Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Podłogowy Poprawnie ? Mam Mieszane Uczucia Pomocy :(


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,wiec glowicy nie mam poki co zadnej-zawor trmostatyczny na maxa otwarty...zawor -oryginalny powrot max.zamkniety..wsztystko pcha w podloge nadmiar czytaj powrot zrobilem tak jak masz TY przerobione..temperatura jaka idzie na podloge moze i za duza ale poki co mam surowy stan zamkniety wiec ma co grzac:)

na zawor termostatyczny na zasilaniu mam zamowiona glowice Danfosa z kapilara ale poki co nie dotarla:/

Dodatkowo zalozylem zawor termostatyczny na "przerobionym" powrocie -planuje zalozyc na nim silownik elektryczny a calosc podpiac pod sterownik pokojowy na ktorym moglbym ustaiac temperature pomieszczenia..wiec owy zawor odpowiedzialny bylby za doprowadzenie odpowiedniej ilosci goracego czynnika do utrzymania temperatury pomieszczen..zas zawor termostatyczny na zasilaniu bedzie pelnil funkcje pierwotna tzn..bedzie dbal o nieprzegrzanie podlogi..no to na tyle..ogolnie cala nowa instalacje robilem sam i nadal sam z nia walcze i sie ucze:) bo fachowcy jakto fachowcy kazdy z nich ma swoja wizje ....byle do wiosny hehe..pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a według mnie rozdzielacza nie trzeba było przerabiać jedynie przeczytać instrukcje na stronie kana (fakt tkroche wzorów do liczenia) ale dobrze ustawiony działał by poprawnie. Co do fachowców to faktycznie brak ich, skoro żaden nie potrafi wyregulować rozdzielacza tylko kombinują jak kon pod górę. Nie mówie że wszyscy bo wierze że w każdej dziedzinie są profesjonaliśći ale ogólnie jakość usług hydrualicznych w Polsce jest na tragicznych wręcz śmiesznym poziomie. Może ja mam pecha ale na 5 hydrualików żaden nie zrobił nic jak należy.

 

 

Wesołych Świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, przeczytałem uważnie cały wątek, de facto bardzo interesujący, który rozwiał moje pewne wątpliwości.

Otóż chciałbym u siebie (dom parterowy 110 mkw) zrobić w całym domu podłogówkę, i w związku z tym, prosiłbym bardziej doświadczonych forumowiczów o poradę w nasuwających mi się na tą chwilę kwestiach:

1) czy na ten metraż (110 mkw, wychodzi mi 9 obiegów, z czego 5 największych ma po 13-15 mkw) można zastosować układ mieszający firmy PURMO lub KAN, czy odpuścić ukł. mieszające i zastosować jeden zawór 4D?

2) czy przy zastosowaniu kotła na eko-groszek przed ewentulanym układem mieszającym musi być pompa CO?

3) czy wyżej wspomniana pompa CO przy kotle w sezonie grzeczym chodzi cały czas, czyt. 24/dobe?

4) czy sterowane radiowo zawory RTL na "listwach" rozdzielacza działają wyłącznie na zasadzie zamyka/otwiera, czy też ich praca jest "ciągła"?

Wszelkie sugestie/porady/krytyka mile widziane :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem uważnie cały wątek, de facto bardzo interesujący, który rozwiał moje pewne wątpliwości.

Otóż chciałbym u siebie (dom parterowy 110 mkw) zrobić w całym domu podłogówkę, i w związku z tym, prosiłbym bardziej doświadczonych forumowiczów o poradę w nasuwających mi się na tą chwilę kwestiach:

1) czy na ten metraż (110 mkw, wychodzi mi 9 obiegów, z czego 5 największych ma po 13-15 mkw) można zastosować układ mieszający firmy PURMO lub KAN, czy odpuścić ukł. mieszające i zastosować jeden zawór 4D?

2) czy przy zastosowaniu kotła na eko-groszek przed ewentulanym układem mieszającym musi być pompa CO?

3) czy wyżej wspomniana pompa CO przy kotle w sezonie grzeczym chodzi cały czas, czyt. 24/dobe?

4) czy sterowane radiowo zawory RTL na "listwach" rozdzielacza działają wyłącznie na zasadzie zamyka/otwiera, czy też ich praca jest "ciągła"?

Wszelkie sugestie/porady/krytyka mile widziane :angry:

do takiej powierzchni to zadne systemowe g..

tylko i wyłacznie nalezy robić układ pompowy i mieszajacy na zawierze 3d z siłownikiem tak aby zawsze przez podłogę był stały przepływ wody wtedy regulaja jest bardzo prosta

a co do zamontowania tylko układu podłogówki to doobry pomysł i nie ma koniecznosci aby montować dodatkowa pompe ukladu CO wystrczy jedna pompa do podłogówki z układem mieszacza ,do tego mieszacza trzeba zastosować pogodókę i sterownik pokojowy aby płynnie ograniczał moc podłogówki i to wszytko zapewni że jedyne co bedzie CIe interesowało to to aby nasypać ekogroszku oraz wywalenie popiołu

a tak na marginesie to nie masz gazu że mylsisz o kotle na eko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak konkretną odpowiedź :angry:

Sieci gazowej niestety brak, a propan-butan nie wchodzi już w ogóle w grę (choć przyznam, że zastanawiałem się nad tym, jednak bardzo szybko wybiłem sobie go z głowy). Więc pozostaje ekogroszek. Poza tym, będę miał jeszcze DGP z kominka w razie "w".

Oczywiście planuję całkowitą automatykę systemu ogrzewania (RTL + bezprzewodowe czujniki w każdym pokoju i łazienkach).

Dobrze, że zwróciłeś moją uwagę na zawór 3D zamiast 4D.

A caly układ mieszający lepiej zrobić bezpośrednio przy piecu, czy przy szafce z rozdzielaczem? Piec będzie oddalony od szafki z rozdzielaczem o ok 4-5 metrów.

Przy takim układzie mieszajacym pompa będzie chyba podpięta pod piec, a nie pod sterowanie podłogówką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszacz robisz sobie przy kotle a gdzie masz rozdzielacze to juz nikogo nie interesyje i ile ich bedziesz miał

a pompa i zawór powinny byc sterowane z pogodówki a kocioł poprostu musi miec zadana minimalna temp np 50st i to cała filozofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Dziekuje:) swoj tez tak przerobie bo nie podoba mi sie to jak tak dlugo sie rozgrzewa. pozdrawiam

 

Po raz trzeci przerobiłem rozdzielacz. Praktycznie nie zostało z niego nic poza belkami zasilającymi. Przed zasilacz zamontowałem zawór mieszający i ustawiłem sobie na 31 stopni. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz: czym się różni belka zasilająca od belki powrotnej w tym Kanie ? działanie raczej te samo prawda ? bo w nowym ustawieniu to teraz belka powrotna jest belką zasilającą a zasilająca powrotna. Stało się tak ponieważ zlikwidowałem kapilarę i pompę Co, którą dałem koło zaworu mieszającego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Niestety ja się poddaje. To co się dzieje to jest archiwum X

 

Dzisiaj zrobiłem następuje rzeczy:

 

- zdemontowałem pomarańczowy termostat przylgowy aby nie ingerował w prace pompy przy rozdzielaczu

 

- zdemontowałem pompe i sprawdziłem jej drożność a także poprawność tłoczenia wody po czym zamontowałem z powrotem

 

- odłączyłem z głowicy gałke termostatyczną z kapilarą - aby być pewnym że to nie ona przymyka mi dojście do ciepła

 

- sprawdziłem czy nie nic nie jest zapowietrzone (mimo że posiadam automatyczne odpowietrzacze) WSZYSTKO OK

 

 

 

NIESTETY ! wink.gif nic to nie dało - dalej przed głowicą woda jest gorąca a za nią rura letnia. Po prostu płakać mi się chce bo już nie mam pojęcia co robić. Wymienić rozdzileacz za który zapłaciłem majątek ?

 

 

Dodam tylko jedną ciekawostke- że gdy odłączyłem pompe z prądu to na liczniczkach dolnych i górlnych temperatura wzrosła z 32 stopnia na 45 stopni, pewnie dlatego że w obiegu została gorąca woda ? gdy tylko włączylem pompe to znowu termperatura spadła do 31 czyli pompa chodzi dobrze i tłoczy wodę

 

co pozostaje mi zrobić ? posluchać kolege i sprobować ten cycek walnąć może się przydkał ? no nic jutro spróbuje jak będę na budowie wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ;[

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2053 - aby nie powielać tych samych zdjęć w tym wątku przedstawiam zdjęcia mojej instalacji oraz rozdzielacza podłogowego.

 

Piec chodzi dobrze - grzejniki nagrzewają się po 10 minutach i grzeją doskonale, problem jest z moją podłogówką która nawet po 6 godzinach dalej jest letnia i dzwinie pracuje. Dodam że pompa przy rozdzielaczu działa w dół (tzn strzałka skierowana jest w dół). Górna belka to zasilanie a dolna belka to powrót. Całą noc główkowałem i dopatrzyłem się pewnych dziwnych rzeczy. Mianowicie - termostat przylegowy zamontowany jest na górnej belce a w instrukcji jest napisane że powinienen być na dolnej, to raz, dwa czy ta pompa nie powinna pompować do góry ? przynajmniej tak na instrukcji jest narysowane (tzn nie ma strzałki ale budowa wskazuje że skierowana jest ku górze)

 

Model rozdzielacza to 73A firmy KAN. Mam wrażenie że tam się coś żle miesza, dlatego w podłogówke dostaje się letnia woda. Na tych wskażniczkach co pokazuja temperature pokazuje niby 35 stopni

 

proszę o pomoc co jest nie tak?

 

proszę o odpowiedź jak udała się usunąć ten problem. Mam dokładnie to samo.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielaczu serii 73A pompa skierowana powinna być strzałką do dołu, dolna belka jest belką zasilającą pętle grzewcze, góra to powrót.

Najczęstszym problemem jest podłączenie takiego rozdzielacza do kotła kondensacyjnego który pracuje z reguły na niskich temp. zasilania. Przy niskich temp. z pieca dość mocno należy otworzyć dolny zawór pod pompą (powrót do pieca), wówczas więcej tez wody z pieca wpłynie do układu.

 

W większości przypadków temp. zasilania pętli na poziomie 30-35st. C w zupełności wystarcza aby mieć komfort termiczny w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.