Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Palic W Tlokowcu


meisterhaft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to moj pierwszy sezon w nowym domu palenia w tlokowcu dom 140m i pytanie moje czy 950 kg na miesiac przy tych temp. Mialem o kal. 23 to normalne czy duzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Raczej dużo jak na ocieplony budynek, u mnie w tym samym okresie ok 700kg miał 23 + 1/3 miał Chwałowice ten trochę lepszy. Na nieocieplone 200m2. Jak to pierwszy sezon to nie ma tragedii dopiero się uczysz.

Do tłoka moim zdaniem najlepszy jest miał, który jak wiadomo jest różny, trzeba trafić dobry. Szukaj wpisów kol Leszkowaty ma taki sam kocioł jak ty.

Najważniejsze dla ekonomiki spalania jest ustawienie właściwej ilości powietrza do podawanego węgla aby to osiągnąć to palić musi się na całym ruszcie, nie może być szczelin (otworów) na których jest tylko popiół , no może ta ostatnia. 

Ustawiam palnik w ten sposób, że ujmuję maksymalnie powietrze na przysłonie bocznej wentylatora do momentu aż zacznie się dymić z komina, następnie dodaje powietrza aż przestanie się dymić. Warto dodać, że tłoki podają węgiel nie równomiernie, są chwile gdy pali się bezdymnie i chwile z dymem. Sami musimy wybrać co chcemy. Mniej powietrza ( ale bez przesady) mniejsze spalanie ale dym i więcej sadzy w kotle czyli częstsze czyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z leszkowatym jestem na bieżaco i do mojego opalu nie mozemy dobrac parametrow :( podawanie 12 min dmuchawa na 2 spiekii sadza. Podawanie 10 min dmuchawa 5 spieki sadza co 2 dzien. Juz szukalismy roznych ustawien i spieki sa caly czas i troche niedopalkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są spieki, jeżeli żużlowe to nimi się nie przejmuj pod warunkiem, że spadają z palnika. Ja właśnie z powodu spieków żużlowych na tym miale co kupiłem tego roku na wiosnę musiałem dokupić Chwałowic.

Dodam, że zeszłego roku też miałem miał 23 Piast i wszystko było OK. Rok wcześniej, podobno Ziemowit 24. to wyhodowałem takiego spieka żużlowego, że nie można go było zrzucić z palnika.

Trzeba szukać ustawień w ostateczności mieszać z czymś nie żużlującym. Jak się to opanuje to jest tanio i dobrze jak nie to przejść na groszek np Retopal czy Jaret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę duży ten kociołek jak na taki metraż, sadzy sie raczej nie pozbędziesz. Przypuszczam że długo stoi w podtrzymaniu jeśli masz ster Titanic. Spalanie nawet jak na pierwszy sezon przy tym metrażu też b.duże, tym bardziej przy obecnych temperaturach.

Jeśli mogę dorzucić coś z mojego doświadczenia, miał Piasta 23 jest b.kapryśny, taki mam w tym roku, taki też miałem w zeszłym. Mój kocioł na nim idzie dobrze pod warunkiem częstego ruchu na palenisku. Zmieniłem więc czas przepalania na co 20 minut przez 160 sekund i jest ok. Samo podawanie w trybie pracy na 32 sekundy Wydaje mi sie że sadzy mniej a kalafiory tworzą sie znacznie rzadziej i nie są juz tak duże. Dodatkowo zrobiłem to co napisał Jacek, u mnie na miale musze dmuchać z mniejszą mocą więc przesłona bardziej zamknięta, na jakieś 1,5 centa. Co do wyglądu paleniska, tak jak pisałem już kiedyś, na 1/3 opał,1/3 to żar i 1/3 to popiół. U mnie to sprawdza sie najlepiej. Problem tylko w tym że masz inny ster więc będzie trudno to dopasować. O ile się nie mylę Titanic podaje tylko raz opał na palenisko, Geco ma możliwość dzielenia dawki w czasie.

Co do opału, jak przejdziesz na Retopal to spalisz relatywnie mniej ale drożej z większą ilością sadzy i syfu w około.

Co skłoniło Cię żeby kupić tłoka skoro na rynku jest teraz sporo fajnych piecyków które również radzą sobie z miałem i spalają z większą kulturą niż tłok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sa spieki a spiek na calym palniku ktorego trzeba tracic aby spadl do popielnika. I Robilem juz rozne ustawienia i nawet na malym nadmuchu sa spieki. Sadzy jest duzo a w podyrzymaniu jest okolo 20 min czasem 35min ale to musi juz byc. Sterownik titanic. Do tloka sklonil mnie hydraulik i do mocy kotla tez on. Teraz to wiem ze wystarczyl by mi kociol 12kw ale juz po ptokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień paliwo na coś "z górnej półki", zmniejsz nadmuch, wysteruj na minimum, jak nie pójdzie to odwrotnie na maxa. Jeśli to nie pomoże można sie bawić z płytą paleniska. Nie znam kotła więc nie wiem czy to możliwe.

Czy opał jest podawany jednorazowo na palenisko czy małych dawkach? kiedyś był tu forumowicz który miał tak wysterowany piec że właściwie samo przepalanie wystarczyło mu na uzupełnianie strat ciepła. Podawał mało a często, masz taką możliwość?

Skontaktuj sie z producentem może pomoże i wymieni ster na coś lepszego co pozwoli prowadzić piec płynniej. Na FM jest kilka wątków o nim, może coś Ci podejdzie.

 

 W ostateczności póki nowy,  wystaw go na olx/alledrogo i kup coś na miarę, niech ktoś inny sie z nim męczy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawka jest jednorazowa jedno podanie to 190g. Kontaktowalem sie z producentem i pow. mi ze takie spalanie to normalne przy nowym budynku. Na samym poczatku spalalem po 40 kg na dobe.Podobno ten sterownik jest bardzo dobry do tloka tylko trzeba go dobrze ustawic a mi to nie wychodzi cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Ja od 2004r palę w SAS EKO i w pierwszych latach bylem nawet zadowolony.  Ale dzis chyba bym wybral coś innego.  PODSTAWA TO ODPOWIEDNI OPAL. Zawsze pytaj o spiekanlność jak bedziesz kupowal opal.  Jak poczytasz tutaj na forum większosc posiadaczy jakoś dochodzi do zadowalajacych rezultatow - szukaj też o paleniu w innych tlokowcach. Jak już kupileś taki kociol to postaraj sie tak go wysterować jak powyzej radzą koledzy.  

Ja na Twoim miejscu dokupiłbym mialu ze spiekalnością do max 10.  Nawet przez internet tylko na probę i nie więcej jak 100kg ale może gdzieś w Twojej okolicy mają taki.

Większość posiadaczy tlokowcow potwierdza że najlepiej palic w nim mialem - rowniez się pod tym podpisuję. 

A co do mocy kotla to może zmniejsz palenisko - ja mysle o tym takze - czytalem o tym i jest to jedno z rozwiazań co mozna brac pod uwage. Ale to pożniej gdy opanujesz obecny problem. 

Zapytaj jeszcze producenta o inny sterownik czy można ten zamienić i na jakich warunkach na inny. Dobry sterownik to polowa sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec troche pozmienialem podawanie mam 12 min

dmuchawa na 2 biegu

przyslona na polowe

zatkalem ostatnia dysze bo tam zar nie siega. Kociol pracuje okolo 30 min i w podtrzymaniu stoi 10 gora 15 min i znow pracuje. Spiekow mniej i bardziej kruche ale sadza jak byla tak jest. Mial jest o kalorycznosci 23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tą sadzą tyo w tlokowcach tak bardzo często bywa. Ale co poniektórym udaje się to może nie wyeliminować ale zminimalizować. Ja gdy kupowałem miał 25 w Julianie w pierwszych latach użytkowania to teraz tylko maże o tych czasach. Paliło się super szybko sie nagrzewal, popiołu malutko, sadzy znikomo gdy czysciłem piec po 2-3 miesiącach z brązowego lekkiego nalotu to myślałem że to coś nie fer , bo takie dziwne, A teraz wiem że było to super. Więcej szkoda wspominać. Teraz takiego opału jestem pewien  że juz nigdy nie kupię. Dlatego trzeba wybierać ten naj[przyzwoitszy z dostepnych.  A jakie pozostałe parametry Twego opału :  spiekalność, popiół, siarka, jaka klasa, jaka kopalnia Co rozumierz pod poj. kalorycznośc?? czy to wartość opałowa, czy ciepło spalania - bo to nie jest to samo??  No i jak to jest czy nie przypadkiem to 23 jest napisane TAK:  <23  lub do23  lub max23 bo wowczas może on mieć tylko 18, lub 20 i jest to zgodne z deklarowaną wartościa!!!!  POMYŚL o tym . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego meisterhaft możesz spróbować do tego miału dodać groszku, nie wiele wystarczy 1/5 czasem to poprawia spalanie. Przez tą grubszą frakcję łatwiej powietrzu przedrzeć się na górę zasypu i wtedy jest mniej sadzy. Poza tym miał miałowi nie równy trzeba próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co gadali na skladzie to kalorycznosc 23-24 nie mam pojecia czy wartosc opalowa czy wartosc spalania. Popiolu ma ponad 20% siarka i spiekalnosc nie wiem. Klasa 32.1 albo 32.2 ale nie pamietam.Jesli chodzi o kopalnie to oni nie dziela na kopalnie tylko wala wedlug kalorycznosci np. 23 na jedna kupe 26 na druga kupe. Wiem tylko ze biora opal z katowickiego holdingu weglowego. A oni maja z

Mysłowice-Wesoła,

Murcki-Staszic,

Wieczorek

Wujek

Teraz jak chcialem z mala zawartoscia popiolu to zaproponowali mi odsiew z wegla podobno jak pamietam to do 10% popiolu ale kalor. 28-31.5 I chce wziasc na probe z 200 kg. Co o tym odsiewie sadzicie? I po prawie dobie zrobil sie spiek z zaru sa to takie spieki zuzlowe byly male a teraz zrobil sie taki jak dlon i go nie moglo zepchnac tylko na niego walilo mial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odsiewce z węgla jest zwykle dużo pyłu, moim zdaniem to trudny miał do spalenia ale spróbować można.

Najlepszy na początek byłby miał z węgla 31.2 czyli z kopalni Piast, Ziemowit, Janina.

Miały 32.1 czy 32.2 są zwykle bardziej kaloryczne ale trudniejsze do bezproblemowego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych kopaln co wymieniles to raczej w moim rejonie nie dostane sa 3 sklady autoryzowane co maja z tego katowickiego holdingu a reszta skladow to nie autoryzowane i na nich nie bylem wcale. W tym miale co mam sa grubsze kawalki ale pylu tez duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na internecie bo lepiej dolozyć te 50 zl na tonie i palić wiadomym jak kupic kota w worku i się męczyć.. Na pewno nie jeden co takie problemy przeszedl będzie Ci doradzał podobnie jak ja.  Ja bym popatrzył w KARENIE.  Szukaj takiego co ma srednią wartośc opałową (bo te co maja ok.30 to moga byc problemy w spalaniu)  ale JAK NAJMNIEJSZĄ SPIEKALNOSĆ (P O D S T A W A  w  Twoim przypadku gdy zaczynasz palenie w tlokowcu)  do tego popiól  powinien zmieścic się w 10 max 12% a S to jak najmniej bo chyba zdajesz sobie sprawę co to jest siarka i co moze uczynic w skrajnych przypadkach (gdy jej mniej to i szkody mniejsze tak max 1% najlepiej by bylo 0,6-0,8%) Wilgotnosc to nie trzeba tłumaczyć.  Daj znac jak coś znajdziesz. Ocenimy   Masz tam mozliwośc zakupienia partii próbnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miały, które do czegos się nadają:

Piast - 23MJ i trochę loteria, tylko z Piast-Ziemowit-Ruch Piast, tylko ten się do czegoś nadaje z 14%popiołu, reszta to szajs na poziomie 25%popiołu

Ziemowit tylko 24MJ, bo ten 19 to na zasypanie dziur w drodze polnej, ten 24 bardzo dobry do tłoka

Z tauron wydobycie 19MJ z ZG Sobieski Miał IIA - 19MJ lub ZG Miał IIA - 19MJ lub 21MJ  - te dwa a w zasadzie trzy z taurona bez problemu się spalają

 

albo klasyfikowany Rokita z Piasta, tyle,że on nieco brudzi wymiennik, spala się jednak dobrze, ten tzw Ekomiał ma 10%popiołu i jest najlepszym wyrobem z Piasta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hektoras w tej cenie ten odsiew z wegla ma dosc duze frakcje. A mial 420 ten co ja mam teraz. Poszukam z takimi parametrami jak piszecie moze cos znajde blisko siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy kupowałem w Juljanie (Piekary) we wrześniu 2005r  osobiscie czekalem 2 dni i to troszkę fuksem ale kupilem miał 25 (po 250zl) - placowy oraz kier. magazynu kazali poczekać na placu  jeszcze tak z 3-5h i o 3 nad ranem gdy zaczął leciec ten co mi polecali (ale wartali polecunku - byl LUX) zalatowalem na samochód 14T oraz przyczepę 15T ale w domu okazało sie że miał dużo grubych takich nawet 5-6cm- a o kaloryczności nie wspomne - SUPER - popiolu (w dokumentach 3-5%) raz na 2 -3 dni wybieranie pojemnik ok.10l  Przesialem bo bałem się że nie pojdzie w tloku (z tych 14T wyszło ok. 3T groszku). Ale pozostały palił się -jak marzenie. Teraz tęśknię za takim ale to już jak bajka.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o tym
http://iskra.karena.pl/oferta/ekomial/11,iskra-ekomial-siany. U mnie na skladach mozna brac na probe. Jal tak patrzylem na palenisko to sam zar sie zbryla i robi taki twardy. Juz mniej wiecej wiem z jakich kopaln szukac.

 

I jeszcze znalazlem tak
http://www.wegiel24.info/0/SKLEP/1/PRODUKT/246/Niebieski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przez ostatnie 2 sezony paliłem miałem 23 z Piasta i musze napisać że trochę za dużo spieków z tego było jak dla mnie i za bardzo nie potrafiłem pieca ustawić pod ten miał (a miał był kupowany bezpośrednio w Bieruniu na koplani, cena z zeszłego roku była coś około 400, a teraz jest poniżej 320). Próbowałem różnych ustawień, wg informacji które można znaleźć na tym forum, ale u mnie jakoś nie poprawiały jakości spalania.

W tym roku kupiłem na lokalnym składzie Eko-Rokitę (po 510 PLN) i jest tak jak dla mnie spalanie jest wreszcie takie jak powinno być.

Spieki wg mnie robią się wtedy gdy jest za dużo pyłku/piasku takiego o "0"-wej granulacji, więc szukaj takiego opału w którym jest mniej takiego "piasku" o "0" grubości, gdzie powinna być przewaga większych groszków i powinno być OK. Może znajdziesz w swojej okolicy opał o któym pisze kolega Pieklorz (sam w przyszłym roku będę próbował Janiny lub Sobieskiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.