Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła, Dom 220 M2 /stosunkowo Gorący Temat/


prezes83

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ponieważ u rodziców wysiadł leciwy SEKO, w trybie pilnym poszukuję jednostki zastępczej. 

 

Do ogrzania: Dom jednorodzinny (parter+piętro), podpiwniczony z poddaszem o powierzchni 220m2. 

Instalacja: grawitacyjna otwarta, ok. 150 żeberek żeliwnych + 2x grzanie podłogi w łazienkach wraz z drabinkami ok 1m.

Komin: H=~8,5m, przekrój 14x20cm

 

Wg "ciepłowłaściwe" min. zapotrzebowanie na ciepło to 13kW (16 w przypadku dodatkowego grzania CWU) ==> http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1nan

 

Wahałem się między dolniakiem a kotłem z podajnikiem (z czasem chciałem dołączyć zbiornik na CWU), jednak z racji wieku rodziców i wieloletniego palenia "byle jak", podajnikowy odpada (skomplikowana regulacja, sterowanie i dbanie o podzespoły).

 

Kocioł

Skłaniam się ku MPM DS 17-19kW - tu prośba o negatywne opinie użytkowników kotła. Podajcie również jednostki konkurencyjne, które warto porównać.

 

Ponadto mam takie wątpliwości:

1. Czy warto dokupić miarkownik elektroniczny z wentylatorem? Co daje taki zestaw?

2. Jak kocioł daje się prowadzić na mocach niższych niż znamionowa? Na chwilę obecną nie przewiduję zbiornika buforowego.

3. W przyszłości jeżeli uruchomią już dotacje na montaż kolektorów w moim regionie, planuję podłączyć kocioł do zbiornika CWU (stąd też nieco wyższa jego moc).

4. Jak wygląda sprawa kosztu przeglądów i serwisowania, ewentualnych awarii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.