Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Doborze Kotła Do Planowanego Domu


Darek8x9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym się przywitać z koleżankami i kolegami z forum gdyż jest to mój pierwszy post tutaj. Planuje budowę domu wg projektu "dom w jabłonkach g2t" Archonu. Projekt przewidziany jest oryginalnie na ogrzewanie ekogroszkiem GK II. Projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 9,6kW wraz z dobranym kotłem Zębiec KP15. 

 

Rozważam wprowadzenie zmian w projekcie instalacji C.O. Chciałbym ogrzewać parter używając w większości ogrzewania podłogowego, wykluczając z tego garaż w którym miałby zostać zainstalowany niewielki grzejnik utrzymujący dodatnią temp. w okolicach >= +10 st. C. Natomiast na piętrze planuje wyposażyć pokoje w grzejniki, oprócz łazienki w której to miało by się znaleźć ogrzewania podłogowe. Rozważam również wyposażenie domu w system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz gruntowym wymiennikiem ciepła. Wg polecanej na forum strony ciepłowłaściwe.pl niezbędna moc grzewcza potrzebna do ogrzania domu wynosi 13/11kW odpowiednio dla wariantów z wentylacją naturalną oraz mechaniczną. Natomiast koszt ogrzewania plasuje się na poziomie 2850/2150zł przy założeniu użycia kotła zasypowego. Wariant z ekogroszkiem podawanym za pomocą podajnika nie wyświetla się w ogóle. 

 

Jako, że własne cztery ściany buduje się zazwyczaj raz w życiu chciałbym prosić o wszelkie porady i sugestie dotyczące planowanego systemu ogrzewania. W szczególności pomoc w doborze kotła. Jeżeli nie stanowi to problemu chciałbym aby kocioł miał możliwość spalania drewna, co wydaje mi się być przydatne podczas korzystania z kotła do nagrzewania samej wody w okresie letnim. Jeżeli się mylę proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Z góry dziękuje za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc. najpierw przemysl ile masz pieniedzy na czesc inwestycji zwiazana z ogrzewaniem budynku. potem pomysl ile czasu spedzasz w domu. jak bardzo caly system ogrzewania ma absorbowac twoj czas, czy chce ci sie bawic w pilnowanie pieca, zakup paliwa, sprzatanie etc. jaka temperatura w domu jest dla ciebie komfortowa. to ty bedziesz uzytkowal swoj system grzewczy i ty bedziesz w tym domu mieszkal. czy tak bardzo podoba ci sie opcja z grzaniem cwu za pomoca drewna?

popytaj ludzi, ktorzy maja dom i mieszkaja juz jakis czas - tylko pytaj co by teraz zmienili i wyciagnij wnioski :-)

 

ja mialem piec na eko w ktorym palilem pelletem. po 3 latach wymienilem na piec typowo pelletowy. gdybym teraz mial sie budowac to myslalbym o takim rozwiazaniu aby bylo jak najbardziej zblizone do mieszkania w bloku - czyli bezobslugowosc jak najwieksza. pewnie myslalbym o PC no ale na etapie budowy nie bylo kasy.

Dobrze zanim wbijesz szpadel wybrac jak bedziesz ogrzewal dom bo z tym wiaze sie wiele. wlacznie ze zmiana pomieszczenia kotlowi.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w tym projekcie jest dość duża 12m2. U siebie mam 6m2 gdzie stoi piec na eko 16kW, bojler 200 stojący do tego  tona groszku w workach na jednej palecie. Miejsca jest w sam raz.

 

Co do sposobu ogrzewania grzejniki/podłogówka to już wybór indywidualny. Osobiście bardzo lubię drewno (parkiet) na podłodze wiec grzejniki są jedynym słusznym wyborem. Teoretycznie są teraz jakieś hybrydy parkietu czy paneli co to można dać na podłogówkę, ale czy czegokolwiek są one warte nie mam pojęcia.

 

Co do opału to póki co nie narzekam na eko, chociaż rozważałem też pellet. Z racji na koszty zakupu pieca wybrałem ten pierwszy. Ten drugi będzie kiedyś tam jak padnie na eko.

Z założenia nie zamierzam wygaszać pieca nawet latem.

 

@pastor czytasz swoje wiadomości przed publikacją? Szanuj czytających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podłączenie gazu ziemnego???  Jak tak to grzanie wody latem piecem STANOWCZO ODRADZAM .  Będziesz miał inne systemy tj. gaz, rekuperator. No ale jak już to doradzam rozważyć piec na pellet - poczytaj tutaj na forum - to wówczas grzanie wody w lecie bez problemu. Ale dopisz skąd jesteś? -czy masz dostęp do pelletu?  Ja bym bardzo poważnie szedł w tym kierunku. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania:

 

- nie rozważałem i raczej nie zamierzam rozważać gruntowej pompy ciepła ze względu na znaczny wzrost kosztów inwestycyjnych oraz długą stopę zwrotu inwestycji,

- nie mam dostępu do sieci gazociągowej,

- nie mam dostępu do peletu, tzn. musiałbym go kupować tak samo jak ekogroszek gdybym zdecydował się na ten rodzaj paliwa do ogrzewania
 

Trochę jednak poczytałem na temat peletu i zastanawiam się obecnie i nad tym rozwiązaniem. Zaletami takiego paliwa jest na pewno jego czystość i bezosobowość kotła. Nie mniej jednak przy zachowaniu podobnej ceny za tonę, pellet ma o 30% mniejszą wartość opałową. Czy nie przekłada się to bezpośrednio na 30% większe zużycie paliwa?

Z racji faktu braku aktualnej możliwości zastosowania paliwa gazowego latem. Za ekogroszkiem przemawiała również fakt, iż istnieją kotły w których da się palić drewnem jak w "klasycznych zasypówkach" celem podgrzania jedynie wody. Czy w przypadku kotłów na pellet uruchamianie latem ich raz dziennie nie stanowi problemu dla ich żywotności?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z racji faktu braku aktualnej możliwości zastosowania paliwa gazowego latem. Za ekogroszkiem przemawiała również fakt, iż istnieją kotły w których da się palić drewnem jak w "klasycznych zasypówkach" celem podgrzania jedynie wody. Czy w przypadku kotłów na pellet uruchamianie latem ich raz dziennie nie stanowi problemu dla ich żywotności?

 

 

Już 5 lat palę pelletem, grzejąc w zimie 250m2, po podłogach 300.

W lecie grzeję pelletem, kocioł sam się zapala jak potrzeba wody i to wszystko , na lato wychodzi ok 3kg/ 24h.

Nie wiem o co ci chodzi z tą żywotnością kotła przy grzaniu wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam kocioł rusztem wodnym i ani razu na nim nie paliłem hehe poprostu mi sie nie chce wole załadować podajnik i miec spokój. Teraz wybrał bym palnik rynnowy by muc spalać pellet itp. No i to auto rozpalanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pastor. Duże małe litery, i znaki diakrytyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję groszkowcem CWU latem chyba 8 albo 9 sezonów i nie widzę w tym żadnego problemu, kocioł pracuje non-stop, nie jest wygaszany a woda dostępna cała dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od roku heiztechnik daspell. Też miałem dylemat między kotłem na ekogroszek i pellet. Wybrałem pellet i jeśli chodzi o wygodę użytkownia to jest to strzał w dziesiątkę. Kocioł bez względu na tryb pracy sam się rozpala i wygasza wtedy gdy ogrzeje wodę w buforze do zadanej temperatury.

Poza sezonem w trybie lato, zerkam do niego raz na 3-4 tygodnie, żeby uzupełnić pellet, popiół w całym sezonie letnim wybierałem z kotła chyba 2 lub 3 razy. Dodatkowo zamawiając min 1 tonę pelletu, dostaje transport całej palety prosto do kotłowni na paleciaku. Jeśli chodzi o koszty to porównując z ludźmi którzy mają kotły na ekogroszek to jest to porównywalne w sezonie grzewczym w domach o zbliżonych parametrach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.