Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Typowy Kocioł Na Pellet


Bartez1982

Rekomendowane odpowiedzi

Dotację dostaniesz wyłącznie jak masz certyfikat klasy 5 inaczej nie da rady...wtedy kocioł jest trochę droższy, no i raczej dają na kupno a nie te kupione...

:-P

Pisząc wszędzie taką sama temp miałem na myśli również całą górę gdzie mam oprócz łazienki wszędzie panelle jedynie w sypialni która jest położona nad garażem jest tam trochę chłodniej ok 0,5-1 °C ale tam jest jena za długa pętla jednak tam chodzę tylko spać więc mi to pasuje....jeśli twierdzisz że nie lubisz jak Ci gorąco od podłogi to chyba nigdy nie byłeś w domu z ogrzewaniem podłogowym to nie kaloryfer u mnie jak się położę na kaflach to mi jest zimno i czuć że kafelki są zimne inaczej być nie może bo one mają dwadzieścia kilka stopni, a ja mam 36,6

:-P

Więc żadnego dyskomfortu nie ma - uwierz nie czuje się jak małpa na rozgrzanej blasze....I szczerze chodzę w domu w kapciach bo mi zimno od podlogi wyłożonej kafelkami dziwne bo nie jest mi zimno od tych gdzie są panele ale to moje odczucie...

 

Natomiast jak postawię bosą nogę tam gdzie nie ma pętli to aż mnie dreszcz przechodzi że mogłem wpaść na pomysł nie zrobienia podlogowki i teraz bawić się kaloryferami.....

 

PS.

 

Dla mnie jedyny plus kaloryferów to to że możesz szybko nagrzać pomieszczenie ale do tego mam kominek

:-P:-P:-P

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to OK.

Każdy robi co mu pasuje....

Tyle piszę i się męczę bo kiedy wybierałem ogrzewanie u siebie miałem mnóstwo wątpliwości i tak pomyślałem że spróbuje coś podpowiedzieć bo ja nie miałem wielu życzliwych doradców każdy chwalił tylko swoje rozwiązania jak to super wybrał nikt nie powiedział mi o tu dałem ciała źle wybrałem nie rób tak....

ja właśnie tak robię mówię znajomym gdzie zrobiłem błędy i żeby tak nie robili albo żeby na to i tamto uważali a nie jest możliwe żeby wszystko zawsze wiedzieć i bez błędu wybierać w materii której się kompletnie nie zna ale za to ktoś w porę mi odradzil ekogroszek. Za co a co mu jestem do bardzo wdzięczny.... Myślę że ważne wiedzieć czego się chce i potem przejść do porządku dziennego z tym wybranym rozwiązaniem a widzę że tak zrobisz

;-)

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi, każda życzliwa wskazówka mile widziana na etapie budowy.

Każdy wybiera to co mu bardziej pasuje i do czego bardziej jest przekonany byle wybór był świadomy.

 

Jak u ciebie wygląda układ obniżający temperaturę wody do podłogówki ?? Czy po prostu masz tak piec ustawiony??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u ciebie wygląda układ obniżający temperaturę wody do podłogówki ?? Czy po prostu masz tak piec ustawiony??

Mam zawory bezpieczeństwa przy kotle na dole oraz wężownice schładzającą ze spustem do kanalizacji

bab4ea42807701cdd887cbadf059d432.jpgc654951efe7e94006bce08aa0e175eca.jpga9df9fccde38c40b313f574d081cab98.jpgfd1a72bab6142fb4eac4159364f9474b.jpg

 

Jak na zdjęciu

 

A na koniec regulator ciągu w wyczystce laier

 

Yasek

PS.

Jak raz napalilem deskami z budowy to używałem tę wężownice schładzającą dała radę kocioł doszedł do dziewięćdziesięciu paru stopni i nastąpił spust i na kotle jakieś alarmy o przekroczeniu temp.potem już przy paleniu peletem nigdy się zdążyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica komina 180

 

w ubiegłym roku jechałem bez regulatora teraz może z miesiąc jadę na włączonym CO więc ciężko powiedzieć, wypowiem się na wiosnę....ile mniej poszło....teraz wydaje mi się że trochę mniej musiałbym znaleźć zapiski z ubiegłego roku....

Idzie 6-7 worków na tydzień na 200m2 po podłodze ale mrozie raczej nie ma jest koło zera lub lekko na minus

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 kg tak pakują przeważnie pellet....ja kupuje za 580 zł za tonę+ transport u mnie 200 zł za przewiezienie 5 ton

jak masz gaz dostępny to nie zastanawiaj się nad kotłem na paliwo stałe .... z pelletem jest dużo mniej roboty niż z ekogroszkiem ale zawsze coś tam jest zamów pellet po układaj miejsce zajmuje byle gdzie nie postawisz bo zamoknie dosypać trzeba popiół wynieść trzeba kocioł wyczyścić trzeba sa lepsze rzeczy za taką kasę do roboty

A jak gaz to nie żałuj ocieplenia tylko dobrej jakości ocieplenie 20cm na ścianę + 30cm na dach dobre okna 6 komorowe z 3 szybami prosty dach bez tanich okien dachowych xclux czy xxkro z podwójnymi szybami to jest wielkie gowno ! W Lato gorąco w zimę zimno i jeszcze leci woda z nich na ścianę w silny mróz....

Komin to jak dobierzesz moc i typ kotla to zobacz jakie ma wymagania i wtedy taki podstaw....śrub koniecznie Z-kę w kotłowni


Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi gdzies 250zł na miesiąc przy takim spalaniu wiec jest naprawdę spoko jak dla mnie...

Tej roboty z pelletem az tak dużo nie ma i generalnie mi to nie przeszkadza.

Do gazu się trochę zraziłem widząc rachunki u babci rzędu 800-900zł za miesiąc w mieszkaniu 75m2 i dlatego jakoś nie moge uwierzyć że ogtzewajac dom 114m2 wydam porównywalnie do pelletu.

Tym bardziej ze rodzinka ciepłolubna.

 

Ocieplenie bedzie takie hak piszesz okna 3szybowe ale też nie ma co szaleć bo przecież przy wentylacji grawitacyjnej musza w oknach być nawiewniki przez które siłą rzeczy wpada zimno. Dlatego uważam ze nie ma co szarpać sie o każdą setną lambdy.

 

Właśnie sprawdzałem i z reguły jest 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak jak we wszystkim tu też trzeba zachować rozsądek....

 

Ja myślę że te legendy o wysokich rachunkach za gaz wynikają z dużych nie ocieplonych domów oraz przestarzalych kotłów gazowych jak i takich samych instalacji ... Jak za kocioł dajesz 3 tyś zł to czego się spodziewać że będzie mało palił, przecież kocioł na pellet zaczyna się od 10 tyś więc w mojej ocenie jak kupisz za taką kasę kocioł gazowy to też będzie oszczędny

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za gaz nie widziałem tylko kolega z biura opowiadał jak to parterowke z rekuperacja 140m2 ogrzewa gazem i ma za gaz nie więcej jak 500-600 zł na miesiąc nawet w styczniu 2016....

Tylko jakos straciłem zaufanie bo go chyba złapałem na kłamstwie mówi że w tym kotle gazowym ma zbiornik 29 litrów i jak odkreci 2 krany w łazience i i dajmy na to w kuchni to dalej z obu gorąca wodą leci to chyba nie możliwe bo ten kocioł by musiał mieć z 30kw albo więcej żeby tam woda gorącą leciała przez kilkanaście minut...

 

ale widziałem za pompę ciepła 170 m2 w styczniu 2016 rachunek odczyt rzeczywisty za prąd 600zl i to pompa ciepła + użytkowanie domu 4 osobowa rodzina mój dobry przyjaciel tak ma.... Stąd wiem że mnie w *** nie zrobił...

Ale 50 tyś było by mi szkoda za pompę ciepła wydać

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam widzisz taniej cię wychodzi palenie pelletem...niestety za wygodę i bezobsługowość trzeba zapłacić. Zresztą rachunek za prąd z tą PC to też nie jest jakieś och i ach sam musisz przyznać szczególnie patrząc na koszt inwestycji.

Zwrot z inwestycji będzie bardzo długi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca bo podałem koszt pelletu dla zera czy minus 5 stopni na zewnątrz a w styczniu 2016 było nawet -18° C i spalanie pelletu było dużo większe w te dni nawet 30 - 45 kg na dobę a jedną dobę wsiorbał mi 60 kg przez jedną dobę

Więc zawsze lepiej się porównuje cały sezon ogrzewania....

 

PS.

Na zdrowy rozum nie może być zużycie paliwa w urządzeniu które ogrzewa dom takie samo kiedy jest na zewnątrz +5 °C czy -10 °C czy -20°C, wiem że jesteśmy przyzwyczajeni do podawania spalania samochodu bez obciążenia na trasie ze stała prędkością 90km/h ale przeważnie jeździmy szybciej lub wolniej i z większym obciążeniem a nasze spalanie to nie 3,8 lita/100km tylko dużo dużo ponad 7 litrów/100km, z ogrzewaniem jest podobnie

Więc jak odejmiesz od tych styczniowych 600 zł za pompe prawie 200 zł jakie normalnie płaci się za miesiąc w domu za prąd to już zostaje 400 zł na ogrzewanie i CWU a jak policzyć że pelletu zużyję średnio w styczniu nie worek dziennie tylko niewiele więcej bo 5 kg to daje już niewiele więcej bo 20 kg na dzień ( mi wychodziło przez pół zimy ok 18 kg na dzień potem im bliżej wiosny ta cyfra zaczęła spadać ) to już wychodzi nie 8.7 zł na dzień, a 11,6 zł na dzień co daje przy 31 dniach stycznia 359 zł i to bez transportu za który dałem dodatkowo 200zł z transportem 384,4 zł za styczeń gdybyś spalił 20 kg na dobę

Nic nie ma za darmo

:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywista sprawa że spalanie się zwiększa wraz ze spadkiem temperatury i wtedy koszty rosną ale dzieje się tak przy każdym źródle ciepła...

Najlepiej tak jak piszesz porównać cały sezon grzewczy dla dwóch różnych źródeł.

Po weekendzie będę mial odczyty z podlicznika PC powietrznej w ostatnim sezonie. Domek około 100m2.

Na tą chwilę wiem jakie było zurzycie ogólne prądu od wrzesnia do stycznia...i nie wygląda to za dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czy pompa jest dobrze zrobiona i jaką trzymasz temp w domu

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem ostatnio mam kilka rzetelnych odczytów z podlicznika PC ale najpierw podam koszt prądu z licznika głównego z zeszłej zimy kiedy jeszcze nie było podlicznika.

 

Koszt prądu za okres 10.2015 do 01.2016 czyli 4mc wyniósł 6000zł nawet gdyby odjąć od tego koszt prądu na pozostale odbiorniki to i tak cena wysoka.

 

Natomiast odczyt z podlicznika PC za okres letni od 01.02.2016 do 01.11.2016 to 4119Kwh

Za 11.2016 gdzie nie było tak zimno 900kwh.

 

Jak oceniacie takie zużycie ?+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał dużo.... ja pisałem że u kolegi było 600 zł na miesiąc styczeń gdzie rachunek za prąd był największy i to PC + użytkowanie

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kocioł na pelet to chyba wszystko zostało powiedziane....

Najlepiej żeby miał:

#1. czyszczenia mechaniczne palnika (wtedy pellet gorszej jakości Ci nie straszny)

#2. jak i czyszczeniu mechaniczne wymiennika tzw płomieniówek...

Tak to wygląda na przykładzie:

https://youtu.be/Ie0g-nzBLZo

 

https://youtu.be/Fr1EpygJh58

 

#3. do tego duży zasobnik na paliwo żeby weszły z 10-14 worków po 15 kg jakbyś chciał wyjechać choć na tydzień zimą z chaty...

#4. Jak rozkminiasz ceny kotłów to porównuj ile musisz dopłacić za sterowanie kotła z: mieszaczem, pompą CO, pompą CWU, cyrkulacja, czujka ochrony powrotu, czujka temp spalin, za regulator ciągu kominowego, pogodówką, sterowania pokojowego nie bierz zawracanie głowy w mojej ocenie....

#5.nie bierz żadnych rusztów awaryjnych a szczególnie wodnych bo się przepalają i tak w tym kotle nie będziesz na nich palił bo się do tego nie nadają....

#6. Zrób projekt ogrzewania nie oszczędzaj kilku stow na tym bo nie warto i dopilnuj żeby ogrzewanie było zrobione wg projektu....Masz wtedy osobę odpowiedzialna a nie Pana Zdzicha który głównie wie jak się nie robi ale jak się robi to słabo....

#7. Nie rob okien dachowych bo są do dupy w zimę zimno w lato gorąco od nich a jeszcze w mróz woda cieknie, jak już musisz to zrób mniej ale 3 szyby niestety cena jest masakrycznie za takie okno....

#8. Pilnuj żeby pętle podłogówek nie były za długie nie dotyczy jak masz zrobiony pkt6.

#9. Jak masz wyłącznie grzanie przez podłogę to zrób jakiś kominek albo koze przyda się po sezonie grzewczym kiedy nie będziesz chciał grzać domu przez 24h/dobę

#10. Zrob nawiew do kotłowni tzw. zetkę

#11. Jak masz peleciaka nie kombinuj latem z grzalkami do cwu pelleciak spokojnie i tanio w trybie letnim ogrzeje wodę....W zb.cwu....

#12. Pelet jak masz gdzie trzymać lepiej kupićw większej ilości łatwej wtedy negocjować cenę i płacisz raz transport ale jest ryzyko że kupisz taki który będzie się spiekał ale jak masz mechaniczne czyszczenia palnika to masz to gdzieś...

 

 

 

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy pierwsze punkty spełnia właśnie Biawar.

#4 jeszcze do rozpoznania :)

#5 takiej opcji nawet nie brałem pod uwagę..

#6 mam projekt który był razem z projektem domu a w związku z tym że zostaje przy grzejnikach to raczej mi dodatkowy projekt nie jest potrzebny.. ewentualnie firma która będzie mi kotłownie robić zrobi

#7 okien dachowych w projekcie mam tylko 2 i dodałem jedno od siebie żeby syn miał jasno w pokoju...

#8 podłogówki nie będzie więc odpada :)

#9 kominek napewno będzie choćby miał być odpalany raz w roku 

#10 będzie będzie

#11 taki też jest zamiar kilkadziesiąt kilo latem nikogo nie zbawi

#12 no tu zbytnio nie poszleje bo kotłownia ma tylko 5m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.