Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dgp Grawitacjna A Pionowe Odległości


przemo81

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jest sprawa:
kominek stanie w salonie na parterze, chcę dogrzać grawitacyjnie pomieszczenia na poddaszu użytowym. Normalnie chciałem przebić się z kanałami przez strop nad kominkiem i w podłodze puścić kanałami prostokątnymi 5X15 powietrze do 3 pokoi (najdalej oddalony jest 3 metry w poziomie). Ale z racji tego że wylewka będzie dość cienka a jeszcze będzie ogrzewanie podłogowe na poddaszu to pomysł z kanałami w podłodze.
Urodził mi się w związku z tym pomysł, by przewody dgp puścić wyżej na strych i stamtąd nad jętkami poziomo kanałami prostokątnymi do pokoi i wyloty w suficie.
Czyli kanały pójdą od kominka pionowo na wysokość 3,5metra a potem najdłuższy max 3 metry w poziomie. Wyloty w sufitach. Powierzchnia każdego pokoju do ogrzania na poddaszu to 13m2. Salon w którym stoi kominek 30m2. Czy grawitacyjnie to wszystko pójdzie? Czy jest jakaś granica wysokości kanałów pionowych? Chciałbym uniknąć turbiny itd. Wkład seguin żeliwny 13kW. Proszę o opinie. Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Grawitacyjnie najlepiej rozprowadzać na piętrze od dołu, ale jak nie masz takiej możliwości to od góry, ale nie będzie tak dobrze działało, a w przypadku różnic długości na kanałach może być duża różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniami. Druga sprawa to, że bez turbiny nie będziesz mógł mieć filtra i przepustnic do sterowania przepływem na kanałach i będzie ci zawsze szła maksymalna temperatura w kanały. Kolejna sprawa to że najwyższa temperatura będzie pod sufitem, nie będzie pchana w dół, proste.

 

Edit:

Weź pod uwagę, że będziesz grzał podłogówką, to z automatu będziesz blokował ciepłym powietrzem od dołu, próbujące wpłynąć od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że będziesz grzał podłogówką, to z automatu będziesz blokował ciepłym powietrzem od dołu, próbujące wpłynąć od góry.

Samego kominka będę używał raczej w okresach przejściowych temperaturowo,  jak zrobi się zimno to będę ogrzewał tylko podłogowo (kominka rozpalać nie będę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę ci ze strony praktycznej, u mojego kolegi w domku letniskowym. Domek spory, na poddaszu 3 pokoje, na dole duży salon, kuchnia, łazienka i wiatrołap. Kominek na środku domu, do góry poprowadzone kanałami pionowymi, więc działa super, u góry sucha sauna. Do łazienki idzie kanałem w podłodze i jest wypuszczone z sufitu w łazience. I tu zaczynają się schody, dopóki nie nagrzeje się u góry do granic możliwości do łazienki nic nie trafia, po nagrzaniu, coś zaczyna lecieć. Dopiero po zamknięciu góry leci więcej do łazienki. Tak właśnie dział grawitacyjnie, w tym konkretnym przypadku. Jakby miał centralkę, nawet najmniejszą, mógłby sobie ustawić wszędzie taki sam nawiew, a tak lipa i zero komfortu, ale tam się nie mieszka więc da się przeżyć kilka weekendów w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie z sufitu będzie grzało słabo, jeśli w ogóle. Kanały 150x50 stosuje się w przypadku turbiny, do grawitacyjnego ogrzewania potrzeba kanałów 200x90. U mnie mam takie kanały w posadzce i najdalszych odcinek w poziomie ponad 6m i grzeje jak wściekłe. Konieczne są również przepustnice na wylotach w celu ustawienia równomiernego przepływu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda u mnie. Kanały w podłodze 200x90 izolowane dedykowanymi rękawami. Podłączone na górze 4 punkty. Najdalszy ok 6,5m ww poziomie. Ciepło grawitacyjnie bez problemu trafia do najdalszego punktu.

Wkład zwykły Kawmet plus dodatkowy wymiennik ciepła ze spalin. Obudowa z cegły czerwonej murowanej na lico (teraz bym zrobił na płasko).

5 polan drewna (więcej na raz się nie da bo za gorąco) pali się ok 2 godziny a oddaje ciepło kolejne 3-4 godziny. Koszt całkowity ok 5,500 zł.

post-56641-0-82489900-1478804756_thumb.jpg

post-56641-0-65149300-1478804763_thumb.jpg

post-56641-0-26233200-1478804770_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak jeszcze nie podjąłeś decyzji, zobacz to: http://2testfff.blogspot.se/2011/07/dgp-bez-tajemnic-czyli-jak-dobrze.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.