Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Co Etażowe


Jachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Ze wzgledu na warunki techniczne boiler i piec CO bedzie zamontowany w kuchni.

Na schemacie nakresliłem mniej więcej wzajemne ich położenie.

 

post-3702-1234110691_thumb.jpg

W prawo od pieca bedzie zamontowna szafka zlewozmywakowa i dalej jakas tam zabudowa. Biorąc pod uwage estetykę wykanania instalacji oraz chęc ukrycia rur postanowiłem, że w szawce ukryje pompke CO i zawór 4d.Z lewej strony miedzy piecem a sciana jest ok 15 cm

No i w tym momencie pytanie: czy tak wykonana instalacja poprawnie zadziała.

I jeszcze jedno- aby latem boiler nie grzał wody w obiegu CO czy wystarczy zamontowanie jednego zaworu np na powrocie z boilera aby zablokowac obieg grawitacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety tego jeszcze sfotografowac sie nie da bo jest tylko na papierze i na etapie kompletowania osprzetu

tak jak wczesniej zaznaczyłem, rysunek jest w pewnym stopniu rzeczywistym odzwierciedleniem tego co chce zrobić i jak poprowadzic instalację biorąc pod uwage wzajemne położenie pieca i boilera, rurki zasilające boiler ida za boilerem w rogu, jedno jest juz pewne rura zasilającą pójdzie sladem przerywanej linii :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

mam kocioł w piwnicy, mieszkam na pierwszym piętrze, na drugim piętrze ( na strychu) mam pokoik. w mieszkaniu posiadam dwufunkcyjny kocioł gazowy ; one mają pompę cyrkulacyjną.

Ogrzewanie grawitacyjne działa bez zarzutu. Jak mam rozpalony kocioł na węgiel i po paru godzinach się wypali (ostygnie) - kocioł gazowy sam startuje i trzyma w mieszkaniu zadaną temperaturę. Mimo tak dużej różnicy wysokości, kocioł w piwnicy jest też lekko podgrzewany; oczywiście ze stratą dla mnie. Powinienem założyć jakiś zawór ale strata wydaje się być znikoma.

Osobiście zrezygnowałbym z bojlera na rzecz elektrycznego.

życzę udanej inwestycji

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Ze wzgledu na warunki techniczne boiler i piec CO bedzie zamontowany w kuchni.

Na schemacie nakresliłem mniej więcej wzajemne ich położenie.

 

post-3702-1234110691_thumb.jpg

W prawo od pieca bedzie zamontowna szafka zlewozmywakowa i dalej jakas tam zabudowa. Biorąc pod uwage estetykę wykanania instalacji oraz chęc ukrycia rur postanowiłem, że w szawce ukryje pompke CO i zawór 4d.Z lewej strony miedzy piecem a sciana jest ok 15 cm

No i w tym momencie pytanie: czy tak wykonana instalacja poprawnie zadziała.

I jeszcze jedno- aby latem boiler nie grzał wody w obiegu CO czy wystarczy zamontowanie jednego zaworu np na powrocie z boilera aby zablokowac obieg grawitacyjny

 

Układ paradoksalnie będzie działał, bo (jak już wspomnieli koledzy) pompa zaburza cyrkulację grawitacyjną, to jednak część wody powracającej z obiegu grzejnikowego zostanie przepchnięta do zasobnika (odwrotnie niż zakładasz). Ale za to w lecie, gdy zamkniesz zawór odcinający przy pompie (przed pompą daje się zwór, filtr i śrubunek, za pompą śrubunek i zawór), boiler będzie normalnie pracował grawitacyjnie. Będzie on również buforem w przypadku braku prądu. Pamiętaj o przelewie ze zbiornika do kanalizacji. Z tą szafką na prawo zachowaj też bezpieczny odstęp. Najlepiej byłoby ją obić z boku blachą. Tak samo podłoga 1m przed kotłem obowiązkowo niepalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Z tą szafką na prawo zachowaj też bezpieczny odstęp. Najlepiej byłoby ją obić z boku blachą. Tak samo podłoga 1m przed kotłem obowiązkowo niepalna.

 

myle że tutaj problemu nie bedzie bo piec jest izolowany wełna i obudowany na zewnatrz lakierowana blachą, jedynie od góry jest płyta grzejna tak jak w kuchni weglowej,szafka bedzie tez stała w odstepie ok 10-15cm. a calość postawiona na płytkach ceramicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.