Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie W Domu Drewnianym


Franc27

Rekomendowane odpowiedzi

automatyk ?   Czy możesz się pogodzić po ?

1) z tym,że masz sporo większy dom od Franc27 , a co za tym idzie koszt Twojej PC na metr kwadratowy powierzchni jest sporo niższy?

2) z tym,że Twój dom jest zbudowany w zgoła innej technologii niż Franc27  buduje?

3)z tym,że prawdziwi fachowcy (ze wskazanej przeze mnie stronki) od budowy domów w technologii drewnianej ,wykluczają PC w tego typu domach?

 

  A do tego kwestie czysto finansowe Twojego rozwiązania,czyli PC +FOTOWOLTAIKA i cały ten szpej z tym związany .  ?

 

   Przy domu drewnianym Franc27 musiałby przeznaczyć na to wszystko około 80 tysięcy zetafonufff .  Nie wiem ile Franc27 ma lat, nie wiem ile będzie żył,? Życzę Mu jak najdłużej ,.  Niemniej jednak te 80 tysięcy w zestawieniu z konwektorami nie zwróci Mu się nigdy .

 

   Jedyne,co ewentualnie mógłby zastosować za kilka lat, to pójście w kierunku FOTOWOLTAIKI,  ale tylko wtedy,gdy sprawność tej instalacji w zakresie średniorocznym znacząco wzrośnie .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za obiekt był?

To znaczy, że użytkownicy drewnianych domów, piszą nieprawdę o kosztach eksploatacji?

no drewniane domki pod Opolem 

koszty eksploatacji sa takie same w metodzie murowanej jedynie komfort temeraturowy aby utrzymac to trzeba grzać to specyfika obiektu jest taka samma jak namiotu ja grzejesz masz ciepło przestaniesz grzac dwa razy otworzysz dzwi i masz zimno ,specyfika takich budynków jest dobra jak jak górach stoi sobie kominek czy piec na srodku pomieszczenia i jest ciepło .

ja sie tylko wypowiadam że trzeba cały czas grzac a nie bawic sie w taryfy a pompa ciepła powietrze woda jest do tego najlepsza bez zadnych buforów i tyle z tej specyfiki jesli sie zdecydujesz na grzejniki to tez dobrze tylko ze drozej w eksploatacji natomiast kazda inwestycje trzeba przeliczyć w zakresie 15 lat czy grzejniki plus energia do nich na 15 lat ,pompe ciepła plus energie na 15 lat i pompę ciepła plus foto na 15 lat podpowiem że trzecie rozwiazanie jest najtansze bo koszt wg dziesiejszych cen energi nie powinien przekroczyć 1500-2000zł na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie cały czas chodzi o stosunek wysokości inwestycji do kosztów eksploatacji. Szukam rozwiązania optymalnego i dlatego trochę się motam i nie mogę zdecydować. Trzecie rozwiązanie jest najtańsze pewnie w użytkowaniu ale nie w inwestycji. Teraz pytanie po jakim czasie kwoty tańsza instalacja + droższa eksploatacja lub odwrotnie się wyrównają, jeśli to będzie 5 lat to może warto zainwestować na początku więcej, ale jeśli 15 to już nie takie pewne, bo nie wiadomo co się będzie działo na rynku CO za 15 lat, poza tym czy PC tyle wytrzyma bez poważnego i kosztownego serwisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 lat napewno ,a po drugie w kazdym urzadzniu czy kocioł czy pompa moze cos sie stać to juz takie zło konieczne ale nigdy nie rozwali sie tak że trzeba bedzie nową montować

a podrugie podawałes chyba ile twoj budynk zuzywa energi wg jakiegoś programu i jak dobrze pamietam to 10MW

to rachunek masz prosty

dla 2 taryf srednia dla grzałek to 450zł za MW razy 10 MW

dla pompy ciepła bez foto to koszt 400złza MW raz powiedzmy 4,5MW

dla pompy ciepła i foto koszt roczny przy dobrej optymalizacji od 1000zł przy złej optymalizacji do 2000zł za cała energię dla domu nie tylko dla ogrzewania

reszte sobie policz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nową może i  nie, nowoczesna pralka jak się popsuje to też nie trzeba całej wymieniać, ale to co trzeba kosztuje 90% nowej.

Najlepiej jakby wypowiedzieli się mieszkańcy tego typu domów,czym grzeją i ile za to płacą. Jakby u mnie w była możliwość instalacji dotowanej fotowoltaiki to bym inaczej o tego podchodził, ale na razie jest jeszcze trochę za droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor elektryczny z grzałkami - zużycie 10MW, instalacja 5tys. - koszt roczny - nie wiem ile zużycia będzie w taniej (0,35PLN) ile w drogiej  taryfie (0,7PLN), załóżmy że średnio kWh kosztuje 0,45PLN czyli +/- 4500 PLN rocznie.

PC - zużycie 3,5MW, instalacja 20tys. - PC pracuje ciągle, więc cena 1kWh = 0,6PLN przy G11, czyli rocznie 2100 PLN.

różnica 2300 PLN rocznie.

Inwestycja powinna się zwrócić po +/- 7 latach. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę różne dodatkowe czynniki. Napisałeś, że PC to 20kPLN, ja takiej ceny na tego Samsunga nie znalazłem, poza tym to sama pompa czy razem z całym osprzętem gotowym do uruchomienia? Przy mroźnej zimie PC ma mniejszą sprawność więc pewnie weźmie trochę więcej prądu, poza tym przy taryfie G11 rachunek za prąd na potrzeby życiowe będzie większy niż przy G12/G12W.

Popraw mnie jeśli gdzieś źle wyliczyłem.

Kolejna sprawa - jak wyglądają koszty serwisowania PC w czasie powiedzmy 10 lat? Znasz kogoś kto tak długo korzysta z tego źródła ciepła?

Jeśli chodzi o konwektory to zupełna zagadka - instalacja na pewno najtańsza, bo nie trzeba robić wodnej instalacji w domu, a użytkowanie? Też można założyć 10MW rocznie, czy więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franc27

 

    W domu o Twoim metrażu koszt instalacji konwektorów + kominek z DGP  to koszt max 20 tysięcy .

       Gdzie lwia część to konkretny kominek (douvre,jotul )    

 

       Później są to koszty roczne typu:

 

      max 5 metrów drewna ...hm... liściastego ....czyli 750 pln

 

     + zużyty prąd    ..cirqa  150-250 pln/mc   ?/   ogrzewanie ......   

 

co daje łącznie max 3000 -4000 pln/rocznie

 

 

       Czyli jest tak :

 

 

   wkładasz 20 tysi na wejściu i do tego dorzucasz kolejnych 30 przez 10 lat komfortowego mieszkania ....   zamiast inwestycji 70000 pln    na wejściu + 20 tysi za eksploatację ...  

 

  50 do 90 ...///  kto bogatemu zabroni....   

 

            nadmieniam ,że po 10 latach Twój kominek z DGP  nadal będzie hulał , konwektory może niekoniecznie (choć konieczność ich wymiany przewiduję na minimum 15 lat)   a przy PC ----  bardzo słabo wydajnej w przypadku domu drewnianego ---   po  10 latach będzie totalna du...  o przepraszam klapa .

 

 

   Cały czas użytkownik automatyk  nie jest w stanie przedstawić konkretnego wyliczenia kosztu użytkowania Pompy Ciepła dla Twojego Franc27  domu .    Uprzedzając komentarz w.wym.       Nie ma zielonego pojęcia o kwestiach Pompy Ciepła w zestawieniu z domem drewnianym o powierzchni użytkowej 120 m2.    Osobiście automatyk użytkuje taki system w domu murowanym o znacznie większej powierzchni.

 

     Czyli ?   Po kiego grzyba w ogóle się wypowiada w temacie?

 

          Czytając dalej forum ,zapoznając się z wypowiedziami, odnoszę wrażenie,że niejaki automatyk może mieć jakiś słabo ukryty interes..

     szczerze powiedziawszy, z mojego punktu widzenia mam to szczerze gdzieś w okolicach "Berdyczowa".....,BO :

 

 

    Profesjonaliści od domów drewnianych wskazują jednoznacznie najlepsze sposoby ogrzewania domów drewnianych.

 

     A Ty Franc27  możesz sobie nawet zainstalować system ogrzewania oparty o zjawisko zderzania hadronów,skoro możesz dorzucić jakiś miliard dolaruffff do swej prywatnej budowy .

 

 

     aaaa...   prądu eksploatacyjnego ..typu całe światełko w tunelu dla obojętnie jakiego domu ...nie liczę

 

      Niemniej ..jeśli na ogrzanie domu 120m2   za pomocą konwektorów + kominek z DGP  mam wydać rocznie max 2000 -3000 pln,,,,

 

podkreślam max, gdzie średnio zamknie się to w 1300-1900...    To mam w nosie  inwestycję 70000-90000,,,,a może i 100000 pln na pompę ciepła,fotowoltaikę

 

tyle i aż tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytko jest juz napisane a chłopie krecisz jak diaeł słoncem

pisałem o taryfach pisałem o kosztach a jeden zmienia taryfe z 12 na 11 nie wiadomomo u drugiego znowu wchodzi koszt 70 tys niewiadomo za co wg mnie temat cały w tym momencie jest do wywalenia do kosza w trybie natychmiastowo pilnym

autorpytania nie liczy wg wskazówek

kolega wyzej pisze nie na temat o kosztach wyssanych z palca

ale juz szczytem jest odradzanie chociazby załozenia 2-3kW foto ktore beda pracowały przez 30 lat na rzecz kominka ktory trzeba wywalić za 10 lat na złom i jeszcze kupować do niego opał

szczyt szczytów głupoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk - możesz się odnieść do wyliczeń z postu #183?, zmieniłem w obliczeniach dla PC taryfę z G11 na G12, bo napisałeś, że PC ma pracować cały czas, więc jaki sens ma stosowanie G12? Jest gdzieś jakiś błąd w wyliczeniach?

 

Syl - znasz kogoś kto tak ogrzewa dom? Bo na razie widzę wszędzie tylko teoretyczne wyliczenia. Interesuje mnie głównie koszt ogrzewania samymi konwektorami, kominka trochę mam dość, 2 lata był moim jedynym źródłem ciepła i nie było to komfortowe.

 

Najciekawsze jest to, że znajomy pracujący w PGE jak usłyszał o grzaniu prądem to prawie zawału dostał i stwierdził, że to jest pewna droga do bankructwa bo prądem grzeją tylko bardzo bogaci ludzie, na pewno będę płacił rachunki po 2tys/mies bo inaczej wszyscy by grzali prądem.

 

Tak jak pisałem wcześniej - znam tylko 1 osobę, która grzeje PC, jest to PC gruntowa, instalacja kosztowała 100 000 zł, pompa zużyła przez ostatnie 4 lata średnio 380 zł/mies. Dom nowoczesny, dobrze docieplony, duży, ok 250 m2, ale i tak  wydaje mi się, że to dużo biorąc pod uwagę inwestycję, jakby grzał PC-PW pewnie byłoby jeszcze drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem i tak jak napisałem tak przelicz

ma byc w taryfach

po pierwsze noca jest zimniej niz w dzien wiec jest potrzebne wiecej energi ,po drugie jakbyś nie liczył przy taryfie G12R to wychodzi wspołczynnik przy pompie ponizej 400zł /MW za chwile wkleje swoje zuzycie energi i zobaczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten przykład   http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191267-Ogrzewanie-elektryczne-kanadyjczyka/page3

 

post nr 56 jest dość dobry przykład człowieka,który grzeje prądem kanadyjczyka.

 

        To nie jest kwestia przeliczania zużycia prądu z założeniem ciągłego grzania.  To jest kwestia innego spojrzenia na kwestię ogrzewania domów drewnianych z odpowiednią izolacją.       Ogrzanie 100 m domu za 2500 /rok... toż to bajka .  Nie wywalając przy tym kasy w instalacje CO ...i nie babrząc się w węglu .     

 

   Automatyk PC w drewnianym domu nie ma szans już na starcie ,koszt inwestycji to około 40 lat grzania prądem, a jak doliczysz koszt prądu przez te 40 lat + koszt serwisowania to wyjdzie łącznie około 70 lat grzania prądem.   W sumie to życzę wszystkim budującym domy tak długiego życia (zwłaszcza,że dom buduje się najwcześniej w wieku około 30-35 roku życia)  

 

   Franc27  ,a Ty zrobisz jak będziesz uważać i na tyle na ile wystarczy Ci zasobów finansowych .   Ja wolę wydać swoje 80 tysięcy na ogrzewanie w ciągu 30 lat ,niż wywalić je od razu po to,by rocznie płacić o 800 zł mniej za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten wątek. Faktycznie wygląda to interesująco, przy rozsądnej inwestycji.

Rozmawiałem wczoraj ze znajomym, który grzeje mieszkanie 70m2 na poddaszu słabo  ocieplone (ściana 10cm styro, strop - 12 cm) klimatyzatorami split. Rachunek za energię za styczeń-luty to 760 zł. za całą zużytą energię, więc uważam, że nieduży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez ogrzewam prądem wczorajsze uzycie 103kWh przeciętnie ostatnio tak kreci około 100kWh na dobę czli około 35zł dziennie na prądzie  za cały prąd za dom za chwile zapewne spadnie do 50-70kwh i nikt mi nie wytłumaczy że grzanie prądem jest droższe od węgla czy czego kolwiek innego pomijam fakt że mam foto i za tą energie nie zapłacę więcej ziż 12 gr za kWh w skali roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roczny koszt ogrzewania i energi dla takiego domu za 4700zł dom niezaizolowany lata 70 te dlatego o tym piszę że jak widze te wypowiedzi w cyklu pradem nie bo babcia dziadka na targu powiedziała to sie jeże

na pytanie dlaczego nie wiegiel ??? bo przewalać dziennie przy takich mrozach 60-80kg węgla groszku to ..... no chyba żebym miał kocioł 5 klasy ale musiałbym sie mocnooooo w głowę walnąć aby taki za 13-15 tys kupować  po to zeby spalić w granicach 50kg dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, chyba faktycznie przekonuję się do tego prądu :). Wszystko wskazuje na to, że to nie taki straszny diabeł jak go niektórzy malują. Jeszcze mam rozterki czy robić kominek (albo tzw. kozę), tak na wszelki wypadek braku prądu i ostrych mrozów.

Jeśli chodzi o prąd to do wyboru mamy: PC + instalacja wodna, bufor elektryczny i grzałki + instalacja wodna, piece akumulacyjne, konwektory, ewentualnie klimatyzacja, ale to już fanaberia. PC będzie na pewno najdroższa w instalacji, pewnie najtańsza w eksploatacji. Konwektory najtańsze w instalacji - najdroższe w eksploatacji? A co powiecie na temat pieców akumulacyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece powinny być tak dobrane aby trzymały ( oddawały) ciepło podczas drogiej taryfy a ładowały się podczas taniej.

Tu masz trochę info http://www.e-bhu.pl/5/zrodlo-wiedzy/tabela-doboru-mocy-piecow-akumulacyjnych-marki-dimplex-38.html

Łącznie z doborem pieca dla kanadyjczyka

Praktycznie nie warto brać do większego pomieszczenia 1 pieca a np 2 mniejsze.

Wadą jest waga takiego pieca - nawet do 200kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n musisz sie zdecydować ,sam pieców nie zuzywałem  ale z opinii(z pierwszej ręki ) użytkowników   wynika ze komfortu przy tym nie ma ,bo albo za gorąca albo trzeba dogrzewać w drogiej taryfie po drugie walory estetyczne i waga

ogrzewanie podłogowe zawsze jest uniwersalne czy powieszisz piec na prąd czy pompe ciepła czy tez dla maniaków stylu retro wstawisz sobie kopciucha wielkości stolika nocnego z szamotką ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.