Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Krzaczek Sk Sadowy Czy Max


Laszlom

Rekomendowane odpowiedzi

Będę musiał jeszcze w tym roku pewnie wymienić kociołek u teściów - pierwsze spawanie. Poprzedni Krzaczek wytrzymał 16 lat i właściciele chcą pozostać wierni producentowi bo z kotła byli zadowoleni. Potrzebny jest kocioł 18 kW. Teście palą jesienią drewnem (gospodarstwo rolne) a zimą węglem. Mam do wyboru SK SADOWY lub SKG MAX (duże komory spalania). Cena nam odpowiada, ale liczę na jakieś sugestie i opinię bo chciałbym żeby za ceną szła jakość, niskie koszty eksploatacji i żeby też tyle wytrzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmy chyba, żaden piec oprócz żeliwa nie wytrzyma tyle co piece z minionej epoki. 10 lat obecnej stali to chyba max.

Dostęp do drzewa jest stały? to może mpm ds. Ale gdyby gdyby jednak pójść w stronę węgla to piece dakon i zgoda bym sugerował ale to są dolniaki wymienione powyżej.

Z "górników" to bym popatrzył na setalansa air, defro komfort lub zębca z linii super nova typu wenus.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat ma tego SKG MAX 18kw. Generalnie to typowy górniak, bez powietrza wtórnego w drzwiach załadunkowych i z kwadratowym czopuchem. Kocioł wykonany moim zdaniem z dobrych materiałów. 

Przy paleniu mix drewno, węgiel i znacznym przewymiarowaniu pracuje efektywnie jako generator smoły :), na szczęście w tym modelu do wymienników jest dostęp także w trakcie palenia więc można łatwo je oczyścić ze smoły.

Mimo, niskiej kultury pracy w jakiej pracuje ten kocioł (przewymiarowanie) pracuje już bez przeszkód 3-4sezon w porównaniu do kotła zgazowującego Atmos wychodzi 2x dłużej  :rolleyes:

 

Ps. jak szukasz czegoś z dużą komorą załadowczą to może pomyśl o cichewicz vespa. Do tego kotła można naprawdę duże kłody wrzucać i wędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tutaj czytałem to przewymiarowanie jest jednym z grzechów głównych kotłów zasypowych !?

Te o które pytałem - Krzaczka (oglądałem) mają 5 lat gwarancji, tylne okrągłe czopuchy, sterowanie i komorę spalania 500x500 tylko przegrody pionowe lub poziome stąd moje pytanie. Wiem że "śmieciuchy" nie są szczytem techniki przy podajnikowych czy pelletowych w 5 klasie ale takie są środki i potrzeby. Producenta już wybrałem tylko czy sugerować się wygodą (poziome półki) czy sprawnością (pionowe) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się sprawnością przy wymiennikach pionowych :) bo nie chcę być złym prorokiem ale ten kocioł może być wytwornicą smoły przy obecnych temperaturach i paleniu drewnem.

Ja bym brał przegrody poziome bo łatwiej Ci będzie usunąć wartswę smoły z wymiennika a dzięki osobnym drzwiczkom można to robić nawet co każde palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.