Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Pieca Co


polka07

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o pomoc w ustawieniu pieca c.o Zębiec KWP Wenus 21kW. Sterownik electronics SP-05. Moje ustawienia: Czas pracy przedmuchu - 40 sek., Czas wyłączenia przedmuchu - 31 min., Zakres zmiany mocy - 1stopień C,  Moc dmuchawy: 40 %. Zasypuję go węglem, rozpalam od góry, piec trzyma ok. 13 godzin ale gdy czasem otworzę go to się w nim nie pali tylko tak jakby "wędzi". Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik kotła wenus 10kW zapytam czy ogrzewasz  200m2 nieocieplonego domu? Ja pallę na miarkowniku, Krótko paliłem z pomocą dmuchawy o mocy wiatraczka w komputerze i to wystarczało. Na moje zimne 90m2 wystarcza dziś ( średnia ok 6stC)  5-6kg mocnego węgla buforem jest podłogówka. Zasyp wędzi się bo nie ma co obierać ciepła. 

Jak masz  dobry cug zrezygnuj z dmuchawy (prąd też kosztuje),przejdź na miarkownik , dorób w drzwiach zasypowych rozetę dotlenienia (KPW), a stało-palnośc pójdzie w górę niekiedy o połowę.

Jeżeli tego nie zrobisz to po pierwsze  połowa obecnego zasypu, po drugie nawiew zmniejsz do 10% ograniczając znacząco wlot powietrza do dmuchawy. nawiewać musi działać, tak aby kocioł nie przechodził w stan podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie ocieplam ok 140 m2 ale za jakiś czas będzie ok. 200 m2. Właśnie chodzi o to że nie wiem jak go ustawić dobrze w ten stan podtrzymania, ponieważ mam tak ustawione że dmuchawa włącza się w sumie wtedy gdy temperatura na piecu spada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam styczność z takim samym piecem. Ogrzewane. Ok. 160mkw jest jeszcze jedna kondygnacja. Ten sam sterownik. Prosty jak budowa cepa. Typowa praca 2 stanowa. Żądana temperatura na kotle 55 po rozpalenie dmuchawa włączona aż kocioł osiągnie na wyjściu ( Co. oczywiście) 55stopni. Jak już to się stanie przechodzi w podtrzymanie (dmuchawa się wyłącza). Jak temperatura na kotle spadnie dmuchawa się znowu włącza.

 

Czas przedmuchu oraz co ile ustawiasz dla podtrzymania kotla. Jest to poto aby nie wygasł.

 

 

 

Do kociołka powinnaś mieć miarownik. Bardzo fajny z resztą i bardzo dobrze się nim pali. Oszczędność prądu oraz cisza.

Również palone na chwilę obecną na miarowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek ma się tak palić aby cały czas na górze były ogniki  zupełnie bez dymu więc te powietrze od doły musisz tak  ograniczyć jak napisałem do mocy wiatraczka komputerowego od procesora.

Ja miałem zasłonięte płytą CD a powietrze do dmuchawy podawałem przez połowę środkowej dziurki w płycie  Wyciągnąłem z 6kg  węgla i 1kg drewna ze stała temp. 50 na kotle przy zaworze 4D na mieszkanie 35 stC. godzin16 choć bączki po 40 kilka stC puszczał ponad godzinę. w kociołku cały czas ogniki zero dymu,. temp czopucha w czasie odgazowania 110-140stC. w czasie koksu 70-90. Przez te 17 godzin przy kotle spędziłem 12 .

Raz udało mi się zakisić opał 10kg wsadu uszczelnionego mocnym ekogroszkiem 2kg na ok 29 godzin temperatura na kotle 38-42 stC  * nie było zaworu 4D i nie chciałem zbyt wysokiej temperatury w podłodze. Żar spodzie czarno u góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moje ustawienia: Czas pracy przedmuchu - 40 sek., Czas wyłączenia przedmuchu - 31 min"

Jeśli to nie jest błąd w napisaniu, to masz za długi przestój między przedmuchami. 31 minut to o 30 minut za długo!

Nie ma co się dziwić, że opał się wędzi. Jak Kol. wyżej napisał - ustawić obroty dmuchawy do minimum ile się da!

Jeśli palisz węglem typu 31 lub 32, to jak Koledzy radzą - miarkownik zamiast dmuchawy i on będzie sterował utrzymaniem temperatury.

Ja mam ustawione przykładowo:

Czas wyłączenia przedmuchu - 1 minuta

Czas pracy przedmuchu - 6 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, próbowałam palić z tą mocą o której mi pisaliście lecz ona odpada, bo piec by mi się wogóle nie nagrzał. Zmieniłam ustawienia na: moc dmuchaqy-40%, czad pracy przedmuchu - 8 sek. czas wyłączenia przedmuchu - 2 min. jak narazie jest ok ale czy jak pójdę spać to nie zagotuje mi się woda w piecu? czy wydłużyć czas wyłączenia przedmuchu? dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powietrze dostarcza tylko dmuchawa i oprócz niej nie jest uchylona jakaś inna klapka dostarczająca dodatkowe powietrze, to nie wydłużać czasu wyłączenia przedmuchu.

A dlaczego miałaby się zagotować woda? Sterownik utrzymuje zaprogramowaną temperaturę przez Ciebie, a przedmuchy jej nie podbijają, tylko pozwalają wydalić w komin i dopalać nagromadzone palne gazy w komorze nad zasypem. Zbyt długi czas między przedmuchami może być niebezpieczny dla kotła, bo wtedy są wybuchy nagromadzonych gazów (najczęściej zdarza się to przy paleniu miałem). Nie napisałaś, co to za sort węgla - orzech? Groszek? Miał? I jeśli możliwe, to z jakiej kopalni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to dobry pomysł przerzucać się na miał. Twój kocioł nie ma w komorze spalania, bocznych listew z otworami na nawiew jak w typowych kotłach miałowych.

Trzeba pilnować, żeby miał był wilgotny, w przybliżeniu 15% wilgotności. Sterowanie tylko dmuchawą musi być i stałopalność na pewno krótsza od węgla, np. orzech II. Rozpalanie tylko od góry musi być.

Paliłem sześć lat miałem, to wiem jak to jest  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.