Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory, A Nadmiar Ciepłej Wody


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli można powiedzieć, że jak już zakładać solary to wyłącznie z baniakiem w którym są 2 wężownice, bo inaczej będą problemy o jakich pisałem skoro nie będzie 1 wężownica mieć funkcji " chłodnicy " ? Kocioł kondensacyjny, czyli jak rozumiem kocioł eko-groszku w moim przypadku? Nie znam się niestety na tych wszystkich fachowych sformułowaniach więc proszę wybaczyć tak laickie pytania z mojej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli poprosiłbym o zebranie dla laika, czyli mnie wszystkiego w całość :) Mianowicie baniak solarny powinien być z 2 wężownicami, z czego górna wężownica powinna być podłączona pod CO, dzięki czemu nie wystąpią problemy o jaki wspominałem w tym temacie, gdyż w przypadku przegrzewania się wody w baniaku solarnym ta zostanie zmieszana z wodą w CO? W przypadku baniaka z 1 wężownicą woda z baniaka nie zostanie " zmieszana " z wodą w CO, skutkiem czego mogą być opisywane przeze mnie problemy? Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz bardzo dobrze. Jest to jedno z możliwości poprawnego montażu solara.

Dalej możesz nie czytać.

Istnieje najbardziej optymalny sposób montażu solara, uwzględniający potrzeby użytkownika i współczesną wiedzę. W miarę duży zbiornik solarny spełniający rolę: bufora, sprzęgła hydraulicznego, wymiennika ciepła na CWU.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurgonka dziękuję Ci zatem za cierpliwość oraz pomoc dzięki czemu będę mógł uniknąć problemów i nikt mi nie wmówi już podczas ewentualnej instalacji solarnej z baniakiem " że tak ma być " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w układzie solarnym występuje glikol to przepisy nakazują stosowanie podwójnej separacji cwu od obiegu solarnego. Czyli inaczej zbiornik powinien posiadać dwie wężownice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalna bzdura!

Skąd masz takie rewelacje?

Chyba dla glikolu etylenowego, który jest zabroniony do takich instalacji 

 

Do napełniania inst solarnych służy wodny roztwór czystego, nietoksycznego glikolu propylenowego

A podwójne węzownice są stosowane aby grzać wodę dwoma lub więcej źródłami ciepła w 1 baniaku przez cały rok 

Rzadziej stosuje się zasobnik z 1 wężownicą na potrzeby pieca a solar grzeje wodę w tej wężownicy przez wymiennik ciepła np płytowy 

 

A w wymaganiach programu Prosument https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/wymagania-techniczne-dla-instalacji/

Nie ma nic o zasobnikach z podwójną wężownicą, więc dają 1 - to dużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montując instalacje solarną zgodnie z instrukcjami producentów izolacja glikolu występuje w stosunku do wody będącej w obiegu CO. To samo dzieje się gdy używamy "typowego" zbiornika z dwiema wężownicami, lecz bez dedykowanej do CWU wężownicy. Oczywiście gdy zbiornik solarny jest buforem a CWU jest pobierane z górnej wężownicy, mamy podwójną izolacje. Jest to najlepszy sposób i ze względu na zagrożenie legionellą, 

Proszę o podanie podstawy prawnej narzucającej konieczność podwójnej separacji glikol - CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście macie rację. Zwracam honor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was mógłby jeszcze zamieścić model rozrysowanej instalacji której dotyczył ten temat? Czytałem link z powyższego tematu, ale tam nie ma instalacji o jakiej rozmawialiśmy w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o sterownik, to w jakie opcje powinien być on wyposażony aby móc osiągnąć efekt jaki chcę? Są jakieś ogólnie przyjęte nazwy pozycji w sterowniku które pozwalają osiągać taki efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterownikiem to może być kłopot : masz sterownik do kotła i sterownik do inst solarnej.

Od dwóch różnych producentów i oba nie współpracują ze sobą, więc trzeba trzeci ster najlepiej z

pomiarem różnicowym , który załączy pompy od grzania z kotła CWU i grzania CO lub wykorzystać opcje ze sterownika solarnego.

Tu była taka trochę akademicka dyskusja na ten temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12651-podlaczenie-grzejnika-do-ukladu-solarnego/

Może odpowiedni model podpowie ci kolega @jurgonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi zatem liczyć, że kolega jurgonka pomoże mi dobrać odpowiedni sterownik. Co do sterownika na kotle to mam dokładnie taki: http://recalart.com/data/files/economic_premium_draco.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurgonka rozumiem, że na włączniku termicznym jest jakaś skala / wyświetlacz oraz jakiś regulator dzięki czemu możemy ustawić odpowiednią temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc skąd opisywane problemy u ludzi o których pisałem? Nie wiem czy oni mają jakieś zabezpieczenia, lecz bardzo w to wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem użytkownikiem solarów: 2 panele próżniowe Urlich + Boiler Biawar 300L 2 wężownicowy (dla 4 osób, dom rodziców). Woda nagrzewa się bardzo szybko czasowo nie wiem nigdy nie mierzyłem (i tak od 8 do 16 nikogo w domu nie ma).

Korzystam z tego od 4 lat i do dnia dzisiejszego ani razu nie odnotowałem alarmu. Funkcja chłodzenia wyłączona.

Pompka cyrkulacyjna podłączona do programatora czasowego i ustawiona by działała w odpowiednich godzinach.

Solary podłączone są do dolnej wężownicy. Do górnej instalacja CO. Ułożenie rurek CO jak i ich przekrój pozwala właściwie na obieg grawitacyjny. Nie ma tam założonego żadnego zaworka zwrotnego. Czy na piecu wzrosła temperatura to przyznam szczerze że nie zwróciłem na to uwagi. Ale możliwe że dzięki temu nie dochodzi do przegrzania.

 

W czasie jak instalowali solary na moje pytanie odnośnie przegrzania odpowiedzieli że jak zajdzie taka potrzeba to albo włączyć pompę CO, albo zamontować dodatkowy krótki obieg (na instalacji CO) przez jakiś mały grzejnik np w kotłowni by zbić temperaturę. Ale czy taki "grzejniczek" zda egzamin to ciężko mi powiedzieć gdyż nie posiadam takowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja "załatwia" problem przegrzania gdy jej na to pozwolimy. To instalacja CO decyduje, czy odbierze z zbiornika solarnego nadmiar ciepła. CO grawitacyjne i poprawne podłączenie solarów = brak kłopotów. Są instalacje gdzie - dla ochrony solarów musi być pompa i termostatyczne jej włączanie. Przy poprawnym umieszczeniu czujnika temperatury, działa bez ingerencji użytkownika. Głównym powodem przedwczesnego zużycia płynu i solarów - zbyt wysoka temperatura, brak jej odbioru.

dodatkowy grzejnik "zda egzamin", ale ..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.