Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Wkładu Kominowego Do Kotła Gazowego Z Zamkniętą Komorą Spalania - Sposoby Z Rurą Jedno I Dwuścienną? Jak?


viper111

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad rodzajem wkładu kominowego do podłączenia kotła jedno funkcyjnego Vitodens 100W. Komin ma 4 metry, a piec jest przy samej kratce więc tylko dwa kolanka i szacht pionowy.
Sam komin jest w budynku 30 letnim ale szacht nigdy nie był używany do spalin - służył do wentylacji grawitacyjnej łazienki, w której teraz będzie kotłownia.
Pomieszczenie nie ma dodatkowej kratki wentylacyjnej ani drzwi z "nawietrznikami".

Reasumując, skoro mam "czysty" komin to śmiało mogę dać rurę jednościenną w szacht. Ale nie do końca rozumiem, dlaczego od pieca do kratki (tak naprawdę to nie będzie żadnej kratki aby była lepsza wentylacja a na wyglądzie zupełnie mi nie zależy) musi być rura dwuścienna (schemat v2)? Czemu piec nie może pobierać sobie powietrza bezpośrednio z otoczenia a powietrze do kotłowni wpadać będzie kominem (schemat v1). Czy w takim układzie (schemat v1) w pomieszczeniu będzie brakowało powietrza? Powietrze w kominie będzie miało wymuszony ciąg ku górze (komin będzie wysysał powietrze z pomieszczenia) i w pomieszczeniu nie będzie powietrza?
Czy w schemacie v2 osłona ścienna nr 6 musi być szczelna (kratka zamknięta) wówczas w kominie nie powstanie ciąg ku górze i piec będzie mógł bezproblemowo pobierać powietrze z komina? Czy dobrze rozumiem? A jeśli tak to abym miał wentylację w tym pomieszczeniu to powinienem cały komin aż do daszku zrobić rurą dwuścienną i wówczas nie muszę "zaślepiać" kratki komina?

post-69901-0-21224800-1479893106_thumb.jpg

post-69901-0-19029500-1479893107_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymóg wentylacji i dotępu powietrza pomieszczenia gdzie zamontowany jest kocioł jest bezwzgledny (!!!) i nie ma od niego odstępstwa. Nie możśna montować kotła gazowego w pomieszczeniu gdzie nie ma wentylacji i nawiewu powietrza. Kocioł gazowy nie pobiera powietrza z komina (!!!). Za to rozważ możliwość wyrzutu spalin i poboru powietrza przez ścianę  na stronie producenta są takie systemy,ale tu obowiązują dodatkowe przepisy odnośnie mocy kotła i odległości od budynków
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak muszę zamontować rurę dwuścienną w szacht. Wówczas wentylacja pomieszczenia będzie z szachtu (na zewnątrz rury dwuściennej) bowiem szacht ma wymiary 13x13 cm czyli po wsadzeniu rury dwuściennej 60/100 mm nadal pozostaje sporo przestrzeni do nawiewu wentylacyjnego pomieszczenia a nawiew powietrza dla kotła i spaliny realizowane będą rurą dwuścienną. Tak może być, dobrze rozumiem?

 

Hmmm ale jesli do pomieszczenia powietrze nie jest zaczerpywane przez komin to znaczy że ta kotłownia musi mieć jakąś inną czerpnię powietrza? Mam tam okienko, mogę je rozszczelnić i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary kratki wentylacyjnej to 14x14 i tyle musi być włożysz rurę 100 to zostaje ok 3 cm. Czyli wentylacji nie ma a być musi. Ja bym na takie skróty nie poszedł ale to kominiarz będzie Ci badał ciąg i sprawność wentylacji i do niego należy decyzja czy instalacvje dopuści do eksploatacji. Ja bym nie dopuścił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ależ możesz pobierać powietrze z pomieszczenia, tylko po co? Po to, żeby wychładzać to pomieszczenie i traci niepotrzebnie ciepło?

Poza tym jak będziesz pobierał powietrze z pomieszczenia to musisz zrobić nawiew świeżego powietrza przy podłodze, który zapewni dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza zarówno do spalania jak i do wentylacji. Czyli trzeba wywalić sporej wielkości dziurę, którą stale będzie wchodziło zimne powietrze, nawet jak kocioł się wyłączy i będzie w stanie oczekiwania to tym otworem i wentylacją będzie zbyt mocno wiało. 

Nie możesz uszczelnić pomieszczenia, bo każda wentylacja musi mieć także i nawiew. Tyle, że jak będziesz pobierał powietrze do spalania z zewnątrz to nawiew do wentylacji nie musi być aż tak duży. Dzięki temu oszczędzasz ciepło i nie wychładzasz domu.

Nie możesz użytkować jednego szachtu do spalim, nawiewu powietrza do spalania oraz wentylacji pomieszczenia.

Nawet jak wsadzisz wkład podwójny.

Z prostej przyczyny. Przy podwójnym, koncentrycznym systemie kominowym, zewnętrzną rurą leci zimne powietrze do kotła. To zimne powietrze powoduje wychłodzenie powietrza znajdującego się w szachcie. Pomijając już fakt, że na tej rurze będzie się wykraplać para wodna z ciepłego powietrza, tego wentylacyjnego to po drugie powoduje wychładzanie komina, który traci ciąg kominowy i przestaje wentylować.

Aby wentylacja mogła w ogóle działać to komin wentylacyjny musi być ciepły, bo tylko w takim kominie powstaje ciąg kominowy.

 

Tak więc musisz dysponować dwoma szachtami. Jednym robisz zestaw spalinowo-powietrzny, a drugi szacht ma być tylko wentylacyjnym.

Ponadto w oknach muszą być zamontowane nawiewniki, albo w ścianie zrobiony otwór nawiewowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.