Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Kocioł/ Sposób Ogrzewania Wybrać


maciejtoya

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Podsumowując moje poszukiwania optymalnego sposobu ogrzewania nowego domu wytypowałem 4 typy ogrzewania jakie mam do wyboru.

Zacznę od tego, że zleciłem wykonanie profesjonalnego OZC, z którego wyszło, że na potrzeby ogrzewania domu i CWU strata ciepła wynosi około 10,2-10,5 kW a natomiast roczne zapotrzebowanie na ciepło to jakieś 18500 kwh.

 

I typ:

 

Piec na ekogroszek (Ogniwo eko plus lub RBR uniwersal) - koszt całej kotłowni na gotowo to jakieś max 14 tyś zł. ( w zależności od wybranego pieca).

 

II typ:

 

Kocioł na pellet (Do wyboru mam Biawar Pellux compact 12kW, Biawar Pellux 100 (5-20kW) lub Biawar Pellux 200 (5-20 kW). Dodatkowo do tego muszę zainwestować we wkład kominowy. Całość kotłownia na gotowo jakieś 22-24 tyś zł.

 

III typ:

 

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-Cap 9 kW + 3kW z wbudowanej grzałki. Całość kotłownia na gotowo 28-29 tyś zł.

 

IV typ:

 

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-Cap 12 kW. Całość kotłownia na gotowo 33-34 tyś zł.

 

Co byście z tego wybrali biorąc na wzgląd wyniki OZC, ekonomię (koszty ogrzewania) oraz wygodę użytkowania ?

Ja mam duży mętlik w głowie i dla mnie to cięzki temat bo to decyzja na lata.

Z jednej strony nie chcę pieca na ekogroszek ale koszty inwestycyjne są znacznie niższe. Podoba mi się natomiast piec na pellet ale wadą tego rozwiązania jest np. to że potrzebuję dużo miejsca na opał, sam opał jest drogi i mniej kaloryczny niż węgiel no i koszty inwestycyjne są całkiem spore. Na plus to automatyczne rozpalanie/wygaszanie, większy porządek.

Pompa ciepła natomiast jest prawie całkowicie bezobsługowa itp. itd. ale ma wysoki koszt inwestycyjny oraz nie do końca jestem przekonany, że ten wysoki koszt przełoży się na tańsze koszty eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nim grzeję już 5-ty sezon, jak znajdziesz tańszy pellet to koszty nie są wysokie .

U mnie to ok 3,5 - 4 ton na rok razem z grzaniem wody przez cały rok.

Obecnie mam pellet po ok 680/t wraz z dostawą.

A składowanie pelletu to 1 paleta = 1t, tak przychodzi, ale można to przepakować i na 1 palecie dać po 1,5t lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma komin z cegły to musi mieć wkład na ekogroszek tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej przy kotłach V klasy. Przy innych nie ma potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz większość pieców które nie mają certyfikatów na 5 klasę a konstrukcja jest podobna jak 5 klasy.

To wszystko zależy jak się będzie w tym piecu palić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się jednak do kotła na pellet. Praktycznie to przesądzone ale czy to dobrze to nie wiem. Szkoda mi 12 tyś. by dokładać do pompy ciepła.

Natomiast mam pytanie co byście wybrali Pellux Compact touch 12 kW (z zasobnikiem 200l) + do tego bufor 500L czy może Pellux 200 touch 20 kW (z zasobnikiem 350L) ale już bez bufora. Przypomne, że moje zapotrzebowanie cieplne + CWU to 10,5 kW (z górką).

Tak samo nie wiem, czy montować wkład kominowy.

Mam nadzieje, że będzie to dobra decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.