Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Poprawności Schematu


Juby3004

Rekomendowane odpowiedzi

Mam putanie jak do tej pory pracowała ta instalacja ? czy tylko na grawitacji ,czy wspomagana była pompką,? jezeli tak to po której stronie była zamontowana? Drugie pytanie - na jakich temperaturach pracował kocioł?

Co do zabezpieczenia instalacji ,to masz dwa wyjścia - albo zostawisz zbiornik tam gdzie jest ,co wymusi odpowiednie położenie pomp.

Albo zlikwidujesz ten zbiornik i zrobisz instalację w układzie zamkniętym.(kocioł przystosowany do takiej pracy)

Co do regulacji temperatury w pomieszczeniach- jak do tej pory to było realizowane ,i czy było zadowalające?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to grawitacja, tylko jeden z trzech powrotów miał pompke gdyż jakoś słabiej grzał. Nie było w niej cwu. A regulować temperatury zacząłem kotłem po przejęciu kotłowni. Mocno ograniczylem palenisko szamotem. Aktualnie trzymanie temperatury na piecu 40 stopni i tak przegrzewa dom. Kocioł robiony przez dziadka z zeliwa 8-10mm strzelam ze około 30kw. Chciałem zrobić regulacje temperatury w domu bardziej cyfrowe tylko jak to ugryźć z takim naczyniem wyrownawczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przewymiarowane grzejniki , Dlatego powinno wystarczyć ci rozwiązanie podane przez kolegę hajtaler 428 podane w poście nr#8 .Idealnie było by gdybyś tam również zamontował pompkę kotłową do ochrony kotła.W twoim przypadku moze się okazać że ta pompka wcale się nie musi załączać ,ewentualnie będzie pracować bardzo krótko.Można w tym celu wykorzystać również pracę pompki od CWU. Jak będziesz przerabiał instalację to możesz przygotować instalację do montażu pompki kotłowej ,Jeżeli się okaże że będzie konieczna to ją dokupisz.

Co do regulacji temperatury w pokojach to masz dwa rozwiązania .Albo zawór termostatyczny do ochrony kotła 50 * lub 55*(w zależności od wymagań producenta kotła) i wtedy termostaty na grzejnikach (nie wszystkich) .Albo zawór 3D mieszający z siłownikiem .Wtedy ta opcja z ewentualną pompą kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam w poście #9 kolego jest zawór 3d w ochronie powrotu to pompa kotłowa tam nie potrzebna.

Co do zaworu 3d z siłownikiem do regulacji temp CO to problem z zamontowaniem go na pionie wspólnym z rurą bezpieczeństwa chyba że jest możliwość wstawienia go do rozdzielacza 

post-2974-0-15087100-1477823813_thumb.jpg

 

Pompy kotłowej nie musi być jeżeli wybierzesz sterownik ecoal(nie wiem jak pozostałe z listy którą autor podał w poście #1) bo ma on opcję użycia pompy CWU do ochrony powrotu(działa ona wtedy jednocześnie jako pompa CWU i pompa kotłowa, minusem jest że przebija zadaną CWU jeżeli będzie się często załączać).

post-2974-0-08128300-1477824103_thumb.jpg

Sterownik ecoal ma też opcję obsługi pogodówki więc wystarczy jak kupisz zawór 3d z siłownikiem i podepniesz go do sterownika wraz z czujnikami temp zewn i wewn które są w zestawie ze sterownikiem

Sterownik ecoal ma teraz również obsługę bezprzewodowych cyfrowych głowic termostatycznych drogą radiową więc bardzo precyzyjnie można sterować temp w każdym pomieszczeniu ale nie znam szczegółów jaki osprzęt potrzebny i jakie koszty - musiałbyś poszperać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty kolego za herezje szerzysz?

Ten schemat jest najbardziej niezawodny.

Po co tyle pomp? - kotłowa do ochrony powrotu, jedna na CWU i jedna na CO.Średnice rur wystarczą 1". 

Twój schemat jest błędny - pompa za zaworem 3d na CO musi być.

CWU przy pracy na jednej pompie z CO może nie działać poprawnie

 

Przeniesienie pompy na powrót jest uzasadnione z uwagi na prawidłowość podłączenia naczynia ale schemat wtedy musi wyglądać inaczej

attachicon.gifpppp1.jpg

 

Zawór 3d na powrocie jeśli ma być ochrona powrotu, regulacja temperatury CO wtedy za pomocą zaworów termostatycznych na grzejnikach bo jeżeli ma być przy pomocy zaworu 3d to do tego schematu potrzeba sprzęgła lub trzeba wrócić do schematu z pompą kotłową ale wtedy pozostanie problem naczynia

Hajti a przy tym schemacie jak pompa powedrowała na powrót to naczynie przy pompie 40tce nie powinno być 2,8m nad najwyzszym grzejnikiem?

post-32948-0-77222700-1477829879_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinno - zgodnie z wzorem 0,7 x wysokość podnoszenia ale kolega pisał że u niego jest to 2m i to powinno wystarczyć - instalacja jest na grubych rurach, nie ma podłogówki i instalacja pracowała wcześniej grawitacyjnie więc opory są niewielkie. Pompa spokojnie poradzi sobie na 1 max na 2 biegu więc na 99% nie będzie wywalać wody naczyniem. 

Dla porównania u siebie mam pompe 60ke na powrocie więc naczynie powinienem mieć 4,2 m ponad najwyższy punkt instalacji a mam je też ok 2,5 m. Testowałem instalację przzy pracy pompy na 3 biegu i nic się nie działo, normalnie pompa pracuje na 1 biegu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa kotłowa jest na zasilaniu - łatwiej to dostrzec gdy tak się przedstawi grafikę podłączenia

post-2974-0-52954000-1477832446_thumb.jpg

więc naczynie 30 cm nad najwyższy punkt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby do kotła dołożyć jeszcze naczynie przeponowe, które kosztuje niewiele w zasadzie to mógłbym wtedy dać zawór mieszający na zasilaniu? Dość mocno mi zależy na regulacji temp w domu cyfrowo.

W dzień domownicy lubią ciepło niejednokrotnie temp przekracza 24 ale do spania to wystarczy 18-20.

 

hajtaler428

w poście 30 schemat fajny, niestety trż niewykonalny:(

Ciężki orzech do zgryzienia ta moja instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie przeponowe to nie wszystko, potrzebna jeszcze wężownica schładzająca . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Przepisy ogreślają jaka najmniejszą średnicę może mieć rurka do naczynia? można by zrobić obejście pompy jakąś cieniutką rurką. Wzrostu temperatury w kotle z podajnikiem się nie obawiam racze rozczerzalności cieplnej układu. Albo obejście dodatkowe układu mieszania na zaworze zwrotnym. Gdy się wyłączy pompa to grawitacja powinna bez problemu zadziałać na takim zaworze. Dla własnego komfortu zawór bezpieczeństwa na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica rury do naczynia to min 1" stal lub Cu 28. Istota układu zabezpieczenia kotła naczyniem otwartym polega na tym, że połączenie kotła z naczyniem musi być bezpośrednie tzn żadnych zaworów, pomp czegokolwiek co mogłoby zatorować prześwit rury bezpieczeństwa więc zawór zwrotny czy różnicowy nie może się na niej znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak DN 25 stalowa a miedz 28-musi byc z metalu.

Jezeli przeróbka to nie problem kosztów .To możesz zrobić instalację całkowicie zamkniętą ,kupujesz kocioł z weżownicą wbudowaną w kotle ,dodatkowo odpowiedni zbiornik przeponowy ,W tedy mozesz sobie robić układy obiegowe CO i  CWU jak ci się zamarzy.A jeszcze jedno ,ważne- przy wężownicach i  zaworach schładzających zasilanie wody nie może być z hydrofora .

Opcją w takim przypadku kocioł w układzie otwartym ,a instalacja w zamkniętym ale musi być wtedy wymiennik.

A najtaniej to tak jak w poscie #9 Tam możesz sterować ilością wody płynącej przez koloryfery aby temperatura w pomieszczeniach była odpowiednia.Jeżeli natomiast chcesz sterować temperaturą na grzejnikach przy stałym przepływie wody przez kaloryfery ,to podpinasz zawor 3D jak do funkcji rozdzielającej ,W  skrócie  kocioł- zawór 3D -pompa (pompka podpięta pod wejście AB  zaworu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A w temacie aby zamknąc układ to potrzeba  wężownicę schłądzajacą albo zawór schładzający dwufunkcyjny DBV+odpowiedniej wielkosci naczynie do CO + zawór bezpieczeństwa

to jeszcze zależy co mówi DTR kotła na ten temat. W moim na przykład dopuszczalny jest montaż w układzie zamkniętym tylko wraz z wężownicą schładzającą.

Z zaworem DVB układ będzie bezpieczny ale niezgodny z DTR więc utracę gwarancję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat poprawiony.

Wybrany kocioł RBR-K 17

naczynie przeponowe 24l oraz DBV (po konsultacji z kolegą Suspenser)

zawór 3 drożny herz

ochrona kotła realizowana pompą cwu mimo iż kolega Suspenser mówi, że niepotrzebna

teraz powinno być zgodnie z przepisami.

post-69795-0-35060600-1478007822_thumb.jpg

 

Naczynie przeponowe zamontowane na tzw. układzie bezpieczeństwa na 2 bary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bierzesz ecoal? Z ochroną powrotu pompą CWU to jak się okaże że nie potrzebujesz/nie odpowiada to poprostu wyłączysz i tyle. No i jeszcze stare naczynie do likwidacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest konieczność wywalać stare naczynie? Coś na tym zyskam?

obawiam się że przy tak dużej instalacji jak u mnie, 24l może być mało naczynie przeponowe, a jak zostanie odcięta góra i zostanie samo CWU to wystarczy spokojnie.

Tak ecoal mam nadzieję że to dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na 100% ale wydaje mi się że jak ma być układ zamknięty to pozostawienie starego naczynia go pozostawia otwartym - nie wiem czy tak może zostać, może inny fachman się wypowie.

Ecoal fajny sterownik, wiele opcji (obsługa pompy podłogowej, możliwość stworzenia dwóch niezależnych obiegów CO, sterowanie pogodowe, programatory czasowe)- wszystko dostępne przez net tylko kabel do sterownika musisz pociągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam w poście #9 kolego jest zawór 3d w ochronie powrotu to pompa kotłowa tam nie potrzebna.

Co do zaworu 3d z siłownikiem do regulacji temp CO to problem z zamontowaniem go na pionie wspólnym z rurą bezpieczeństwa chyba że jest możliwość wstawienia go do rozdzielacza 

attachicon.gifpppp3.jpg

 

Pompy kotłowej nie musi być jeżeli wybierzesz sterownik ecoal(nie wiem jak pozostałe z listy którą autor podał w poście #1) bo ma on opcję użycia pompy CWU do ochrony powrotu(działa ona wtedy jednocześnie jako pompa CWU i pompa kotłowa, minusem jest że przebija zadaną CWU jeżeli będzie się często załączać).

attachicon.gifpppp4.jpg

Sterownik ecoal ma też opcję obsługi pogodówki więc wystarczy jak kupisz zawór 3d z siłownikiem i podepniesz go do sterownika wraz z czujnikami temp zewn i wewn które są w zestawie ze sterownikiem

Sterownik ecoal ma teraz również obsługę bezprzewodowych cyfrowych głowic termostatycznych drogą radiową więc bardzo precyzyjnie można sterować temp w każdym pomieszczeniu ale nie znam szczegółów jaki osprzęt potrzebny i jakie koszty - musiałbyś poszperać

Kolego hajtaler 428 a co to ma do rzeczy jak zamontowany  jest ten zawór i gdzie. Ważne jest do czego ma być zastosowany , czy do ochrony temperatury powrotu , czy temperatury na grzejnikach .Wybór jest prosty ,albo do jednego ,albo do drugiego ,obu na raz zabezpieczyć się nie da.Te dwie funkcje zawór spełni tak samo bez względu gdzie go zamontujesz czy na zasilaniu czy powrocie.Często o tym decydują warunki techniczne instalacji .To ze zawor ten nazywany jest mieszający to nie znaczy ze do mieszania tylko się nadaje. Ten zawór może również pracować w trybie rozdzielającym.I w  takim układzie zamontowany na zasilaniu będzie miał  możliwość ochrony kotła, zamontowany na powrocie będzie mieszał wodę na grzejniki.A jeszcze jedno dla przypomnienia zawor 3D ma trzy wyjscia AB -A- B .Pompkę montujemy  zawsze do wejścia AB.W  trybie mieszającym AB na ssaniu ,w trybie rozdzielającym AB po stronie tłocznej pompki.

Równoznacznym rozwiązaniem tej pompki którą zaproponowałeś (narysowałeś)na zasilaniu pod sufitem jest zamontowanie na powrocie  po koleji -kocioł -zawór 3D- pompka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór 3D ma regulować temp wody na grzejniki. Czyli montuje a od strony zasilania, b od powrotu AB wyjscie na grzejniki i za nim pompka jeśli dobrze rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak. 

Kolego @henryk ja wiem jakie są możliwości zastosowania zaworu 3d i że w opcji zaciągania przez zawór 3d woda jest mieszana z wejść A + B a w opcji tłoczenia przez zawór rozdziela strumień na A i B. Mi chodziło o Twoją wypowiedź w której odniosłeś się do konkretnego schematu który zaproponowałem(gdzie zawór 3d jest w opcji ochrony powrotu) a Ty tam zaproponowałeś montaż pompy kotłowej

(...) powinno wystarczyć ci rozwiązanie podane przez kolegę hajtaler 428 podane w poście nr#8 .Idealnie było by gdybyś tam również zamontował pompkę kotłową do ochrony kotła (...)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy opcji ochrony powrotu przy pomocy pompy CWU i ecolu tamp.powrotu na kocioł=temp.wody w zasobniku?

Ochrona kotła wymaga min.50st. a wspominałeś że sterownik "przebija" czyli właściwie temp.osiaga 55st?Czy warto może w tej sytuacji zastosować zawór termostatyczny typu VTA chroniący przed poparzeniem?Czy dobrze myślę?Chociaż chyba gdyby przebijał to można ustawić niższą temp.)

Chyba zaśmieciłem tylko forum tym pytaniem ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od instalacji i jak często będzie się załączać pompa CWU. Sterownik załącza ją gdy temp na powrocie spadnie poniżej zadanej i ją rozłącza gdy ta temp zostanie osiągnięta. Jeżeli odbiór mocy na CO będzie duży i ochrona powrotu będzie często załączać pompę CWU to może być tak, że czasem temp kotła będzie równa z CWU. Można wtedy tak jak piszesz zamontować na wyjściu na krany zawór. VTA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.