Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Regulacją Zaworu 4D Oraz Ocena Instalacji


ziutek188

Rekomendowane odpowiedzi

Ok myślałem że to tyczy sie tylko zasilania.Więc czy montaż pompy na powrocie jest bezwarunkowo do poprawnego ddziałania instalacji czy wystarczy zamontować zawór filtr oraz odpowietrznik w miejsce zaworu 4d tak jak radził jeden z forumowiczów i też to wszystko będzie działało poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D oczywiście do likwidacji.Przenieś zasobnik na pierwotną(otwartą)stronę instalacji.Zamontować termometry za wyminnikiem płytowym aby wiedzieć jaka temp.idzie na instalację oraz drugi na powrocie do kotła.Zawory zwrotne za pompami po stronie pierwotnej wymiennika będą potrzebne.Temperaturę powrotu do kotła reguluje się biegami pomp

post-32948-0-64884400-1476901860_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przenieś zasobnik na pierwotną(otwartą)stronę instalacji"

Dzięki za zrozumiałe wytłumaczenie i szkic podglądowy ale w tym cytowanym przypadku nie zgodzę się z tobą ponieważ jak przyjrzysz się zdjęciom to zobaczysz że zasobnik ma zasilanie jak i powrót po stronie pierwotnej(otwartej instalacji) i jest tak jak należy czyli zawór filtr pompa zawór zwrotny a wyżej przy zasobniku zawór kulowy w sumie to wszystkie pompy mają taką konfigurację być może się mylę jeżeli tak to proszę mnie poprawić:) i jeszcze taka jedna sprawa bo cały czas się zastanawiam jak podłączyć pompę bo normalnie to z prawej strony zasysa a z lewej pcha a jak bym chciał dać zbędna pompę na powrót to przecież z lewej strony wówczas powinna zasysać a z prawej pchać na wymiennik jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co tak od początku jeszcze raz przeczytałem wszystkie posty od was i można powiedzieć że mnie oświeciło tzn.rozumiem już wszystkie pojęcia oraz rady od was:) jako że jestem laikiem to proszę o wyrozumiałość ale spoko już nie będę zadawał głupich pytań :) tylko tak jak pisałem posta wyżej jeszcze nie mam koncepcji jak założyć pompe:/ liczę że pomożecie no i zastanawia mnie jeszcze ten wymiennik powiem szczerze że  nie był jakiś ekstra drogi z tego co pamiętam składa się z 14 płyt.Właśnie muszę założyć termometr i sprawdzić  jakie generuje straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zrozumiałe wytłumaczenie i szkic podglądowy ale w tym cytowanym przypadku nie zgodzę się z tobą ponieważ jak przyjrzysz się zdjęciom to zobaczysz że zasobnik ma zasilanie jak i powrót po stronie pierwotnej(otwartej instalacji) i jest tak jak należy czyli zawór filtr pompa zawór zwrotny a wyżej przy zasobniku zawór kulowy w sumie to wszystkie pompy mają taką konfigurację być może się mylę jeżeli tak to proszę mnie poprawić :) i jeszcze taka jedna sprawa bo cały czas się zastanawiam jak podłączyć pompę bo normalnie to z prawej strony zasysa a z lewej pcha a jak bym chciał dać zbędna pompę na powrót to przecież z lewej strony wówczas powinna zasysać a z prawej pchać na wymiennik jak to zrobić?

Sor popatrzyłem jeszcze raz na instalację i rzeczywiście zasobnik jest po dobrej stronie (czasami człowiek się zakręci ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko czasem tak bywa:) mam jeszcze pytanie odnośnie montażu pompy czy powinna być jak najbliżej wymiennika czy może być trochę dalej?Bo jak zauważyliście na zdjęciach ma trochę mało miejsca na powrocie przed wymiennikiem chyba że z użytkowników którzy mi pomagali któryś jest instalatorem i mógłby podpowiedzieć w którym miejscu ją dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem taki mały eksperyment i założyłem zaraz przed wymiennikiem oraz zaraz za  termometr i strat wcale nie jest dużo bo jakieś 4-5 stopni między obiegiem pierwotnym a wtórnym  ale zastanawia mnie jedna rzecz na piecu miałem 65 stopni a na wymienniku było ledwie 38 i teraz skąd taka różnica?

post-69607-0-36688500-1477076801_thumb.jpg

post-69607-0-40885300-1477076828_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie -czy ta instalacja ci grzeje ? czy tylko masz problem ze wskazaniami termometrów?Ręką możesz sprawdzić czy temperatura z kotła jest taka sama przy wymienniku.Jak będzie różnica ,to wyczyść filtr i ewentualnie odpowietrz .Tymi przylgowymi Możesz sprawdzić na zasilaniu i powrocie po obu stronach wymiennika jednocześnie. Będzie wiadomo jakie masz różnice tych temperatur. Żeby termometry przylgowe w miarę poprawnie pokazywały to muszą być poprawnie zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak grzeje grzejniki są w miarę ciepłe choć jak na 60stopni na piecu to rewelacji nie ma np, u teściowej jak jest 60 na piecu to grzejników się nie dotknie.Odnośnie sprawdzenia reką to ciężko stwierdzić bo wydaje mi się że raczej nie poczuję różnicy miedzy 60 na piecu a 45 przed wymiennikiem jedna i druga rura jest gorąca.Odnośnie sprawdzeni wymiennika to jak pisałem wcześniej między jedną a drugą stroną wymiennika jest różnica 4-6 stopni to chyba raczej w normie?I jeszcze jedno a możliwe żeby przez dwa tygodnie od uruchomienia instalacji już się zabrudził filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz czy piec jest przystosowany do uk.zamknietego bo widze zaw.bezp. Przy nim jak tak to po co ten wymiennik.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz czy piec jest przystosowany do uk.zamknietego bo widze zaw.bezp. Przy nim jak tak to po co ten wymiennik.?

Jak przejrzysz zdjęcia z postu to zobaczysz że piec jest w układzie otwartym a instalacja z grzejnikami na zamkniętym i właśnie po to jest zastosowany wymiennik ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożnica pomiędzy 45 stopni a 60 jest taka, że 45 normalnie dotkniesz natomiast 60 już parzy na prawde trudno pomylić 45 z 60

Aha ok dzisiaj sprawdzę jeszcze raz i podam spostrzeżenia:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego że w tym pomieszczeniu nie ma sufitu są belki stropowe gdzie dopiero będę przybijał deski do sufitu na zdjęciach tego nie widać. A odnośnie rur w posadzce to przecież nie jest chyba żaden problem co? Rury byly puszczone w izolacji a temperatury zmierze i dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak grzeje grzejniki są w miarę ciepłe choć jak na 60stopni na piecu to rewelacji nie ma np, u teściowej jak jest 60 na piecu to grzejników się nie dotknie.Odnośnie sprawdzenia reką to ciężko stwierdzić bo wydaje mi się że raczej nie poczuję różnicy miedzy 60 na piecu a 45 przed wymiennikiem jedna i druga rura jest gorąca.Odnośnie sprawdzeni wymiennika to jak pisałem wcześniej między jedną a drugą stroną wymiennika jest różnica 4-6 stopni to chyba raczej w normie?I jeszcze jedno a możliwe żeby przez dwa tygodnie od uruchomienia instalacji już się zabrudził filtr?

Jest możliwe o ile to dwa tygodnie było od uruchomienia nowej instalacji a nie została ona przepłukana.Ja tak miałem wstyd się przyznać :(  ale jak to mówią człowiek uczy się całe życie i głupi umiera .Ten błąd kosztował mnie  400zł.Nie mogłem uzyskać pożądanych przepływów na rotametrach od OP.Pierwsza myśl że za mała pompa ale Forum mówi mi:ty nie wymieniaj pompy lecz zawór 3D na większy (więc wymieniłem z 6,3Kvs na 10)oczywiscie bez zmian no to następny krok wymiana pompy z 60ki na 80kę dopiero w tym momencie przyszło mi do głowy aby sprawdzić filtr i oczywiscie był trochę zanieczyszczony jak się domyślacie.Myślę że zawór 3D był odpowiedniej wielkości i pompa 60ka też dałaby radę.A wystarczyła 1minuta na przepłukanie filtra no ale jak hydraulik do d... to musi zapłacić frycowe <_< Droga ta nauka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za dobrą podpowiedź zrobię tak jak radzisz  i właśnie chwała za to że mamy takie forum jak te i każdy zawsze coś ciekawego doradzi i podpowie


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałes zmierzyć te temperatury po obu stronach wymiennika , - i co ,nie da się.?

Ze zdjęć wynika że zasilanie i powrót do skrzynki puściłeś w posadzce - dlaczego?-Prościej było puścić po suficie.

Da się i zmierzyłem więc tak z pieca wychodziło 58 na wymienniku po stronie pierwotnej na zasilaniu było 50 a na powrocie 46 zaś po stronie wtórnej wymiennika na zasilaniu było 34 a na powrocie 29.I nie wiem może faktycznie ten wymiennik jest za mały albo ta kawitacja się robi po stronie wtórnej?Albo zwyczajnie wymiennik jest zapowietrzony  jak tak to jak go odpowietrzyć?Kurcze już sam nie wiem jutro(wtorek) przychodzi hydraulik i muszę mu dać wytyczne co ma zrobić:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję jednego z producentów wymienników (tu 12 płyt, temp max 230 sC, przepływ 4 m3, powierzchnia wymiany 0,14 m2): "Moc grzewcza - od 5 do 15 kW w zależności od temperatury zasilania. UWAGA! Moc nominalna jest mocą maksymalną, osiągalną przy bardzo wysokich parametrach zasilania. Nie jest ona równoznaczna mocy kotła lub urządzenia grzewczego, do którego wymiennik może być stosowany."

 

Moim zdaniem masz za mały wymiennik w stosunku do temperatury zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując wszystkie rady przenoszę pompe z zasilania na powrót w obiegu wtórnym wywalam zawór 4d i zmieniam wymiennik ciepła na przynajmniej 20-25kw zgadza się? Chyba że sama wymiana wymiennika zarzegna wszelkie problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego że w tym pomieszczeniu nie ma sufitu są belki stropowe gdzie dopiero będę przybijał deski do sufitu na zdjęciach tego nie widać. żaden probleA odnośnie rur w posadzce to przecież nie jest chyba m co? Rury byly puszczone w izolacji a temperatury zmierze i dam znać

Czy jest problem to się dopiero okaże Wszystko wyjaśni pomiar temperatury .Pomierz temperaturę na wymienniku po stronie wtórnej zasilanie i równocześnie temperaturę zasilania w rozdzielaczu. Potem to samo zrób z powrotami. Okaże się wtedy czy zastosowałeś odpowiednią izolację. Nie kazda nadaje się do betonu.Spadek temperatury na tych odcinkach powinien być znikomy w zasadzie zerowy. Jeżeli wskazania będą prawidłowe to zrób tak jak koledzy piszą ,jeżeli natomiast będzie inaczej ,to dopiero po przerobce okaże się czy będziesz musiał  tekże rury przenieś na sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobię tak ale na razie nie mam tyle termometrów :) zresztą przez najbliższe 3 dni nie będzie mnie tam gdzie jest piec więc jak coś to dopiero w weekend podzielę się pomiarami.Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie bo chyba Ty henryku radziłeś mi założyć filtr na syfon od dopuszczania wody ?Bo mam takie pytanie jak mam filtr na głównym zasilaniu wody w domu to chyba to wystarczy bo przecież on chroni cały układ zimnej wody zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.