Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany Kocioł - Ładowanie Bufora Zrzutami Na Instalację


marsland

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do doświadczonych palaczy i instalatorów - czy pomysł ładowania bufora w momencie przekroczenia temperatury ochrony kotła zrzutami gorącej wody ma sens ?  Mam przewymiarowany kocioł i przy obecnych temperaturach dochodzi do kilku zrzutów wody na instalację - temperatura ochrony kotła ustawiona jest na 75 stopni.

Pytanie to jest bardziej pytaniem o sens ekonomiczny takiego rozwiązania. Od razu powiem, że układ z buforem powiedzmy 1000l nie ma sensu, bo mam docelowo 120 m2 powierzchni do ogrzania piecem dolnego spalania o mocy 11KW.

Generalnie problem z przewymiarowaniem występuje przy temperaturach od około 5 stopni w z górę przy ogrzewaniu powierzchni 60 m2 (jedno mieszkanie). Wkrótce dojdzie drugie mieszkanie  60m2 i problem zniknie, no może przy 10 stopniach na zewnątrz  po wygrzaniu drugiego mieszkania czasem dojdzie do zrzutu np. podczas silnego wiatru.
 

Tak na logikę pomysł z akumulowaniem wymuszonych nadwyżek wydaje się sensowny. Dobrze dobrany bufor oddawałby ciepło w momencie, gdy piec osiągnąłby temperaturę wygaszania. Koszty takiego układu też byłyby niższe, bo bufor kumulowałby tylko nadmiar energii.

Mój pomysł to zastowanie sterownika, który w odpowiednim momencie przełączałby układy.
Po przekroczeniu temperatury ochrony kotła sterownik piekierowywuje gorącą wodę do bufora do momentu osiągnięcia przez piec bezpiecznej temperatury. Zrzuty nie byłyby odczuwalne, a bufor byłby ładowany. Zakumulowana energia odawana byłaby w momencie osiągnięcia przez piec temperatury wygaszania pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.