Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dwufunkcyjny Czy Bojler


jabcok007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

stefaniak ekor 25 kw po zakupie domu z takim piecem chcę zmodernizować osprzęt. W chwili obecnej nie ma bojlera, kocioł użytkowany tzn ciepła woda pobierana z samego pieca. Wyczytałem  że jest to kocioł dwufunkcyjny, znajomy tłumaczył mi że przez to jest oszczędniejszy bo nie ma strat ciepła, że nie jeden chciał by taki, że wody z niego wystarczy dla 4 osobowej rodziny itp. itd.

 

I tu nasuwa się moje pytanie kupować ten bojler i montować czy nie ??? jak tak to lepiej wiszący czy stojący bo różnica w cenie jest, czy 120L wystarczy dla czerto osobowej rodziny ???

 

Czy zostawić tak jak jest ????

 

I ile tej wody w nim teraz może być ???

 

Dodam tylko że proszę o wytłumaczenie tego wszystkiego tak łapatologicznie bo nie rozumiem jeszcze wszystkiego odnośnie centralnego ogrzewania.... Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dołożyć jak nie będzie cieplej wody a tu możesz po analizować to co ja dawno temu gdzieś znalazłem:

 

 

U mnie mieszkając w bloku zobaczyłem ile zużywaliśmy ciepłej wody średnio najwięcej na miesiąc-odczyt co miesiąc, podzielilem to na ilość dni w miesiącu i zaokrągliłem w górę wyszło mi niecałe 300 litrów na 4 osobową rodzinę.

 

W domu mieszkamy 13 miesięcy nigdy nie zabrakło ciepłej wody nawet jak wszyscy myjemy się jednocześnie w obu łazienkach.... Choć czasem sterownik kotła pokazywał że bojler ma 14 °C czujka umieszczona na dole, oczywiście manualny zegar umieszczony w górnej części bojlera pokazuje w tym czasie nie mniej niż 35°C

W necie wygrzebalem taki algorytm w którym pokazano jak wyliczyć czas potrzeby do zagrzania danej ilości wody przy konkretnej mocy kotła.

 

U mnie wychodzi że zagrzanie 300l wody od temp 20° do 50° zajmie 42 minuty....

;)

 

 

Dobierając moc kotła jednofunkcyjnego, lepiej jednak sprawdzić, ile czasu zajmie mu podgrzanie wody w zasobniku. Można to zrobić, korzystając ze wzoru:

 

t = [m · cw · (t2 - t1)] : a

 

gdzie:

t – czas podgrzania wody ,

m – masa wody w zasobniku [kg],

cw – ciepło właściwe wody, 4,2 [kJ/(kg·K)],

t2 – temperatura, do jakiej ma być podgrzana woda [°C],

t1 – temperatura początkowa wody w zasobniku [°C],

Q – moc kotła [kW].

 

Czas podgrzania zimnej wody o temperaturze 10°C (przyjmuje się, że zimą taką temperaturę ma woda dopływająca do podgrzewacza) do temperatury 50°C w 200-litrowym zasobniku przez kocioł o mocy 15 kW wyniesie 37 minut:

 

200 · 4,2 · (50- 10) : 15 = 2240 s = 37 minut

 

 

PS. Wg tego wzoru podniesienie temp o 5 °C w zbiorniku 300l za pomocą kotła 15KW potrwa 7 minut oczywiście pomijając modulacje mocy bo kocioł nie grzeje od razu z mocą 15KW

 

 

jeszcze wygrzebalem coś takiego nie wiem czy to prawda ale jak czasem patrzę na to jak mój 15 KW DASPELL grzeje te 300 litrów to możliwe:

 

Moc do podgrzewania wody użytkowej

Kupując kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym podgrzewaczem przepływowym, powinniśmy wybrać taki, którego moc jest większa niż 18 kW. To minimum umożliwiające komfortową kąpiel w ciepłej wodzie. Odkręcenie jednocześnie drugiego kranu spowoduje wyraźny spadek wydajności ciepłej wody. Z takiego kotła raczej nie będzie zadowolona liczna rodzina. Jeśli chcemy swobodnie korzystać z ciepłej wody, powinniśmy wybrać urządzenie o mocy około 30 kW. Moc kotła jednofunkcyjnego współpracującego z podgrzewaczem pojemnościowym może być znacznie mniejsza niż dwufunkcyjnego podgrzewającego wodę przepływowo. Biorąc pod uwagę, że jest to rozwiązanie przeznaczone raczej do domów o większej powierzchni, a zatem także o większych stratach ciepła, można uznać, że zwykle wystarczająca okazuje się moc wynikająca ze strat ciepła domu.

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sam posiadam taki kocioł Ekor 25KW z wężownicą i miałem podobne dylematy...

Pod uwagę wziąłem jednak to,

że trzeba taki bojler kupić!

zamontować - koszt montażu,

wymusić w nim obieg czyli straty ciepła i prądu.

On sam zajmuje też miejsce.

Taki bojler też oddaje ciepło do otoczenia.

Nasuwa się jeszcze pytanie czy potrzeba nam np 300l ciepłej wody która będzie bez ustanku dogrzewana przez kocioł.

Ja zrezygnowałem z pomysłu, posiadam przepływowy ogrzewacz wody 18KW na lato i energii zużył mi za około 60zł na miesiąc, a to wychodzi około 100KG groszku, tyle że bez popiołu i pilnowania Kotła.

Mieszkamy w 3 osoby i kąpiemy się raz na dobę. Jedynym mankamentem jest czas oczekiwania na ciepłą wodę w dalszych punktach, ale latem przepłukanie rąk zimną wodą nie boli :) a garnki zmywa nam zmywarka która na cały wkład zużywa miej niż 2KW energii.

Taki kocioł dwyfunkcyjny to jednak spoko sprawa i u mnie się sprawdza.

 

Mam nadzieje, że chociaż trochę pomogłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duszek

Ja za swój Galmed z jedną więżownicą SLIM 500cm średnicy 300l zapłaciłem 1600 zł, kosztu montażu nie biorę pod uwagę bo hydraulik wziął za całość nie znał szczegółów jak umawialiśmy się na kasę - rosła wtedy trawa tam gdzie stoi dom....więc jakbym go nie miał też bym za montaż musiał zapłacić....

:-P

Chyba teraz bym wziął największy jaki jest wiszący bo ten co mam zajmuje trochę miejsc- pewnie byłby za mały......

 

Kocioł 15KW, który mam jest za mały żeby grzać wodę przeplywowo, a kupować większy do domu 135m2 było by nieekonomiczne bo na www.ciepłowłaściwe.pl wyszło mi ok. 10KW i żeby nie ten mój bojler 300l pewnie tyle by wystarczyło....bo często przy ładowaniu tego potwora 300 l miałem zimy powrót do kotła co nigdy się nie zdarzało przy grzaniu domu nawet przy temp -20° C na zewnątrz....

 

 

 

 

Ciekawi mnie tylko jedną rzecz jak odkręcisz wodę jednocześnie np.w łazience i kuchni to po ilu minutach z jednego z kranów zaczyna lecieć zimna woda? U mnie jak odkręcić w obu łazienkach i kuchni to 2 osoby wezmą kąpiel, a moja żonka potrafi zużyć wody, szczególnie u góry e wannie, na dole deszczownia, a 3 osoba umyje naczynia wszystko w ciepłej wodzie.....

;-)

 

Co do czekania na ciepłą wodę to chyba nie to o czym piszesz tylko by się cyrkulacja przydała. Ja mam ustawioną przez 45 minut rano i wieczorem takową włączoną i fajnie jak rano wstajesz i ciepła leci od ręki....komfort niebywały, rok zwlekalem teraz używam....i nie zrezygnuje najwyżej wydłużę

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jackjj

Opisałem swój punkt widzenia ze względu na to, że autor ma taki sam kocioł jak ja 25KW.

Przyznaję rację, że mniejsza ilość KW mija sie z celem i lepiej mieć bojler.

 

Cyrkulacje mam ale tylko wtedy gdy działa kocioł, na lato działa przepływka 18KW (przepływowy podgrzewacz wody) i nie widzę tego technicznie aby przepławkę wpiąć do cyrkulacji... i włączać na 45min? :O

 

Autor tematu posiada już kocioł i waha się nad modernizacją, starałem się ukazać temat jak ja to widzę.

 

Przyznaję też, że puszczenie wody w dwóch punktach powoduje szybsze wychłodzenie tejże w obiegu i nie jest to komfortowe - tak to jest wada tego systemu.

ALE! Na kotle temp zadana to 60C więc CWU też ma 60C - to już nie nadaje się do kąpieli więc proporcjonalnie więcej puszcza się zimnej wody podczas brania prysznica, napuszczania wanny.

U mnie problem nie występuje gdyż kąpiemy się po kolei z uwagi na godziny pracy.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.