Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory 3d, 4d - Podstawy Działania


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przeszukałem nasze forum, interesowała mnie zasada działania i schematy zaworów 3d i 4d. Jako elementy instalacji to znalazłem, ale zawsze to były propozycje podłączenia do konkretnej instalacji.

Brakuje jednak na forum podstawowych informacji o tych elementach, dlatego proponuje ten temat. Proponuje by do niego dołączać tylko wartościowe informacje. Proponuje by moderator przykleił ten temat do pierwszych tematów.

 

Proszę by nie zamieszczać tutaj opinii typu dać, czy nie dać tego zaworu - dać to oczywiste.

 

Ludzie mają problemy, czy 3d dać na zasilaniu, czy na powrocie, czy może jednak zastosować 4d.

Okazuje się że 3d można również dać na powrocie.

 

Zalety regulacji jakościowej (zawór 3 drogowy zamontowany na zasilaniu):

- dokładna regulacja nadążna temperatury wody zasilającej w funkcji temperatury zewn.

- stała temperatura wody zasilającej niezależnie od zmian temperatury wody z kotła,

- niskie temperatury zasilania przy małym obciążeniu,

- prawidłowe wykorzystanie zaworów termostatycznych,

- zmniejszenie przesyłowych strat ciepła w instalacji.

- stały przepływ w obiegu grzewczym,

- równomierne obciążenie grzejników.

Wady

Brak ochrony koła przed korozją - na powrocie wraca woda o niższej temp.

 

 

Zalety regulacji ilościowej (zawór 3drogowy zamontowany na powrocie):

- zmniejszenie korozji kotła przez dolne ograniczenie temperatury kotła,

- wyrównywanie wahań temperatury kotła.

 

Zawory mieszające czterodrogowe

Oprócz podstawowej funkcji polegającej na mieszaniu czynnika grzewczego zasilającego instalację, zapewniają również ochronę kotła przed korozją !

Łączą zalety obydwóch w/w podłączeń 3d (na zasilaniu i na powrocie)

Liczę że fachowcy zamieszczą jakieś schematy i przekroje tych zaworów i budowę, oraz sposoby ich sterowania za pomocą siłownika.

 

Bo jak się zachowa piec, przydławiony 3d, gdy zagotuje sie woda w nim? Podobnie w 4d, gdy ustawimy niską temperaturę na instalację CO, a dojdzie do zagotowania pieca. Czy sterownik otworzy awaryjnie pełny obieg na dom, by ochłodzić piec, czy będzie bronił nastawy temp na dom, a piec będzie się gotował?

 

Oczekuję odpowiedzi na te i inne pytania, bo nie wszyscy są fachowcami, by nie domyślać się problemów, które ktoś już rozwiązał.

 

Oto schematy ze strony Honeywell:

post-5955-1233909634_thumb.jpg

post-5955-1233909647_thumb.jpg

post-5955-1233909659_thumb.jpg

post-5955-1233909668_thumb.jpg

post-5955-1233909678_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo !!!! Temat bardzo ważny.

Co do gotowania kotła to sterowniki mieszaczy wyposażone sa w funkcję przegrzania kotla. I w przypadku gotowania wody w kotle sterownik daje sygnał do otwarcia zaworu ale tylko do wcześniej zaprogramowanej wartości ( temperatura maxymalna w obiegu c.o. np na podłogówce jest to temp 50 st) Czyli mieszacz nam sie otworzy ale bedzie sie starał utrzymać temperaturę 50 st w obiegu c.o.. Temperatura alarmowa kotła jest w takim przypadku najczęściej programowana na 90 st. Do sterowania mieszaczami najczęściej stosuje sie sterowniki pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez uwazam że do dobr pomysł na osobny wąntek

 

Proszę moją wypowiedż potraktować z przymróżeniem oka.

Moim zdaniem obydwa zawory są do siebie bardzo podobne podstawowa róznica to że jakby wyjąć jeden trójnik z 4d t dać go kawałek dalej to mamy 3d. I z tego faktu wynikają nieco odmienne zalety i wady obu zaworów (głównie w przepływach), które spełniają w sumie tę sama rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamieszczam poniżej szkic zaworu 3d i 4d w różnych pozycjach.

Opracowałem na podstawie własnego poszukiwania tematu na różnych WWW, proszę o poprawę fachowców, jak coś źle.

 

Oczywiście w szkicu chodzi o zasadę działania, a nie budowę

post-5955-1233924887_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem nasze forum, interesowała mnie zasada działania i schematy zaworów 3d i 4d.

Brakuje jednak na forum podstawowych informacji o tych elementach

 

takie inf są w duzych ilosciach w necie i nie mam sensu powielac tego co juz jest do wyszukania

np. google.pl

kopiując opisy i schematy mozna narazic sie na naruszenie praw autorskich

 

 

Ludzie mają problemy, czy 3d dać na zasilaniu, czy na powrocie, czy może jednak zastosować 4d.

Okazuje się że 3d można również dać na powrocie.

 

w działaniu to bez znaczenia ,

a o regulacji jakosciowej czy ilosciowej nie decyduje zawór lecz pompa gdzie jest umiejscowiona

 

patrz na zamieszczony schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo ładnie. Łatwiej bedzie tłumaczyć.

Ponieważ sam jestem zainteresowany przydatnością zaworu 4D, to chciałbym zapytać jak dobrać odpowiedni zawór do instalacji. Gdzieś na tym forum przeczytałem opinię, że średnica zaworu powinna być równa średnicy przyłączy kotła. U mnie wyjścia i wejścia z kotła mają po 2". Czy zawór 4D też powinien być taki. Pytam tym bardziej, gdyż przeglądając oferty zaworów 4d różnych firm widzę, że oferowane są głównie te o mniejszej średnicy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości nie pompa decyduje o regulacji jakościowej (temperatura wody) ani bezpośrednio zaden zawór - zaworem mozna regulować tylko przepływy (regulacja ilościowa wody).

 

Aby mieć regulację jakościową trzeba kontrolować temp. wody (czujnik temp.) i tak sterować przepływami aby uzyskac zadaną temp. (sterownik zaworu) lub przykręcić źródło.

 

Jeśli chodzi o montarz z mojego doświadczenia wynika że:

 

- jeśli mały obieg jest krótki można pominąć dodatkową pompę (najlepiej stosować zintegrowane zawory 3d, 4d razem z pompą

 

- jesli mały obieg jest długi lub zawór jest wysoko ,różnica wysokości powrót i zasilanie > 1,5 m (duży opór grawitacyjny) trzeba zastosowac pompę na małym i dużym obiegu i najlepiej zwiększyć średnicę zaworu

 

- jeśli mały obieg jest blisko pieca to praktycznie nie można powiedzieć czy zawór jest na zasilaniu czy powrocie najwyżej może być na ssaniu lub tłoczeniu pompy wtedy panuje w nim nadciśnienie lub podciśnienie ma to wpływ na zaciąganie powietrza przez nieszczelne dławnice.

 

- jeśli damy zawór wysoko i zagotujemy wodę sterownik jeśli nie ma zabezpieczenia zamknie zawór i tym samym odetnie napływ wody do pieca = woda sie szybko wygotuje (szczegolnie istotne przy instalacjach jedno kondygnacyjnych, powstanie syfon).

 

- lepiej nie montować zaworu rączka do dołu może zalać sterownik

 

- w instrukcjach podają aby stosować syfon na powrocie jednak ja nigdy nie zauważyłem przepływu zwrotnego (chyba tylko przy dużych średnicach)

 

- lepiej stosować korpusy mosiężne mniejsze ryzyko zapieczenia zaworu

 

 

Troche bez ładu i składu mam jednak nadzieję że komuś się ta paplanina przyda jak coś mi sie jeszcze przypomni dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie jeszcze prędkość przepływu.

3d na zasilaniu działa na zasadzie dławienia pieca. Czyli obieg CO ma prędkość przepływu zadaną przez pompę, a piec jest dławiony (oczywiście w odpowiedniej pozycji, bo w skrajnych może być inaczej).

 

Jak natomiats sprawa wygląda pzy zaworach 4d?

Jeżeli ustawimy na 50 i więcej procent to następuje wtedy mieszanie. Ale jaka jest prędkość przepływu w obiegu kotłowym, czy tak sama jak w obiegu CO? Czy może mniejsza, bo obieg kotłowy nie ma przecież pompy, ale w pewnym stopniu (zależnym od 4d) działa na niego pompa CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam mam małe pytanie, posiadam piec firmy KRZACZEK SKD-18 dom nieocieplony (okna nowe plastiki) o powierzchni 140m. wiem juz ze popełniłem błąd gdyz tak jak sporo innych osób paliłem w kotle troche za mało (45-50),czy do poprawnego działania instalacji wystarczy mi sam zawór 4d czy musze jeszcze dokupic siłownik,sterownik i prgramator pokojowy. z góry dziekuje wszystkim za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Z tym 3d to trochę lipa.Mam go na zasilaniu i coraz bardziej się obawiam o temp.powrotu.Gdy ustawiam jakieś 45 st na nim ,bo tyle jest na grzejniki wystarczająco to wraca do kotla jakieś 40.A to za mało.A przecież nie będę sauny robił z domu.Jak na razie kociol mam nowy i w wyczystce nie zauważam smoły ale to trochę niepokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby nie robić nowego tematu mam takie pytanka z czystej ciekawości

1. Słyszałem że zawory 4D o dużym przekroju mogą działać na grawitacji (bez żadnych pomp, ani na obiegu kotłowym, ani C.O) czy to prawda?

2. Czy obieg grawitacyjny (bez pompy) ustaje natychmiast po odłączeniu źródła ciepła (np. wygaszenie palników w piecu gazowym) czy dopiero kiedy temperatura spadnie wystarczająco nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem u siebie obieg grawitacyjny przy zaworze 4D 1,5'', działa ok ale zawór musi być otwarty przynajmniej w 50%, różnica jest taka , że przy grawitacji mam chłodne kaloryfery poniżej poziomu zaworu 4D i chłodny kaloryfer w łazience na 2 piętrze bo fachowcy podłączyli go na cienkich rurkach a reszta to stara instalacja z grubymi rurami , oprócz tego przy grawitacji ustawiałem temp na kaloryferach ok 10C wyżej niż przy pompie ze względu na rozkład temp. i przepływy, aby uzyskać ten sam efekt. Obieg grawitacyjny powinien pracować intensywniej wraz ze wzrostem temperatury czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat odkopuję.

Pytanie brzmi:

Czy przy podłączonym siłowniku do zaworu 3D i czujniku temperatury w domu sterownik kotła będzie dobierać temperaturę zadaną w domu za pomocą regulacji temperatury wyjścia z zaworu 3d, czy na wyjściu tego zaworu można ustawić tylko stałą wartość temperatury?

Posiadam kocioł Galmet 16kw z podajnikiem i sterownikiem Expert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

 

Mam podłączony zawór 4d tak jak na tej prezentacji. Jest jeszcze zamontowana pompa ładująca c.w. która pracuje non stop i robi jakby obieg kotłowy. Na powrocie do kotła temperatura praktycznie taka jak na zasilaniu, ok 62-65 st. Podobno takie rozwiązanie jest niekorzystne dla zbiornika i powoduje straty. Na próbę wyłączyłem pompę c.w. i w takim wariancie nie udaję się utrzymać odpowiedniej temperatury powrotu. Nie rozumiem jak ma działać obieg grawitacyjny c.w. wraz z wymuszonym na c.o. zachowując jednocześnie ochronę powrotu. Pozdrawiam

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak ma działać obieg grawitacyjny c.w. wraz z wymuszonym na c.o. zachowując jednocześnie ochronę powrotu.

Witam,

Normalnie ma działać.

Jak ładuje się cwu, to on dogrzewa powrót.

Jeśli pompa cwu się wyłączy, to ma zacząć działać grawitacja małego obwodu kotłowego - sam zawór tego nie załatwi, musi być obwód, w któym grawitacja zadziała (czyli w sumie 3 zakręty, rury 5/4 albo grubsze, długość całkowita 2-3m, zawór 5/4 albo większy).

Gdy pompa c.o. chodzi, a zawór nie jest bardzo uchylony (<1/2), to grawitacja dogrzewa powrót, gdy zawór otworzy się bardziej, to grawitacja przestaje działać, ale z c.o. wraca woda o odpowiedniej temperaturze.

Nie ma co liczyć, że będzie na powrocie 60C, 40 wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma co liczyć, że będzie na powrocie 60C, 40 wystarczy.

 

 

No a gdzie w tym żelazna zasada ochrony przd niską temperaturą powrotu ? Czy wystarczy utrzymywać na kotle ok. 60 st. i po sprawie ? W takim razie zawór 4d nie spełnia swojej roli. To jest kombinowanie, aby wyeliminować pompę kotłową z czysto ekonomicznych powodów kosztem czegoś, co na tym forum jest świętoscią :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrażasz się nieprecyzyjnie, to mozna podejrzewać, że układ nie jest zbyt precyzyjny.

 

Bo na przykład, co oznacza zdanie "żelazna zasada ochrony przed niską temperaturą powrotu"?

Jaka to jest "niska temperatura"? Dlaczego taka a nie inna, od czego zalezy granica "niskości" temperatury. A może to po prostu 60C, 70C albo 52C???

 

Dla mnie np. 40C to niska temperatura nie jest.

Pompy kotłowej nie bronię nikomu zakładać, lepsze to niż przegryziona rura po 3 latach (jak ma 4D i źle wykonaną instalację).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.