Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie W Domu Drewnianym


Franc27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Buduję dom z drewna (bale 12cm + ocieplenie) i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania. Powierzchnia użytkowa 120 m2, parter + poddasze użytkowe.

Na całym parterze gres. Miejsce na kotłownię ok. 6 m2.

Cały czas myślałem o piecu na węgiel/drewno z podajnikiem ale ostatnio zastanawiam się czy nie zdecydować się na gaz. Gazociągu nie ma, więc pozostaje jedynie zbiornik zewnętrzny.

Co będzie tańsze w instalacji/użytkowaniu przy dzisiejszych cenach? Gaz czy węgiel?

Na parterze chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, co jest tańsze w instalacji/użytkowaniu? Podłogówka czy grzejniki? Spotkałem się z opinią użytkownika, że podłogówka zużywa 2 x więcej węgla i jest tak gorąco, że nie da się wytrzymać w domu, podejrzewam jakieś błędy w instalacji ale się nie znam, więc może tak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa około 20 tys  reszta tak samo jak do inego kotła ,rachunki jesli dobrze wyizolowany to za ogrzewanie 2000-3000 zł na rok ale zawsze w przyszłości możesz dołożyć fotoogniwa i grzać kompletnie za darmo

a koszty kotła i komina to sobie policz ,generalnie nie wiele droższa jest pompa a komfort  bez porównania a cena eksploracji bez foto podobna do gazu czy peletu przy ostrzejszej zimie przy takiej jak była  to zdecydowanie najtańsze źródło ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 tys za pompę to 3 razy tyle co za kocioł z podajnikiem. 3000 zł/rok daje nam 250 zł/mies przez cały rok, czyli w sezonie grzewczym ok 500 zł./mies, czyli na prąd w zimie pójdzie pewnie więcej  niż na opał typu węgiel/drewno. Oczywiście rozwiązanie jest super wygodne, ale jednak kosztowne. Fotowoltaika ma wysoką sprawność w lecie ale w zimie już  nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kocioł na ekogroszek kosztuje znacznie więcej niż 1/3 20tys a dobre paliwo do niego też ma swoją cenę.

Można pisać o każdym sposobie grzania, ale muszą być podane parametry budynku - zapotrzebowanie na ciepło lub jaka jest jego izolacja, dodatkowo co oczekujemy od tego grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do pelletu, który proponowałeś na początku, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wychodzi, że to być może najrozsądniejsza opcja. W związku z tym mam parę pytań:

- czy kotły z podajnikiem na pellet i ekogroszek to są te same piece? Czy może są jakieś różnice w zależności od tego co ma być głównym paliwem?

- jakiej wielkości kocioł zaproponowalibyście na taki dom?

- jakiej wielkości zbiornik CWU? (2 osoby)

- czy do takiej instalacji (podłogówka na dole, grzejniki na górze) będę mógł w przyszłości wykorzystać PC? Zakładam, że ceny urządzeń spadną, chociaż ceny prądu pewnie pójdą w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły pelletowe i ekogroszkowe to zupełnie różne konstrukcje. To że w kotle na eko można spalać pellet, to kiepski chwyt handlarzy.

Proponuję abyś wszędzie zrobił ogrzewanie podłogowe. Systemy mieszane znacząco podrażają koszta i niepotrzebnie komplikują układ grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe na piętrze domu drewnianego to ciężka sprawa.

 

Dalej nie ma decyzji co do izolacji ścian - jaka i ile.

Moc kotła może być i 12kW i 20kW, zależy od strat ciepła  ( izolacja)

Zasobnik na CW ok 150l.

Jak dobierzesz grzejniki do niskiej temp zasilania np 50C to może podłączysz do nich PC, a podłogówka to jak najbardziej z PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też grzać kilmatyzatorem typu split one kosztuję kilkakrotnie mniej , rozprowadzasz rury i grzejesz najtaniej jak się tylko da zwłaszcza że urządzenie mało kosztuje , jest taki wątek na muratorze

tak zwane ogrzewanie kanałowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja pewnie 20 cm wełny od środka, na to deska 25 mm. Strop będzie drewniany, podłoga na górze z desek więc podłogówka nie bardzo. A to ciekawe z tymi kotłami, myślałem, że to ten sam kocioł :),człowiek się uczy całe życie.

O co chodzi z tym ogrzewaniem kanałowym? Do tej pory widziałem splity jako pojedyncze urządzenia.

Czy da się zainstalować podłogówkę w łazience, gdzie na podłodze będą płytki na płycie OSB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do pelletu, który proponowałeś na początku, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wychodzi, że to być może najrozsądniejsza opcja. W związku z tym mam parę pytań:

- czy kotły z podajnikiem na pellet i ekogroszek to są te same piece? Czy może są jakieś różnice w zależności od tego co ma być głównym paliwem?

- jakiej wielkości kocioł zaproponowalibyście na taki dom?

- jakiej wielkości zbiornik CWU? (2 osoby)

- czy do takiej instalacji (podłogówka na dole, grzejniki na górze) będę mógł w przyszłości wykorzystać PC? Zakładam, że ceny urządzeń spadną, chociaż ceny prądu pewnie pójdą w górę

to zupełnie inne konstrukcje

15-25kw max

140-200l

tak ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić wszędzie podogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga na górze będzie ze świerkowych desek więc podłogówka chyba nie bardzo?

Czym się różnią jedne kotły od drugich? Jak wyglądają koszty eksploatacji? Polecacie jakieś sprawdzone?

Jadę jutro pogadać do firm zajmujących się ogrzewaniem w okolicy, zobaczę co oni zasugerują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założę się o piwo, że po rozmowie będziesz wiedział jeszcze mniej niż teraz.

. W rozmowach z "fachowcami" które odbyłem, 90% z nich po informacji że przeczytałem w Internecie od razu wali tekst :"Panie w tych internetach to same głupoty wypisujo, ja już 10 lat w branży robię to wiem".

Także zalecam ostrożne podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.