Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Dolać Wody Do Mojego Pieca?


DuBiK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Tutejsze forum pomogło mi już wiele razy, ale pierwszy raz postanowiłem założyć osobny temat, ponieważ myślę, że pytanie jest indywidualne. Do rzeczy jak w moim piecu dolać wody do układu? Ile tej wody? Przy jakiej temperaturze dolewać itp? Dodam, że układ mam zamknięty a jak się prezentuję piec macie na zdjęciach.

 

post-69459-0-78125000-1476189202_thumb.jpg post-69459-0-17007700-1476189206_thumb.jpg post-69459-0-74524300-1476189208_thumb.jpg post-69459-0-50265700-1476189503_thumb.jpg post-69459-0-51903000-1476189215_thumb.jpg post-69459-0-22128500-1476189218_thumb.jpg post-69459-0-96279100-1476189221_thumb.jpg

 

Kupiłem mieszkanie już z takim piecem i od 3 lat nie dolewałem ani kropli wody. Jeden grzejnik w pokoju mam praktycznie pusty i myślę, że dolanie wody do układu naprawi ten problem.

 

Z góry gorąco dziękuję za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach niewiele widać ale prześledź instalacje gdzieś powinieneś mieć spiętą z tura z bieżąca woda i powinien tam być zawór a więc dolewasz odkręcając ten zawór, jeśli jest to jak twierdzisz układ zamknięty to powinieneś mieć gdzieś naczynie wyrównawcze przeponowe ( na fotkach go nie widać)  i jakiś manometr pokazujący ciśnienie  musisz sie nim posłużyć, co do kwestii kiedy dolewać wody to zależy gdzie masz wpięta tę instalacje  z wodociągiem  ale najbezpieczniej było by na zimnym piecu choć przy tak niewielkiej ilości wody jaka musisz uzupełnić to nie powinno być problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na fotkach niewiele widać ale prześledź instalacje gdzieś powinieneś mieć spiętą z tura z bieżąca woda i powinien tam być zawór a więc dolewasz odkręcając ten zawór,"

O to może chodzić?

post-69459-0-26933400-1476210770_thumb.jpg

"układ zamknięty to powinieneś mieć gdzieś naczynie wyrównawcze przeponowe (na fotkach go nie widać) i jakiś manometr pokazujący ciśnienie"

Raczej o to chodzi. Naczynie idzie od pieca do łazienki. A co do manometru to nie mam nic takiego. Żadnego wskaźnika poziomu czy coś, po prostu nic :/ Wygasiłem w piecu i ponownie rozpaliłem i zauważyłem jeszcze jeden problem. Kaloryfer w łazience jest wyżej od innych kaloryferów i teraz to on jest niedogrzany na górze. Gdy chcę go odpowietrzyć to on zasysa powietrze a nie wydmuchuje  :blink:

post-69459-0-58547900-1476210900_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz instalację otwartą a to ostatnie zdj, to to naczynie wyrównawcze chyba zrobione samodzielnie rzemieślniczo jest jako zwykły zbiornik w którym woda po podgrzaniu do wysokich temp. powiększa swoją objętość i wówczas podnosi się jej poziom w instalacji i po to jest to naczynie by się na ten czas (wysokiej temp.) woda mogła pomieścić (być nadal w układzie CO) a nie wylać z układu CO. Dlatego teraz woda jednak ubyła z układu (powodów może być dużo) i musisz dobić jej lub dolać od góry , Powinny być co najmniej 2 sposoby. Jeden to tak jak sugerujesz - TYLKO ZAŁÓŻ OPASKI na ten zielony wąż zarówno na zaworze pod bojlerem jak i na zaworze (spustowym) przy piecu. Po założeniu opasek - delikatnie odkręć zawór przy piecu aż do max otwaria a następnie otwieraj powoli zawór pod bojlerem (tj. zawór na wodzie z sieci) i obserwuj powoli na liczniku wody ile wlałeś - wg mnie ok. 10 15 l powinno wystarczyć. Grzejnik powinien się odpowietrzyć sam.  Gdy za dużo wody wpuścisz w ten sposób do instalacji to wówczas powinno się przelać właśnie w tym naczyniu pod sufitem (ostatnie zdj.) i nadmiar wylać gdzieś na zewnątrz instalacji CO np. do kanalizacji - wówczas powinna iść z niego jeszcze jedna rura wspawana w górnej części tzw. przelewowa.  No i nie zapomnij po wlaniu tych kilkunastu litrów wody ZAMKNĄĆ ZAWORY te co otwierałeś wg tego co wyżej opisywałem.   Tylko nie odkręcaj szybko bo wodę najlepiej dolewać bardzo powoli aby nie zapowietrzyć układu lub pieca. Dobrze sprawdzić by w tym zielonym wężu nie było powietrza.

No i ten drugi sposób to właśnie dolewanie do tego opisywanego wyżej naczynia wzbiorczego rurą wspawaną od góry - np może wychodzić w pomieszczeniu nad  tym naczyniem tj. może na strychu?? Poszukaj czy tam nie ma rurki - gdy jest to woda do wiaderka i albo wlej albo wężem na zasadzie naczyń połączonych przelej.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdy za dużo wody wpuścisz w ten sposób do instalacji to wówczas powinno się przelać właśnie w tym naczyniu pod sufitem (ostatnie zdj.) i nadmiar wylać gdzieś na zewnątrz instalacji CO np. do kanalizacji - wówczas powinna iść z niego jeszcze jedna rura wspawana w górnej części tzw. przelewowa."

Do tego naczynia idzie tylko jedna rurka i nic poza tym.

"np może wychodzić w pomieszczeniu nad  tym naczyniem tj. może na strychu??"

Piętro wyżej jest sąsiadka  :)  Dziwna ta instalacja tak jak czytam po forum jak inni mają. Bardzo uboga.

 

Spróbuje dobić tak jak opisałeś tylko pytanie dobijać na zimnym piecu np. 35 stopni? Co się stanie jak dobiję za dużo wody? Gdzie ona uleci? Może zostawię otwarty odpowietrznik w grzejniku w łazience i jak zacznie lecieć woda to będzie znak że wystarczy?

 

PS. Co z tym grzejnikiem w łazience co zasysa powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze jest zasysane przez grzejnik w wyniku tego że wewnątrz instalacji powstało podciśnienie - ani na instalacji otwartej ani na zamkniętej nie powinno to wystąpić !!!!! 

Co do zbiornika wyrównawczego że  "Do tego naczynia idzie tylko jedna rurka i nic poza tym." - czy jesteś w 100% pewien - oglądnij dokładnie musi być tam inna rurka lub otwór lub np. zawór odpowietrzający który może wówczas lub prawidłowo powinien pełnić rolę odpowietrzania instalacji tj. wypuszczania powietrza z wnętrza instalacji gdy woda się nagrzewa oraz wpuszczania gdy woda się ochładza/stygnie (co u Ciebie nie funkcjonuje bo gdy odkręcasz zawór odp. na grzejniku w łazience to zasysa powietrze a nie powinno to następować. Ewentualnie powinno powietrze uchodzić (gdy brak wody) ale tylko na instalacji  zamkniętej lecz na otwartej NIGDY dlatego musisz najpierw tą instalację doprowadzić do tego by to funkcjonowało. 

RADA:  przeglądnij dokładnie to naczynie (musi być wykonane i podłączone jak opisałem) lub szukaj innego naczynia (idź po rurkach od pieca po kolei abyś był pewien że przeglądnąłeś dokładnie całą instalację - jak tego dokonasz z 100% pewnością pisz zobaczymy wówczas - powinno się potwierdzić moje przewidywania.

Jakby co to mogę podać Ci mój nr tel. abyś szybciej doszedł ładu - ale to na priv. rozmowę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.