Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie, Kolor Sadzy.


Przemyslaw85

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poznać opinie nt mojego spalania i koloru sadzy.

Opinie nie tylko użytkowników pieców HEF-a.

 

Piec: HEF Duo-Plus 16kW + ST480 (bez PID) (zasobnik 120KG)

Zawór 4D+siłowni+pogodówka+regulator pokojowy St280

Na mieszkaniu 19 stopni. Jeszcze nie mieszkam. Trwają prace wykończeniowe wiec często są otwarte drzwi i okna.

Temperatura na piecu: 60 stopni

Czas podawania: 16s

Czas przerwy 80s

Wentylator: 35%

Podtrzymanie:

- nadmuch: 30s co 30 min.

- podawanie: 15s co 30min (póki co się sprawdza)

 

Budynek: projekt Bella ( z garażem ok 140m2).

- ściana: solbet 24 + 15cm styropianu
- podłoga: 13cm styropianu
- poddasze: 25cm wełny

 

Kolor sadzy jest brązowo-czarny (brunatny) bardzo sypiki. Wystarczy ruszyć i wszystko spada.

To co widać to popiół z całych 3 dni palenia

Od czwartku wieczór do dziś spaliłem ok 90kg groszku. Dziś po pracy będę uzupełniał.

 

Szukam w necie jaki powinien być właściwy kolor sadzy w piecu ale niestety nie znalazłem. Tutaj flesz aparatu trochę za bardzo rozjaśnia. Może na drzwiczkach najlepiej widać.

Nie wiem... może jak dam czas podawania na np 5/25 albo 3/15 jeszcze zmniejszy się ilość sadzy.

post-68406-0-94522600-1475069268_thumb.jpg

post-68406-0-67877800-1475069302_thumb.jpg

post-68406-0-33270300-1475069313_thumb.jpg

post-68406-0-26165900-1475070088_thumb.jpg

post-68406-0-08012100-1475070173_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ilość i kolor sadzy jest OK. Jest brązowa bo w niej znajduje się dużo pyłów. Tak na marginesie prawdziwa sadza jest zawsze czarna.

Co do spalania to dużo zależy od temperatur jakie utrzymujesz w domu, w moim przypadku to 8 kg na dobę z CWU a temp wewnątrz 21 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam ze szkoly sredniej(samochodowka) jak uczono nas, ze swieca zaplonowa w prawidlowo wyregulowanym silniku spalinowym ma miec kolor jasno-brazowy...

Czy to jest silnik, czy kociol mimo spalania roznych paliw obowiazuje ta sama zasada, czyli wlasciwa proporcja paliwa w stosunku do powietrza. Jesli damy zbyt duzo powietrza uzyskamy jasny nalot. Jesli damy zbyt malo powietrza uzyskamy cimny nalot. Ja w swoim piecyku obserwuje kolor deflektora i kieruje sie ta zasada aby uzyskac ten jasno-brazowy kolor. Wedlug mnie spalanie jest wtedy prawidlowe.

Przy najbardziej optymalnym spalaniu wysokie zuzycie wegla mozemy obarczyc jego niska jakoscia i kalorycznoscia lub stratami ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a widzicie a byłem przekonany że popiół to jest ta część co w popielniku. A to co osiada na ściankach pieca to sadza.

Jak widać byłem w błędzie...

Czyli mam rozumiem że to co pokazałem jest jak najbardziej ok i nie mam się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdę mówiąc popiół ma kolor popielaty oraz dodatki "spalonego"kamienia węglowego-te białe cząstki.proponuję zacząć regulację pieca w chwili gdy skończą się prace wykończające a temperatura w budynku się ustabilizuje. Ważny jest też fakt że budynek jest"nowy" nie wygrzany i będzie wymagał więcej ciepła do ogrzania.Drobna gradacja popiołu świadczy o dobrej ilości powietrza gdyż nie tworzą się spieki -gdy powietrza za dużo oraz nie wyrzuca węgla nie wypalonego gdy podmuch jest za mały.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.