Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Verbomat- Nowe Podejście Do Procesu Spalania. Testy


energotop

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem napisać - pompami i mieszaczem rządzi SPP. Pomp się mi nie chciało przepinać, a mieszacz macie w tym sterze słabiutko rozpisany. Krzywa wymusza jakieś kosmiczne temperatury, to musicie rozszerzyć. A co do sterowania spalaniem - nie mogę mu już raczej zwiększyć dawki, bo zaczyna przykapcać na minimum. Nie mogę mu zwiększyć wiatru dla minimum po ewentualnym zwiększeniu dawki ( żeby zlikwidować przykapcanie ) bo w przejściach między strefami mocno przebija kiedy ma dla minimum większy wiatr i dawkę. Nie mogę mu już obciąć dawki i wiatru, bo się nie wyrabia przy wejściu w strefy i gwałtownym wzroście odbioru.  Tak pracuje ta instalacja przy tej konfiguracji. Ja mogę ją zapuścić na jednej pompie ze stałym grzaniem baniaka - instalacja jest tak zbudowana ze daje i taką możliwość. Jedynym telepnięciem będą wtedy strefy mieszacza. Mogę i je złagodzić poprzez zmniejszenie skoku jednorazowego i wydłużenie pauzy między skokami siłownika. Wyrówna się - tylko po co? Że na równym odbiorze to idzie fajnie już wiem. Teraz dostanie po dupie. Że w tych dwugodzinnych zmianach porannych nim rzuca, to jest chyba do przyjęcia. Widzisz że teraz wyrównał po porannych przygodach, po nieuniknionym przebiciu wynikającym z przymknięcia zaworu i stopu pompy CWU i znów idzie po kresce. Sponiewiera go znowu o 14 bo odpali pompę CWU, o 15 wyłączy CWU ale podniesie temperaturę za mieszaczem. Zobaczymy jak te strzały przyjmie. Dla mnie priorytetem jest stabilna i dobrana do zewnętrznej temperatura za mieszaczem, spalanie i czysty kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze sterowaniem zaworem nie mam nic wspólnego, to Leszek już miał. Jeśli trzeba tam coś poprawić, to pewnie to zrobi.

Ja nie mam zaworu i żadnych uwag mu przekazać nie potrafię.

Nie chodzi o ustabilizowanie - ma pracować jak Ty chcesz, a nie dostosowywać instalację do stera.

Ale wg mnie jest w IE jeszcze potencjał, który można wykorzystać.

Dla przykładu podaję Ci moje nastawy z menu grzanie:

28, +8, 1, 10, 4, 28.

paliwo retopal

WPA07 15/80

dynamika 1

zakres 40-80

Na 80 wchodzi bardzo rzadko, kiedy córa się kąpie, i gdy wietrzymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy są jeszcze na pewno do poprawek - w końcu ledwie wczoraj założyłem i po uzyskaniu jako takiego palnika polazłem mieszkać. Rano kontrolowałem, nie wygląda na palniku źle i kocioł szary. Zobaczę dzisiaj jak wrócę - szczególnie na max obciążeniu chciałbym się mu przyjrzeć dokładniej bo z dołem już nic wiele nie zrobię. A co do mieszacza - powiedz temu Leszkowi że przypisywanie tak wysokich minimów do krzywej grzewczej się nie sprawdzi. Tam dla -20 jest minimum bodaj 60 stopni za mieszaczem, dla -10 ledwie 5 stopni mniej. No chyba że gdzieś w instalatorze można te minima przesunąć, ale nie znalazłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że da się zawór ogarnąć, dla trybu pogodówki... ale nie mam jak sprawdzić.

Gdy użytkownik dokona zmiany temperatury zadanej zaworu to sterownik automatycznie skoryguje krzywą grzania dodając lub odejmując zmienioną wartość od zadeklarowanych temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dość ewidentnie chyba widać że góry mu brakuje. Wrócę do chaty koło 18 to rozszerzę go na początek do 80 bez ruszania dawki i wiatru. No chyba żebym jakieś kuku na palniku zastał, ale się nie spodziewam bo podajnika nie grzeje i spaliny w miarę równo trzyma, więc raczej dziury nie będzie ani przewału też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dobę spalił 35,5 kilo miału 23 MJ z Piasta. Dał z tego blisko 172 kWh, więc sprawność wychodzi rzędu 76%. Całkiem nieźle jak na stare 13-sto letnie Defro. Z SPP wychodzi podobnie, czasem ciut mniej czasem ciut więcej - zależy od czasu jaki upłynął od ostatniego czyszczenia pionowych kanałów. Koło 23 wczoraj pogadałem do niego trochę, zaowocowało to tym że na spoko przyjął poranny start i stop CWU oraz start i stop strefy mieszacza. Szarpanina po zmianach zamieniła się w regularną piłę. Więc rano koło 8.30 jeszcze trochę do niego pogadałem. Powinien się w miarę uspokoić. W kotle jest fajnie, szaro. Jak się z nim ostatecznie na tym miale porozumiem, zapodam mu moją mixturę ( 3 różne węgle ) około 26 MJ, RI około 8, popiół max 8. Zobaczymy co na nią powie. Potem mu zapodam inną mixturę ( też mix 3 węgli ) odpowiadający plus minus Retopalowi, tyle że RI max 5. A na koniec jak czasu starczy to jeszcze spróbuję go zapuścić na absolutnym badziewiu - zapodam mu miał 19 MJ z Janki. Z nim są dwa problemy. Raz że przy ciut większym odbiorze lubi bardzo spiekać popiół, dwa że przy niewielkim odbiorze na małych wiatrach lubi zrobić na środeczku palnika czarną wyspę która kopci jak komin Batorego. Wymaga ciut gimnastyki, szczególnie w zmiennych warunkach. SPP to łykał i grzał, zobaczymy co powie Verbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz teraz zakres mocy ?

 

Co do paliw to... Jaretowi musiałem dmuchać ciut więcej, jak wsypałem Retopal to ciut mniej, praktycznie bez zmian innych parametrów, tylko w instalatorze zrzuciłem dmuchawie min z 16 na 15.

Może u Ciebie też będzie podobnie, palnik masz o dwa nieba lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 40 do 90, histereza 1,5, histereza na plus 5. Zobaczymy od 13 co pokaże - włączy się CWU a od 14 stop CWU i start strefy mieszacza ( zwyżka o 4 stopnie plus podbicie za temperaturę zewnętrzną, więc może sięgnąć 5 stopni różnica za mieszaczem ). Zatarga nim na pewno, pytanie jak mocno, jak długo i jak się potem będzie stabilizował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jak nie zapomnę. Ale sądzę że może to zwiększyć przebicie po tej nocnej obniżce wszystkiego - o 23 ma stop CWU, o północy stop strefy mieszacza ( obniżka temp. za mieszaczem o 4 stopnie ). Nawet idąc na min 40 dotąd przebijał sporo. Jak się jakoś w miarę będzie stabilizował teraz po tych startach i stopach po 13, to dzisiaj jeszcze na noc go zostawię z zakresem 40 - 90, zmianę mu dam jutro rano. Jak ta stabilizacja będzie kulała, to zmienię jeszcze dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jak znajdę chwilę to sprawdzę jeszcze to co wcześniej pisałeś o możliwości zmiany tego zakresu dla mieszacza przez pogodówkę. Jak jest możliwość zmiany tych minimów za mieszaczem dla krzywej grzewczej, to sprawy nie ma. Jak nie dojdę jak to zrobić, to zadzwonię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być mały problem... bo nie uaktywnisz tego bez czujnika zewnętrznego :(

Możesz oczywiście przepiąć jakiś czujnik, ale w testówkach większość nie jest na szynie, tylko przylutowana. Wyjmij panel wyświetlacza i zobacz czy jest coś wolnego na wtyczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś o ten ster i cena mnie troche zaskoczyła , w wersji najuboższej "eko" tylko dwa obiegi  co i cwu + podstawowe czujniki  - 450 zł  :huh:

Miało być 350 zł....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik w podstawowej wersji - 350pln

Czyli dostajesz ster z:

czujnikiem podajnika, CO, CWU,

obsługą podajnika, dmuchawy oraz pomp CO/CWU. Nic więcej.

Sterownik w  bogatszej wersji - 500zł

Tu obsługa zaworu, podłogi i cyrkulacji.

 

Czujniki: tłoka/zawleczki, klapy, spalin, zewnętrzny na przewodzie 10m, to dodatkowe pieniądze.

Moduł ETH/WiFi ma kosztować od 150 do 200pln.

Panel pokojowy - 150pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VMILO,

Mówię przecież że dzwoniłem dziś do Radoszyc i rozmawiałem z właścicielem .

Sterownik IE 42 w podstawowej wersji wycenił mi na - 450pln

PYTAŁEM dwa razy.

Czyli  ster z:

czujnikiem podajnika, CO, CWU,

obsługą podajnika, dmuchawy oraz pomp CO/CWU.

 

Skąd ta różnica 100 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , wersja najtańsza - dzwoniłem dwa razy .

Pytałem jeszcze o sposób pracy dmuchawy dla tłoka i ustaliliśmy z Leszkiem że jutro się zdzwonimy.

A co tam jeszcze modzicie z tłokiem ?

I przy okazji , co oznacza "wersja Beta" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beta, to znaczy że na pewno będą zmiany.

Dla tłoka robimy to co mamy dla ślimak-auto. Po rozmowach uznaliśmy, że to musi dać poprawę.

Jak będziesz jutro gadał, to powiedz, że cenę masz z info. OK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,

Czy to oznacza ze w trybie "tłok" też będą dwie opcje sterowania : dwustan i modulacja mocy ( obroty dmuchawy) , tylko bez modulacji wielkości dawki  ( no bo w tłoku jest ona stała) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.