Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca Gazowego, Regulator Pogodowy Czy Pokojowy, Beretta Exlusive Green 25 Opinie


ewenement22

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłem Termet ECOCONDENS Glod Plus 20 za 3734 z dostawą. Myślę, że nie ma co przepłacać ponad 1500zł za berettę.

Dostałem info od jednego ze sprzedających, że lepiej zamiast brać zasobnik termet 120 czy 140 wziąć galmet vulcan 120l 

podobno ma lepszą izolację, miejsce na grzałkę, wskaźnik temperatury i lepsza firma. Zgadzacie się z tymi stwierdzeniami. Termet podobno nie produkuje zasobników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasobniku to trzeba patrzyć na klasę efektywności energetycznej ErP - oznaczona literami alfabetu .

Im lepszy kocioł lub zbiornik tym niższa lit alfabetu oznaczająca klasę - Galmet ma klasę C lub D a np Qattro Biawara ma klasę A czyli mniejsze straty, wiem , że to kosztuje, ale Biawara 150l to kupisz za ok 1400zł i są dwie wersje - wiszący lub stojący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja jeszcze z "innej beczki"

 

Po co robisz układ mieszany?

Najlepsze rozwiązanie to zrobić podłogówkę w całym domu. Dzięki temu oszczędzasz na instalacji oraz na eksploatacji.

Nie potrzebujesz mieszaczy, ani dodatkowych pomp, nie potrzebujesz regulacji dwustrefowej. Cała regulacja opiera się wtedy na czujniku pogodowym + regulacja rotametrami.

 

Układ mieszany, a zwłaszcza układ ze sprzęgłem wodnym to obniżenie sprawności kotła, ponieważ podnosisz temperaturę powrotu, co odbija się później na kosztach ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację.Pominąwszy już układ mieszany,nawet sama podłogówka.Owszem to się sprawdzi przy mniejszych instalacjach ale przy większych pompa kotłowa moze nie wydolić i niestety wtedy niezbędne będzie sprzęgło+dodatkowa mocniejsza pompa za nim i zawór 3D również

I aby stwierdzić czy potrzebne będzie sprzęgło+dodatkowa pompa konieczne jest obliczenie przepływów w instalacji oraz oporów obiegu krytycznego aby móc potem porównać z wydajnoscią pompy kotłowej z danymi producenta danego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację.Pominąwszy już układ mieszany,nawet sama podłogówka.Owszem to się sprawdzi przy mniejszych instalacjach ale przy większych pompa kotłowa moze nie wydolić i niestety wtedy niezbędne będzie sprzęgło+dodatkowa mocniejsza pompa za nim i zawór 3D również

I aby stwierdzić czy potrzebne będzie sprzęgło+dodatkowa pompa konieczne jest obliczenie przepływów w instalacji oraz oporów obiegu krytycznego aby móc potem porównać z wydajnoscią pompy kotłowej z danymi producenta danego kotła.

 

 

Oczywiście masz rację. Jednak w tym wątku dyskutujemy chyba o konkretnej instalacji, którą wykonuje autor wątku w domu o powierzchni 140m2

Myślę, że taką "popierdółkę" napędzi chyba każdy kocioł gazowy z wbudowaną pompą CO.

 

 

Oj piszą różni, różne rzeczy, a ta prawda o sprzęgle , które obniża sprawność podnosząc temp powrotu to po prostu brak wiedzy.

 

 

Wybacz, ale nie mam ochoty na polemizowanie z kimś kto tej wiedzy nie posiada i nie odróżnia sprzęgła hydraulicznego od wymiennika przeciwprądowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wybacz, ale nie mam ochoty na polemizowanie z kimś kto tej wiedzy nie posiada i nie odróżnia sprzęgła hydraulicznego od wymiennika przeciwprądowego :)

 

 

Masz rację i dlatego nie będzie dalszej dyskusji, choć zarówno sprzęgło jak i wymiennik mają po 2 wejścia i 2 wyjścia., czyli są z wyglądu praktycznie takie same :P  :P  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i dlatego nie będzie dalszej dyskusji, choć zarówno sprzęgło jak i wymiennik mają po 2 wejścia i 2 wyjścia., czyli są z wyglądu praktycznie takie same :P  :P  :P

 

Bywa, że są nie do odróżnienia i nawet hydraulicy się mylą :)

Poza tym nawet zamontowanie takiego wymiennika przeciwprądowego nie gwarantuje, że temperatura powrotu nie będzie podnoszona. Na osiedlowych węzłach cieplnych i kotłowniach gazowych, z których automatyką mam do czynienia, stosuje się pompy modulowane, sterowane automatyką, która mierzy temperatury w obiegach odbiorczych, a także temperaturę powrotu do kotła i dostosowuje wydajność tych pomp w obiegu kotłowym w celu utrzymania kondensacji kotła na jak najwyższym poziomie. Tyle, że są to kotły o mocach kilkuset kW, zasilających nierzadko po 2-3 bloki. Niestety są to kotły wyposażone w bardziej rozbudowaną automatykę niż kotły do celów "cywilnych" - czyli tych przeznaczonych do ogrzewania domów jednorodzinnych. Jednak i tak ta automatyka stanowi niewielką część kosztów całej kotłowni.

Co prawda można znaleźć kotły "cywilne/domowe" wyposażone w taką automatykę, która świetnie sobie radzi ze sprzęgłami i wymiennikami, ale jakby to powiedział Paździoch: "to nie są tanie rzeczy Panie Ferdku" :) Czasami montuję takie kotły u prywatnych klientów wraz ze sprzęgłem, ale tylko w dużych domach lub domach z lokalem użytkowym. W tym wątku nawet nie miałbym odwagi zaproponować autorowi wątku takiego kotła, którego cena zaczyna się powyżej 12 tys. zł, a do tego kotła, który potrzebuje automatykę za kilka tys. zł.

Małe, domowe kotły zazwyczaj posiadają prostą automatykę pompową, która dostosowuje wydajność pompy do oporów przepływu, spowodowanych zamykającymi się zaworami termostatycznymi. Ponieważ opory przepływu poprzez sprzęgło są stałe to w takich kotłach nie da się wykorzystać automatyki pompowej i wtedy pompa kotła pracuje na stałych obrotach, powodując podnoszenie temperatury powrotu przy współpracy ze sprzęgłem.

Oczywiście bywa, że nie da się inaczej i sprzęgło musi być, tak jak opisał to kolega odpowietrznik, ale jego użycie musi być uzasadnione i do takiej instalacji należy dobrać odpowiedni kocioł, który posiada automatykę sprzęgłową i pompę modulowaną.

Niestety często się spotyka instalatorów, którzy bezmyślnie pakują sprzęgła do małych instalacji i montują kotły, których automatyka nie współpracuje z tymi sprzęgłami. To własnie przed taką sytuacją przestrzegam autora tego wątku, ponieważ szuka taniego kotła, a instalator chce mu zamontować sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... a jeszcze większa ilość instalatorów boi się sprzęgła jak "diabeł święconej wody" i robią mieszane instalacje na jednym obiegu grzewczym i do tego sterowanie stałotemperaturowe.... regularnie trafiają na forum takie wynalazki z którymi nie wiadomo co zrobić.  Piszesz ze 140 m2 podłogówki obsłuży każda pompa kotłowa..... a ja wcale nie jestem tego pewny że tak będzie. Jak by tak było, to 90% postów na forum o problemach z podłogówką i kotłem gazowym by nie było. Pomysłowość inwestorów do spółki z instalatorami jest niestety wielka, a jeszcze większa jest niechęć do korzystania z rozwiązań które zalecają stosować producenci kotłów, o czym myślę że się przekonasz odwiedzając forum. 

12 tyś to zwykła cena kotła z wyższej półki, specjalnie nas nie zaskakuje. Trochę mitów opowiadasz o "automatyce sprzegłowej" bo większość dostępnych na rynku sterowników pogodowych do kotłów gazowych bez problemu obsługuje sprzęgło i min dwa obiegi grzewcze. To naprawdę nic skomplikowanego, a opcja dostępna jest często z dość tanimi urządzeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... a jeszcze większa ilość instalatorów boi się sprzęgła jak "diabeł święconej wody" i robią mieszane instalacje na jednym obiegu grzewczym i do tego sterowanie stałotemperaturowe.... 

 

 

Ale oczywiście masz rację i wcale z tym nie polemizuję. Dobrze wiem, że instalacje mieszane często wymagają odseparowania sprzęgłem. Krytykuję natomiast w ogóle układy mieszane i twierdzę, że w małych instalacjach nie ma sensu robić układów mieszanych, dzięki czemu w większości przypadków wychodzi prościej, oszczędzniej i ekonomiczniej.

 

Piszesz ze 140 m2 podłogówki obsłuży każda pompa kotłowa..... a ja wcale nie jestem tego pewny że tak będzie. Jak by tak było, to 90% postów na forum o problemach z podłogówką i kotłem 

 

 

 

Ale problemy dotyczą układów mieszanych. Ile jesteś w stanie znaleźć postów w których autorzy wątków piszą o problemach układów z samą podłogówką?

 

Trochę mitów opowiadasz o "automatyce sprzegłowej" bo większość dostępnych na rynku sterowników pogodowych do kotłów gazowych bez problemu obsługuje sprzęgło i min dwa obiegi grzewcze. To naprawdę nic skomplikowanego, a opcja dostępna jest często z dość tanimi urządzeniami

 

 

 

Chętnie poznam te rozwiązania z automatyką sprzęgłową, której koszt jest niższy od 2-3 tys. zł. dla kotłów poniżej 5 tys. zł., bo takie tu padają propozycje dotyczące kotłów. Już nawet nie chcę przypominać, że autor wątku szuka kotła tak bliżej 3,5 tys. zł.

Natomiast używając kotła za 3,5 tys. zł bez większych problemów można napędzić samą podłogówkę o powierzchni 140m2 używając najprostszej automatyki pogodowej, a jak system nie wypali to można dołożyć sprzęgło i wydajniejszą pompę, które bez dodatkowej automatyki nie będą podnosić temperatury powrotu do kotła. Wystarczy, że pompa za sprzęgłem będzie miała większą wydajność od pompy w kotle. Niestety w układzie mieszanym tak nie zadziała, bo grzejniki mają zawory termostatyczne.

 

Choć teraz to już nie wiem czy autor wątku ma łączną powierzchnię 140m2 czy też 140 + 80 = 220m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Witam serdecznie wszystkich użytkowników, jam tu nowy.

 

Jestem amatorem, temat ogrzewania znam wyłącznie z własnych doświadczeń. Mam do Was pytanie o jednofunkcyjny piec gazowy Beretta Idra Exclusive 24kW, najpierw jednak krótka informacja o tym co trzeba ogrzać :) Jest to dom jednorodzinny, jakieś 260m2, zbudowany 20 lat temu. Jako izolację zastosowano styropian od zewnątrz i szczelina powietrzna, na pod dachem wełna mineralna. Tyle mi wiadomo - nie ja ten dom budowałem. W domu są zainstalowane dwa piece - węglowy Zębiec 24kW i rzeczona Beretta o takiej samej mocy, napędzające kaloryfery w całym domu. Używamy tylko tego węglowego, ale chciałbym przejść od następnego roku na zasilanie gazem, w związku z tym mam parę pytań, mam nadzieję że zechcecie mi pomóc :)

 

1. Czy warto kupić nowy piec gazowy, tj. czy lepsza wydajność / oszczędność uzasadnia spory wydatek? Jeżeli tak to jaki piec jest godny polecenia?

2. Chciałbym mieć w domu czujnik i regulator temperatury, czy ma to sens ze starym piecem?

3. Czy ma sens zakup pieca kondensacyjnego? Słyszałem że może wymagać specjalnego przewodu kominowego, ja mam zwykły z cegieł.

 

Dzięki za czas poświęcony na przeczytanie i ewentualne odpowiedzi!

 

pozdrawiam,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na rynku są dostępne kotły tanie i drogie . Budżet musisz określić Ty a jak już będziesz wiedział ile możesz wydać dobierzesz coś na pewno. Uważam że warto kupić nowy kocioł.

2.Termostat pomieszczenia bo o nim piszesz to żaden luksus i dostępne są od ....... lat z kotłami gazowymi

3. Pewnie że jest. Każdy kocioł gazowy wymaga zastosowania wkładu do komina. Problem jest trochę bardziej skomplikowany . Jak już się zdecydujesz to w ofertach producentów są również systemy odprowadzania spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy warto kupić nowy piec gazowy, tj. czy lepsza wydajność / oszczędność uzasadnia spory wydatek? Jeżeli tak to jaki piec jest godny polecenia?

 

 

 

Oczywiście, ze warto jeżeli tylko masz na to kasę.

Jaki kocioł kupić?

Taki, na który Cię stać. Ale jak szukasz czegoś naprawdę dobrego i trwałego oraz funkcjonalnego to polecam kotły kondensacyjne ACV Kompakt.

Występują jako kotły 1-funkcyjne oraz 2-funkcyjne. Z tym, że kotły 2-funkcyjne mogą też pracować jako 1-funkcyjne. Jest to cecha rzadko spotykana wśród kotłów gazowych. Ponadto mogą one pracować w układach zarówno zamkniętych jak i otwartych, współpracując bezpośrednio z kotłami węglowymi. Bez konieczności zamykania układu i bez dodatkowych wymienników. Znów jest to funkcja, która wyróżnia markę AVC spośród konkurencji.

Kolejny patent ACV to funkcja inteligentnego komfortu, która występuje w przypadku kotłów 2-funkcyjnych i polega na tym, że kocioł uczy się zachowania domowników. W tych porach, w których domownicy korzystają z ciepłej wody trzyma w wewnętrznym wymienniku porcję ciepłej wody. Dzięki temu odkręcając kran mamy wodę ciepłą natychmiast i nie musimy na nią czekać, aż kocioł się uruchomi. Niestety w większości kotłów 2-funkcyjnych jest ten mankament, że korzystając z ciepłej wody, kocioł uruchamia się z pewnym opóźnieniem i trzeba czekać na ciepłą wodę z odkręconym kranem nawet minutę, zanim pojawi się ciepła.. Dzięki funkcji komfortu w ACV nie musimy czekać, aż kocioł uruchomi palnik, bo po włączeniu funkcji komfortu, ciepła woda jest cały czas trzymana w wewnętrznym wymienniku i po odkręceniu kurka w kranie pojawia się ona natychmiast. Jest tylko opóźnienie wynikające z długości rur tzn. odległości kranu od kotła.

 

Sam mam taki kocioł i jestem zadowolony, bo póki co przy obecnych temperaturach ogrzewam dom tym kotłem taniej niż ekogroszkiem.

Montuję je także od 10 lat i nie miałem z nimi żadnych problemów. Dlatego też jak przyszło mi wymienić starszy kocioł z otwartą komorą Aristona to nawet nie zastanawiałem się 5 minut nad marką kotła.

Oczywiście kotły te współpracują ze sterownikami i termostatami pokojowymi oraz czujnikami pogodowymi.

Montując ten kocioł trzeba tylko dokupić czujnik temperatury zewnętrznej oraz dowolny sterownik/termostat pokojowy typu załącz/wyłącz lub cyfrowy Open Therm.

 

 

 

2. Chciałbym mieć w domu czujnik i regulator temperatury, czy ma to sens ze starym piecem?

 

 

 

Sens zawsze ma, każda taka regulacja przyczynia się do oszczędności.

 

 

3. Czy ma sens zakup pieca kondensacyjnego? Słyszałem że może wymagać specjalnego przewodu kominowego, ja mam zwykły z cegieł.

 

 

 

Oczywiście, że jest sens, bo kotły kondensacyjne mają większą sprawność.

Niestety komin z kwasówki musi być. Ale jak komin masz czysty bez sadzy to wstawiasz tylko do niego rurę spalinową o średnicy 60 lub 80mm. Tą rurą wyrzucane są spaliny, a powietrze zaciągane jest tym kominem, który masz.

Można też komin wyprowadzić za ścianę jeżeli nie ma w pobliżu otworów wentylacyjnych i okien. Dotyczy to niestety tylko i wyłącznie domów jednorodzinnych i urządzeń grzewczych o mocy nie większej jak 21kW, ale nikt się nie czepia jak to będzie kocioł 24 czy 25kW.

 

Na marginesie dodam, że kotły Zębiec ogólnie rzecz biorąc mają małą sprawność. Dlatego myślę, że w Twoim przypadku ogrzewanie gazem nie powinno być dużo droższe, a może także się okazać, że może być tańsze. Zakładam, że obecnie palisz węglem i wszystkim co tam Ci się nawinie, czyli starasz się tanio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Przepraszam że się nie odzywałem przez parę dni, ale Boże Narodzenie ma swoje prawa :) Dziękuję za odpowiedź i polecenie ACV. Pytając czy warto kupić nowy piec gazowy miałem na myśli czy uważasz, że jest na tyle duża różnica w wydajności Beretta 24kW a nowym, np. ACV 24kW, czyli czy zyużycie gazu będzie wyraźnie mniejsze niż w przypadku tego pieca, które mam teraz? Miałeś do czynienia z Berettą?

 

Dzięki za pomoc,

życzę udanego Sylwestra!

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że nie mam doświadczeń z Berettą, za to mam spore doświadczenie z ACV, ale postaram się nie być stronniczy.

Pisałeś, że obecnie używany przez Ciebie kocioł to Beretta Idra Exclusive 24kW. Jest to już przestarzała konstrukcja kotła z otwartą komorą. ACV Kompakt to kocioł kondensacyjny. Różnica w maksymalnej sprawności może sięgnąć 20% na korzyść ACV-a oczywiście i z resztą każdego innego kotła kondensacyjnego.

Tylko czy uzyskasz taką sprawność z ACV to już inna sprawa, gdyż taką sprawność można uzyskać tylko z instalacją ogrzewania podłogowego.

Jeżeli w okresie grzewczym temperatura wody z grzejników na powrocie kotła będzie wyższa niż 57'C to sprawność kotła będzie wyższa raptem o kilka%.

Im ta temperatura będzie niższa, z tym większą sprawnością będzie pracował kocioł. Poza tym obecny kocioł dodatkowo wychładza Ci budynek, bo pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia.

Jaką temperaturę wody na powrocie masz to zależy od grzejników. Jeżeli były one dobierane do kotła węglowego już po dociepleniu domu to może być problem z kondensacją. Jeżeli były dobierane przed termomodernizacją domu to kocioł będzie kondensował przez większość sezonu grzewczego.

Realnie z instalacją grzejnikową możesz uzyskać ok. 15% uwzględniając różnice w sprawnościach kotłów oraz kwestię wychładzania domu przez obecny kocioł z otwartą komorą.

 

Samemu przerabiałem ten problem. Pozbyłem się kotła z otwartą komorą spalania i zamontowałem kondensacyjny.

Póki co po 3 miesiącach ogrzewania gazem koszty ogrzewania są jeszcze niższe niż ogrzewanie ekogroszkiem.

A tu możesz poczytać na temat moich doświadczeń z nowym kotłem:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22969-koszty-eksploatacji-na-gaz/?do=findComment&comment=283947

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.