Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Adaptacja Poddasza - Poprawność Instalacji C.o.


gymclass

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość ;)

 

Jestem świeżo upieczonym instalatorem po studiach z dość niewielką praktyczną wiedzą, jak to bywa po studiach ;)

 

Hobbystycznie zajmuję się małymi remontami i tak niespodziewanie zabrałem się za adaptację strychu w mojej kamienicy na mieszkanie. Jako, że w moim mieścinie jest kłopot z instalatorami (większość niewiele wie, Ci którzy coś wiedzą nie mają czasu) postanowiłem sam rozprawić się z przygotowaniem swojej instalacji, a przynajmniej doprowadzeniu w podłodze rur do miejsca połączenia. Padło na piec gazowy 2-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania + kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło ogrzewania. Instalacja składa się z 10 grzejników w systemie rozdzielaczowym. 

 

Prosiłbym o przyjrzenie się mojemu schematowi oraz podpowiedzeniu w razie rażących błędów - jako nowicjusz krytykę przyjmuję z pokorą.

 

Krótki opis: Piec gazowy wraz z wymiennikiem oraz naczyniem wyrównawczym chce umieścić w jednym pomieszczeniu, które ma pełnić funkcję gospodarczą. Kominek jest w postaci kozy, bez zabudowy a więc zależy mi na tym aby w jego sąsiedztwie nie było kilometrów rur, złączek i zaworów. Rozdzielacz trafił do łazienki, ponieważ w między czasie zmieniła się koncepcja i tak już zostać musi.

 

Pytania jakie mi się nasuwają to przede wszystkim to:

- czy jestem w stanie oddalić cały osprzęt kominka od jego sąsiedztwa i przenieść go do tego pom. gospodarczego?

- czy w okolice kominka poza rurami c.o. muszę doprowadzać coś jeszcze (kanalizacja, zawory), czy jestem w stanie to zainstalować we wspomnianym pom. gosp. ?

- czy lepiej zastosować naczynie otwarte dla kotła, czy zastąpić je wężownicą schładzającą i zamienić układ na zamknięty ( ale nadal wszystko znajdować ma się z dala od kotła)?

- czy ewentualny przelew z naczynia otwartego mogę wprowadzić bezpośrednio do kanalizacji, bo nie bardzo miałbym gdzie to wcześniej schłodzić?

- czy przekroje rur ( z kominka do wymiennika 2x28 Cu oraz z rozdzielacza 2x25pex), które zostały już położone będą wystarczające?

 

 

kocioł gazowy Saunier Duval 21kW zamkniętą komorą oraz kominek wodny Thorma Falun Aqua 2

 

 

z góry dziękuje za odpowiedź

post-69800-0-79398100-1477390953_thumb.jpg

post-69800-0-69294900-1477390956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z kominkiem z płaszczem. Bo to niepotrzebnie komplikuje instalację. Jak bardzo lubisz ogień to kup sobie zwykłą kozę.

Co do schematu to zamontowane naczynie wzbiorcze jak na schemacie niczego nie zabezpiecza, Spust wody z kominka powinien być. przekroje rur powinny być wystarczające. Po stronie wtórnej wymiennika powinno być jeszcze naczynie przeponowe to z kotła może nie być wystarczające, a przy podłączeniu jak na schemacie trzeba zastosować zawór odcinający na kocioł gazowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki! Kominek już taki dostałem, więc chciałbym go w pełni wykorzystać w systemie grzewczym. Jeśli chodzi o przepisy budowlane dotyczące kominka sytuacja jest taka, że w kamienicy do niedawna stały piecie kaflowe, po ich demontażu pozostawały wolne przewody a "mój" komin został wręcz przemurowany i ostatnie 5m postawione od nowa. Z tego powodu kominiarz do sprawy podchodzi nieco lżej, a za sprawą zmiany sposobu użytkowania na zgłoszenie, uniknąłem tym samy pozwolenia na użytkowanie i odbiorów nadzoru.

 

Ale wracając do tematu, podsyłam raz jeszcze schemat, poprawiony według uwag, o ile dobrze zrozumiałem. Czy zawór upustowy z kominka może znaleźć się w pom. gosp. czy powinien być w bezpośredniej okolicy kotła? Czy zawór ten powinien być w bezpośrednim pobliżu kanalizacji?

post-69800-0-91068500-1477406078_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kominkach w mieszkaniach lub domach stanowią warunki techniczne a nie Prawo  Budowlane 

WT

Dział IV rozdział 4 Ogrzewanie pomieszczeń (§ 132-139)

Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych(do 12 m wysokości lub do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie, bez względu na ich wysokość).

 

Pomieszczenie w którym instaluje sie kominek powinno:
posiadać kubaturę min. 30m³,
wentylacja – w pomieszczeniach z paleniskiem na paliwo stałe zabrania sie stosowania wentylacji mechanicznej (warunkowo kominiarze dopuszczają paleniska z szczelnym bezpośrednim dolotem powietrza do spalania),
przewody kominowe: szczelne z materiałów nie palnych, osobny przewód kominowy dla każdego kominka,
dopływ powietrza z zewnątrz.

Rozporządzenie jest przepisywane od wielu lat z drobnymi zmianami ale do dnia dzisiejszego jest bardzo nieprecyzyjne. Kominiarze interpretują je jak chcą. W przypadku piecy kaflowych nie ma takich ograniczeń jak w przypadku kominków, dlatego kominiarz bazując na dokumentach kominka a w szczególności na instrukcji obsługi może stwierdzić czy urządzenie jest bardziej kominkiem czy piecem kaflowym, piecem grzewczym. Brak słowa kominek w w/w dokumentach staje się powodem aby można np. wolnostojący piec grzewczy zwany potocznie nowoczesną kozą można było zamontować w apartamentowcu na 11 piętrze czy w 5 piętrowej kamienicy.

 

Ale takie stawianie trzeba i tak do administracji lub wspólnoty zgłosić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się Sambor bo , unas kominiarze z Sosnowca interpretują wszystko tak aby zarobic, to wkłady do kominów itp aby kasa leciała do ich kieszeni, nawet jak sąsiad kupił piec a pisało na nim ogrzewacz na węgiel to juz mu to nie pasowało, polski język trudny język, gdyby na kociołku do 10kw pisało piec to by było okey a że pisze kocioł c.o. to juz problemy.
 

gymclass nie zapomnij o UPS do pompy gdyby w kominku się paliło a prądu by zabrakło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu spieszę wyjaśnić, budynek do stropu poddasza ma ok 8m, więc jest niski. pomieszczenie ma ponad 100m3 kubaturu bo częściowo nie posiada sufitu. wspólnota o wszystkim wie, ponieważ poddasze otrzymałem za wykonanie remontu dachu, wiec wszystkie warunki zostały moim zdaniem spełnione. zdecydowanie bardziej martwi mnie to, czy schemat a co za tym idzie, sama instalacja będzie działać jak należy?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.