Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Poprawności Montażu; Podłogówka, Grzejniki I Cwu


marwol

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Hydraulik był i się zmył,a ja kombinuje z instalacją :)

 

Założenia są takie,aby była automatyzacja w grzaniu. Są regulatory pokojowe i termometr zew Auratona. Aktualnie jest pełne sterowanie grzejnikami : zawór 4d, regulatory pokojowe i termometr zewnętrzny.

 

Główne grzechy montażu :

- jeden obieg dla grzejników i podłogówki (podłoga wpięta za zaworem 4d i pompą co w obwód grzejników)

- pex 25 do rozdzielacza podłogówki

- brak możliwości regulacji dla op

- redukcja na zasilaniu przed zaworem 4d

- kable od pompy mieszającej ucięte i skręcone z pompą od co (to już poprawiłem)

- rotametry na powrocie ze złą podziałką

 

W aktualnym stanie obie muszą chodzić jednocześnie. Brak oddzielnej regulacji pogodówki dla grzejników i podłogówki.

Doradzcie co jeszcze można poprawić przed płaceniem?

Jak to naprawić?

 

Chodzi o sterowanie pogodowe podłogówką.

 

Pogodówka dla grzejników chodzi extra, jest 4d z siłownikiem, regulatory. Krzywa grzewcza ustawiona. Na grzejnikach termostaty odkręcone. Na jednym grzejniku termostat zdjęty.

 

Władowałem kase w 4d, siłownik, regulatory ,a wszystko działa jak w średniowieczu.

 

Po lekturze forum obstawiam na wpięciu zasilania do op między zaworem 4d a pompą co. Później zawór 3d z siłownikiem,dalej pompa do podłogówki zamiast mieszacza w skrzynce. Tylko czy pompa od grzejników i podłogówki na jednym wyjściu z pieca to dobry pomysł? Lub też wypuszczenie z pieca drugiego obiegu z 3d z siłownikiem, pompa w miejsce mieszacza w skrzynce.

 

Problemem jest ciasnota w kotłowni.

 

No i pompa autoadapt do grzejników też raczej wskazana.

 

Piec sas na pellet

Sterownik recalert

Reg pokojowe auraton

 

Grzejniki :

- drabinka łazienka dół

- góra 6sztuk

 

Podłoga:

5 pętli (42,69,30,75,88mb)

 

Dzięki za rady :)

Pozdrawiam

Marcin

 

1380d6e711be59b2242f8a10aa645eb5.jpg

 

0bae72371b245355c28a5d8bfd0185f2.jpg

 

e0e007e4418d448d8d9bb968cf0e1e1a.jpg

 

fb728c5d9153b8db6acc15c458c2bb7f.jpg

 

54f20fdbb30537c65aebef1598b7b796.jpg

 

f27742426cdd4cb38d55f9f46494f3c3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, naczynie jest wpięte bezpośrednio do kotła, zobacz zdjęcia wcześniejsze, tylko dlaczego na zasilaniu? Wpięcie naczynia do zbiornika cwu, to już lekkie  przegięcie.

Ten rozdzielacz do podłogówki, to raczej nie jest szczytem innowacji technologicznej. Temat był walcowany na forum!

Tak na pierwszy rzut oka, to bez polotu, taka radosna twórczość trochę.

Jakiś projekt był? Czy inwencja pana hydraulika składacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł to może być w układzie zamkniętym, ale :

Powinien mieć zawór schładzający , a tu nie widzę oraz

prawidłowy montaż naczynia przeponowego - nie za zaw 4-D, a przy samym kotle

Masz racje z zaworem schładzającym. Podstawową sprawę przeoczyłem.

 

Poniżej zdjęcie jak wpięte naczynie przeponowe

 

895e3827339a0383a6570fff57bf4afe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, naczynie jest wpięte bezpośrednio do kotła, zobacz zdjęcia wcześniejsze, tylko dlaczego na zasilaniu? Wpięcie naczynia do zbiornika cwu, to już lekkie przegięcie.

Ten rozdzielacz do podłogówki, to raczej nie jest szczytem innowacji technologicznej. Temat był walcowany na forum!

Tak na pierwszy rzut oka, to bez polotu, taka radosna twórczość trochę.

Jakiś projekt był? Czy inwencja pana hydraulika składacza?

Naczynie wpięte jak fotka wyżej. Też do poprawy? Ciśnienie spada z 1.0 na 0.6 jak cwu jest napełniany ciepłą wodą.

 

Projektu oczywiście nie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, trochę za mało się przypatrzyłem, ale jak dobrze się przyjrzałem to rury na obiegu kotłowym raptem 1".

Natomiast zawór 3-D z siłownikiem  można wstawić w skrzynkę zamiast układu z pompą i głowicą termostatyczną.

Miejsca w niej jest dużo.

Tylko trzeba wpiąć rury do rozdzielacza pomiędzy zaw 4-D a zasilanie CO.

Jak się zasili rozdzielacz z mieszaczem wyższą temp to nawet te PEX-y 25 wystaczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jest za małe, więc przy wzrostach temperatury będą wzrosty ciśnienia w instalacji, wyrzucanie wody przez zaw bezp a następnie spadki ciśnienia 

Naczynie powinno być ok 30-50l, czyli trzeba by dostawić drugie takie same.

Masz dużo miejsca na podłączenie przed pompą CO, można:

zamiast trójnika z termometrem dać czwórnik

zamiast kolanka dać trójnik

podłączyć odejście zamiast termometru i dopiero tam dać termometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że na wyjściu z pieca dać czwórnik zamiast trójnika. Można? Kolano w strone rury spalinowej i lecieć dalej :)

 

Jak się wepne między zawór 4d a pompe co to nie bedzie działać. Bo podłogówka dalej bedzie uzależniona od nastawy 4d dla grzejników.

 

f543ed41d4d4e38444a23983b4de51ab.jpg

 

7bc7c52a4a0ae0f5e1e44605f0d9d12b.jpg

 

 

 

Piszę właśnie reklamacje i wszelkie uwagi mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wepniesz podłogówkę wprost do kotła to będzie bardzo zimny powrót, ale to twoja sprawa.

Jak wepniesz za zaw 4-D u dasz zawór 3-D w skrzynce to nic nie będzie przeszkadzać, przecież i tak na grzejniki idzie wyższa temp niż na podłogę.

 

PS

Regulacja pogodowa na grzejniki ma sens wtedy jak nie masz głowic termo ma grzejnikach, w przypadku głowic to one ustalają temp w pomieszczeniach.

Przy paleniu pelletem ważna jest temp na kotle i temp na powrocie kotła a tej drugiej nie kontrolujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz termostaty, to wywal ten 4D i skup się na zabezpieczeniu temp. powrotu. Jak pisze Sambor, daj zawór 3D do podłogówki z regulacją pogodową i bedzie znacznie lepiej niż obecnie!

Kontrolujesz obecnie temp. powrotu na termometrze?

Powrót będzie Ci podgrzewał skutecznie zbiornik cwu, ale wtedy, kiedy będzie działała pompa.

Przemyśl to.

Przerabiałem podobny temat i wywaliłem 4D na rzecz 3D do podłogówki + pompa kotłowa!

4D z rurkami 1 " to nieporozumienie bez pompy kotłowej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak masz termostaty, to wywal ten 4D i skup się na zabezpieczeniu temp. powrotu. Jak pisze Sambor, daj zawór 3D do podłogówki z regulacją pogodową i bedzie znacznie lepiej niż obecnie!

 

Czyli jak dokładnie? Usunąć 4d, grzejniki bezpośrednio z pieca, a drugi obieg podłogówka z 3d?

 

Bo szybciej i wygodniej chyba tak jak sambor radzi - wpiecie podłogówki miedzy 4d a pompą co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D może zostać do ręcznej regulacji temp grzejników. Siłownik wykorzystasz do pogodowego sterowania podłogi osobnym 3D. Poza tym sterownik ma pewnie w standardzie obsługę tylko jednego siłownika.

 

Pozostaje kwestia ochrony powrotu i na szybko to tylko pompa kotłowa pozostaje.

Do tego ucywilizowanie układu zamkniętego.

 

Osobiście to bym wyciął to do zera i zbudował na nowo, ale to ty płacisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik recalart multifun obsługuje dwa mieszacze. Chociaż tyle dobrego :)

 

Rozumiem że pompa kotłowa zabezpieczy powrót?

 

 

Dzwoniłem do producenta i potwierdził,że muszą być dodatkowe zabezpieczenia do uznania gwarancji.

 

 

Jeszcze nie zapłacone więc można negocjować.

 

 

A jak sie wepne miedzy 4d a pompą co to jak zawor 4d bedzie zamkniety to pompa podłogowa skąd zasilanie weźmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zostawić 4D skoro juz go masz, ale jak pisał Kiminero, ściągasz siłownik i regulujesz ręcznie, ale w obieg kotłowy wpinasz pompę, bo przy tej średnicy zaworu, to grawitacyjnie nie pociągnie. Chyba, że 4d ma priorytet ochrony powrotu, ale to juz zaczyna się komplikować niepotrzebnie. Nie wiem, jakie możliwości w tym zakresie ma sterownik! A do podłogówki zawór 3D z siłownikiem + pompa za zaworem, oczywiście podpięty siłownik pod sterownik pogodowy.

I jeszcze zabezpieczenie przed nagłym wzrostem temperatury! Tam nie masz żadnego zabezpieczenia! Poza oczywiście ZB, ale to nie jest rozwiązanie tego problemu! I ten mały zbiorniczek przeponowy! Wepnij drugi na powrót jak radzi Sambor, bo to będzie pływało niepotrzebnie! Masz drugi zawór bezpieczeństwa na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik umożliwia ustawienie minimalnej temperatury powrotu.

 

Ja bym najchętniej zostawił ten 4d z siłownikiem (wtedy działa pogodówka) ; następnie wpięcie z podłogówką 3d i siłownik (pompa ta z mieszacza się nada wilo rs25 na 300mb podłogówki?); no i zabezpieczenie termiczne, naczynie i pompa kotłowa

 

Jade do wykonawcy. Zobaczymy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamacja złożona. Deweloper zdziwiony,bo hydraulik jest autoryzowany SASa i kilka kotłowni już dla nich zrobił :)

W ciągu kilku dni mają u mnie być.

Zdam relacje :)

 

Dzięki wielkie za pomoc.

 

Jak macie jeszcze jakieś pomysły - piszcie śmiało.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.