Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory 3d, 4d - Podstawy Działania


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

Zbyt niska temp. powrotu to dla mnie poniżej punktu rosy, czy jak to zwą. Jeśli do kotła wpływa woda o temp. 40 st. to sądzę, że na dole kotła właśnie taka się utrzymuje. Na górze 65, na dole 40 bo bez pompy kotłowej nie ma podmieszania wody w obiegu kotłowym. Sądziłem że 40 st. to trochę mało. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wszystko się zgadza, tylko w jaki sposób wyobrażasz sobie funkcjonowanie takiego rozwiązania zastępczego ze zwykłymi zaworami?

Trójnik zamiast zaworu 3D oraz czwórnik zamiast zaworu 4D (albo dwa trójniki) wymagają dodania zaworów regulacyjnych grzybkowych w zasadzie z każdej strony wlotu i wylotu wody. Zamiast jednym pokrętłem musisz pilnować ustawienie każdego zaworu oddzielnie, żeby proces mieszania był prawidłowy. A co gorsza - pomylisz się np. przy czwórniku i zakręcisz o jeden zawór za dużo i już nie masz przepływu wody, o innych konsekwencjach nie wspominając.

Normalnie w zaworze 4D - bez względu na ustawienie pokrętła - przepływ wody między zasilaniem a powrotem jest zawsze zapewniony. A w przypadku dużej ilości zaworów grzybkowych łatwo się pogubić, który jest w której pozycji. Może z kulowym jest lepiej, ale on średnio nadaje się do regulacji przepływu wody - bardziej do zamykania i otwierania (0/1).

Pół biedy, jeśli osoba obsługująca kocioł wie, co gdzie i jak. Gorzej, jeśli przyjdzie laik, który się w tych wszystkich zaworach pogubi. Dlatego zawory mieszające, chociaż droższe, wydają się być lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Albo zamiast tego można dać poprostu dodatkową pompę mieszającą dla podwyższenia temperatury wody na powrocie, do tego termostaty na grzejnikach (nie na wszystkich) i też będzie dobrze. Ale koszty wiele mniejsze raczej nie będą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie /Panie - opcjonalnie/, zmuszony jestem zainstalować zawór 4d w konfiguracji jak poniżej: połączone powroty - powrót z rozdzielacza z powrotem na piec, pompka na zasilaniu do rozdzielacza, według mnie będzie on w takim układzie działał jak 3d tzn pozwoli obniżyć temp. zasilania rozdzielacza ale nie podniesie temp. powrotu do pieca. Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprostować w tym temacie

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/f0b218e3402d3e71.html

 

problem w instalacji jest tego typu (układ otwarty) że powrót z rozdzielacza na piętrze do kotłowni na dół ma wpięte na wysokości rozdzielacza na piętrze naczynie wzbiorcze, więc wpinanie powrotu na którym jednoczesnie znajduje się naczynie wzbiorcze na zawór czterodrogowy jest dla mnie pomyłką.

Zawór 4 d leży już w kotłowni, więc kupowanie teraz 3 d odpada

Prowadzenie rurki z kotłowni na strych do naczynia odpada

Przerabianie na instalację w układzie zamkniętym odpada

Proszę o jakieś wskazówki, podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanko:

Mam zawór 4D (ESBE VRG 141 GW 1") na zasilaniu (manualny i planuje go rozbudować o siłownik i sterownik - w tym temacie będę wdzięczny za sugestię) i coś mnie naszło aby ściągnąć te pokrętło, coś pomieszałem i teraz nie mogę dojść jak to powinno być ustawione. Będę wdzięczny jak mi ktoś (na PW lub na forum) odpowie jak czytać te pokrętło i jak prawidłowo winno być zamontowane.

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mam zainstalowany jak na zdjęciu poniżej, więc zgodnie z instrukcją ten znacznik winien być na górze na środku, a piórko większą częścią na zewnątrz? Tak że kręcąc do pieca zamykam obwód i robię tak, że woda z pieca nie miesza się z wodą z instalacji a kręcąc na zewnątrz pieca otwieram obwód na 100%. Tylko, że u mnie "kwadrat" jest na lewo a nie na dole i to myli...Proszę o pomoc.

post-55633-0-42015900-1384324323_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej pozycji(ze zdjęcia) cala ciepła woda idzie na instalacje, jak założysz pokrętło to "szersza cześć tej czerwonej skali" będziesz musiał założyć tak żeby pokrywała się z tym znacznikiem z pokrętła.

w pozycji 1 lub 2 będzie znacznik z pokrętła i tam wypadnie szersza strona skali

post-42299-0-78298800-1384352949_thumb.jpg

Edytowane przez leszkowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc, szczególnie AdamGuitar w ustawieniu 4D. Teraz mam już z tym porządek co pokazuje na zdjęciu poniżej (w pełni otwarty zawór). 

Teraz się zastanawiam nad siłownikiem i sterowaniem  ale to osobna historia - w każdym razie będę wdzięczny za sugestię.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc:)

post-55633-0-89247300-1384447530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.