Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalacji Kominowej


Kimar

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Od około 8 lat użytkuje piec na ekogroszek KW-EKOCENTR 25kw. Problem jaki z nim mam to moim zdaniem duże pylenie w piwnicy, po wyczyszczeniu pieca oraz podłogi po 2 tygodniach wszystko jest znów w pyle. Załączam poniżej zdjęcia instalacji oraz komina. Podczas instalacji pieca monter stwierdził że nie ma miejsca na ustawienie pieca tak aby rura od pieca wchodziła do dużego przewodu kominowego o wymiarach około 25x15cm i podłączył piec do do mniejszego kanału czyli 15x15 cm lub 14x14. Większy kanał jest jakieś 40 cm w lewo na zdjęciu od tego gdzie wchodzi rura z pieca do komina, czyli częściowo za piecem. Czy powodem dużego pylenia jest zbyt mały przewód kominowy oraz to że nie ma pionowego ujścia spalin z komina, ale na boki, czyli zbyt mały cug?

 

W sumie błędem jak widzę jest to że nie ma inspekcji przy czopuchu który jest podłączony do komina. To wiem że muszę poprawić.

 

 

2016-09-05-19-18-05.jpg

 

2016-09-05-19-18-28.jpg

 

2016-09-05-19-20-01.jpg

 

Pytania w związku z moją instalacją mam dwa, czyli:

 

1. Czy przebicie pionowego wylotu z komina do tego mniejszego szybu poprawi siłę cugu, czyli czy większy się siła z jaką wyciągane są spaliny z pieca i dzięki temu piec będzie mniej pylił w pomieszczeniu?

 

2. Czy można wyprowadzić rurę z pieca za pomocą 3 kolanek jak na poniższym zdjęciu do większego przewodu kominowego? Czy to zbyt dużo zakrętów i cug będzie zbyt słaby?

 

2016-09-05-19-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 1. Nie widać na zdjęciach odległości pomiędzy kotłem a ścianami ale wydaje się że powinieneś zakupić kocioł z podajnikiem z lewej strony i górnym wylotem spalin (dziś są takie w ofercie czy były jak kupowałeś tego nie wiem) 

2. Wystarczyło obrócić kocioł o 90o i czopuch by wyszedł na przeciwko kanału spalinowego. Odległość pomiędzy zasobnikiem a ścianą była by trochę mała  i miał byś problem z obsługą podajnika  ale chyba i tak było by to rozwiązanie lepsze niż wpięcie kotła w kanał wentylacyjny.

3. Zastanawiające jak ta kotłownia przeszła inspekcje kominiarza? Nie widać kratki wywiewu co jest błędem 

4.Dla takiego kotła wymagany ciąg wynosi 28 Pa a wymiary komina 16x16

Doraźnie można poprawić wylot z komina czyli to co opisałeś w pkt 1. Jednak to tylko doraźnie, docelowo radzę przerobić tak jak to opisałem a przy okazji przerobić instalację zastosować ochronę powrotu. Układ jest zamknięty a kocioł nie posiada wężownicy schładzającej  która jest wymagana a jej nie ma. O kratce wywiewu nie ma co wspominać tak jak i nawiewie bo brak powietrza może być również przyczyną pylenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kocioł jest zaraz przy ścianie, może z 3 cm jest odsunięty. Wymiana pieca nie wchodzi w grę, za duże wydatki skoro ten działa.

2. Po obróceniu pieca nie zmieścił by się bojler, a przynajmniej tak mi się wydaje.

3. Nie mam pojęcia jak wyglądała inspekcja kominiarza, bo ja nie odpowiadałem za instalacje pieca tylko poprzedni właściciel. Jak mieszkam od 9 lat to nie było u mnie ani razu kominiarza. Nie wiem co to jest kratka wyziewu, czy to miejsce tak jak w łazience z kratką do przewodu wentylacyjnego?

4. Czyli komin jest faktycznie zbyt ciasny.  Możesz mi napisać coś o tym nawiewie, o co z nim chodzi?

 

A co z pomysłem na dorobienie tego nowego przewodu z pieca do większego komina? Za dużo wywijasów czy raczej będzie ok cug?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komin ma odpowiednią wysokość to ciąg będzie właściwy pomimo 2-3 kolan. Zastosuj tylko odpowiednie rury kominowe i po wszystkim owiń je materiałem izolacyjnym by co za bardzo nie grzało w kotłowni. Zastosuj takie kolana http://www.krby-interier.sk/images/stories/virtuemart/product/Koleno%20regu%C4%BEovateln%C3%A9%200-90%20s%20%C4%8Distiacim%20otvorom.jpg które pozwolą ci w łatwy sposób wyczyścić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To niestety też błąd Pomiędzy ścianą a kotłem powinno być min 40 cm a od ścian bocznych 50-60 cm przed kotłem powinno być  1 m wolnego miejsca

2. Masz zainstalowaną pompę na podgrzewacz i nie ma większego znaczenia gdzie będzie on zamontowany 

3. Kratka wywiewu nie wyziewu czyli wentylacyjna o wymaganych wymiarach 14x14. Do kotłowni musi być doprowadzone powietrze a minimalne powierzchnia takiego doprowadzenia wynosi 200 cm2. .

4. Wymiar komina 16x16 to minim określane przez producentów kotłów Rozporządzenie o warunkach tech.... określa że komin powinien mieć wymiar 20x20 cm. Nic nie piszesz o wysokości komina. Przy wysokich kominach ciąg może być wystarczający, co najlepiej zmierzyć  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komin ma odpowiednią wysokość to ciąg będzie właściwy pomimo 2-3 kolan. Zastosuj tylko odpowiednie rury kominowe i po wszystkim owiń je materiałem izolacyjnym by co za bardzo nie grzało w kotłowni. Zastosuj takie kolana http://www.krby-interier.sk/images/stories/virtuemart/product/Koleno%20regu%C4%BEovateln%C3%A9%200-90%20s%20%C4%8Distiacim%20otvorom.jpg które pozwolą ci w łatwy sposób wyczyścić.

 

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie o takich kolankach myślałem, mam je dostępne w markecie pod domem w cenie około 50-60 zł.

 

Kratkę wywiewu mogę raczej bez problemu wykonać ponieważ w tym samym pomieszczeniu mam drugi komin z szybami wentylacyjnymi, więc do któregoś się przebiję. Jeżeli chodzi o nawiew to czy takie coś sprawdziło by się ?

 

1. Nawietrzak okienny

 

355_sb.jpg

 

rgulpo400.png

 

 

2. Nawietrzak okrągły

 

NO8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tanie tą kolana... grunt by były z blachy 2mm.

Co do nawiewki to tą okienną sobie daruj. Taką to można co najwyżej dostarczyć trochę świeżego powietrza do pokoju, ale nie do pieca.

Nie wiem jaką masz lokalizację kotłowni. Jeśli jest wyżej albo na równi z gruntem zewnętrznym to wybij dziurę na wylot przez ścianę. Natomiast jak jest w podpiwniczeniu to musisz zrobić tzw zetkę. http://www.receptynadom.pl/kazdej-kotlowni-byc-zetka/

Zabezpieczysz siatką od zewnątrz a w środku  podprowadzisz w okolice pieca/wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w podpiwniczeniu. No to powinieneś zrobić "zetkę". Jak sufit w kotłowni jest poniżej gruntu to wybijesz dziurę przy suficie i od zewnątrz wyprowadzasz czerpak (z daszkiem) ok 30-40cm powyżej gruntu.

Co do średnicy to raczej nie mniej niż fi160.

 

Oczywiście po zamontowaniu rur od zewnątrz izolujesz tak by nie dostawała się woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat mam podłączony kocioł do komina 14x14 co prawda 10 m wysoki i z wyjściem spalin do góry i wszystko jest w porządku. 

Rozumiem, że ten pył nie pojawia się z powodu dosypywania suchego pylącego opału czy wybierania łopatką popiołu.

A więc przyczyna to spaliny z kotła wychodzą na kotłownię i to trzeba rozwiązać pilnie.

Nie negując możliwej przyczyny w postaci wadliwego komina na początek zajął bym się ustaleniem momentu kiedy te spaliny wychodzą na kotłownie bo przyczyną może być ustawiona za duża wydajność dmuchawy.

Trzeba ją  zmniejszyć przez ustawienia na sterowniku lub przysłonięciu klapką wlotu dmuchawy lub zaklejenie wlotu jeżeli takiej nie posiada.

Nawiew do kotłowni i wentylacja do bezwzględnego   wykonania.

PS

U siebie nigdy nie testowałem pracy kotła z dmuchawą ustawioną na maksimum bo nie widziałem takiej potrzeby. To tez nie wiem czy by się dymiło czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wczoraj kolanka o których wspominał Przemyslaw85 w sumie cena wyższa niż mi się wydawało o ponad 80 zł za sztukę, zrobiłem już małą przymiarkę do pieca. Problem jaki się pojawił to to że mam wyjście z pieca 14 cm, a rury 13 lub 15, więc kupiłem 15 cm i będę kombinował z redukcjami.

 

Najlepsze w tym że gdy rozbierałem stare kolanko które wychodziło z pieca do komina to myślę że rozwiązał się problem dużego pylenia w piwnicy. Kolanko od który było ładne bez uszkodzeń, ale od spodu praktycznie sito... Aż strach pomyśleć co mogło by się stać przez to uszkodzenie, w sumie dziwne że w ubiegłym sezonie nie dymiło w pomieszczeniu gdzie stoi piec, choć powodem tego może być to że kolano było bardzo mocno zabrudzone od środka sadzą.

 

W piecu nie mam możliwości ustawienia siły nadmuchu wentylatora, mam możliwość jedynie przysłonięcia klapki wlotu powietrza. Klapke mam zazwyczaj w ponad połowie zasłoniętą. W sumie może wyjściem było by zrobienie jakiegoś potencjometru na przewodzie zasilającym wentylator.

 

2016-09-06-19-08-27.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kolanka kiedyś się stosowało do tzw "kozy". Aktualnie to nie wiem czy na takich by cokolwiek przeszło.

No to musisz kombinować. Kup sobie rurę 0,5 fi150 i powycinaj paski 2-3x6cm. Tak byś mógł czop obłożyć dookoła. Ważne by średnica końcowa była max 149mm. Wszystko składasz na uszczelniacz wysokotemperaturowy np Den Braven Fire Sealant 1200°C. Czy są gotowe redukcje to musiałbyś poszukać.

U mnie hydraulik też musiał kombinować... piec ma czop fi170.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.