Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik St 28 Z Pid


marcinek75

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o ustawienia w sterowniku przy paleniu weglem. Tzn jaka max temp spalin, min i max nadmuch, temp załączenia pomp i co mnie ciekawi co to jest zmiana temp spalin? Po włączeniu tego są stopnie celcjusza. W mojej wersji niema podziału ustawienia temperatury spalania na rozpalanie i praca. Jest tylko max temp.spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zastanawiam się nad tym sterownikiem a sterownikiem st322 z PID-em i El. Przepustnicą powietrza .

Aktualnie mam stary sterownik Foster alfa, do którego jest podłączona dmuchawa i dwie pompy (od co i cwu, zwarte do jednego wejścia), denerwuje mnie to że nie sterownik nie wyłącza się sam gdy piec zaczyna wygasać, tylko cały czas chodzi dmuchawa.

Myślałem nad sterownikiem st 322 z tą Przepustnicą zamiast dmuchawy ponieważ u mnie w piecu jest duży ciąg kominowy, podejrzewam że to będzie lepsze niż dmuchawa która na siłę pcha powietrze do pieca.

W instalacji mam podłączony zawór mieszkający 4drożny, czy taka Przepustnica będzie wystarczająco dobra by równo trzymać temperaturę? Czy może jednak będzie potrzebna dmuchawa?

 

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także miałem ochotę jakiś czas temu to kupić. Jakoś nikt nie umiał mi odpowiedzieć albo może jest mało użytkowników. Zadzwoniłem do TECH-a by zasięgnąć informacji u źródła i uprzejmy pan na moje pytania deko się wykręcał ,przynajmniej takie odniosłem wrażenie.Po prostu proponował inne cudeńka z ich stajni. Na pytanie wprost czy do węgla się nada odpowiedział że nie jest za bardzo zorientowany,ich informatycy takie coś wymyślili,zainteresowanie jest małe i raczej ludzie to kupują ale chyba do spalania drewna. No cóż,może to i dobra rzecz,może ktoś się ujawni i wypowie pozytywnie.Lub nie. Ja po tej rozmowie straciłem zapał.Wydać 6 stówek chyba, w zamian za niepewność...kupiłem St 81 zPID.   Marcinek75 nie pomogę Ci bo u mnie nie ma takiej funkcji. W podstawowym menu mogę wybrać rodzaj paliwa, żądaną temperaturę wody.Wchodząc w menu serwisowe ustawiam obroty, temperaturę spalin czyli min.i maks, itp.Reszta dzieje się że tak powiem sama z udziałem PID-u. Piszesz ; zmiana temperatury spalania... może chodzi o ustawienie właśnie temperatury czynnika grzewczego lub temperatury spalin.                                                                                                                                                                                                                        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zastanawiam się nad tym sterownikiem a sterownikiem st322 z PID-em i El. Przepustnicą powietrza .(...)

To rozwiązanie bardzo podobne do MCI firmy Bolecki plus sterowniki z PID-em. Takie coś używam i jestem zadowolony.

No, ale z ceną to trochę pojechali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także miałem ochotę jakiś czas temu to kupić. Jakoś nikt nie umiał mi odpowiedzieć albo może jest mało użytkowników. Zadzwoniłem do TECH-a by zasięgnąć informacji u źródła i uprzejmy pan na moje pytania deko się wykręcał ,przynajmniej takie odniosłem wrażenie.Po prostu proponował inne cudeńka z ich stajni. Na pytanie wprost czy do węgla się nada odpowiedział że nie jest za bardzo zorientowany,ich informatycy takie coś wymyślili

Raczej zrobili własną wersję czegoś, co na rynku jest już od dawna, czyli sterowników firmy Tatarek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Memciu, to czy ten sterownik i mechanizm regulujący powietrze sprosta Twoim wymaganiom, szczególnie dotyczącym utrzymania w ryzach zadanej temperatury, w

dużej części zależy od  jakości programu sterownika, ale niestety nie tylko, o reszcie czynników mających na to wpływ czytałeś zapewne w setkach poświęconych im postów.

MIQ przekazał dane i opinię dla urządzenia najbardziej porównywalnego w działaniu do rozważanego przez Ciebie zakupu, mogą być pomocne Tobie w podjęciu decyzji.

Mam "samoróbkę" która reguluję powietrzem w podobny sposób i z codziennej praktyki mogę przekazać, że tylko spełnienie dwu z długiej listy parametrów wpływających na

proces palenia, czyli dobry ciąg i nieszczelny kocioł, może z góry zniweczyć Twoje oczekiwanie związane z tym urządzeniem a dotyczące trzymania stabilnej, równej temperatury.

W załączeniu fotka z wczorajszego palenia , czerwona linia to temp. wody CO, ciemno-niebieska Krzywa Grzania (czyli zadana CO), czy taki rozjazd byłby do przyjęcia dla Ciebie,

niebieski - to temp spalin (nie za wysokie), a jednak przeciągnęło, dodam, że stosuję regulacje przesłony przepustnicy w czopuchu i była przymknięta gdzieś w 75%.

To wszystko pod rozwagę, proces spalania to niestety dużo zmiennych, więc  te same sterowniki i metody napowietrzania u jednych spełniają oczekiwania u innych troszkę słabiej.

post-1489-0-87865000-1474833820_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

u mnie sterownik spisuje się rewelacyjnie , trzyma temperaturę , nie przeciąga , a że palę kiepskim węglem dmuchawa daje radę . 

Wcześniej gdy kocioł osiągnął temperaturę miarkownik zamknął klapkę i zanim się odtworzyła trzeba było na nowo rozpalać . 

Teraz jest wszystko ok .

Co do ustawienia temperatury spalin , zacząłem zmniejszać ale efekt był taki że smoliło mi kociołek . powrót do ustawień fabrycznych i znowu suchutko .     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś z użytkowników tego sterownika mógłby mi podać fabryczne ustawienia z sekcji parametry instalatora oraz menu serwisowe. 

 

U mnie pracuje to z dmuchawą WPA 117 na kotle Defro OK 20kW 

 

Przy problemach z kotłem zacząłem w tym grzebać, a w swojej głupocie nie spisałem fabrycznych ustawień. Liczę na pomoc doświadczonych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci podać jak ja mam, ale dopiero po południu. W menu instalatora gdy w nie wejdziesz , ostatnia pozycja to ustawienia fabryczne, przyciskasz " TAK " i sterownik powróci do fabrycznych.W srewisowych  konkretnie o jakie ustawienia Ci chodzi? Jeśli pamiętasz to z pamięci Ci podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm u mnie ustawienia fabryczne jest jako ostatnia pozycja ale nie w parametrach instalatora w normalnych opcjach tam gdzie ustawiam sobie temp zał CO, tem zał. CWU i ona przywraca tylko ustawienia tych normalnych opcji. Te w parametrach instalatora dostępnym przez kod 000012 sie nie zmieniają A tym bardziej te w trybie serwisowym (tam gdzie włacza się m.in. zPID) dostepnym po przytrzymaniu przycisku wyjście przy właczaniu sterownika.

 

Jakbyś mi przepisał te ustawienia od ciebie to byłbym wdzięczny. Wybacz że zawracam ci głowę ale namieszane mam w tym a chciałbym wrócic do logicznego punktu wyjścia od którego zacznę testy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak to leci

USTAWIENIA WSTĘPNE

ROZPALANIE -TAK LUB NIE

PRACA RĘCZNA -WCHODZISZ

SIŁA NADMUCHU -50%

WENTYLATOR -TAK LUB NIE

POMPA CO -TAK LUB NIE

POMPA CWU -TAK LUB NIE

ALARM -TAK LUB NIE

RODZAJ PALIWA -WYBIERASZ

SIŁA NADMUCHU -50 %

PRACA W PODTRZYMANIU 8 SEKUND

PRZERWA W PODTRZYMANIU -10 MINUT

MOC PRZEDMUCHU 61%

HISTEREZA KOTŁA -1 ST.

HISTEREZA CWU -5ST.

ZAŁ. POMPY CO -38 ST.

ZAŁ. POMPY CWU 38 ST.

TRYB PRACY - DO USTAWIANIA TAK LUB NIE

JĘZYK - DO USTAWIANIA

USTAWIENIA FABRYCZNE - TAK LUB NIE

Niektóre z tych ustawień jest ukryte, są widoczne dopiero gdy w menu Serwis wyłączysz funkcję PID. Jeśli ustawisz poniższe parametry w menu Serwis, to się będą pokazywać.

 

PARAMETRY INSTALACYJNE

 

KOD DOSTĘPU 0000012

MAKS TEMP. SPALIN -260 *

MAKS TEMP. SPALIN PRZY ROZPALANIU -310*

MIN OBR WENTYLATORA-0%

MAKS OBR WENTYLATORA-90%

PRACA W PODTRZYMANIU -8 SEKUND

PRZERWA W PODTRZYMANIU -10 MINUT

MOC PRZEDMUCHU -61%

ZABEZPIECZENIA

 

 

 

PARAMETRY SERWISOWE

 

DŹWIĘK ALARMU -TAK LUB NIE

CZAS WYGASZANIA-10 MINUT

CZAS ALARMU ROZPALANIA -30 MINUT

TEST CZYSTOŚCI SPALIN -1*C

MIN ZADANA CO-40*C

Z PID -TAK LUB NIE

PRÓG WENTYLATORA -40*C

POMPA CWU -TAK LUB NIE

MAKS ZADANA CWU -50*C

TEMPERATURA PRIORYTETU-62 *C

ALARM CO ZAŁĄCZYĆ -78*C

TEMPERATURA ALARMU -80*C

BIEG ROZDMUCHU -80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam sterownik i chwale go sobie.. u mnie temp max 300. Obroty max 45 mini 18. Z tego względu że przy 18 jest lekko uchylona klapka przy dmuchawie i nie wygasa

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam sterownik st 81 zpid czy zna ktoś może kod dostępu w opcji zabezpieczenia pytam ponieważ ma kłopot z obniżeniem obrotów dmuchawy wpa 117 w parametrach instalatora obniżyłem na minimum a dmuchawa nadal pracuje za szybko sprawdziłem napięcie reguluje się w zakresie 133v-223v na obecną chwile piec podnosi temp o 15st czy można z tym coś zrobić dzwoniłem do serwisu powiedzieli mi że nic się nie da zrobić jeżeli ktoś miał taki przypadek prosze o podpowiedź co zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam sterownik st 81 zpid czy zna ktoś może kod dostępu w opcji zabezpieczenia pytam ponieważ ma kłopot z obniżeniem obrotów dmuchawy wpa 117 w parametrach instalatora obniżyłem na minimum a dmuchawa nadal pracuje za szybko sprawdziłem napięcie reguluje się w zakresie 133v-223v na obecną chwile piec podnosi temp o 15st czy można z tym coś zrobić dzwoniłem do serwisu powiedzieli mi że nic się nie da zrobić jeżeli ktoś miał taki przypadek prosze o podpowiedź co zrobić[/quote

Nie wiem czy ktoś zna kod dostępu do Menu Zabezpieczenia. Nie wiem też, który parametr w menu instalatora przestawiasz jeśli chodzi o obroty wentylatora. Minimalne daj na 0, maksymalne 20, 25 albo 30 %. Potem je skorygujesz pod siebie. Maksymalne muszą mieć taką wartość żeby nie było za dużo bo kocioł będzie się rozbiegal. Jeśli ustawisz za mało, kocioł będzie za wolno osiągał zadaną lub nie osiągnie jej wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi do głowy taki mały szczegół tylko się nie obraź,niektórzy myślą że jeśli zmniejszą obroty wentylatora ,to będzie to widać na wyświetlaczu sterownika. Np zmniejszasz do powiedzmy 40% a wyświetlacz pokazuje 80%. Te 80%, to 80% z ustawionych 40% <_< . Sterownik to przydatne urządzenie ale nie jest to ideał,jeśli chwilowo przeciąga o te 2-3 *C to wszystko gra. Znaczenie ma też temperatura spalin którą wprowadzisz. I jeśli dasz niską wartość powiedzmy 200*C, sterownik tak steruje, że kocioł zbyt długo będzie dochodził do zadanej, z kolei jeśli dasz więcej,to zacznie się przeciąganie temp. bo będzie dążył do dojścia do zadanej temp. spalin.Chodzi mi o rozpalanie. Ja sobie z tym tak radzę że albo rozpalam na stałej szczelinie i włączam sterownik gdy kocioł dojdzie do zadanej, albo najpierw ustawiam ok 280*C ,kocioł idzie sobie lekko, później zmniejszam do ok. 240-250*C. Każdą  zmianę parametrów sterownik musi niejako przetrawić i trwa to zwykle 2-3 sekwencje algorytmu więc nie ma widocznych zmian ot tak, od ręki,a jeśli nie masz cierpliwości i przestawiasz co chwilę,to sterownik dostaje głupawki bo zadania które ma realizować ciągle się zmieniają.

Na koniec jeszcze jedno moje spostrzeżenie. Staram się nie dopuszczać do całkowitego wygaszenia kotła na sterowniku do stanu wyświetlenia informacji "wygaszanie". Gdy się dopala,wyłączam sterownik. Dlatego,bo jeśli tego nie zrobię, przy ponownym rozpalaniu uruchamia się funkcja " rozpalanie". Ma to u mnie tą ujemną cechę że od zapalonego drewna szybko rośnie temperatura spalin i w tej funkcji dochodzi do tych 310*C w try miga. Kocioł dochodzi do fabrycznego progu nadmuchu i najniższej temperatury wody tj 40*C i się wyłącza . Nie ma płynnego przejścia z trybu rozpalania do trybu palenia i proces rozpalania niejako się wstrzymuje, dmuchawa chodzi na minimalnych obrotach i zanim zatrybi w kociołku prawie wygasa. Żeby temu zapobiegać, przestawiłem w menu serwisowym parametry najniższej temperatury rozpalania oraz próg wentylatora na wartość 50*C . Sterownik dłużej pracuje w trybie rozpalania i potem łagodnie przechodzi w tryb palenia a w kotle nam nie wygasa. Pamiętajmy że taki sterownik bardzo pomaga ale niestety nie jest zbyt inteligentny i to my musimy podregulować go pod nasze potrzeby. Osobiście jestem zwolennikiem regulacji tylko tych podstawowych parametrów bo przestawianie wszystkiego może tylko pogorszyć sprawę.

Podane przeze mnie ustawienia są moimi ustawieniami, pod mój dom i moją instalację, jeśli zład będzie miał mało wody albo chata ocieplona to wszystko trzeba ustawić dla takich warunków . Dziękuję za uwagę B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzieki za odpowiedz chodzi mi teraz o obroty dmuchawy miałem ustawione na 0 min 35 max i potem patrząc na ekran spalania widzisz że dmuchawa pracuje na jednym procencie a dmucha jak wś ciekła trzeba by kamień młyński założyć na klapke i to nic nie pomaga zrobiłem taki test podłączyłem żarówke 15W na N i L z kondensatora i wentylator zwolnił teraz steruje się napięciem 70-120V według mnie teraz dmuchawa pracuje tak jak bym sobie tego życzył piec defro 24kw rozpala się w trzy godziny do zadanej temp ogrzewam 220m³+cwu 200 litrów wczoraj na 35kg miału 23kj paliło się 14godz cały czas niewiem czy można te obroty obniżyć sterownikiem st 81 zpid który bez żarówki którą założyłem steruje sie napięciem 133-223V dmuchawa to wpa 117

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam sterownik i taką samą dmuchawę ale objaw o którym piszesz nigdy jeszcze mi się nie zdarzył. Często mam tak że gdy np obniżę temperaturę zadaną, sterownik po korekcie nie ma ochoty zwolnić zbytnio obrotów tzn zwolni trochę, ale nadal dmucha na powiedzmy 40% bo spaliny są ustawione na 230 a w danym momencie czujnik mierzy 170 i sterownik dąży do osiągnięcia temp. ustawionej. Ale po jakimś czasie, temperatura się obniży i wszystko wraca do normy. Ja już tym się nie przejmuję ,widać tak ten algorytm napisali i inaczej nie będzie. Ale myślę że opisana przez Ciebie sytuacja jest anormalna i nadaje się do reklamacji bo tak nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.