Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D Czy 4D Do Op Sterowany Pogodowo.


Snoopi21898

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie obecnie mam zainstalowany 3d termostatyczny ale denerwuje mnie ciągłe przekręcanie zaworu bo albo za zimno albo w domu upał. Zastanawiam sie nad zmianą tylko co bedzie lepsze? Na grzejniki mam 4d z pogodówką i jest naprawde dobrze. Czy jak zmienię z 3d na 4d to zabezpieczę dodatkowo powrót? Czy założyć 3d z siłownikiem i zostawić tak jak jest. Obecnie temp. Na powrocie 49-53 stopnie przy zadanej 65. Obie pompy chodzą cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie ten sam problem:( Dziś niespodziewanie się ociepliło i po powrocie z pracy miałem saunę w salonie. W pokojach w tym tygodniu na próbę założyłem termostaty elektroniczne z Lidla i dały rade utrzymać właściwą temperature. Jednak pozostała część domu to się lekko mówiąc rozgrzala. Ja mam rozdzielacz z pomieszaniem i jedynym jego słabym punktem jest właśnie ten zawór termostatyczny.

@Snoopi a masz już jakiś 3D na oku? Ja chyba w tym mieszaczu mam 1" przyłącze.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie będe wrzucał 3d z siłownikiem plus pogodówka z regulatorem pokojowym. Tak będzie najwygodniej : ustawiasz stałą temperaturę i grzeje według krzywej.

 

Aktualnie mam mieszacz i zawór termo i jest tak jak u Ciebie - bieganie i kręcenie,żeby było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kupie Afriso 1" i siłownik tez AFRISO do tego sterownik Defro MZ.

Tylko nie wiem czy 4d czy 3d? Prościej będzie chyba na 3d miej zmian no instalacja chodzi dobrze na tym termostatycznym tylko te kręcenie mnie denerwuje obecnie cały czas 29 na podłogę.

Mysle tez nad zmiana sterownika pokojowego na cos lepszego na podłogówkę żeby sterowało dobrze zaworem i pogodówką. To według mnie najlepsze rozwiązanie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że macie jakieś doświadczenie z zaworami,co prawda nie mam podłogówki ale muszę zabezpieczyć powrót do kotła (około 50st) np. zawór 3-D termostatycznym tylko wtedy nie mam regulacji temperatury na grzejniki.A może wystarczy tylko na wyjściu z kotła zawór 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle 4d da rade albo 3d na grzejniki i 3d termostatyczny na powrót ale nie wiem czy pompa kotłowa by nie musiała tego napędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to istnieje takie prawdopodobieństwo. Musiał by się wypowiedzieć ktoś co takie rozwiązanie posiada. Mam zawór 4d i daje rade nagrzać powrót pomimo ze wpada do niego częściowo dwadzieścia pare z podłogówki. Pompa kotłowa to znowu dodatkowe koszty związane z energią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 termostatyczne 1" i 2 szt  5/4" z siłownikiem, pracują od 5 lat i nic im nie jest.

Natomiast zaw VTA na CWU trzeba czyścić, gdy z zarasta kamieniem.

 

Jak ktoś wstawia nowe zawory do 30-to letniej inst to czasem coś może się zatkać,

ale na to jest rada dać filtry na wlotach do zaworu wtedy nie trzeba już przed pompą, która jest za zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja obecnie zastanawiam się nad włączeniem pogodowki. Zawór 4d + siłownik spokojnie dają radę. Na piecu stabilna temp. Jednak podejrzewam że pogodowka może trochę wpłynąć na obniżenie spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączoną na grzejniki pogodówkę i jest spoko co do oszczędności to testuje. termostaty otwarte wszędzie na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam:

+10 - 35 st

0 - 40 st

-10 - 45 st

-20 - 50 st

 

z tym że obniżenie o 3 stopnie po osiągnięciu zadanej i generalnie cały czas jest obniżenie czyli obecnie idzie

 

+10 - 32 st

0 - 37 st

- 10 - 42 st

-20 - 47 st

 

dałem tą tolerancje żeby w przypadku wiatrów podnieść na grzejniki te parę stopni

 

obecnie temp. w pokojach 23-24 

 

myślę żeby trochę jeszcze zmniejszyć

 

co do spalania to myślę że jak brak to idzie więcej na co a jak nie trzeba to mniej więc trochę też powinno się zmniejszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

7 listopada miałam rozruch kotła DEFRO EKO DUO KOMFORT PZ moc 20KW

Mam problem z uzyskaniem zadanej temp. na kotle tj.60 stopni lub 65. Kocioł osiąga maksymalnie 46 do 47 w porywach. Więcej osiągam tylko jak palę dodatkowo na górnym ruszcie. Konsultant Defro twierdzi, że to źle wykonana instalacja bo powinien być zainstalowany zawór czterodrożny a jest trójdrożny. Reszty nie zakwestionował. Poradźcie jak ma wyglądać prawidłowo wykonana instalacja bo walczę o to żeby instalator wymienił mi ten zawór, ale chcę mieć pewność, że już niczego nie zabraknie. poniżej schemat mojej kotłowni

SCHEMAT INSTALACJI CO-A1+.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ta rura która dochodzi do pompy dochodzi do zaworu 3d, zamiast do pompy. Bo chyba tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.