Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor + Piec Elektryczny Co + Ii Taryfa - Jak?


BeerfaN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

To mój pierwszy post, więc się przedstawię - mam na imię Bartek, mieszkam pod Warszawą.

 

Kilka dni temu w wyniku pożaru sadzy sfajczył mi się kawałek domu. Postanowiliśmy nie kusić losu i rezygnujemy z kominka, którym dogrzewaliśmy dom.

 

Mam prąd w dwóch taryfach - nocna wychodzi ponad 2 razy taniej i teraz mam problem do rozwiązania: jaką ilość energii powinienem zgromadzić w buforze (inaczej: jaka pojemność i jaka temperatura wody) aby wystarczała na grzanie w systemie 2- taryfowym (prąd tańszy od 22 do 6 i 13-15)

 

Mam pomysł zainstalować bufor w obecnym systemie CO (piec elektryczny kospel 18kW) i w drugiej taryfie nagrzewać wodę w nim, by później w I taryfie piec nie chodził - jedynie pompa CO.

 

Dom w systemie kanadyjskim, dobrze docieplony, powierzchnia użytkowa 160m2 (nawet w silne mrozy piec wyrabiał na 2/3 mocy ogrzać dom).

 

Proszę o ewentualne sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abys mogł grzac tylko w drugiej taryfie to zakładajac ze masz zapotrzebowanie na energie sredno ok 9-10kW na godzine to bufor min 1000l a max 1400l,zeby dokładnie to okreslic to wystarczy wlączyc grzalki i zobaczyc ile potzreba energi na godzine oczywisce srednia min z doby pozniej mzna wyliczyc bufor a czy 18kw wystarczy aby tak cyklicznie podgrzewac to nie jestem pewien mysle ze standart to bedzie systemowy ok 22-24kw wez jeszcze poprawke na spadki napiec bo to pozniej moc tak leci ze szkoda gadac tak wiec kociołek 24kW mam nadzieje ze nasz takie przyłacze pradu min 25Anajlepiej 32 A a gazu nie masz tam w mieszkaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu niestety brak. Poza tym chyba taniej wychodzi II taryfa niż gaz. A i wielki brat nie będzie mnie denerwował zakręcaniem kurka z gazem :]

 

Waham się czy jednak nie postawić nowego komina i pieca na drewno. Tylko nie wiem, czy urzędnicy dadzą pozwolenie - podpadam pod Warszawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no policzmy zkładamy ze metr gazu dobrze spalonego to daje 9kW koszt gazu to 1,7zł koszt pradu ?zakładajac zemamy 30gr brutto za druga taryfe to da nam 2,7 zł za 9 kW no jakby nie patrzec to drozej niestety, mozemy nieco zanizyc realne spalanie 1 m gazu ze da nam 8,5kW zeby ktos nie zazucił ze jakies idealne spalanie,jest jeden wielki plus grzania pradem nikt cie nie oszuka bo kilowat jest kilowat a z gazem sie robi jak chce ,wegiel mieszany,drewno tez ze niby dobre sezonowane i inne farmazony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam Bartek ja budóję a raczej zacznę dopiero za 3 miesiące i chcę ogrzewać się właśnie prądem na 117 m domek o kubaturze 590 m wg obliczeń instalatora powinien mi wystarczyć bufor 700-800 litrów dla bezpieczeństwa 1000 l np duże mrozy na 54 m ogrzewanie podłogowe jeżeli budynek jest dobrze ocieplony i wybudowany energooszczedny lub niskoenergooszczędny to prąd a gaz powinien wyjść taniej jeżeli domek ma zapotrzebowanie energetyczne 70kwh /m na rok lub mniej to cena za ogrzewanie miesięcznie prądem na taryfie g12 powinna wynieść ok 360 zł gazem ok 260 zł wychodzi że prądem bedzie 100 zł drożej lecz za gaz w okresie nie grzewczym wzrasta abonament do ponad 100 zł miesięcznie więc zakładając 6 miesiecy ogrzewania płacimy tyle samo a koszta z inwestycją nietrzeba budować komina piec jest tańszy od gazowego koszt instalacji i przyłączy etc to czysty zysk bufor 1000 l tak jak u mnie powinien być połączony z bvoilerem z wężownicą do ciepłej wody . 2 taryfa się opłaca ponieważ pralke można ustawiać na noc zmywarke czy inne urządzenia .

A co do mocy kotła spokojnie wystarczy 18 kw ponieważ jeżeli KW= KJ/S czyli do podgrzania 1000 litrów przez 4 godziny o 10 stopni potrzebujemy 2,91 kw jeżeli coś żle to niech mnie ktoś poprawi

czyli 18 kw grzejąc 4 godziny podgrzeje 1000 l z 0 do 60 st spokojnie wystarczy. Chyba najwazniejsze w tanim ogrzewaniu to izolacja i rekuperacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

@BeerfaN

Jeśli chodzi o ogrzewanie prądem w drugiej taryfie ,, to przy obecnych cenach węgla zaczyna być coraz atrakcyjniejsze.

W połowie stycznia, gdy temperatura na dworze spadała do -18 st. C., to w jednym z okolicznych składów cen węgla skoczyła do 1000 zł za tonę.

Więc do rzeczy.

W buforze 1000 litrów możesz zakumulować około 60 kWh energii, którą później można będzie oddać do kaloryferów. Jeśli będzie ogrzewanie podłogowe, to znacznie więcej.

Posiadając kocioł o mocy 18 kW możesz w taryfie nocnej wyprodukować

6x18=108 kWh energii ( z tego część pójdzie do bufora, a część może od razu grzać dom)

oraz 2x18=36 kWh

razem masz do dyspozycji 144 kWh "tańszej" energii, co daje średnią moc 6 kW.

 

Jeśli nie znasz bilansu mocy dla swojego domu, to

jest jeszcze trochę chłodu i na taki mały eksperyment możesz sobie pozwolić:

 

Postaraj się o piecyki o łącznej mocy zbliżonej do 6 kW (pewnie uda ci się pożyczyć u znajomych i rodziny) i ogrzewaj nimi dom przez kilka dni (oczywiście używając 1 i 2 taryfy).

Jeśli masz "ciepły dom" to nie będziesz musiał grzać na max. Będziesz wiedział, czy w przyszłości zmieścisz się w 2 taryfie.

A jak przyjdą mrozy - to na tych kilka dni w roku masz w rezerwie jeszcze 1 taryfę

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w systemie kanadyjskim, dobrze docieplony, powierzchnia użytkowa 160m2 (nawet w silne mrozy piec wyrabiał na 2/3 mocy ogrzać dom.

 

Jeśli faktycznie jest bez usterek i "ciepły", to chyba starczy tej mocy.

Zawsze możesz z katalizatorem - napój jak w nicku

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.