desek? Czy piana zadziała w drugą stronę i pod wpływem ciężaru odciągnie jeszcze tą membranę od desek? Ma ktoś z tym jakieś doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed psiknięciem piany u siebie naciągnąłem membranę na listewki wysokości 3 cm. W każdym zamkniętym polu pomiędzy krokwiami zrobiłem wyloty powietrza, a na dachu blisko rynien zrobiłem wloty powietrza. Od środka mam paroizolację. Mam nadzieję, że będzie to wystarczające do uniknięcia problemów. Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że przez to, że piana bezpośrednio dotyka desek to nie powstaje tam punkt rosy :) W takie bajki lepiej nie wierzyć :)

Poproszę o liczby (wyliczenia punktu rosy) dla bezpośredniego styku dwóch izolatorów termicznych i ich wilgotności .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić, żeby piana nie docisnęła membrany? Może po prostu przypilnować jak będą membranę kładli, żeby była dobrze naciągnięta i zrobić nie 2 ale 3 cm od desek? Dodatkowo mam zamiar zrobić dookoła domu przerwę  2cm pomiędzy ociepleniem a deskami bo teraz jest styropian dociśnięty do desek.

Dzięki temu będzie jakiś wlot powietrza pomiędzy membranę a dechy. Dobrze kombinuję? Tylko jeszcze zastanawiam się czy nie powinno być wylotu powietrza np. w kalenicy. Tylko, że czasami więźby są na skos (dach czterospadowy) i wtedy już nie ma dojścia powietrza do kalenicy...

Co w takim przypadku? Jest na to jakaś rada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą przerwą dobrze kombinujesz. Ja bym dał jednak 4cm, przynajmniej tak zrobiłem u siebie.

Co prawda mam dach dwuspadowy, ale myśle, że przy większej szczelinie wlotowej powietrze też znajdzie sobię drogę.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie musi być wlot i wylot powietrza pod deskami. 

Czasem przy dachu kopertowym nie ma wyjścia i trzeba wiercić w krokwiach po kilka otworów 20-30 mm w celu zachowania minimalnego przepływu powietrza. 

 

Żeby nie popełnić błędów skutkujących zniszczeniem dachu proponuję poczytać. Wrzuć w wyszukiwarkę np. "wentylacja dachu z pelnym deskowaniem i kryciem wstepnym papa".

Zwróć uwagę na posty Andrzeja Wilhelmiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ocieplenie wełną robiłem sam, jakieś 15lat temu, coś tam się podziało, i zaczęło trochę dmuchać... :/

Jak się sprawuje piana ? Mam zamiar u siebie wywalić wełnę, i dać PUR. Warto ?

Proszę o info od osób, które zainwestowały w takie ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vmilo, ciezka decyzja, mialem ten dam dylemat.

Jako minusy do pianki postawiłem:

- słabsza termoizolacyjnosc piany otwartokomorkowej od dobrej wełny przy tej samej grubości ocieplenia

- wyższa cena

- czysta chemia - nie wiadomo co dzieje się z czasem, czy nie wydziela trujących substancji zwłaszcza w lecie i przy gorącym dachu (czarna dachówka) itp

- w izolacji zwykle biegną jakieś przewody el. Jak będziemy mieć pecha i w czasie burzy coś pierdyknie, zaiskrzy to szybko możemy mieć dach w ogniu ...

 

Swój dylemat rozstrzygnąłem na korzyść Rockwoola, nie wiem czy coś sie będzie dziać za kilka lat czy nie ale wiem ze na pewno nie grozi mi przypadkowy pożar.

Wełna jest dość sztywna i dobrze się ją kładzie nawet w pojedynkę.

Oprócz wełny rozważyłbym jeszcze wdmuchiwaną celulozę.

 

PS.

Nie jestem przeciwnikiem pianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Sporo poczytałem na temat piany, palność czy trucizny ponoć nie są zagrożeniem. Ale mam wrażenie, że tematy na necie zdominowane są przez wykonawców :)

Wełnę już przerobiłem, pewnie zrobiłem źle skoro w końcu zaszwankowała - oglądałem dziś od strony poddasza, wygląda na to że zjechała. Tylko co z foliami się podziało, że przedmuchuje ? Usunę wełnę, to będę wiedział... chyba :)

Co mi tam, zrobię pianę, i na własnej skórze się przekonam co to warte :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.