Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oszczedne I Efektywne Ogrzewanie, Tryb Praca, Czy Długie Podtrzymanie


SNK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tak sie bije ciagle z myslami, czy piec utrzymujac tryb "PRACA" z naprawde minimalnym podtrzymaniem bedzie spalal  mniej  czy wiecej opalu niz zostawiajac go w podtrzymaniu 20-30-40 minutowym. 

Jak to moze wygladac ze strony efektywnosci spalania ?

Pytam bo czytalem o roznych teoriach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zderzenie teorii, czytalem opinie kogos z innego forum, ze w sytuacji kiedy piec wchodzi w podtrzymanie na dlugo np 30-40min to temperatura na retorcie moze tak spasc, ze razem z oczywistym spadkiem temp pieca wejscie z powrotem na temperature zadana moze pochlonac wiecej energii i podan ekogrochu niz przy utrzymywaniu go w ciaglej pracy i minimalnym podtrzymaniu. Ale to nikt nie potwierdzil i nalezy sprawdzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wiele zależy od kombinacji sterownik - palnik - węgiel - zapotrzebowanie.

Wg moich doświadczeń - więcej spalił mi kocioł przy pracy w automacie, niż przy pracy dwustanowej ALE - mam palnik, który słabawo radzi sobie na niskiej mocy (więc spalanie z małą sprawnością), sterownik też przy małym zapotrzebowaniu na ciepło niekoniecznie radzi sobie z utrzymaniem się poniżej temperatury zadanej i piec tak czy inaczej się odstawiał. Wybrałem więc palenie na dwustanie.

 

Z tym że na tą zimę mam inny węgiel, być może ustawienia, jakich ten opał będzie wymagał pozwolą na prowadzenie kotła w automacie. Ale to sprawdzę, gdy przyjdzie prawdziwa zima (na razie przepalam na ruszciedodatkowym, bo nie wytrzymałbym w domu przy ciągłym paleniu w obecnych temperaturach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ta sama sytuacje z odstawianiem w podtrzymanie, ale pale eko mocno kaloryczny pomimo niezlych temperatur - nie zaopatrzylem sie w slaby wegiel.

Jakbys byl juz po testach to mogbys sie podzielic przemysleniami.

 

Jeszcze jedno pytanie co do ekonomicznego palenia, mam dodatkowy ruszt zeliwny ( zeberka ), czy na czas uzywania automatu nalezy wyciagac zeberka ( powiekszajac powierzchnie ), czy to nie ma znaczenia ? Poczytalem artykul zawijana ( po wpisach i opiniach innych widac, ze zna sie na rzeczy ) w ktorym przyblizyl powstanie rusztow dodatkowych i tak w skrocie to zmniejszaja powierzchnie wymiany lub mieszania sie powietrza z gazami lub cos w tym stylu. Sam potestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej przeszkadza ruszt wodny, gdyż wychładza spaliny i utrudnia dopalenie tego, co w tych spalinach pozostało (do dopalenia potrzebna wysoka temperatura).

Ruszt żeliwny będzie pełnił po części rolę deflektora - nagrzeje się i zawiruje spaliny, czyli pomoże w dopalaniu, ale nie wiem, czy w dłuższym okresie się nie powygina od temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.