Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Zaworem 4D


dave88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam watpliwosci co do montazu zaworu4d afriso przez mojego instalatora.Otoz tak.

Gora to zasilanie z kotla

Wyjscie w prawo zasilanie grzejnikow

W dol.Powrot na kociol

WYJSCIE Z LEWEJ powrot z grzejnikow.Problem dotyczy tego ze pod powrot przed piecem sa wpiete powrot z podlogowki zasilana z osobnego zaworu 3d powrot z grzejnikow oraz CWU i temperatura oscyluje okolo 30 stopni.35 przy zadanej pieca 55 stopni.Kociol to defro eko komfort 20kw.Moim zdajniem powrot na kociol powinien byc z lewej patrzac na zawor.Czy ktos poradzi czy mozna w jakis sposob przestawic zawor czy trzeba przerabiac instalacje.Wszystko chodzi ok poza tym ze trudno.Tylko martwi mni temp powrotu.

https://zapodaj.net/2f408484c16c3.jpg.html

Dziekuje za wszystkie pomoce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak http://www.afriso.pl/download/file/id/76/n/arv-4-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace jak na stornie 9.

Dojście ciepłej z pieca zależy z której strony jest zawór. Jak z lewej to dojście z prawej, jak z prawej to z lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tez mi sie tak wydawalo.Dziwne w takim razie ze na grzejniki idzie np 45o przy nastawie 4 z jak przestawie pokretlo z 4 na 7 to to temp na grzejniki rosnie i powrot nawet do 45 i wiecej.a powinien malec.Czy to przez to ze zawor jest zle zabudowany i zaburza cyrulacje wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mocniej otwierasz zawor 4D tym bardziej zacznie sie zachowywac tak jakby go nie bylo. Tj. jezeli otworzyz zawor na maxa np. 10 w skali 10 to prawie tak jakbys puscil cala ciepla wode z kotla na instalacje i jednoczesnie pozwolil aby woda wracajaca z instalacji szla prosto na kociol. 

 

Na rysunku mniejwiecej pokazuje jak to dziala. Zawor 4D najlepiej dziala jezeli nie przekracza sie skali 3-4 na 10. U mnie jak otworze zawor na 5 i wiecej to juz po frytkach zimna woda z podlogowki dominuje na powrocie i dT temperatur pomiedzy wyjscia a powrotem kotla leci w kosmos

post-62909-0-33750100-1477040372_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam watpliwosci co do montazu zaworu4d afriso przez mojego instalatora.Otoz tak.

Gora to zasilanie z kotla

Wyjscie w prawo zasilanie grzejnikow

W dol.Powrot na kociol

WYJSCIE Z LEWEJ powrot z grzejnikow.Problem dotyczy tego ze pod powrot przed piecem sa wpiete powrot z podlogowki zasilana z osobnego zaworu 3d powrot z grzejnikow oraz CWU i temperatura oscyluje okolo 30 stopni.35 przy zadanej pieca 55 stopni.Kociol to defro eko komfort 20kw.Moim zdajniem powrot na kociol powinien byc z lewej patrzac na zawor.Czy ktos poradzi czy mozna w jakis sposob przestawic zawor czy trzeba przerabiac instalacje.Wszystko chodzi ok poza tym ze trudno.Tylko martwi mni temp powrotu.

https://zapodaj.net/2f408484c16c3.jpg.html

Dziekuje za wszystkie pomoce.

Z opisu wynika ze masz pomylone powroty -naprzeciw zasilania z kotla ma być powrót z instalacji , naprzeciw zasilania instalacji ma być powrót do kotła.To  po pierwsze ,po drugie masz  zamontowany zawor w takiej pozycji że zasilanie z kotła musi być podpięte  z lewej strony ,Calość do przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak łatwiej ,to tak zrób , ale będziesz musiał poprawnie zamontować bebechy w d4 ,zobacz jak to się robi ,powyżej masz instrukcję tego zaworu.Zobacz jak oś ma być ustawiona względem wyjścia na zasilanie CO i w ktorym miejscu ma być ten niebieski oznacznik otwarcia zaworu.

on ma być ustawiony na wyjściu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor obecnie ustawiony jest na zasilanie z kotla trzpien.i co ciekawe mozna regulowac temp zadana na grzejniki.W prawdzie skok jest duzy pomiedzy 3 a 6 jest 35 i 55 stopni ale jade obecnie na 45.Co ciekawe powrot z grzejnikow i powrot do pieca sa w podobnyh temperaturach sa letnie okolo 35 stopni.Tak jakby zawor dzialal.Co sie zmieni po przerobieniu?Temperatura powrotu na piec wzrosnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dave88. Ja w zeszłym roku przerabiałem analogiczny problem. Możesz zerknąć w mój wątek https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?/topic/20884-Prośba-O-Ocenę-Instalacji-Co-(Podłogówka-+-Grzejniki-+-Zawór-4D) Sprawdz sobie czy jak ustawisz na jednym ze skrajnych położeń (pierwotnie 0) i odczekasz jakiś czas (np. 1 - 2h ) nie masz przypadkiem gorącego powrotu a zimnego zasilania. W tej konfiguracji, ktorą masz pompa CO w tym przypadku bedzie przepychać wodę przez kocioł w odwrotnym kierunku. Ja finalnie reklamowałem i zrobili mi wg. Instrukcji Afriso i do tego jeszcze na 1 1/2" zaworze. Na razie jestem zadowolony z temperatury powrotu mimo, że nie mam pompy kotłowej. Jeśli się nic nie zmieni jak będzie -5 na dworze to już nie będę przerabiał.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.