Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca Gazowego, Regulator Pogodowy Czy Pokojowy, Beretta Exlusive Green 25 Opinie


ewenement22

Rekomendowane odpowiedzi

Tam wszystko jest podane - moc grzania 17,7kW, moc grzewcza wody 13,4 kW, przyjmujesz większą, dodajesz ok 10% na błędy obliczeń i wykonawcze - moc ok 19-20kW i wszystko w temacie mocy.

Ja bym brał więcej, gdyż moc możesz bez problemu zmniejszyć.

Dopnij sprawę z instalacją i będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni mówią tak drudzy inaczej.

Jedni mówią że beretta która moduluje od 25 do 2,5 kW to 2,5 i tak będzie za dużo przy temperaturze na dworzu 5-10-15 stopni.

Nie potrzebnie będzie tak mocno grzał.

Jak dobrze pamiętam mówili też, że będzie wtedy mniejsze zjawisko kondensacji i co za tym idzie mniejsza wydajność w tym momencie itp.

Dobrze mówili?

Inni mówią ja bym brał większy "gdyż moc możesz bez problemu zmniejszyć" i jak mam to sensownie wytłumaczyć? Jaki wybrać i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ci pisałem, że przy tej instalacji oszczędzisz jak będą 2 niezależne obiegi grzewcze i sterowanie pogodowe 

A ty nie chcesz robić pierwszego a drugiego w Berecie nie zrobisz - brak sterowania mieszaczem podłogówki.

 

Ponadto pamiętaj, że kocioł jest najbardziej oszczędny jak nie działa, czyli po prostu się wyłączy!

I to jest jego normalny stan.

A co temp to na pewno nie będziesz grzał kotłem przy 15C i pewnie przy 10C też .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się bronisz przed osobnymi rurami od podłogówki do sprzęgła? , 

Te rury po prostu nie wyrobią i aby podać odpowiednią moc na podłogowkę będzie trzeba grzać wodę w instalacji do wyższych temperatur,

Ponadto jak chcesz oszczędności to woda podawana na grzejniki musi mieć temp nie większą niż 55C.

I do takiej temp należy dobrać grzejniki a tego instalator nie zrobił.

Napisałem, że nie zrobił , gdyż jakby to wiedział to inst też by rozprowadził prawidłowo a nie tak jak do kotła węglowego 

A ile takie rozwiązanie jest droższe przy samej instalacji, zakupie sprzętu itd. Jakbym dał dobre argumenty instalatorowi to bym wykłócił zrobienie tego poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu się wykłócać - karzesz i masz jak chcesz, twoja robota i twoja kasa.

Obecnie nie możesz niezależnie sterować podłogówką i grzejnikami np wyłączasz jedno lub drugie - jak wyłączysz grzejniki to staje podłogówka .

A ty chcesz "walczyć " o raptem 2 kawałki po 5m rury,

Z czego ta rura ? pewnie ze złota.

Jak będziesz miał przerobioną inst to możesz szukać kotłów ze sterowaniem obsługującym 2 obiegi grzewcze ,

Tu jest dużo modeli Vailant, Viesman, Wolf, DeDietrich, itd.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już na FM co należy zrobić, żeby instalacja była prawidłowo zrobiona - przede wszystkim potrzebny jest connect atbt, żeby sterować pogodowo obydwoma obiegami.

 

Sambor - ten kocioł może sterować pogodowo dwoma obiegami, w tym jednym za pomocą zaworu mieszającego - wszystko jest w oryginalnych DTRkach, ale niestety nie w polskim języku.

 

A i co do mocy kotła - mocy minimalnej nie da się zmniejszyć - ona ściśle zależy od konstrukcji palnika. Zmniejszyć można Pmax ale to bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja patrzyłem na oficjalnej stronie polskiej i masz rację - za ok 4400 netto + Vat można to nabyć +

odpowiednie sterowanie za?

Ale aby to zastosować potrzeba 2 obwodów doprowadzonych do kotłowni a kolega woli tylko 1.

Sprawa kotła jest sprawą wtórną, trzeba prawidłowej instalacji a tej na razie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zwróci - najtaniej jest kupić kocioł na węgiel i palić śmieciami z całej okolicy.

Nikt ci nie obieca zwrotu nawet 1zł.

Robisz to tylko dla siebie.

Nie napisałeś jeszcze jakie masz grzejniki , bo może faktycznie olać kondensat i najtańszy kocioł gazowy za 2tys wstawić - to opcja jak znalazł dla twojej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni mówią tak drudzy inaczej.

Jedni mówią że beretta która moduluje od 25 do 2,5 kW to 2,5 i tak będzie za dużo przy temperaturze na dworzu 5-10-15 stopni.

Nie potrzebnie będzie tak mocno grzał.

Jak dobrze pamiętam mówili też, że będzie wtedy mniejsze zjawisko kondensacji i co za tym idzie mniejsza wydajność w tym momencie itp.

Dobrze mówili?

Inni mówią ja bym brał większy "gdyż moc możesz bez problemu zmniejszyć" i jak mam to sensownie wytłumaczyć? Jaki wybrać i dlaczego?

Przy 10C  potrzebujesz 1,5 kW na godzinę ale w tych temperaturach nie ma sensu grzać 24h/dobę tym bardziej , że masz ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu się wykłócać - karzesz i masz jak chcesz, twoja robota i twoja kasa.

Obecnie nie możesz niezależnie sterować podłogówką i grzejnikami np wyłączasz jedno lub drugie - jak wyłączysz grzejniki to staje podłogówka .

A ty chcesz "walczyć " o raptem 2 kawałki po 5m rury,

Z czego ta rura ? pewnie ze złota.

Jak będziesz miał przerobioną inst to możesz szukać kotłów ze sterowaniem obsługującym 2 obiegi grzewcze ,

Tu jest dużo modeli Vailant, Viesman, Wolf, DeDietrich, itd.........

Serwisant powiedział, że żaden problem i nie muszę mieć dwóch obiegów. Wystarczą dwa sterowniki bezprzewodowe za około 300-400 zł szt. Jeden podłączam pod pompkę podłogówki drugi stawiam gdzieś na górze i podłączam pod drugą pompkę tą która będzie w kotłowni czy w kotle już nie pamiętam.

 

Mówi, że to jest najtańsze dobre rozwiązanie.

 

Nadal nie jestem zdecydowany na żaden kocioł.
Jak na razie godne uwagi moim zdaniem są Immergas VICTRIX 12 X TT 2
oraz Beretta Exlusive Green 25
Szukałem sporo i nic nie znalazłem z modulacją  do 1,5 - 2,5 kW.
Zastanawia mnie jeszcze czy nie jest tak, że VICTRIX 12 X TT 2 będzie bardziej się zużywał więcej palił itp. ponieważ częściej będzie pracował przy maksymalnej swojej swojej mocy.
Natomiast taka beretta będzie się mało eksploatowała.
 
Tak jak jest z samochodami jak do samochodu który sporo waży wrzucą silnik 1,2 to on więcej pali i szybciej się zużywa (jest bardziej wyżyłowany) niż taki co ma silnik 1,6 czy 1,8. Bo on po prostu ma łatwiej radzić tą budę. Jak myślicie ma to chociaż trochę jakiś sens?
 
Wczoraj rozmawiałem też z serwisantem brotje i on stwierdził, że lepiej zawsze mieć ten zapas. W sumie to też polecił mi właśnie ten model beretty a o tym Immergasie nie mówiłem mu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moc to trzyma Cię CWU. Ja mam 2 łazienki . Na dole wanna i góry prysznic i kociol skręciłem na 12 kW i wystarczą dla 4 osób. Moc na CO potrzebujesz 10-12 kW przy -20 C,chyba że spartolą ocieplenie a w domu chcesz mieć 26 C. Przy ogrzewaniu podłogowym brałbym pogodówkę. Minimalna moc 3-4 kW powinna być ok. W okresie przejściowym możesz przecież grzać np rano i wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wszystko jest podane - moc grzania 17,7kW, moc grzewcza wody 13,4 kW, przyjmujesz większą, dodajesz ok 10% na błędy obliczeń i wykonawcze - moc ok 19-20kW i wszystko w temacie mocy.

Ja bym brał więcej, gdyż moc możesz bez problemu zmniejszyć.

Dopnij sprawę z instalacją i będzie OK.

Czyli według Ciebie i projektu kocioł  Immergas VICTRIX 12 X TT 2 (12 kW) będzie być może za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze sie.

 

Po pierwsze - 140m2 i 18kW ? Ten dom ma dziury zamiast okien? Czy nie ma dachu?

Przeciez to prawie 130W/m2 !!! Tak ch.... parametrow nie mialy nawet bloki z wielkiej plyty w PRLu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem sporo i nic nie znalazłem z modulacją  do 1,5 - 2,5 kW.

Wczoraj rozmawiałem też z serwisantem brotje i on stwierdził, że lepiej zawsze mieć ten zapas. W sumie to też polecił mi właśnie ten model beretty a o tym Immergasie nie mówiłem mu.

 

 

Genus Aristona moduluje 2,5 - 24 kW

Instalaor zawsze będzie upierał się przy zapasie bo co powie klientowi jak mu piec nie dogrzeje w największe mrozy, a że w okresach przejściowych będzie wciągał gaz jak narkoman na głodzie albo będzie non stop taktował to już nie jego problem. 95% fachmajstów nie potrafi dobrać mocy urządzenia, obojętnie czy 100 kwadratów powierzchni czy 200 zawsze kocioł 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie przesadzajcie przecież to podobno nowy domek, ja mam około 50 letni dom o podobnych wymiarach  i moc max jaką potrzebuje przy -20 to 14 kw i na tyle mój victrix jest skręcony, a do tego mój dom jest kompletnie nieocieplony i wszystko daje radę.

Zeszłej zimy przy -18 kocioł nie wszedł na wyższą moc niż 11kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zebrała się grupa mądrych "niedzielnych " doradców  więc może powiedzcie autorowi tematu jaka jest sprawność kotła przy obciążeniu 30% 50% i 100% mocy wyjściowej?

I który kocioł spali mniej gazu ?

12kW kręcony na 90% mocy czy 25-26 kW kręcony na 40%.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz w stół... a Ty co następny który montuje kotły na oko? Nie znam sprawności kotła na określonych mocach bo nie mam dostępu do takich danych, to instalator powinien mieć taki wykres.Teoretycznie im niżej tym sprawniej ale nie wiem jak to wygląda dla poszczególnych modeli.

Dla mocy 10 kW oba teoretycznie spalają tyle samo, fizyki nie oszukasz a różnice mogą wynikać ze sprawności związanej z konstrukcją palnika, wymiennika czy innych pierdół poprawionych przez producenta. Zresztą chyba nie zauważyłeś ale chodziło o to że dobór kotła jest praktycznie zawsze na zapas, nikt nie zwraca uwagi na moc minimalną jaka piec jest w stanie uzyskać a potem spalanie w okresie przejściowym zbliżone do mrozów. Latem zakładałem kocioł gazowy i rozmawiałem z kilkoma instalatorami (urządziłem sobie taki mini przetarg ofertowy z wizją lokalną) i sprzedawcami i zawsze rozmowa wyglądała mniej więcej tak:

-jaki metraż

-200

-to 24-25kw

-a nie będzie za dużo

-się sam zmoduluje

-a jak się tak nisko nie zmoduluje jak trzeba

-to się będzie włączał i wyłączał

-ale z grubsza robiłem zapotrzebowanie na komputerze (czytaj "ciepło właściwe") że 10kW w najcięższe mrozy

-to bzdury, na taki metraż 25kW

Cycki opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zebrała się grupa mądrych "niedzielnych " doradców  więc może powiedzcie autorowi tematu jaka jest sprawność kotła przy obciążeniu 30% 50% i 100% mocy wyjściowej?

I który kocioł spali mniej gazu ?

12kW kręcony na 90% mocy czy 25-26 kW kręcony na 40%.?

A ile jest dni w roku, gdzie ten 12kW kociol bedzie szedl na 90%? Tydzien w roku? Moze dwa? I to na suwalszczyznie?

 

Ciezko jest sp... dom o powierzchni 140m2, ktory bedzie potrzebowal 100W/m2, nawet budujac zaledwie normowo, uzyskamy lepszy wynik.

 

A jak inwestor swiadomy i przypilnuje ekipe, to taki dom bedzie potrzebowal z 5kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.