Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Drewno W V Klasie


lukaszmisiek

Rekomendowane odpowiedzi

Moja gmina będzie uczestniczyć w programie wymiany starych kotłów na piece gazowe lub na biomasę. Znacie jakieś dobre konstrukcje spełniające v klasę? wiem że Atmos posiada model o mocy 25 KW spełniający te normy. Chciałbym palić drewnem wszelakich gatunków (głownie sosna), oraz różnej frakcji (często bardzo drobnej- klocki np 1cmx3cmx10cm) ale także zrębki czy polana drewna lściastego. Drewo zawsze suche. Piec o mocy około 25kW, chce zamontować bufor ~2000l. Proszę o poradę czy interesować się tymi dopłatami czy lepiej we własnym zakresie kupić np MPM DS?  Dodam jeszcze cytat z maila jaki o trzymałem z gminy po zapytaniu jaki kotły będą dofinansowane "Generalnie piec który Pan zamontuje ma spełniać norme ekoprojektu, posiadać klasę V. Wspierane urządzenia do ogrzewania powinny charakteryzować się obowiązującym od końca 2020 r. minimalnym poziomem efektywności energetycznej i normami emisji zanieczyszczeń, które zostały określone w środkach wykonawczych do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią."

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że MPM to zły wybór. To nie jest kocioł do drewna tylko uniwersalny albo bardziej do węgla. Zainteresuj się dolniakiem Irleh zgazowujący drewno. To chyba jedna z lepszych konstrukcji na rynku, opatentowana i kiedyś te kotły były robione przez firmę Ferrum z Suwałk, zbankrutowali i wszystko odkupił Irleh razem z patentami -> http://irleh.com.pl/kotly-zgazowujace-drewno-z-wentylatorem-wyciagowym.html Oczywiście do tego kotła potrzebny jest bufor. 5 klasa też jest. 

No i jeszcze Atmos, ale już o nim wspomniałeś. Atmos ma tę wadę, że potrzebuje ekstremalnie suchego drewna. Irleh podobno nie. 

Irleh jest drogi, ale z dopłatami może to wyjść całkiem przystępna cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.