Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wysokie Spalanie + Spieki, Problem Z Ustawieniem Kocioł Heiztechnik Q Eko 25


shrek33333

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam problem ponieważ nie mogę znaleźć optymalnych ustawień dla kotła Heiztechnik Q EKO 25 KW ze regulatorem firmy Foster Menuet. Do ogrzania mam około 150m2 CO+CWU. Dom nie jest ocieplony, ma piwnicę ze starymi drewnianymi oknami przez co w piwnicy panuje chłód. Przez to wiem, że spalanie może być nieco większe jak u innych, jednak teraz przy temperaturze około 0 stopni C, spalanie sięga 50-60KG/doba. Ekogroszek firmy Ecopower 24 Mj/kg. Przy spalaniu powstają również spieki, popiołu nie ma zbyt dużo. Kocioł ma problem z uzyskaniem temp nastawionej, przez co bardzo często załącza się dmuchawa i podajnik. Prosił bym o pomoc, może wina leży w ustawieniach. Podaję ustawienia:

- temp zadana - 45C

- czas pracy podajnika - 10s

- czas oczekiwania w podtrzymaniu - 10min

- czas przerwy między kolejnymi podaniami - 42s

- obroty dmuchawy w podtrzymaniu - 19 (zakres regulacji 0 - 24)

- obroty dmuchawy w stanie praca - 3 (zakres regulacji 0 - 24)

- czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu - 10s

- krotność podawania (praca podajnika w podtrzymaniu) - 3

- temp załączania pompy 35C

 

Nie mam doświadczenia z piecem na ekogroszek, wcześniej paliłem w normalnym piecu zasypowym. Co mnie jeszcze zastanawia to praca dmuchawy która mimo zmiany ustawienia obroty dmuchawy w stanie praca np. z 3 do 15, nie widzę za dużej różnicy w mocy podmuchu, jednak nie wiem, może to normalne, że zmiana jest minimalna lub niezauważalna. Możliwe jest, że dmuchawa załącza się z max mocą mimo zmiany ustawień na regulatorze? 

 

Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę co można by było zrobić żeby poprawić spalanie to prosiłbym o pomoc. Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynika refgóła że te dwa czasy maja dawać minutę? też walczę :) ze swoim piecem,  szukam optymalnych ustawień  dlatego pozwole sie podłaczyc do dyskusji

Moim zdaniem to na początek powinieneś zwrócić uwagę  jak wygląda twoje palenisko czy  jest kopczyk czy krater od tego w dużej mierze zależy moc palnika a co za tym idzie szybkość osiagania zadanej temperatury, przy okazji  jak juz uzyskasz podając odpowiednio  duzo i często groszek  kopczyk ustaw nadmuch i przysłone tak abyc miał odpowiedni płomień i wówczas sprawdź jak to wpłynęło na czs np. podniesienia temperatury na piecu o 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Shrek,

 

Jeżeli wytrąca Ci się szlaka, to znaczy że masz za dużo powietrza.

W związku z tym na początek obniż obroty dmuchawy na 2.

Obroty dmuchawy w podtrzymaniu obniż na 5, nie ma sensu aby były takie wysokie, zresztą w ciągu 10 sek i tak ledwie wchodzi ona na maksymalne obroty.

Co do zużycia paliwa, to niestety masz duże zapotrzebowanie na ciepło.

Z ustawień wynika, że masz ustawioną moc kotła około 15 kW.

Popatrz proszę, ile czasu kocioł pracuje i ile jest w postoju, będziemy wtedy mogli określić, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło.

z ilości spalanego aktualnie paliwa wynikałoby, że spalasz 2 kg/h, a to wynosi około 10 kWh ciepła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na razie zmieniłem ustawienia dmuchawy, nie jestem jednak w stanie powiedzieć ile dokładnie zmieniło się spalanie, takie wnioski napiszę za kilka dni, jednak spalanie delikatnie spadło. Mam jednak pytanie, czy prawidłowo otwarta jest klapka dmuchawy? Czytając inne fora natrafiłem na teorie w których to przymykają dmuchawę, przez to mniej tlenu dostaje się do paleniska i lepiej się spala węgiel. Co również zauważyłem, to to, że kopczyk węgla jest teraz większy jak wcześniej, szlaka/spieki są mniejsze, nie robią się pozlepiane grudy wielkości dwóch pięści, teraz są jakieś 1/3 tej wielkości grudy. Jakieś dalsze propozycje co do zmian ustawień? Jutro postaram się dokładniej pomierzyć czas ile kocioł pracuje a ile jest w postoju. Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe propozycje

dq6ipj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zadałeś właściwe pytanie dotyczące przysłony, jej stopień otwarcia ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy występuje duży ciąg kominowy.

Tak jak napisałeś, po zmniejszeniu obrotów dmuchawy zmniejszyła się ilość szlaki.

Idąc dalej tym tropem można by jeszcze nieznacznie zmniejszyć ilość powietrza i proponuję, abyś zrobił to właśnie przysłoną.

Na początek przymknij ją o połowę.

Zanim dokonasz regulacji przysłony, wybierz proszę popiół i pozostaw go dla porównania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady Heiztechnik :). Przysłonę najpierw przymknąłem do połowy, po obserwacji popiołu szlaka się zmniejszyła, dlatego przymknąłem przysłonę dmuchawy do około 80% i teraz szlaka zniknęła zupełnie. Powstał jednak inny problem jakim jest niedopalony węgiel. Załączam zdjęcie. Jest sporo takiego białego niedopalonego węgla. Co do spalanie to zmniejszyło się, jednak zdaję sobie sprawę, że jest to również zasługa wyższej temp panującej na dworze, w ostatnie dni jest po 10C na zewnątrz. Spalanie wynosi około 30kg przy temp około 10C w dzień. 

 

Spisuję również czasy pracy oraz podtrzymania kotła:

Temp 7C

Czas postoju 16min

Czas pracy 17min

Czas postoju 20min

 

Pomiar 2 temp na zewnątrz około 8C

Czas postoju 18min

Czas pracy 22min

Czas postoju 15min

Czas pracy 20min

 

Pomiar 3 temp około 10C

Czas postoju 24min

Czas pracy 14min

Czas postoju 23min

 

Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe rady.

15174608_1334645229887960_584125303_n.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wydaje mi się że popiół masz idealny, a co do tych niespalonych białych kawałków węgla, to po pierwsze, węgiel jest czarny, po drugie, gdyby pojawiło się kilka kawałków niespalonego w zupełności węgla, to nie jest to problem.

Lepiej mieć kilka kawałków niespalonego węgla niż nadmiar powietrza wentylujący kocioł od środka.

Ponadto te białe kawałki to najzwyklejsze zanieczyszczenia, kawałki wapnia, kamienie.

 

Uważam, że teraz już powinieneś poradzić sobie z regulacją palnika :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt, zauważyłem że w trakcie podtrzymania, po czasie oczekiwania 10min, załącza się jedynie dmuchawa po tych 10min, a podajnik w tym momencie nie podaje węgla, czy to normalne? Skoro krotność podawania mam ustawioną na 3. 

Dalej walczę z dużym spalaniem, bo z historii o tym kotle wiem, że zeszłej zimy udało się zejść do spalania 25kg/doba, a nie jak teraz 50kg/doba. 

 

Co jeszcze chciałem dopisać, po otwarciu pokrywy podajnika wydobywa się z niego dym, wcześniej miałem zadomioną całą piwnicę, gdy tylko poprawiłem uszczelkę dymu w piwnicy nie mam, jednak wystarczy, że uszczelka się podwinie lub otworze dorzucić do pieca dym się pojawia, czy może to mieć jakieś znaczenie, powietrze ma nieprawidłowy obieg?

Ostatniej zimy problem ten był nierozwiązany, spalanie było niższe, teraz poprawiłem uszczelkę i spalanie wyższe, może to jest jakaś wskazówka?

 

Może jeszcze coś dopiszę, zauważyłem rownież, że retora jest jakby ruchoma, można ją lekko obrócić itd, czy to jest normalne, że się porusza? Po drugie zauważyłem, że palenisko nie jest tuż nad deflektorem, jest lekko przesunięte przez co widoczne jest, że z prawej strony trochę tworzyły się delikatne spieki, są małe, ale jednak się tworzą. Takie obserwacje, staram się dowiedzieć od doświadocznych osób jak najwięcej. Może walcze nie z tym co powinienem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po pierwsze, ile lat masz kocioł i czy był kiedykolwiek serwisowany.

Po drugie, dym ze zbiornika zawsze się wydobywa jeśli zbiornik jest otwarty lub nieszczelny.

Luźne palenisko, prawdopodobnie trzeba je uszczelnić sylikonem. Powietrze zamiast iść przez palenisko to uciekać może dookoła paleniska i nie bierze udziału w spalaniu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą minutą cyklu to jakaś bujda, jak zaczynałem przygode z kotłem to też ustawiałem na minute. Jak lepiej: 1s podawania i 59s przerwy czy odwrotnie? ;-)

U siebie stosuje teraz proporcje podawania do przerwy. Czyli jak mam stosunek 1:3 to w kotle piekło jak 1:8 to spokojnie sobie pali. Podawanie dałem 5s, moc dmuchawy na jakieś 20% i steruje przysłoną.

Temp zadaną napisałeś 45C, stanowczo za niska, ustaw przynajmniej 55C.

 

PS: zamontowałem czujnik temp. spalin. Bardzo pomógł w regulacji kotła. Jak nie masz, to kup!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Jestem tutaj nowy I nie moge jeszcze zakladac nowych watkow wiec sie podpinam pod ten. To moja piewsza Zima na ekogroszku w zyciu. Mam piec Heits eko4-24 kw z Ecomax800 r2 I termostatem ecostar 200. Mam piec m niej wiej ogarniety ale mam kilka pytan dodatkowych i z gory dziekuje za odpowiedz.

 

1. Jak powinien byc ustawiony sterownik ecomax 800 r2 aby dodac termostat ecostar 200. Powniwniwn byc dodoany jako uniwerslny czy jako ta inna opcja jaka tam jest. (nie pamietam w tej chwil). Mam teraz ustawione jako uniwesalny i jest ustawiony na 22st a grzeje nawet do 25. Temperatura zadana 65st i tyle jest na piecu tylko w pokoju jest wiecej niz trzeba.

 

2. Chcialbym dodac troche drewna do pieca na rusz, bo mi zostalo. Czy jak sie dodaje drewno do spalenia na ruszt trzeba zmniejszyc czestotliwosc podajnika aby nie zarzucal groszkiem czy piec sobie sam bedzie dozowal groszek.

 

Dzikeuje za kazda pomc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 2.12.2016 o 07:39, Heiztechnik napisał:

Witam.

 

Po pierwsze, ile lat masz kocioł i czy był kiedykolwiek serwisowany.

Po drugie, dym ze zbiornika zawsze się wydobywa jeśli zbiornik jest otwarty lub nieszczelny.

Luźne palenisko, prawdopodobnie trzeba je uszczelnić sylikonem. Powietrze zamiast iść przez palenisko to uciekać może dookoła paleniska i nie bierze udziału w spalaniu.

 

Pozdrawiam

witaj kolego widzę że jestes jeden na którym można polegać mam kocioł weber heiztechnik i dużo idzie mi ekogroszku na początku 220 kg starczało mi na 8-10 dni dziś na 6 dni pytanie czy oszukqany ekogroszek czy coś dzieje sie złego z kotłem ??? moje ustawienia to  podawanie 12 s przerwa 48 moc dmuchawy 38 procent moc mijego kotła to 15KW dom 160m2 prosze o pomoc 

pozdrawiam mój mail [email protected]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ekogroszek ?  Wez pod uwagę ,że temperatury znacząco spadły.Jeśli dom nieocieplony to w miarę normalne zużycie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekogroszek bartex silver 26-28MJ dom jest ocieplony dość dobrze w 2015 roku był mocny mróz i zasyp 220 kg wystarczał mi na 8-10 dni dziś jest zima jaka jest i wystarczy max 6 dni  myślę ze to wina paliwa ale mogę sie mylić, może kocioł sie czymś zawalił nie mam bladego pojęcia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 kilo na dobę "Silvera" to dużo .Jaki palnik ? Uszczelniałeś palnik ,może się rozszczelnił i powietrze spierdziela bokiem nie bierze udziału w spalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaki typ palnika,albo zamieść zdjęcie . Może masz obrotową retortę ,doczytałem że do tych kotłów wstawiane były palniki Pancerpol trio .

Poczytaj:

Taki palnik?

trio.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajka nie nadaje się do spalania pelletu,do tego są  specjalnie zbudowane palniki ,co najwyżej można w nim spalać mieszankę pelletu z węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.