Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Rozdzielaczy


marcin16k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam prośbę o pomoc w doborze rodzielaczy

Jeden 8 obwodów w tym 2 malutkie podłogówki

Drugi 10 obwodów  i również w tym dwie malutkie podłogówki.

 

W związku z tym że podłogówki jest niewiele i krótkie odcinki to planuje zrobić to na wspólnych rozdzielaczach dla grzejników i podłogówki + zawory RTL na obwody ogrzewania podłogowego.

Może mi ktoś doradzić czy takie rozwiązanie ma szanse działać dobrze. Czy do podstawowego rozdzielacza CO muszę jeszcze coś dokupić poza RTL na powroty obwodów podłogówki?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie zależy ci na bardziej sensownym sterowaniu tymi podłogami, to możesz tak zrobić, ale... Pamiętaj, że RTL na rozdzielaczu grzejnikowym ma stały kontakt z belką o temp nawet 40-50 i na drodze przewodnictwa cieplnego może to prowadzić do przekłamań.

Szczególnie w sytuacjach, gdy przez RTL nie ma przepływu, może on przejąć od belki temperaturę wyższą od nastawionej na głowicy i nie zdoła się ponownie otworzyć (przy ciągłym przepływie jest "chłodzony" wodą z podłogi).

 

Pomyśl o zastosowaniu zestawów podtynkowych RTL Box, które można bezpośrednio podłączyć pod rozdzielacz grzejnikowy, a pomiar i regulacja odbywa się w pomieszczeniach ogrzewanych.

 

post-18583-0-58926100-1475066315_thumb.jpg

 

post-18583-0-67870700-1475066306_thumb.jpg

 

Tu masz wersję z rotametrem, ale równie dobrze może go nie być. Będzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało na to miejsca w szafce, a jest jeszcze możliwość, że w tej zamkniętej skrzynce temp otoczenia będzie wyższa niż 30 stopni. To też będzie fałszować.

 

Ponieważ nie stosuję tego rozwiązania, to nie będę się wypowiadał kategorycznie. Po prostu wskazuję na ewentualne problemu z regulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi.

A kolega kiminero jakie rozwiązania stosuje w takich przypadkach gdzie ogrzewanie w powiedzmy 90% realizowane jest za pomocą grzejników a krótkie pętle podłogówki są tylko dodatkiem?

 

Jaki jest orientacyjny koszt takiego podtynkowego  RTL - Box ponieważ nie spotkałem się z czymś takim a w moim przypadku może się to fajnie sprawdzić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dwóch mini pętli montuję RTLbox-y. Dla większej ilości trzeba przekalkulować koszt 3D z pompą podłogową.

 

Wszystko zależy od tego co i gdzie jest ogrzewane podłogą oraz jakie wymagania co do sterowania stawia klient. Dla ciebie robi się wybór między zwykłym RTL, a tym w box-ie, więc dużo dopłacać nie musisz, a pewność dużo większa.

 

Nie wiem jak te pętle masz rozmieszczone w stosunku do szafki rozdzielaczy, ale nie ma obowiązku montowania RTLbox w danym pomieszczeniu. Możesz go zabudować np. obok szafki, jeśli nie chcesz psuć widoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym zakupić dwa takie dwu-funkcyjne rozdzielacze ponieważ planuje mieć rozdzielacz na parterze i na poddaszu i zarówno na parterze jak i na poddaszu maja być dwa małe obwody podłogówki więc chyba jednak RTL wyjdzie taniej a jeżeli umieszczę je w oddzielnej skrzynce tuż obok skrzynki z rozdzielaczem to ma to szanse działać przyzwoicie... 

 

Powiem tak nie szukam oszczędności za wszelką cenę, ale chciałbym się doradzić bo czasem można zrobić coś równie dobrze bez pakowania się w niepotrzebne koszty

 

A ma jeszcze jedno pytanie ponieważ spotkałem się też z czym takim że taki pojedynczy obwód podłogówki miał zamontowany na powrocie zawór termostatyczny z siłownikiem. Jak takie rozwiązanie ma się do zaworu RTL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma jeszcze jedno pytanie ponieważ spotkałem się też z czym takim że taki pojedynczy obwód podłogówki miał zamontowany na powrocie zawór termostatyczny z siłownikiem. Jak takie rozwiązanie ma się do zaworu RTL

 

Rozwiązanie z siłownikiem musi być powiązane ze sterownikiem każdej pętli, który znajduje się w pomieszczeniu ogrzewanym i ma możliwość reagowania nie tylko na temperaturę otoczenia, ale przede wszystkim na temperaturę podłogi. Innymi słowy zamyka on obieg gdy temp pomieszczenia jest osiągnięta lub gdy temperatura podłogi dochodzi do zadanej. W warstwie betonu musi być zatopiony dodatkowy czujnik.

 

RTL to proteza, ale gdy mówimy o łazienkach, gdzie powierzchni grzewczej masz 2-3 m2, wydzielonych WC, wiatrołapach i innych "kajutach", to w systemie grzejnikowym reszty domu warto z tego rozwiązania skorzystać pamiętając o jego ograniczeniach.

 

Główne ograniczenie stanowi długość pętli, wg. mnie do 40-50 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie posiadamy zestaw pomieszczeniowy z wyniesioną głowicą termostatyczną.

 

Regulacja przepływu odbywa się na zasadzie temperatury w pomieszczeniu

http://pl.kan-therm.com/kan/upload/zespol-do-op-z-zaworem-glowica-termostatyczna-i-odpowietrznikiem.pdf

 

Ceny znajdziesz w katalogu na stronie www, w dziale Ogrzewanie Podłogowe:

http://pl.kan-therm.com/download/cenniki.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.