Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Pompa Co W Kotle Z Podajnikiem


kalambur847

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to może mieć znaczenie ale czy czujnik CO nie powinien być zamontowany za pompą CO?(u siebie mam za a nie na wyjściu z kotła) i oczywiscie powinien być jak koledzy już wspominali pod otuliną i mam nadzieję że czujnik CWU jest umieszczony w odpowiednim do tego przeznaczonym miejscu w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest czujnik CO tylko czujnik temperatury kotła i zamontowany w tym miejscu i w taki sposób pokazuje wiele niższą temp niż rzeczywiście jest w płaszczu(tak jak pisałem powinien być wsunięty w gniazdo od góry powinno być-sprawdź to).

Koleżanko sprawdź czy nie masz przypadkiem minimalnej temp załączenia pompy CO. Podejrzewam że jak załącza się pompa CWU podkrada wodę z płaszcza i w połączeniu ze zlym zamontowaniem czujnika temp spada poniżej zadanej załączenia pompy.

Sprawdzić czy nie ma min temp załączenia pompy CO

Poprawnie zamontować czujnik temperatury kotła (jeżeli nie ma gniazda/tulei pomiarowej to tak jak jest w tej chwili tylko jak najbliżej wyjścia z kotła i dobrze zaizolować pianką /wełną mineralną

 

Edit: Zawór różnicowy też do wywalenia- jezeli nie ma obejścia zaworu 4d na powrocie CO to nic on nie daje. Jezeli nie ma tego gniazda na czujni przerobiłbym to tak

post-2974-0-22002300-1478158043_thumb.jpg

post-2974-0-44429900-1478158052_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuje (po raz drugi) podnieść temperaturę na kotle do 60^C

ustawić zawór 4d tak żeby na instalacje szla woda o temperaturze potrzebnej do utrzymania komfortu cieplnego

jeśli nadal na instalacje będzie szla chłodniejsza woda to na pewno przez krótszy czas (bo szybciej się nagrzeje woda w zasobniku)

nie wiem jaki to sterownik i jakie tam w nim są oznaczenia ale może jest w ustawieniach pomp "praca pomp równolegle"

 

co do tego czujnika to może  to być czujnik stb, czyli dodatkowy czujnik zapobiegający przegrzaniu kotła )ale i tak powinien być zaizolowany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze wypatrzyłem to masz sterownik "Lider"

tu masz instrukcje

http://kotly-dragon.pl/assets_8KD39a56575h64ks/uploads/2015/05/Sterownik-LIDER.pdf

ważne strony to 7 oraz 4

włącz tryb pracy pomp dual

ustaw temperaturę wyłączania pompy cwu na taka temperaturę do jakiej chcesz grzać cwu

ciesz się ciepła woda i jednocześnie ciepłymi kaloryferami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcji wynika że jest włączony tryb dual, bo tylko w tym trybie jest możliwa praca 2 pomp. Wiemy też od autorki że priorytet CWU jest wyłączony. Wynika z tego, że przy załączeniu CWU temp na czujniku spada poniżej zadanej załączenia pompy CO - należy podnieść zadaną temp kotła jak pisał kolega wcześniej(zalecane, bo min różnica między zadaną kotła a CWU to 10 st a u Ciebie jest 5) albo obniżyć temp zadaną załączenia pompy CO

Edit: dziwnie wysoką temp puszczasz na CO - 50st. Jeśli masz,głowice termostatyczne na grzejnikach to przekręć zawór żeby ją obniżyć a podwyższy się jednocześnie temp w obiegu kotłowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ten czujnik co wywołał tyle zamieszania to jest to termostat awaryjny kotła co.

Mam sterownik lider i mam włączony tryb dula, bo jak zauważył użytkownik wyżej tylko w tym trybie mogą pracować dwie pompy.

Źle się zrozumieliśmy, przy załączeniu pompy co robią się zimne grzejniki, ale piec chodzi dalej normalnie i na sterowniku osiąga tz 50 stopni "i leci do góry", jednak na tym analogowym termometrze tem z 50 spada na 40 stopni i pompa co nie jest ciepła jak wtedy kiedy nie pracuje pompa cwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz przypadkiem włączonego priorytetu cwu? Wtedy pompa od co robi STOP.

Ja bym na Twoim miejscu podłączył pompę od cwu na stałe do prądu na niskim biegu. Dzięki temu podniesiesz dodatkowo temp. powrotu, a wtedy zaworem 4d regulujesz w celu uzyskania odpowiedniej temp. 

Papa o czym Ty do Nas rozmawiasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i gdzie

Chciało by się powiedzieć: w du**e, ale nie będę taki i grzecznie odpiszę. Zaraz za wyjsciem z kotła. Wygląda że to może być rura wzbiorcza więc dlatego pytam.

Co do drugiego pytania to poczytaj trochę o zachowaniu się instalacji co i jej właściwej regulacji, a będziesz rozumiał o czym piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kalambur skoro ten czujnik jest awaryjny to zakładam że ten główny od temp kotła jest zamontowany poprawnie. W takim wypadku wychodzi na to, że zawór 4d jest ustawiony w skrajnej pozycji (jakby go wcale nie było - temp kotła = temp CO)

Podnieś temp na kotle do 60 i zmniejsz CWU do 40 i zobacz co się będzie działo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompą na CO na grzejniki musi być czujnik oraz w tulei zasobnika tez czujnik.Oba czujniki podłączone do sterownika kotła.Na sterowniku ustawiamy żądaną temp.na grzejniki oraz temp.wody w zasobniku.

Przy ustawieniu priorytet CWU pompa CO stop i wtedy pompa CWU grzeje wodę użytkową do ustawionej temp.po czym popma CWU stop i włancza się pompa na CO.W trybie pompy równolegle obie pompy pracują razem do momentu aż uzyskają nastawione temperatury.Ale to wszyscy wiedzą)O ile 4D dobrze zamontowany to musi to działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CO nie musi być czujnik - nie ma siłownika na 4d więc nie ma pogodówki. Poza tym sterownik ten chyba nie ma tego w standardzie - jest opcja rozbudowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zastanawia mnie ten fakt, że jak pracuje pompa cwo to mam zimne grzejniki. Teraz to da się wytrzymać, bo po ok.40 min robią się ciepłe "jak pompa cwo dobije", ale nie wyobrażam sobie tego przy mrozach

Czy jak pracuje pompa CWU to na sterowniku pali się dioda pompy CO, jeżeli tak to przekręć pokrętłem na zaworze 4d w kierunku większego otwarcia zaworu /obecnie w/g fotki jest na 5/ i sprawdź czy pompa nie robi  się cieplejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Mam siłownik na 4D ale czujnik chyba niekoniecznie ma związek z pogodówką (choć może) on jest potrzebny do sterowania zaworem 4D?

Ja u siebie nie mam zaworu 4d ale chyba to jest tak, że jeżeli sterownik obsługuje pogodówkę to czujnik jest potrzebny żeby odczytać temp za zaworem i na podstawie odczytu sterownik przestawia siłownik(niższa od zadanej zawór się otwiera, niższa - zamyka) 

Jeżeli nie masz u siebie pogodówki to temp za zaworem pewnie ustawiasz "na sztywno" a pogodówka zmienia temp za zaworem sama w zależności od temp na zewnątrz wg ustawionej krzywej grzewczej

 

 

Czy jak pracuje pompa CWU to na sterowniku pali się dioda pompy CO, 

 

Miała koleżanka to ustalić wcześniej, jednak odpisała że pompa jest wtedy chłodna co nie jest odpowiedzią na pytanie czy pompa się wyłącza czy tłoczy zimną wodę

 

 

 przekręć pokrętłem na zaworze 4d w kierunku większego otwarcia zaworu /obecnie w/g fotki jest na 5/ i sprawdź czy pompa nie robi  się cieplejsza.

obecnie to musi być zawór na 0 lub 10 (zależy jak zamontowany) w sensie max otwarcie na CO bo temp za zaworem=temp kotła (50st)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciało by się powiedzieć: w du**e, ale nie będę taki i grzecznie odpiszę. Zaraz za wyjsciem z kotła. Wygląda że to może być rura wzbiorcza więc dlatego pytam.

Co do drugiego pytania to poczytaj trochę o zachowaniu się instalacji co i jej właściwej regulacji, a będziesz rozumiał o czym piszę.

To ty poczytaj ,jak podłączysz pompe bezpośrednio do prądu to nie będziesz miał kontroli nad temp cwu,a co do regulacji  zaworu 4d to i tak nie wyregulujesz go raz na cały sezon grzewczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie mam zaworu 4d ale chyba to jest tak, że jeżeli sterownik obsługuje pogodówkę to czujnik jest potrzebny żeby odczytać temp za zaworem i na podstawie odczytu sterownik przestawia siłownik(niższa od zadanej zawór się otwiera, niższa - zamyka) 


Jeżeli nie masz u siebie pogodówki to temp za zaworem pewnie ustawiasz "na sztywno" a pogodówka zmienia temp za zaworem sama w zależności od temp na zewnątrz wg ustawionej krzywej grzewczej


 


Ja bym z Twojej wypowiedzi wyodrębnił fragment "czujnik jest potrzebny żeby odczytać temp.za zaworem i na podstwie odczytu sterownik przestawia siłownik (niższą od zadanej zawór się otwiera,wyższa zamyka"

Chyba nie musi to być powiązane z pogodówką chociaż oczywiscie  taka mozliwość istnieje, mój sterownik kotła posiada opcję pogodówki ale jej nie wykorzystuję póki co)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że nie musi- pogodówka to większy bajer (sam zmienia zadaną za zaworem wg krzywej) a sam siłownik pilnuje jednej zadanej przez użytkownika. Koleżanka nie ma siłownika więc czujnik za zaworem jest niepotrzebny - o to mi chodziło bo wcześniej pisałeś cyt

"czujnik za zaworem na CO musi być" . Sterowanie zaworem ręczne a temperaturę odczytuje na zegarze. Nieważne-bo trochę niepotrzebnie mnożą się zbędne posty.

A autorka coś nam zaginęła w akcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem :)

Jak pracuje pompa cwo to na sterowniku świeci się dioda pompy co.

Co do tej pogodówki to chyba tego nie mam, bo nawet nie wiem co to.

Obecnie sterownik pracuje na trybie NOR. To jest sterownik LIDER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak pracuje pompa CWU to na sterowniku pali się dioda pompy CO, jeżeli tak to przekręć pokrętłem na zaworze 4d w kierunku większego otwarcia zaworu /obecnie w/g fotki jest na 5/ i sprawdź czy pompa nie robi  się cieplejsza.

Czy kręciła koleżanka tym zaworem , i jakie spostrzeżenia?

Pogodówki koleżanka nie ma, więc tym niema co zawracać sobie głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pracuje pompa cwo to na sterowniku świeci się dioda pompy co.

 

Czyli pompa się nie wyłącza lecz tłocz zimną wodę - prawdopodobnie pompa CWU podkrada całą wodę z kotła (mała pojemność wodna + za mała różnica między zadaną kotła a CWU = Twój problem)

 

Na początek podnieś zadaną na kotle na min 60 st a CWU obniż do 40st - zobacz czy problem ustąpi

 

Ile m2 ogrzewasz, rodzaj izolacji budynku, ile jest grzejników, czy na grzejnikach są zawory i głowice termostatyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro tak zrobię i dam znać czy coś się zmieniło.

68 m2, budynek poniemiecki, nieocieplony.

Ogrzewam:

salon - 2 grzejniki

kuchnia - 1 grzejnik

łazienka - 1 grzejnik + drabinka

korytarz 1 grzejnik

sypiania 1 grzejnik

sypialnia2 - 1 grzejnik.

Mam zawory, ale to nie są te z numerkami 1,2,3,4,5 tylko zwykłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie że chodziło o zawory na grzejnikach a nie zawór 4d.

Powierzchnia do ogrzania niby nieduża ale budynek nieocieplony i zapotrzebowanie jak widać spore

Co da kręcenie zaworem 4d skoro wiemy że:

 

- zawór jest rozkręcony na max(100% na CO) bo temp kotła = temp za zaworem 

-  autorka puszcza na CO 50 st - czyli ta temperatura daje komfort cieplny w domu więc skręcenie go nie jest wskazane, możliwe dopiero po podwyższeniu temp na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.