Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy Gigar 25Kw Laik W Ustawieniach Prosi O Pomoc


ziomal74

Rekomendowane odpowiedzi

proszę o pomoc w ustawieniu pieca którego nie potrafię rozgryść.ale od początku.moje ustawienia to 20s podawanie,40s przerwa dmuchawa 1 w skali do 10 ,prześwit w wentylatorze ok 20%,przerwa w podtrzymaniu 10 min.i podaje przez 5 sec.temmp.żądana to 60stop/c,histereza 1stop.piec pracuje ok 9 min a przerwa ok 33min.zawór 4d przykręciłem tak na 1/4 bo jak miałem na 1/2 to w domu sauna była.teraz było by wszystko pięknie tylko dużo żużlu i trochę spieków,jak dla mnie za dużo bo po dobie mam prawie węglarkę syfu.dodam że groszek mam chyba dobry ZGORZELEC TANIOPAŁ ten ich najlepszy prawie 1000 zł.za tonę.na początku jak rozpalę jest fajnie ale potem pa paru godzinach widać jak kopczyk mi się zapada i pali się tam w kielichu bardziej niż nad nim .co robić bo wydaje mi się że jak zrobię jeszcze większe podawanie to on nie będzie nadążał tego spalać.niestety nie mam żadnych termostatów na kaloryferach w pomieszczeniach,czujników temperatury no i temperaturę na kaloryferach reguluje tym zaworem 4d.dodam jeszcze że jak piec dojdzie do żądanej temperatury 60st. to potem w podtrzymaniu dochodzi do 70 st.i powoli spada do 59 a po ponownym załączeniu spada jeszcze do 56-57st.starałem sie jak najlepiej opisać ale naprawdę jestem ciemny w tych sprawach i bardzo proszę mądrych ludzi o jakieś rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie rozgryzlem do końca mojego pieca więc może nie powinienem dawać porad ale spróbuj ustawień

Podawanie 7s

Przerwa 70s

Klapka 2 cm

Siła nadmuchu 4 albo 40 %

 

W moim przypadku te ustawienia okazały się bazowe i tylko delikatnie je koryguje a mam defro 25 kw. Jeśli chcesz to zostaw nr na priv to powymieniamy się doświadczeniami bo moja żona nie może już słuchać o piecu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno dmuchasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie rozgryzlem do końca mojego pieca więc może nie powinienem dawać porad ale spróbuj ustawień

Podawanie 7s

Przerwa 70s

Klapka 2 cm

Siła nadmuchu 4 albo 40 %

 

W moim przypadku te ustawienia okazały się bazowe i tylko delikatnie je koryguje a mam defro 25 kw. Jeśli chcesz to zostaw nr na priv to powymieniamy się doświadczeniami bo moja żona nie może już słuchać o piecu:-)

nie wiem ale wydaje mi się kolego że jak teraz ten kopczyk już mi się zapada kiedy piec jest na podtrzymaniu to z taką przerwą groszek mi nawet nie wyjdzie nad retore a ztego co słyszałem i czytałem żar powinien być nad retorą a nie w środku .naprawdę sam już nie wiem jak to ustawić.masakra.przy takiej pogodzie idzie mi tyle samo groszku co zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...moje ustawienia to 20s podawanie,40s przerwa dmuchawa 1 w skali do 10 ,prześwit w wentylatorze ok 20%,przerwa w podtrzymaniu 10 min.i podaje przez 5 sec.temmp.żądana to 60stop/c,histereza 1stop.piec pracuje ok 9 min a przerwa ok 33min.zawór 4d przykręciłem tak na 1/4 bo jak miałem na 1/2 to w domu sauna była.teraz było by wszystko pięknie tylko dużo żużlu i trochę spieków,jak dla mnie za dużo bo po dobie mam prawie węglarkę syfu.dodam że groszek mam chyba dobry ZGORZELEC TANIOPAŁ ten ich najlepszy prawie 1000 zł.za tonę...

 

Zgorzelec "tani opał" za jedyne 1 tyś.zł,to rozbój w biały dzień!

Ten opał wart jest co najwyżej 600zł! i te nastawy...

Użytkuję kocioł przewymiarowany na niedocieploną chałupę z połowy lat 80-tych 6 rok i zdarzały się zimy,że mróz trzymał -20* po 3 tygodnie ale nigdy nie podawałem 20s w tak krótkim czasie,co najwyżej 12s co 1min.

To jest wręcz nie wiarygodne,żeby podawać tyle opału przy plusowych temp.

Jaki to jest palnik w Twoim kotle?,może nie uszczelniony albo skopana instalacja m.in. przez ten przereklamowany zawór 4-d.

Ja mam dużą ekoenergię,z japą jak stodoła i podaję  6s miału Rokita co 1min. i nic się nie zapada i kocioł się szybko odstawia.

Jedno jest pewne,opał do bani albo spieprzona instalacja i to jest powodem marnowania takiej ilości opału.

Niestety na odległość,bez wizji lokalnej nikt Ci nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok przestawiłem teraz na 7 sec. podawanie a przerwa 40 sec.i zobaczę za parę godzin a parametry tego groszku chyba nie są złe

Wartość opałowa27-30 MJ/kg Ciepło spalania30-32 MJ/kg Granulacja5-25 mm Wilgotność2-10 % Popiół6-10 % Siarka całkowita0,4-1,0 % Podziarno1-10 % Nadziarno1-10 %   tzn .tak jest na etykiecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, na etykiecie opis węgla wygląda dobrze,aż za dobrze ale co masz w workach w rzeczywistości tego nikt nie wie.

Teraz zajmiemy się palnikiem,jeśli to jest zwykła fajka PPS Pancerpola,to na 9 str. są fotki jak należy konserwować i uszczelnić retortę.

Zobacz,porównaj i zrób tak u siebie:

 

http://www.pancerpol.com.pl/wp-content/uploads/2015/01/standard.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik mam praktycznie taki jak na rysunku.dzisiaj czyściłem piec i miałem okazję oglądać retorę od spodu(urwałem śrubę tą

co trzyma to wieczko pod spodem retory,gdzie zbierają się jakieś kamyczki itp.wydaje mi się że pod retorą jest ok. do okoła

widać silikon,powietrza raczej tam nie ciągnie no ale ręki bym za to nie dał.teraz najważniejsze po zmianie ustawień na 8 sec

podawanie(było 20)przerwa 40 piec stoi w podtrzymaniu 19-20 min a pracuje 10-11min.temperatura po rozpoczęciu pracy spada

jeszcze do ok 56stopni i tak było zawsze ale w podtrzymaniu z 60 kiedy się wyłącza rośnie tak do 63stopni.nie wiem czy ta

praca w podtrzymaniu co 5min.na 5 sec. załączanie jest ok.wcześniej jak dostawał groszku przez 20 sec.temperatura rosła do

71stop.w podtrzymaniu,pracował ok 8-9 min a przerwy miał 30min.nie wiem czy to jakoś jasno napisałem ,ale mam nadzieję że

fachowcy to zrozumieją .jak będziecie mieli jeszcze do mnie cierpliwość to jutro po całej nocce zrobię fotkę jak wygląda piec

po kilkunastu godzinach.pozdro i dzięki za cierpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie,po to jest forum i cierpliwości wystarczy :)

Tak jak zasugerowałeś,kocioł na nowych ustawieniach powinien popracować kilkanaście h i wtedy się oceni co dalej.

Wklej jutro foty,obadamy.

W podtrzymaniu nie należy często podawać i dmuchać,ustaw podawanie 5-7s i przedmuch na 20s co 15 min.,to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry tak jak obiecałem wrzucę kilka fotek po pracy pieca przez kilkanaście h bez żadnej ingerencji na nowych ustawieniach.może żle widać ale na żywo jest o wiele lepiej niż było.tych kalafiorów praktycznie nie ma a to co w popielniku to jeszcze z wcześniejszych ustawień.MISTRZU mam jeszcze pytanko w sprawie takiego czujnika co widać na jednym zdjęciu który wchodzi do pieca z tyłu.on był zupełnie lużny .ja go zapchałem tą niebieską szmatą,ale czy on nie powinien być jakoś zabezpieczony silikonem czy czymś w tym stylu.ps.przerwe w podtrzymaniu ustawiłem na 10 min i zobaczę jak to będzie wyglądać

post-61315-0-10137300-1476430607_thumb.jpg

post-61315-0-38926300-1476430610_thumb.jpg

post-61315-0-82924500-1476430613_thumb.jpg

post-61315-0-86209300-1476430616_thumb.jpg

post-61315-0-49449800-1476430620_thumb.jpg

post-61315-0-39135900-1476430625_thumb.jpg

post-61315-0-26025600-1476430629_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "mistrzem" to nie przesadzaj,był i jest tylko jeden prawdziwy Mistrz- J.Chr.

 

Jak wyprzątniesz popielnik zobaczysz za jakiś czas,jak to wygląda.

Najważniejsze,żeby nie było dużych spieków i niedopalonych kawałków węgla.

 

Jeżeli ten czujnik jest w czopuchu tzn.w rurze wylotu spalin,to mierzy temp. spalin.

Ważna i przydatna rzecz do ustawiania kotła.

Obłożenie szmatą trochę nie bezpieczne,powinien być zamocowany dosyć stabilnie ale nie na sztywno,żeby można było to co tydzień wyciągnąć i oczyścić z nagaru,żeby wiarygodnie pokazywał temp. spalin.

Jeśli to jest to o czym pisze,to w sterowniku powinien być zapis (odczyt)temp spalin.

Jaką masz ustawioną siłę nadmuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ,ten czujnik nie wchodzi do czopuchu tylko do obudowy pieca ,jest tam taka dziurka ,nie wiem czy to nie od temperatury kotła bo jak miałem te wcześniejsze ustawienia z kosmosu i na sterowniku było już blisko 71st.na zegarze na piecu było ok 65.NIE WIEM NIE ZNAM SIĘ.a co do dmuchawy to najmnieszy nadmuch mam tzn.1bieg z 10 możliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w instrukcji albo po kabelku do sterownika i powinno pisać do czego ten czujnik jest,a z nadmuchem już niżej nie zejdziesz.

Już chyba nie da się wiele poprawić,węgle są różne i mogą się spiekać i popiołu jak z papierosa się nie uzyska,z resztą nie o to chodzi.

Można jedynie w zależności od temp. na zewnątrz skracać lub wydłużać przerwę w podawaniu.

Napisz jutro jak się kocioł sprawuje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę zimniej ,mocniej wieje i piec już pracuje ok.13-14 min a przerwa 17-18min.parametry te same 8 podawanie,40 sec. pauza .w domu troszkę chłodniej ale i tak siedzimy w krótkich spodenkach i koszulkach.nie pisałem o chacie.jest to stary poniemiecki,piętrowy dom bez ocieplenia o metrażu ponad 160 m2.a pytanie do mojego MISTRZA czy zmieniać coś teraz w ustawieniach jak się tak trochę przedłuża czas pracy czy jeszcze nie trzeba

.c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.