Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom Dwulokalowy 206M2 - Jaka Moc Kotła Na Ekogroszek


maska13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,
Stoję nie ufnie przed wyborem mocy kotła ( ogrzewanie + CWU + cyrkulacja bojler stojący 220L - docelowo 6 osób w budynku)
Instalator polecił mi 24kW - dla mnie to marnowanie pieniędzy, gdyż jest za duży (kupno i eksploatacja)
OPIS BUDYNKU: Budynek 2 lokalowy (dom główny + senioratka)
- izolacja zewnętrzna 20cm grafit + ściana 24cm porotherm
- podłoga na gruncie 15cm styropianu 
- dom piętrowy dach płaski (izolacja dachu minimalnie 25cm - są spady więc gdzieniegdzie jest do 30, 35cm) + strop keramzytowy 10 komorowy,
- okna 3 szybowe Veka Softline 82,
- cały budynek 100% ogrzewanie podłogowe + drabinki w łazienkach (3szt.) + regulatory pokojowe, 
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wymiennikiem krzyżowym, 
- powierzchnia użytkowa 206m2 + kotłownia i spiżarnia nieogrzewane (powierzchnia całkowita 221m2)
- kubatura budynku 865m3
- osłonięcie budynku średnie, 
- strefa klimatyczna 2 

 

Co dokładnie z tym piecem? Co byście mi konkretnego i dlaczego zaproponowali?
Mój wykonawca zaproponował mi kocioł SEMRAU.
Jaki wy proponujecie - chciałbym przy piecu jak najmniej spędzać czasu. Do czego warto dołożyć w wyborze pieca? Nie przemawia do mnie ta firma, nie ma strony internetowej, nie ma katalogów nie ma nic albo ja nic nie mogę znaleźć - jedyne co wiem to, że teoretycznie ma blache kotłową giętą 6mm... cokolwiek to znaczy wg. tej firmy. 

Oczywiście jakieś info a automatyce-sterowniku też poproszę

Wyniki na szybko ze strony: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1oud

 

P.S. 
Myślałem o kotle w granicy 12-16kW czy mniej więcej dobrze kombinuje?
Z góry dziękuję za pomoc, a wybór już w tym miesiącu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak musi być węgiel to 10KW więcej nie potrzeba

ja bym się zastanowił nad pompą powietrzną(gruntówka nieopłacalna) - koszt na starcie wyższy ale potem komfort użytkowania o niebo większy i koszty porównywalne z węglem zwłaszcza że masz podłogówkę więc sprawności osiągane będą wysokie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł i jakie sterowanie polecasz/polecacie?

 

A jest możliwość zrobienia tak instalacji, żeby później ,,wpiąć" pompę powietrzną - w jaki sposób - jak mogę to teraz przygotować, żeby w późnieszym czasie było prościej?

lub

czy jest jakiś kocioł przystosowany do takiej akcji

lub czy jest kocioł z automatycznym zapłonem lub możliwością dołożenia w późniejszym czasie systemu automatycznego zapłonu.

 

Teraz wydatek na piec to max 9tys. zł na pompę ciepła drugie tyle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nowy a chcesz zamontować przestarzałe żródło ciepła, nie rób tego bo będziesz żałował. Podajnikowy na ekogroszek to najgorsze gówno jakie może być już lepszy zwykły zasypowy, mówię to z pełną premedytacją jako przeszły użytkownik jednego i drugiego. W twoim przypadku powietrzna pompa albo jakiś gaz będzie najlepszym rozwiązaniem, z tego wyniku co podałeś wychodzi rocznie za pompę 3,5kzł, za ziemny 2,8, za propan 2,9 i za węgiel jakieś 2,5 więc chyba jasne że za tysiąc złotych w roku nie warto bawić się w brudasa. Jeżli jednak zdecydujesz się na ekogroch podajnikowy to nie taka prosta sprawa dobrać go do zapotrzebowania bo moc podawana przez wielu producentów ma się nijak do mocy rzeczywistej tych wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maska

podajnikowy do 10KW masz u Pieklorza w ofercie, Defro robi 10KW, Ogniwo również.

z zapalarką głównie peleciaki oferują chociaż czytałem i o ekogroszkach - obawiam się jednak o trwałość zapalarki w takim kotle.

wpięcie pompy w miejsce kotła to podłączenie 2 rurek zasilania i powrotu a cała reszta zostaje. oczywiście pod warunkiem poprawnego wykonania instalacji, aby mogła pracować bez przeróbek zarówno z kotłem jak i z pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o kotle skam p plus 12kw ze sterownikiem np. bruli z pleszewa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz tym kotle to polecam wersję 12kw azpp ze sterownikiem SPP v2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugeruję zrobić OZC i będzie znany poziom strat i zapotrzebowanie- wtedy można dobrać czajnik do potrzeb a nie na "jak myślicie"

szkoda węgiel pchać do domu o tak małych potrzebach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Sterownika co byście mi doradzili?

Zastanawiam się nad Bruli lub nad Signum 800  

Zależy mi na opcji sterowanie przez internet z tego co wiem, oba sterowniki to posiadają. 

Ale jaką są między nimi różnice, który jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszy to pojecie względne

ja bym sobie odpowiedział na pytanie który lepiej będzie pasował do mojej instalacji? czy obsłuży i jak wszystkie pompy ewentualne czujniki czy siłowniki?

na tej podstawie wybierać a nie na podstawie subiektywnej opinii kogoś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.