Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu: Kocioł Gaz, Kominek, Solary


wagi77

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam oto taki schemat instalacji, którą zamierzam wykonać w moim nowym domu. Dom ocieplony 15 cm styropian grafitowy lambda 0,031. Obliczone zapotrzebowanie na moc to 9,1 kW. Zaproponowano mi kocioł gazowy 14 kW. Do tego wybrałem mały 8kW kominek z płaszczem wodnym (średnia moc z wody to 5,5 kW). Opcjonalnie planuję instalację solarną i może fotowoltaikę. Się zobaczy.

 

Schemat powstał w wyniku zbierania różnych rozwiązań w sieci i na podstawie gotowych schematów producenta kotła.

 

Zamysł jest taki, by:

1. w zbiorniku wewnętrznym mieć c.w.u. grzaną kotłem gazowym i w okresach przejściowych oraz zimowych też grzaną kominkiem, opcjonalnie latem solarami, czy nawet grzałką elektryczną (gdybym miał fotowoltaikę).

2. zewnętrzny zbiornik stanowi bufor dla kominka.

3. gdy woda w buforze na wysokości poboru dla kotła gazowego będzie wystarczająco gorąca (praca kominka), kocioł nie będzie się odpalał, tylko będzie przepompowywał dalej na podłogówkę.

4. powrót z podłogówki jest na podobnej wysokości co pobór dla kotła, by zminimalizować wpływ c.o. na rozwarstwianie bufora.

 

Proszę o ocenę czy będzie działać i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem/przeoczyłem.

 

 

post-69547-0-89551100-1477874287_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest błędny, Brak zabezpieczenia kominka (ma być w układzie zamkniętym), nie będzie grzania z bufora na CO , tak jak i kocioł gazowy też nie będzie grzał CO (prawdopodobnie potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne). Sprawa o której nic nie piszesz to sterowanie. Znaczna część sterowników kotłów gazowych nie współpracuje z obcymi urządzeniami ( wyjątek stanowi zestaw kocioł- sterownik fabrycznie przystosowane do współpracy z buforem ale cenę ma zaporową ). 

Proponuję radykalnie uprościć instalację.

1. Zrezygnuj z kominka wodnego , jak bardzo chcesz to zastosuj powietrzny

2. Zrezygnuj z bufora z wbudowanym podgrzewaczem cwu

3 Zastosuj podgrzewacz z dwoma wężownicami do współpracy z solarem

4. Przy dwóch obiegach grzewczych prawdopodobnie potrzebne będzie sprzęgło hydrauliczne (co trzeba potwierdzić obliczeniami przepływów na CO i porównać z wydajnością pompy kotłowej

5. Dobrze policzyć zapotrzebowanie na cwu i wielkość podgrzewacza bo kocioł  o mocy 14 kW nadaje się do współpracy z podgrzewaczem o pojemności może 100 l

6. Zastosować sterowanie pogodowe do kotła z obsługą min dwóch obiegów grzewczych

Taki układ będzie na pewno działał, będzie prosty w budowie bez komplikacji  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy projekt, faktycznie brak zaworu bezp. na kominku ale to zawsze można dołożyć.

Myślę że i sterowanie też można kilkakrotnie modyfikować i poprawiać w czasie eksploatacji, co innego ruraż bo to już trochę więcej wysiłku.

Ja bym ew. udoskonalał ten projekt jeżeli jest potrzeba bo jakiś gotowy można ściągnąć z netu, gdzie też by wypadało trochę pozmieniać.

Jest to ciekawe rozwiązanie, wiele jeszcze nie powiem, muszę trochę nad nim popracować aby logicznie dyskutować, chociaż mam pewne pytanie: czy w/g Twojego założenia jeżeli będzie pracował kominek to zasilanie CO miałoby być z bufora z dolnej części w okolicy wężownicy solarnej, czy z wężownicy która jest w zbiorniku CWU?

I czy przy pracy kominka aby grzać CO rozważałeś ominięcie pieca gazowego?, myślę że niepotrzebnie ciepła woda ma przechodzić przez dwie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, racja. Na początku chciałem kominek o większej mocy, ale wciąż słyszałem, że nie będę miał co zrobić z produkowanym przez niego ciepłem. Że wymagany ogromny bufor itd. Dlatego posłuchałem. Może niesłusznie?

 

Mam ograniczone miejsce w kotłowni stąd bufor kombinowany. Gdyby nie dodałbym dwa osobno do c.w.u i bufor kominka, ale niestety nie wejdą.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pewne pytanie: czy w/g Twojego założenia jeżeli będzie pracował kominek to zasilanie CO miałoby być z bufora z dolnej części w okolicy wężownicy solarnej, czy z wężownicy która jest w zbiorniku CWU?

I czy przy pracy kominka aby grzać CO rozważałeś ominięcie pieca gazowego?, myślę że niepotrzebnie ciepła woda ma przechodzić przez dwie pompy.

Jeżeli będzie pracował kominek, zasilanie CO miałoby być z bufora z dolnej części w okolicy wężownicy solarnej przepływając przez kocioł gazowy, który z racji odp. wysokiej temp czynnika nie powinien się odpalić i popchnąć dalej. Nie jestem pewien że tak się da, ale ktoś mówił że owszem.

 

Nie wiem jak inaczej dla CO ominąć piec gazowy przy pracy kominka by automatycznie wyeliminować odpalanie kotła. Tego nie wymyśliłem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze radzę odpuść sobie ten kominek z PW. Naprawdę gra nie warta świeczki. Zrób zwykły wkład powietrzny w ciepłej obudowie ewentualnie z dgp. Daruj sobie tą kotłownię w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zamiast dziękować poproś Sambora (ma dostęp do cennika) żeby Ci pokazał cenę co może trochę ostudzi twoje zapędy Nie wdając się w szczegóły to min 3 pompy 4 zawory mieszające ze sterowaniem ...... a z solarami i  tym kombinowanym buforem ..... pewnie ok 20 000, a z kominkiem czy kotłem na paliwo stałe w układzie zamkniętym pewnie ok 25-27 a jak dodasz robociznę ..... jest to tylko rozwiązanie dla bardzo zasobnego portfela  ( piszę tylko o kotłowni nie licząc instalacji). Masz u siebie podłogówkę i trzeba niestety wykonać trochę obliczeń bo może się okazać że potrzeba jeszcze kilku elementów do instalacji np sprzęgło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niektórych cena nie jest wykładnikiem, ale początkiem drogi na skróty i tu zawsze jest największy problem - niby zrobione tak samo, ale nie chce działać.

Dlaczego?

 

PS

@Mak ty pewnie też masz dostęp do cennika, gdyż twoja wycena jest bardzo podobna do mojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ciekawie się Was czyta. Znalazłem węższy zasobnik CWU zamiast 300l będzie 250l i może upchnę je w kotłowni. Schemat zgoła inny, klasyczny oparty na propozycji producenta kotła. Zerkniecie ?

Kominek miałby dogrzewać raczej niż być regularnym źródłem ciepła. Zimą faktycznie moc na poziomie 9kW z kominka byłaby na bieżąco konsumowana przez budynek. No muszę pomyśleć o tym jeszcze.

post-69547-0-57631400-1478012800_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CWU będzie, co prawda pośrednio przez wodę z bufora, ale będzie.

Fajny twój schemat, tylko z adaptacją jest taki problem, że Vaillant ma zawór mieszający 3D na powrocie a Wolf na zasilaniu. To chyba nie jest banalne do zmiany z automatyką od Vaillanta. Rozumiem, że najlepiej gdybym wziął całe rozwiązanie od Wolfa, tylko jak z serwisem na Pomorzu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to potrzeba oryginalne sterowniki i kocioł gazowy, a reszta może być dowolne.

Wolf ma dobre sterowniki i parametry niefirmowych urządzeń można na nich ustawić bez problemu

Ja miałem mieć podobną instalację , nawet do tej pory wiszą na dachu mocowania na 8 solarów Wolfa,

a obecnie się zastanawiam jak do nich doczepić panele PV, mniejsze o ok 0,4m.

Ale resztę mam z kotłem na pellet + DS-a i to dużo prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.