Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany Kocioł - Dogrzanie Powrotu


michalwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. W związku z dużym spalaniem w moim kotle chce przerobić trochę instalacje aby dogrzać powrót zasilania kotła. Gdzie wstawić zawór 4d lub 3d i czy jest w ogóle sens?

post-68585-0-17349300-1475170800_thumb.jpg

post-68585-0-38037300-1475170814_thumb.jpg

post-68585-0-67159400-1475170828_thumb.jpg

 

Wiem że instalacja nie powinna być w układzie zamkniętym ale kilka lat temu nie miałem o tym zielonego pojęcia i wyszło jak wyszło.

Trochę o instalacji:

Kamen multi plus 25kw, woda grzeje się głównie grawitacyjnie. W tym roku palę ekogroszkiem. Wypala ładnie i kotła aż tak szybko nie brudzi sadzą Ogrzewam pierwsze piętro ok. 90 m2 grzane tylko grzejnikami w tym roku zainstalowałem termostaty. Budownictwo koniec lat 80. Ściany - styropian ok. 7cm + na strychu wełna 15 cm.

 

Tak kocioł pracował dzisiaj w nocy. Termostaty ustawione na 3:

post-68585-0-82675700-1475171392_thumb.jpg

 

A tak po zakręceniu grzejników.Otwarty tylko jeden w łazience:

post-68585-0-33385300-1475171610_thumb.jpg

 

Przepraszam za słabą jakość zdjęć i liczę na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie trzeba wstawiać mieszacza (dla samej chęci podgrzania powrotu)?. Ile masz na tym powrocie, ile na zasilaniu?. Jak pracuje CWU?. Jeśli ma osobny obieg to jego włączenie i wyregulowanie przepływu może problem rozwiązać.

 

I nie bardzo rozumiem co ma powrót do dużego spalania, myślisz że jak go dogrzejesz to mniej spali?. Spali mniej ale dlatego że na dom poślesz mniej energii. Cudów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury powrotu teraz dokładnie nie podam bo od kilku dni mam podpiety czujnik a jeszcze kotła na dobre nie odpalilem. Szukam odpowiedzi skąd takie wysokie spalanie (patrząc na wyniki innych forumowiczów). Czy to normalne żeby kocioł na dojście od 28 do 50 stopni potrzebował 20-25 minut? Bez pracujących pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba od razu mieszacza wystarczy krótki obieg o zmniejszonej średnicy który część wody skieruje na powrót - ja tak zrobiłem i mam powrót o 4-8stC zimniejszy niż zasilanie.

spalanie jest zależne od wielu czynników i nie porównuj jego poziomu do zużycia opału innych którzy mają inne domy kotły opał i przede wszystkim inne zapotrzebowanie na ciepło.

mógłbyś porównać jedynie z innym domem o takiej samej konstrukcji, wykonaniu, ociepleniu, z takim samym kotłem opałem i temperaturami w domu i na kotle i tez może nie wyjśc tak samo.

co do czasu podgrzewania wody w kotle to jest on zależny zarówno od ustawień jakie masz jak i ilości wody w samym kotle. jak jest tam z 70L a moc ustawiona na niskim poziomie to proces będzie trwał długo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alex33 u mnie grawitacją idzie tylko CWU bo na CO mam na powrocie zawór który na lato zamykam.

 

TIMON120777 nie chodzi mi o to że mam większe straty ciepła niż inni którzy mniej spalają tylko czy kocioł bez obciążenia (włączona pompa CO i CWU) powinien tak wolno łapać temperature? Widzę jak rozpala się np red compact to tam stopień średnio wskakuje na 10 sekund u mnie mniej jak 40 sec- minuta się nie da. Przy czym palnik ustawiony tak że ogień jest wyżej niż ruszt zastępczy. Czy może to być związane z konstrukcją kotła? Jego wysokość to ponad 170 cm przez co ma wyżej wymiennik poziomy niż inne kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest spore przewymiarowanie kotła - 25 kWna 90m oraz prawdopodobny ruszt wodny (jeżeli ruszt zastępczy o którym wspominasz to ruszt wodny).

Poczytaj tu https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michalwa

a ten red compact to ma taka sama pojemność, konstrukcje, i parametry na identycznym jak twój opale ustawione jak twój kociołek?

bo jak nie to możesz sobie porównywać podobnie jak przyspieszenie malucha i ferrari. 

za dużo zmiennych do takich porównań

jak podniesiesz nadmuch u siebie i skrócisz przerwe podawania to i na swoim kotle uzyskasz takie wyniki- pozostaje pytanie jaki będzie efekt końcowy tej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej samej konstrukcji ale pellet jest mniej kaloryczny od ekogroszku a ja jak bym nie ustawił palnika to nie nagrzeje tak szybko kotła. Czy pojemność wodna 90 l czy np. 50 l ma jakieś znaczenie?

Jeszcze jedno pytanie. Mam bardzo duża komorę z rusztem zastępczym jak na kotły z podajnikiem  przez co półki z wymiennikiem poziomym są wyżej niż w kotłach podobnej konstrukcji np Skam- P czy choćby Kamen Multi czy to wpływa na sprawność? Tak na chłopski rozum: ręka czym bliżej ognia bardziej parzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczenie ma i konstrukcja wymiennika i pojemność wodna i ustawione parametry

co szybciej zagrzejesz szklankę wody czy 5 szklanek?

według tego co znalazłem w sieci to twój kocioł mieści 95l wody a red compact o mocy24,5KW ma pojemność 25l- nie wiem ile w tym prawdy ale różnica jest więc i czas podgrzania będzie różny nawet przy dostarczeniu tej samej ilości energii bo zwyczajnie u ciebie trzeba zagrzać więcej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na to pytanie nie odpowiem. na zależnościach konstrukcja-sprawność zna się zawijan, Pieklorz, ja niestety albo na szczęście tym sobie głowy nie zaśmiecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót możesz sobie podgrzać ciągłym przepływem czynnika przez zasobnik CWU (temp CWU będzie równa temp CO). Natomiast co do spalania zapraszam do wątku o SKZP ponieważ masz taki sterownik a z tego co widzę to zupełnie nie wykorzystujesz jego możliwości w prowadzeniu kotła i procesu spalania.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.