Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogromne Spalanie ! Sas Bio Slim 23Kw Multi Flame Na Pellet St-450 Pid


ewelajnaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Rozpoczynam nowy temat, ponieważ przejrzałam już masę forum, próbowałam się podpiąć pod inne tematy, ale jednak potrzebuję osobnego wątku i pomocy.

 

Od 1,5 miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką pieca na pellet SAS BIO SLIM 23 Kw Multi Flame ze sterownikiem TECH ST-450 z PID, z zaworem 4D bez siłownika, z dodatkowym regulatorem pokojowym firmy Salus, bez pogodówki.

 

Coś na temat domu:

250 m2 z czego powierzchnia grzewcza to 160 m2 (trzy kondygnacyjny kwadrat z nieogrzewaną piwnicą), budynek z lat 80tych, nieocieplony, okna wymienione na plastiki. Instalacja w ścianach. Kaloryfery stare, aluminiowe żeberkowe, bez termostatów. Piec ogrzewa tylko CO.

Wszystko jest na chwilę obecną, ponieważ z roku na rok nakłady na izolację oraz wymianę dalszej części instalacji będą ponoszone.

Jedyne co to zmieniony obieg rur CO do których był dostęp, rozchodzący się pod sufitem w całej piwnicy, z rur stalowych w jedną dochodzącą do pieca, na rury PEX 20, które teraz rozchodzą się na 4 osobne piony do rozdzielacza i od niego do pieca. Rurki osłonięte standardową otuliną z pianki, dodatkowo sklejone power tape'm, aby jak najwięcej uszczelnić.

 

Piec i regulator montowane przez serwisanta firmy SAS.

 

Temperatura na dzień 21°C, noc 20°C, histereza 0,5° (+/-0,25°) – regulator przeskakuje co 0,2°C czyli piec załącza się  (w dzień) przy 20,6°C i wyłącza przy 21,4°C.

 

Ustawienia z PID w chwili obecnej na piecu:

 

- zawór 4D na 7 (na dom) w skali 10-1

- pompka na II biegu

- szyber otwarty na pół gwizdka

- dolna klapka otwarta na 2 mm

- temp. zadana 65°C

- obniżenie pokojówki 5°C (nie wiem jakie to ustawienie ma mieć znaczenie)

- współ, wentylacji -15°C (przy wyższym wyrzuca mi z paleniska niedopalone końcówki pelletu)

- współ. podawania 0 %

- regulator pokojowy standard z wygaszaniem

- temp. załączenia pompy 42°C

- nadmuch i podajnik w auto załączony

- ruszt przerwa w pracy 15 min (nie wiem czy istotne)

- ruszt przerwa w podtrzymaniu 20 min (nie wiem czy istotne)

- tryb nadzoru z wygaszaniem

-- histereza wygaszania 10°C

-- czas podawania 8 sek

-- przerwa podawania 5  min

-- czas pracy wentylatora 8 sek

-- czas przerwy wentylatora 5 min

-- siła nadmuchu 30 bieg

 

Z menu serwisu ustawienia dla pelletu:

- rozpalanie:

--- czas podsypu 60 sek

--- próg rozpalania 55 °C

--- temp. wzrostu wyłączenia grzałki 10°C

--- czas opóźnienia 3 min 20 sek

--- czas podawania 4 sek

--- przerwa podawania 20 sek

--- obroty wentylatora 80

--- zabezpieczenie grzałki 20 min 0 sek

 

- praca:

--- min praca 2 sek

--- maks praca pod 4 sek

--- min przerwa pod 10 sek

--- max przerwa pod 60 sek

--- min wnet roboczy 20

--- max went roboczy 39

--- min obroty 750

--- max obroty 2250

 

- wygaszanie:

--- próg wygaszania 55°C'

--- czas wygaszania 60 sek

--- obroty wentylatora 70

 

- zabezpieczenie rusztu 25 sek

 

Nie szukam cudów co do spalania przy obecnych warunkach budynku, lecz zadowoliło by mnie spalanie rzędu do 35 kg na dobę i tak było przez pierwszy miesiąc. W chwili piec zaczął mi żreć na dobę gigantycze ilości pelletu po spadku temperatur, bo wychodzi z jakieś 5 worków na dobę !!! :( toż to 75 kg, a przecież na dworze nie ma -10. Takich osiągów u nikogo nie czytałam.

Standard pieca podaje spalanie 2,8 kg pelletu/h przy 50%. Zakładając nawet więcej np. 3,2 kg/h, bo powiedzmy, że piec działa na większych obrotach musiała bym nim palić 24 h na dobę aby uzyskać to spalanie a tak nie jest, bo piec po osiągnięciu temp w domu pauzuje na jakiś czas + przecież na noc mam obniżoną i na chwilę obecną może raz się w nocy załącza (takie założenie, że może choć jeszcze nie zdarzyło mi się przyobserwować).

 

Piec nagrzewa się do 65°C zadanej i tak się trzyma cały czas, więc nie rozumiem, tej histerezy na piecu, bo myślałam, że będzie to działało jak regulator pokojowy czyli w tym przypadku skoro wynosi ona 10°C to będzie dogrzewać do 70°C  spadać do 60°C i znowu podbijać, ale najwyraźniej histereza pieca działa inaczej.

 

Regulator pokojowy znajduje się w teoretycznie najchłodniejszym pokoju (akurat moi) w domu. Nieosłonięty przez jakieś rzeczy, nie przygrzewa mu słońce, nie jest w przeciągu, nie na ścianie szczytowej. Stoi jak ogólnie zalecają.

Ale potrzebuje aż prawie 6 h aby podbić temperaturę o stopień !!!

Piec zadaną osiąga w jakoś 1 h - 1h 15 min. i kaloryfery są gorące.

 

Ja rozumiem, że piec się musi przepalić, że chałupa musi się nagrzać, ale o takiej ilości u nikogo nie czytam. Z 20°C na 21°C po nocy piec potrafi mielić 6h niż dojdzie łaskawie do ogrzania tego stopnia więcej. Zastanawiam się gdzie mi ucieka ciepło?? Najbardziej obstawiam komin. Mam piec z czopuchem do góry. I jest on tak gorący, że nie ma opcji go dotknąć. To chyba nie jest normalne.

Mam na półkach dwa zawirowacze 5 płytkowe (były w standardzie pieca).

 

Nie mam regulatora ciągu kominowego (RCK), nie wiedziałam wcześniej o takim cudzie i zastanawiam się czy warto dorzucić parę groszy i go teraz zamontować. Czytam, że spowoduje to obniżenie temperatury spali, a uważam, że też mam za wysokie bo aż 209°C.

Czy jeżeli zamontuje RCK to czy instalować też miarownik ciągu na piecu?

Czy oprócz ewentualnej instalacji RCK warto też doinwestować w porządną nasadę kominową?

Wiem, że opinie są różne na ten temat, czytałam fora i inne źródła.
 

W kotłowni jest bardzo ciepło, nic dziwnego, bo od czopucha to i pewnie pokój by nagrzało :/

 

Może idiotyczne pytanie, ale czy drzwi w kotłoni są konieczne, czy mogę je zdjąć aby np ciepło kotłowni ogrzewało resztę piwnicy?

 

Pellet średniej jakości. Od sprawdzonego dostawcy.

 

Piec czyszczony co 3-4 dzień z popiołu, bo już nie wiem co robić więcej.

 

Napisałam już chyba wszystko o co mnie inni pytali i co zdołałam wyczytać.

 

Proszę o Wasze zdanie, bo nie wiem czy wołać instalatora i przez kolano go, czy rozłożyć ręce i brać kredyt na opał... -_-

 

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc... :unsure:

 

68b2b99d8f3a4b0amed.jpga8ab58ddfdec7d61med.jpgf77e79242dfdbc8cmed.jpg7daf2c06ddf45146med.jpga29f03021c12016dmed.jpg4b86e224c44c5122med.png377dc908106367bamed.pngcc64fdda3c83fbc5med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,.....

 

Od 20-stu dni używam SAS BIO SOLID. Na pierwszy rzut okiem wal hydraulika. Jak bym widział schemat gdzie zasilanie, powrót i lepsze zdjęcie zaworu. Wydaje mi się, że pompa mieli wodę. Jutro dołączę zdjęcie mojego połączenia. Jeżeli na zaworze 0 jest po lewej a 10 po prawej to źle połączone.

Nie widzę sensu zaworu grawitacyjnego - brak prądu pellet zgaśnie. Zamknij zawór nad zaworem grawitacyjnym - może coś pomoże jeżeli 4-drogowy jest dobrze połączony. Dałbym dwie pompy na lewą i prawą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  piec.jpg

A może hydraulik pomylił powroty z zasilaniem albo układ jest zapowietrzony. Co do regulatora ciągu zainstalowałem u siebie http://www.polmar.net.pl/. Po instalacji temperatura spalin podniosła się o 50 st C. Teraz zmieniam nastawy ilości pelletu i przedmuchu ( obniżam ). Piec do temperatury 65 st C dochodzi w 30 minut - ale dom mam dobrze ocieplony a ogrzewana powierzchnia około 240 m2. 

Drzwi od kotłowni to przegroda ppoż. więc powinny zostać. Ponadto do kotłowni powinno dochodzić powietrze z zewnątrz 200 cm2 i powinna być wentylacja wywiewna minimum 14x14 cm.

Pale w układzie podtrzymania w granicach 30 kg na dobę przy od 0 do +4 st C i nadal obniżam parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

brak prądu pellet zgaśnie.

Nie macie UPSa na brak pradu . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kotła na pelet ale na ego groszek. Ale wydaje mi się że i w tym i w tym przypadku piec ma być szczelnie zamknięty, jedynie doprowadzony nadmuch. A wiec wszystkie klapki pozamykane. Drzwiczki szczelnie pozamykane. Lewe powietrze powoduje wychładzanie się kotła oraz szybsze uciekanie spalin przez czopuch. Może dlatego gorący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Piec nagrzewa się do 65°C zadanej i tak się trzyma cały czas, więc nie rozumiem, tej histerezy na piecu, bo myślałam, że będzie to działało jak regulator pokojowy czyli w tym przypadku skoro wynosi ona 10°C to będzie dogrzewać do 70°C  spadać do 60°C i znowu podbijać, ale najwyraźniej histereza pieca działa inaczej.

Piec nagrzewa się do zadanej temperatury (sterownik RECALART MultiFun) - u Ciebie 65 st.C i przechodzi w stan podtrzymania. Histereza to temperatura ( u mnie 4 st. C) - jeżeli temperatura pieca spadnie o 4 st. C (do 61 st. C) to ponownie się włączy z trybu podtrzymania do trybu palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Nie mam regulatora ciągu kominowego (RCK), nie wiedziałam wcześniej o takim cudzie i zastanawiam się czy warto dorzucić parę groszy i go teraz zamontować. Czytam, że spowoduje to obniżenie temperatury spali, a uważam, że też mam za wysokie bo aż 209°C.

Czy jeżeli zamontuje RCK to czy instalować też miarownik ciągu na piecu?

Czy oprócz ewentualnej instalacji RCK warto też doinwestować w porządną nasadę kominową?

Wiem, że opinie są różne na ten temat, czytałam fora i inne źródła.

Jak wcześniej pisałem zamontowałem u siebie tylko na kominie regulator ciągu. Jak napisał kucharz214 piec musi być szczelnie zamknięty. Regulator podniósł temperaturę spalin o 50 st. C, a to one ogrzewają piec, więc mogłem zmniejszyć ilość podawanego pelletu i nadmuch. Aktualnie temperatura spalin przy paleniu wynosi 125 st. C, a podtrzymaniu 50-60 st. C.

Odnośnie tej instalacji to zmieniłbym kilka rzeczy. W mojej DTR pieca napisano aby nie redukować średnicy wyjścia i powrotu. U Ciebie (o ile dobrze widzę) zostało zredukowane przez pompę z 1,5 cala do 1 cala. Potem zwiększona na 4x20 to chyba 3 cale. U siebie do pomp dojechałem 1,5 cala i stosując dwie pompy (udało mi się podzielić na część południową i północną) oraz zastosowałem zawory z siłownikami. Nie wiem czy Twój sterownik obsługuje dwie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piec nagrzewa się do zadanej temperatury (sterownik RECALART MultiFun) - u Ciebie 65 st.C i przechodzi w stan podtrzymania. Histereza to temperatura ( u mnie 4 st. C) - jeżeli temperatura pieca spadnie o 4 st. C (do 61 st. C) to ponownie się włączy z trybu podtrzymania do trybu palenia.

Wtrącę kilka groszy wyjaśnienia :)

Na sterowniku TECH St-450 zPID w pracy PID kocioł wchodzi w podtrzymanie jedynie raz. Potem z automata dawkuje odpowiednio opał i nadmuch utrzymując zadaną temperaturę na jednym poziomie aż do całkowitego wygaszenia kotła...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na pelet sas 29 kw ze sterownikiem recalart ogrzewam w tej chwili około 180 m2 moim zdaniem masz źle podlaczony zawor 4d jak będę miał chwile to wrzucę fotki mojej instalacji moje spalanie to od 15 do 30 kg na dobę gdzie 15 spalilo miesiąc temu jak było w miarę ciepło a 30 spaliLO z niedzieli na poniedziałek jak wiało i spadła temp na -3 w nocy wczorajsze spalanie pokazuje 28 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego kwadrat2603 mam identyczny piec sterownik realart i powierzchnie do ogrzania mógłbyś podać mi wszystkie ustawienia jakie masz na sterowniku.Dziękuje

Witam budowlaniec takie mam nastawy nie wiem czy sa dobre ustawil mi to serwisant ale jeszcze bede kombinowal myslalem o zalozeniu regulatora ciagu kominowego (Smartflow)-jak napisał kolega KIZAK-dziala, gdyz zauwazylem ze przy wietrznej pogodzie piec spala duzo za duzo hehe no i musze jeszcze dolozyc osobna pompe na podlogowke bo teraz chodzi wszystko na jednej i mysle ze tu tez popelniony jest blad .Jak mozesz podrzuc swoje nastawy to razem pokombinujemy

Pozdrawiam

post-70698-0-17606300-1481216777_thumb.png

post-70698-0-27753100-1481216792_thumb.png

post-70698-0-40169200-1481216804_thumb.png

post-70698-0-36273300-1481216816_thumb.png

post-70698-0-63252700-1481216828_thumb.png

post-70698-0-97522200-1481216871_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolego Kizak czy mozesz podrzucic swoje nastawy i jakies foto instalacji Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje nastawy. Wykres temperatur - do 10:00 włączony PID standard, potem PID wyłączony. Na wykresie zużycia paliwa ostatni słupek PID włączony. Faktyczna ilość zużytego opału należy pomnożyć przez 0,72 - różnica między wskazaniem a zużyciem faktycznym. Pale w systemie podtrzymania - temperatura obiegu 45 st. C a obniżenie 30%.

post-70416-0-45197100-1481312181_thumb.png

post-70416-0-44223600-1481312182_thumb.png

post-70416-0-03382300-1481312183_thumb.png

post-70416-0-97121100-1481312183_thumb.png

post-70416-0-05588300-1481313042_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.