Skocz do zawartości

Z naszego sklepu

Zdjęcie

Rodzaje węgla

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   jerryk

jerryk

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania: Piece,kotły,ekologia

Napisano 23 październik 2007 - 07:22

znalazłem w sieci coś na temat rodzajów węgla.Przy zakupie wiadomości te napewno się przydają :)

Typy węgla kamiennego

Typ
Charakterystyka
Główne zastosowanie

Węgiel płomienny
duża zawartość części lotnych, brak lub słaba zdolność spiekania, długi, silnie świecący płomień
piece przemysłowe i domowe, generatory

Węgiel gazowo-płomienny
duża zawartość części lotnych, średnia zdolność spiekania
piece przemysłowe i domowe, wytlewanie, uwodornianie

Węgiel gazowy
duża wydajność gazu i smoły, znaczna spiekalność
gazownictwo, koksownictwo, wytlewanie

Węgiel gazowo-koksowy
duża wydajność gazu i smoły, dobra spiekalność, średnie ciśnienie rozprężania
gazownictwo, koksownictwo

Węgiel ortokoksowy
typowy węgiel koksowy, średnia zawartość części lotnych, dobra spiekalność, wysokie ciśnienie rozprężania
produkcja koksu metalurgicznego

Węgiel metakoksowy
dobra spiekalność, duże ciśnienie rozprężania
produkcja koksu odlewniczego

Węgiel semikoksowy
mała zawartość części lotnych, słaba spiekalność, średnie ciśnienie rozprężania
w koksownictwie jako dodatek schładzający wsad węglowy

Węgiel chudy
mała zawartość części lotnych, brak lub słaba spiekalność, krótki płomień
piece przemysłowe i domowe, generatory

Węgiel antracytowy
mała zawartość części lotnych, brak zdolności spiekania
paliwo specjalne

Antracyt
bardzo mała zawartość części lotnych, brak zdolności spiekania
paliwo specjalne
  • 0

#2 OFFLINE   kojot

kojot

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 05 luty 2008 - 01:19

Hmm.. Miło że się tym z nami podzieliłeś, ale to się chyba jednak nie przyda. Ważniejsze są oznaczenia tych typów. Wg. starej normy PN-54/G-97002, trzy pierwsze które wymieniłeś, miały oznaczenia 31; 32 i 33. Obecnie kopalnie dostarczają nam najczęściej 31.2; 32.1; 32.2 i 33. Normy się co parę lat zmieniają a za sam dostęp do nich trzeba zapłacić. Np. są podane typy http://www.khw.pl/pu...ube20080114.pdf Tylko nie ma żadnego wyjaśnienia... Skoro mamy się domyślać co się z czym zgadza a co nie, to ja dziękuję w ogóle za taką klasyfizkację. Polska rzeczywistość.
  • 0

#3 OFFLINE   kwinto29

kwinto29

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 17 luty 2008 - 11:48

Witam jutro wstawię opisy do typów węgla bo książkę mam w pracy, a klasyfikacji typu 31,32 itd od lat jest stała i nic się nie zmienia :)
  • 0

#4 OFFLINE   jerryk

jerryk

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania: Piece,kotły,ekologia

Napisano 17 luty 2008 - 19:41

Warto wiedzieć jakie rodzaje wegla wystepują-mając taką ogólną wiedzę łatwiej zasięgnąć informację przy zakupie opału.Zamiast negować podane info.i "dziękować" za domyślną klasyfikację w polskiej rzeczywistości może poprostu łatwiej i grzeczniej byłoby rozszerzyć temat o posiadane wiadomości.Po to jest to forum
  • 0

#5 OFFLINE   kwinto29

kwinto29

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 18 luty 2008 - 15:51

Witam wstawiam obiecane tabelki odnośnie typów węgla. Co do cyfry po przecinku to jest ona nieistotna dla zwykłego"spalacza węgla". Ważny jest typ wegla tzn. 31, 32, 33 itd. A tak przy okazji to z zawodu jestem geologiem i pracuję na kopalni więc możemy podyskutować o weglu i jego przeróbce:) Natomiast jeśli chodzi o wartości opałowe drewna i węgla brunatnego to wystarczy popatrzeć na zawartości pierwiastka C w jenym i drugim w drugiej tabelce i wszystko powinno być jasne.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#6 OFFLINE   heso

heso

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 1232 postów

Napisano 18 luty 2008 - 17:50

Fajne tabele, ale... czy np. zbutwiałe drewno, które ma więcej pierwiastkowego węgla w swoim
składzie, ma także większą wartość opałową ? A co z grafitem (100 % węgla)- czy można
traktować go jako paliwo ? Torf ma także więcej węgla, ale czy jest lepszym paliwem, niż
drewno ?

Znalazłem jeszcze jedną tabelę, proszę zwrócić uwagę na dole (węgiel brunatny, także drewno). Brykiety z brunatnego są nieżle kaloryczne, surowy węgiel już mniej- zależy to oczywiście od zawartości wody w paliwie.

http://img515.images...571/wartwl1.png
  • 0

#7 OFFLINE   kwinto29

kwinto29

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 18 luty 2008 - 20:59

Zdecydowanie każde paliwo ktore ma więcej "węgla w węglu" jest lepsze, a poza tym palimy "naszym" weglem a nie niemieckim, równie dobrze mogłibysmy porównać jeszcze węgle z afryki czy rosji, które tworzyły się w innych warunkach klimatycznych i na innej głębokości. A jeśli ktoś ma ochotę palić grafitem czy antracytem to czemu nie:)
  • 0

#8 OFFLINE   kojot

kojot

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 20 luty 2008 - 23:13

Ooo, witam po sąsiedzku:)

Zazdzwoniłem niedawno do KHW, konkretnie do pana mgr inż. Grzegorza Falkusa z Zespołu Przeróbki Węgla i Jakości Produkcji żeby się konkretnie dowiedzieć...
Miło mi było że mnie nie zbył ale fakt faktem, odpowiedział tak pokrętnie, że wyszło na "co byś pan nie kupił i tak się będzie dobrze palić".

Wracając do typów. Na pytanie o różnicę między "płomiennym"(31) a "gazowo-płomiennym"(32), usłyszałem, że mam złe informacje i KHW sprzedaje wyłącznie węgiel "energetyczny" z czego logicznie wynika, że już choćby "gazowo-płomienny" węglem energetycznym nie jest. Piszę głupoty? Piszę to co usłyszałem i od kogo usłyszałem.

Nie wiem jak inni, ale skoro mamy w swoim gronie geologa, to ja bym się chętnie dowiedział czegoś więcej o znaczeniu tego-po-przecinku. Chętnie posłuchamy czegoś więcej od znawcy, bo gdyby to było takie proste, to dlaczego w tabelach udostępnianych przez kopalnie, obok zawartości chloru albo siarki, nie ma podanej zawartości "C"???

@jerryk, źle mnie zrozumiałeś. W mojej wypowiedzi nie było żadnej ironii.
  • 0

#9 OFFLINE   alz

alz

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 181 postów

Napisano 20 luty 2008 - 23:31

Nie ma podawanej zawarości "C" może dlatego ze jest podana zawartość popiołu.
  • 0

#10 OFFLINE   stanisław

stanisław

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 21 luty 2008 - 09:00

nie ma podanej zawartości "C"???

,

Witam.
No prawidłowo ,bo nie można podawac czegoś czego nie ma :)
  • 0

#11 OFFLINE   adam

adam

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 291 postów

Napisano 21 luty 2008 - 17:46

No to się wetnę w temat.Jako,że przepracowałem w kopalni na dole 21 lat wiem co nieco o tym,jak ten węgiel jest ''produkowany''.
Kopalnia zwykle eksploatuje kilka pokładów węgla,które czasem dość mocno różnią się jakością.To wszystko jest (o qurczaken!,ale właśnie tąpnęło,aż monitor się zahuśtał!) zsypywane przeważnie do jednego miejsca,więc nie wiem jak można mówić o jakiejś tam jakości tego węgla i dzieleniu go na klasy.
Oczywiście,że są kopalnie,które mają możliwość oddzielenia urobku z jednej ściany od tego z drugiej,ale zwykle dotyczy to partii węgla na eksport.
Pamiętam jak wysłali z mojej kopalni cały pociąg z węglem do Danii.Duńczycy zwrócili go z powrotem,bo wykryli,że jest to mieszanka różnego węgla.Kopalnia musiała zatrzymać wydobycie w innych ścianach,by do wagonów szedł tylko ten węgiel,który wybrali sobie Duńczycy.A wcześniej oczywiście byli na kopalni z wizytą i sami pobrali próbki z poszczególnych pokładów.
Kopalnie powoli uczą się podobnie traktować krajowy rynek,(co oczywiście odbije się na cenach) ale póki co,nadal w większości mamy do wyboru tylko mieszaninę różnych klas węgla.
Nawet nasze dobre doświadczenia z węglem z danej kopalni wcale nie są gwarancją,że za rok otrzymamy z tej samej kopalni identyczny węgiel.Najczęściej jakość jest przypadkowa.
Dlatego ten gość z kopalni tak kręcił
  • 0
adam

#12 OFFLINE   kwinto29

kwinto29

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 21 luty 2008 - 20:18

Oczywiście zgadzam się z przedmówcą ale... Dlatego gość z KHW powiedział że są to węgle energetyczne bo klasa 31, 32 i 33 to węgle energetyczne z podziałem na płomienne itd. A raczej trudno żeby na jednej kopalni były węgle klasy 31 i 34 równocześnie. A co do różnych pokładów to tak jest oczywiście mają różne parametry, nawet w obrębie jednego pokładu czy nawet ściany wartość opałowa, popiół i siarka nie jest stała. Ale zazwyczaj pokłady jednej grupy np. 500 (warstwy siodłowe) to ten sam typ węgla np.31 ale już grupa 400 eksploatowana na tej samej kopalni może być typu 32 lub 33. Kopanie KHW nie mają węgli koksujących czyli powyżej typu 33 . A wyjaśnienia odnośnie liczb po przecinku złożę jutro:)

Trochę spóźnienia ale jestem z tabelkami:)
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Tak naprawdę w typie 31 chodzi o wartość opałową do 31000 kJ/kg lub pow. 31000kj/kg, typ 32 podzielony ze względu na spiekalność, typ 34 podział ze względu na dylatację i typ 35 podział ze względu na wskaźnik wolnego wydymania, atyp 37 zawartość części lotnych. Podział pochodzi ze skryptu Politechniki Śląskiej "Geologia złóż" Aha w tabelce jest błąd wart opałowa to 31000 a nie 3100:)
  • 0

#13 OFFLINE   fryniu

fryniu

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 45 postów
  • Zainteresowania: Energetyka wodna i wędkarstwo

Napisano 31 sierpień 2008 - 12:04

Witam. Właśnie przygotowuję się do sezonu grzewczego, pierwszy raz bedę palił miałem bo zainstalowałem nowy piec i rozglądam się u nas na składnicach za nim. Czytając po wyżej że najgorszy wegiel jest znormowany nr 31 czyli 31000kj/kg. U nas na składnicach (lubuskie) są dwa rodzaje miału gorszy 22000kj/kg i lepszy 26000kj/kg ale żaden nie osiagnoł 31000kj/kg czy sprzedają kompletny szajs czy w miale tak jest? Do ceny też są dość spore różnice czytałem w innym poście że miał jest po 240zł za tonę u nas po 460 zł za tonę ładna przebidka. Jeśli ktoś potrafi mnie uswiadomić co do miału, jakie powinien mieć wartości dobry miał a może nawet z jakich kopalni jest dobry miał bedę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam fryniu.
  • 0

#14 OFFLINE   mariuszR

mariuszR

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 31 sierpień 2008 - 17:56

Typ 31 to rodzaj węgla tz płomieniowy ,czyli najlepszy do spalania w domowych kotłowniach, np ekogroszek jest robiony z tego typu węgla.Miał 26 000 kj ma około 7-10 % popiołu , lepszego nie znajdziesz.
  • 0