Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek+Bufor+Podłogówka+Problem


yachtline

Rekomendowane odpowiedzi

W styczniu ma być nowy kocioł MPM DS na drewno, wydaje , że warto na niego poczekać.

Inną opcją jest zamówienie w firmie https://www.p2ar.pl/ u naszego kolegi z forum,

wtedy masz kocioł na wymiar tzw "pod siebie".

Kalvisa nie bierz, jego trudno opanować

Dzwoniłem do MPM i powiedziano mi, że nowy kocioł na drewno dopiero na wiosnę. W takim razie zdecydowałbym się na obecny MPM DS, nie mogę tak długo czekać. Tylko teraz jaka moc ? 21-25 kw ? Rozumiem, że wtedy podłączam MPM pod bufor do wody kotłowej, a kominek podpinam pod wężownicę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli 17-19kw będzie ok ? Co do zaworu na powrót mam zawór ESBE 1 1/4 model VTS552 z regulowanym zakresem temperatur od 45 - 65 stopni. Czy taki zawór można zastosować zamiast VTC ? Mam nowy za free. Pytanie kolejne to co ze sterowaniem pompą ? Do wysterowania mam zał/wył pompę od MPM do bufora i zawór 3D między buforem a podłogówką. 3D mogę podłączyć do obecnego ST431n, ale pompy już nie bo ST431n steruje już pompą na podłogówkę znajdującą się za buforem. Jedyne co przychodzi mi do głowy to ST21 CWU bo na nim można ustawić wyłączenie pompy jeśli w buforze jest cieplejsza woda jak w kotle. Jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła na powrót tylko VTC

VTS to do solarów i CW http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszajace/vts550.

 

Ja bufor z kotłem DS ładuję pod ręczną kontrolą, gdyż nie zawsze palę do takiej samej temperatury,

 

DS to raczej 12-14kW. W tej 19 popalisz 1h i koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem o 17-19kw ponieważ mam uraz do kominka, który ma niby 12kw w płaszczu a nie nadąża nagrzewać bufora, bo podlogowka szybciej go schładza. Poza tym aktualnie dorzucać można do kominka co godzinę maks 2h 15kg brykietu i nie ma śladu, a bufor nie trzyma temperatury i pompa na podłogę wyłącza się. Bufor 500litrow w układzie ze 160l jeśli dobrze liczę, 16mm pex ok 800mb z tego co pamiętam. No i w kominku z 60l. Poza tym betonu 38 m3. Naprawdę nie wiem jaką moc kupić. Producent po opowiedzeniu historii, o której tu piszę zaproponowal właśnie 17-19kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w ogóle szansa, żeby paliło się w jakimś kotle parę godzin między dokładaniem opału ? Bo już tracę nadzieję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne palenie drewnem w DS-e to 3-4h, na więcej nie ma co liczyć.

Tylko musisz brać pod uwagę, że mając mały bufor to w pewnym momencie będzie klopot z nadmiarem ciepła.

Ale może masz rację - większy kocioł ma większą komorę zasypową a moc kotła można zawsze zmniejszyć.

Weź jednak te 17kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4h byłoby dla mnie satysfakcjonujące. Czy czeka mnie także wymiana zbiorników przeponowych na większe ? Bo jednak o pojemność wody w kotle w układzie zamkniętym przybędzie wody. A co z pompą ? MPM jakiś metr od bufora, czyli wystarczy mała. Obecnie mam pompy Grundfoss Alpha 2L i chciałbym trzymać się jednej marki. 25-40 to chyba najmniejsza czy są mniejsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz podłączenie do bufora. W buforze do wody kotłowej mam 4 wejścia. Na najwyższym zasilanie z kominka, na najniższym powrót. Dwa środkowe wolne. Jak teraz to podłączyć ? W miejsce kominkowych wpiąć MPM, a w te środkowe kominek ? MPM będzie głównym źródłem grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kocioł daje radę, jednak zauważyłem ze nie wszytskie pętle podłogówki są ciepłe na rurkach powrotu. Na rotametrach przepływy 1.8l/min, niektóre działają prawidłowo inne zimne. Podłogówka odpowietrzona pompą, na belce zasilającej i powrotnej są też odpowietrzniki automatyczne Flamco. Co może być powodem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest przepływ to pętla grzeje , a że powrót zimniejszy to z tej pętli jest większy odbiór ciepła.

Może trzeba w pętlach z zimnymi powrotami zwiększyć przepływy.

Natomiast na belkach powrotnych powinny być odpowietrzniki ręczne.

Automatyczne odpowietrzniki na powrocie  powodują zapowietrzenie instalacji, trzeba je zakręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok odpowietrzniki na belkach powrotu zakręciłem. Jeśli chodzi o przepływy to nie bardzo chcą się zwiększać podczas regulacji na rotametrach. Pompa na podłogówkę to Grundfos Alpha 2L 60 ustawiona aktualnie na maksymalny bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.