Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Wybrać Kociołek Do Domu O Powierzchni 148M2?


djmarti17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Projekt Karmelita 2m, 148m2 użytkowych. Stoję przed wyborem pieca, chcę wybrać coś, czego wyboru nie będę żałował i co będzie się sprawdzało na dobrych parę latek.

Na chwilę obecną mam stan surowy, zamknięty. Elektryka, dach odeskowany, opapowany, blachodachówka położona, okna 3 szybowe, profil 82mm, drzwi wejściowe stalowe 100-tki, 74 mm. W najbliższym czasie planuje zrobić elewacje w grafitowym styropianie o grubości 15 cm. Wspomnę że komin mam prefabrykowany o średnicy fi21.

Jaki byście polecili mi założyć piec do domu takich gabarytów? To mój pierwszy piec jaki będę kupował tego typu i chciałbym profesjonalnej porady. Polecano mi Heiztechnika 17kw z podwójnym paleniskiem i obrotowym rożnem. Natomiast słyszałem pochlebne informacje na temat pieców firmy Galmet. Defro również przewija mi się w myślach jako marka piecy na ekogroszek i nie tylko. Zależy mi na podwójnym palenisku.

Pomoże ktoś?

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś następnym który wierzy w 'cudowną" moc podwójnego paleniska :)

Dla mnie to raczej kara niż zaleta w kotle z podajnikiem.

Kup sobie lepiej śmieciucha za dwa tysie jak masz ochotę bawić się w palacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalna rada? Poznaj zapotrzebowanie na energię Twojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym założył 35kw, bo jak wiemy mocy nigdy za mało... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście okrutni.

Szukaj coś w okolicy 10 -16 kw.

Ja mam defro sigma16kw ma ruszto deflektor. Na którym jeszcze nic nie paliłem.10kw z podwójnym paleniskiem raczej odpada komora zbyt mała żeby coś tam wsadzic moim zdaniem chyba że gazety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam domek o podobnych parametrach. Zakupiłem piec HEF DuoPlus 16kW chociaż zalecani/proponowano mi 20kW.

Zobacz co ci wyjdzie na stronie http://cieplowlasciwie.pl/start i podaj nam tu wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję "znawcom", którzy tak pomagają w doborze kotła. 35kw to bym wybrał gdyby mój rozum był wielkości fistaszka i słuchałbym się takiego "speca".

 

Dziękuje za rzeczowe odpowiedzi.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1ptu <- oto mój wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee masz większą powierzchnię grzania niż nam tu przedstawiłeś, Albo żeś gdzieś bachnął. Kotłem 12kW to byśmy ci dopiero dobrze zrobili...  

Hmm sporo masz tych okien. Dobre wartości wpisałeś? Zobacz opis z prawej strony, okna małe liczysz jako 0,5 okna. Duże przeszklenia osobno.

W takim razie 16kW ci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jest nowy dom i jeszcze go ocieplisz to 12kw będzie się nudzić. Dobra 12-tka pociągnie nawet do 15kw. A jak się nie boisz się atrakcji związanych z za dużym kotłem, to po co się ograniczać... 35kw będzie jak znalazł. W razie w podepniesz do siebie sąsiadów i jeszcze na tym zarobisz ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dom i wielkość. Mam 12 KW i na początku uważałem, że nawet za mało - ale z każdym dniem używania uważam że to jest jeszcze za dużo :) Piec musi oczywiście się rozhulać i wygrzać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak zaczniesz rozgrzewać dom np w środku zimy i masz tylko podłogówke to i 35kw by było mało. No ale później jak się wszytko nagrzejesz to tylko 4 a może i 2kw jest potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no 35 kw Panowie to do jakiejś firmy albo żeby ogrzać 3 domy :)

Czyli 12kw styknie tak? Bo oferują mi Heiztechnika za 8k zł. Nie wiem czy to dobra firma. Jakiej marki i jaki model byście polecili?

A dodatkowe palenisko to tylko na  okres letni żeby spalić jakieś drobne drzewo, jakieś papierowe śmieci bo cały rok nie będę palił węglem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro Komfort eko 12 kw - ze sterownikiem K 1P v 4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na moc maksymalną a jego moc minimalną bo przeciętne zapotrzebowanie wynosi ok 5 kW. Prawda jest że praktycznie trudno będzie znaleźć kocioł na węgiel którym można będzie bezpośrednio ogrzewać ten dom. Kotły na węgiel lubią pracę w okolicach mocy nominalnej co przy każdym który wymieniłeś jest za dużo jak na ten dom.  Napisz jeszcze jakie są twoje zamierzenia jeżeli chodzi o instalację. Jaka ma być grzejnikowa, podłogowa czy mieszana? I tu dopiero zaczną się schody. Dla takiego domu myślę ze optymalne jest ogrzewanie płaszczyznowe a to z węglem niestety nie specjalnie się lubi. Jak ma być kocioł węglowy i instalacja podłogowa to bez bufora będzie to wyglądało kiepsko, podobnie jak i przy instalacji mieszanej. Węgiel to najgorsza opcja dla nowego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówke chcę zrobić tylko w łazience, kuchni, w wiatrołapie, w łazience na górze i może jeszcze dojdzie korytarz na dole. Ale te ostatnie pomieszczenie to jeszcze jest w sferze domysłów moich. Reszta grzejniki standardowe umieszczone pod oknami. W łazienkach może dorzucę po jednym grzejniku żeberkowym na ścianę żeby suszyć ręczniki po kąpieli.

 

Niestety na gazowe nie mam co liczyć bo w mojej miejscowości nie ma gazociągu.

 

Do ogrzewania wody latem myślałem żeby dodatkowo zamontować ogrzewacz wody na gaz w butlach jak do kuchenki, tylko nie wiem czy to dobry pomysł i jak rozwiązać temat spalin :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo solary na lato. Dowiedz się w gminie czy nie ma dofinansowania. Aktualnie w wielu gminach (na mazowszu) jest realizowany projekt unijny z 80% dofinansowanie bez kredytów jak to było parę lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówke chcę zrobić tylko w łazience, kuchni, w wiatrołapie, w łazience na górze i może jeszcze dojdzie korytarz na dole. Ale te ostatnie pomieszczenie to jeszcze jest w sferze domysłów moich. Reszta grzejniki standardowe umieszczone pod oknami. W łazienkach może dorzucę po jednym grzejniku żeberkowym na ścianę żeby suszyć ręczniki po kąpieli.

Nie rób instalacji mieszanej. Ja zrobiłem i żałuję. Inwestycyjnie jest sporo drożej. Jak coś to tylko ogrzewanie płaszczyznowe. A generalnie mniej pytaj a wiecej czytaj i wyrobisz sobie pewien poglad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://galmet.com.pl/pl/produkt/kwp <- taki myślałem jak coś 17kw

http://www.heiztechn...kiem/ht-eko-duo <-taki mi oferują w firmie w której pracuje za 7,5 tyś zł

http://www.defro.pl/...rt-eko-duo.html <- ewentualnie taki 15kw

 

co myślicie o tych piecach? który wg Was byłby najlepszym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam defro i nie narzekam mam 132 m i wydaje mi się być za duży ustawiona moc na 50% :) daje rade jak na razie. Tylko ze sterownikiem k1pv3 z turbinką do przepływu powietrza. Teraz jest nowszy sterownik v4.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma, ale nie mam porównania jak jest bez. Jak na moje oko to nie jest zle czyszczę raz w tygodniu zajmuje mi to 5 min nie ma sadzy tylko szary pył. Zawsze można wsiąść komfort Eko bez rusztu wodnego - który posiada ruszt żeliwny i zakładanie jest bardzo proste i można palic na nim zastępczo. Zobaczysz kupisz kocioł automatyczny i odechce sie palic na awaryjnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaryjny to tylko chce mieć na lato gdy będę potrzebował podgrzać wodę do kąpieli ;) ewentualnie jeśli (tfu tfu tfu) zepsuje się napęd pieca lub cokolwiek innego :)

 

Wiem że jeśli kupie sobie piec z automatyką to nie będzie mi się chciało palić drzewem, ale wrazie W lepiej mieć ten dodatkowy ruszt:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.