Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Sterownik Do Ogniwo Swc Classic


szoku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chcialbym zakupic sterownik do pieca ogniwo swc classic tylko nie bardzo wiem jaki . Aktualnie posiadam miarkownik na łancuszku lecz nie spelnia oczekiwan . poniewaz sttasznie skacze na nim temp ( ustawiam na  i dochodzi nie raz do 80) Prosze o wasze rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie mechaniczny to masz do wyboru np z dmuchawą ST 81 lub bez dmuchawy  dwustanowy Unister . Oba są OK.Mechaniczne jeśli działają z opóźnieniem to uważam że szkoda zachodu z usprawnianiem,ale co kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik może jest zepsuty może źle zamontowany itp daj zdjęcie jak to wygląda u Ciebie to może prędzej coś wywnioskujemy i podaj jaki to miarkownik i ile ma lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz porządny miarkownik Honeywella. Teraz:

- miarkownik źle wyregulowany

- kociołek ciągnie lewe powietrze i przeciąga temperaturę.

Bardziej bym się skłonił ku pierwszemu, chociaż jak w kotle sznury w drzwiczkach dawno nie były wymieniane lub nieszczelność na dźwigni ruchomego rusztu bo ogniwo ma tam spory luz. Zrób test z gazetą, pozamykaj kociołek na "głucho" podpal gazetę i wrzuć do środka i pozamykaj wszystkie klapki i drzwiczki, jeśli zgaśnie nie spalając się do końca to kociołek szczelny i winy trzeba szukać w miarkowniku, natomiast jeśli gazeta wypali się całkowicie to trzeba uszczelnić kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpalasz w piecu jak kocioł osiągnie 60st to na miarkowniku też ustaw 60st. i w tym czasie łańcuszek ma być tak ustawiony by klapka była prawie domknięta / 1-2mm przerwy/ do precyzyjnego ustawienia bardzo przydaje się śruba rzymska. jeśli ustawisz w lato to przeważnie w zimę potrzeba lekkiej korekty /zmiana ciągu w kominie/ jak dobrze ustawisz to wahania będą 2-3stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Honeywella i za czorta nie idzie go wyregulować. W sezonie zimowym spróbuję jeszcze odgiac ramię w bok żeby zmienic chrakterystyke pracy, założę przeciwwage.Jeśli dalej będzie chodził z opóźnieniem to dam sobie spokój bo posiadam Unistera jak również St 81ZPID. Oba trzymają temperaturę idealnie a grzebanie przy miarce już mnie zniechęca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prostego regulusa 4 (kupiony z kotľem mpm) i u mnie działa w pełnym zakresie tzn od 50 do 90°C Max co mi przekroczył zadaną, to 5°C Prosty i tani, osobiscie go polecam. Czy na innym kotle poprawnie bedzie działaľ, tego nie wiem, jak wiadomo różne są konstrukcje kotłów ;-). Przeprowadź test z gazetą, bedziesz wiedział w czym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten test z gazeta to mam pozamykac wszystko co jest mozliwe w kotle a wylot spalin zamknac czy zostawic otwarty . Ogolnie mam dylemat czy kupowac nowy miarkownik czy dolozyc na sterownik . Wyjezdzam do pracy na zime i chodzi mi o to zeby zona nie miala zbytnio problemow z piecem tym bardziej ze wejscie do kotlowni mam od zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot spalin z kotła ma być otwarty maksymalnie. Jeśli kocioł jest nieszczelny, elektroniczny miarkownik niewiele zmieni! Jeśli mechaniczny miarkownik prawidłowo działa i jest dobrze wyregulowany, jest bezproblemowy. Plusem mechanicznego jest prawidłowa praca bez prądu, przy grawitacyjnym ogrzewaniu ma to bardzo duże znaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, powiem tak od siebie,oczywiście subiektywnie :z mechanicznym pobaw się w wolnej chwili.Jeśli żona ma zostać sama z problemem, kup Unistera. To jest naprawdę bardzo wygodny i prosty w użyciu sprzęt, trzyma idealnie zadaną temp.i jest bezawaryjny. Jeśli do kotłowni trzeba wychodzić na pole to dokup jeszcze panel kontrolny UniControl za stówkę i żona z ciepłego domu będzie sobie regulować temperaturę, będzie miec staly podglad na temperature mozna wlaczac lub wylaczac pompe obiegowa.W zestawie jest przewód 10 m, ale można zamówić u producenta 20 metrowy.Rózne są opinie, że nierówno otwiera klapkę PG, ale wystarczy ustawić na ok 10mm i będzie OK.Ja rozpalam na stałym uchyle 2 mm i po osiągnięciu zadanej, zapinam łańcuszek. I jest super. A że działa dwustanowo to może i zaleta bo jest to zbliżone do działania normalnego miarkownika. Dobrze miec KPW i male otwarcie rozety w drzwiach zasypowych .Dmuchawa z funkcją PID dziala non stop.Bez PID-u trzeba super to zgrac bo wywieje wszystko w komin.Na Unisterze kolosalnych strat w opale nie stwierdzam, raczej tak samo jak na mechanicznym. Obsługa naprawdę prosta, nawet dla osób nie technicznych . Nie ma mozliwosci zagotowania,gdy braknie zasilania klapka sie po prostu zamknie .Natomiast dmuchawa to sporo ustawień i główkowania na ile % ustawić nadmuch przy rozpalaniu, ile na normalne palenie itd, itp. Jeśli coś się przestawi to kobieta będzie miała problem żeby to ogarnąć. Tak Ci radzę ale moje wywody to subiektywna opinia.Sorki za błędy, piszę z komórki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj bzdet o miarkownikach elektronicznych. Masz porządny miarkownik, który mimokrotnej w razie co zagotowanej wodzie w kotle szlag nie trafi, działa bez prądu, tylko musisz zagłębić się w temat i porządnie go wystroić. U mnie działa nawet bez śruby rzymskiej idealnie, Regulusy przy nim to badziew bo kilka razy woda zawrze i do wywalenia. Wiadomo nie każdemu woda się gotuje. Ale Honeywell to miarkownik wysokiej klasy. Wyreguluj dobrze w razie co ze śrubą rzymska która grosze kosztuje i żonka będzie wniebowzięta bo tylko będzie dokładać (tu sprostowanie bo masz kocioł górnego spalania - żonka będzie tylko rozpalać pewnie raz na dobę " od góry "). A Witka wypowiedzi bierz z przymrużeniem oka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janklos12 pisał Ci wyżej jak to zrobić. Czytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zdiagnozuj co jest przyczyną. Jeśli będzie  kocioł nieszczelny, żadna regulacja miarkownika, żadna super hiper elektronika nie pomoże. 

Jeszcze jedno podstawowe pytanie, jak w kotle palisz i czym??? Od góry rozpalasz, czy od dołu ?? Jeśli od dołu, nie dziwie się że kocioł przeciąga temp... Jeśli od góry, zrób test z gazetą, jak nie dopali się,piec jest ok. Masz miarkownik, najtaniej i najszybciej jest go wyregulować. Pamiętaj że grzejesz wodę tylko na cwu i nie każdy piec wyhamuje odpowiednio szybko jeśli miarkownik go przymknie.

Tak naprawdę nie wiemy ile ogrzewasz, jaką mocą kotła. Przy mocno przewymiarowanym kotle, mogą występować spore różnice od zadanej temp. Test miarkownika wedle mojej oceny, powinien wyglądać tak. Musisz zasypać kocioł opalem przynajmniej na dwie-trzy godzinki. Puścić część grzanej wody na grzejniki i rozpalić od góry. Jak będziesz miał 60*C ustaw łańcuszek tak ,żeby klapka była praktycznie zamknięta. Następnie ustaw na 70* jeśli przekroczy ją, przyczyna prawdopodobnie leży w miarkowniku. tutaj decyzja należy do ciebie, idziesz w elektronikę, która niektórym osobom się sprawdza, czy inwestujesz w następny miarkownik, licząc że tym razem go ustawisz. Osobiście polecam miarkownik, pomimo iż mam &jowego regulusa, jeszcze ani razu kocioł mi się nie zagotował. Powiem więcej raz rozpaliłem tylko na cwu, nie otwierając jednego zaworu na bojler, na miarkowniku zadana temp 90*C Przychodze za 2 h  na kotle 95*  zdziwiło mnie to troszeczkę że tyle przeciągnięte. Zaglądam do kotła, tam jeszcze sporo nie spalonego opału,  dopiero wtedy zatrybiłem że piec był zamknięty ;) Decyzja należy do Ciebie, powodzenia :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebek :D,możesz  nie  wierzyć,ale elektronika u mnie się sprawdza.Gdy paliłem w dolniaku to zgoda ,Unister byłby beee. Używałem Honeywella tylko  musiałem rozgiąć ramię bo zawadzało o róg kotła.Jakoś to działało,nawet na klapce zostawiałem stały uchył 2-3 mm żeby był stały dopływ PG. Przy kotle GS u mnie taka konfiguracja nie działa,nawet musiałem doszlifować klapkę żeby się idealnie domykała bo ciągło w komin że strach. Miarkownik może i z renomowanej firmy i długowieczny ale skoro pracuje jak jemu pasuje to ja tego nie akceptuję bo chyba tak nie powinno być żeby coś kupować i grzebać, poprawiać itp.Dmuchawę kupiłem z myślą spalania miału,tutaj przydaje się funkcja PID,ale już paląc węglem stwierdzam że lepiej wyłączyć PID i palić dwustanowo ale z minimalnymi obrotami rzędu 20-25%.Takie same możliwości daje mi Unister. Teraz po zabudowie szamotem powierzchnię rusztu mam 20x20cm co w przybliżeniu daje moc 7-8 Kw chyba. Kociołek na tyle dobrze odbiera wytworzone ciepło że klapka podnosi się co parę minut na  minutę czy dwie.Przy zerowej histerezie te otwarcia są częste i temperatura jest stabilna bez przeciągania bo cykle są krótkie.Nawet nie potrzebuję przedmuchów.Kociołek wypalony na biało więc chyba jest dobrze.Gdy przychodzi okres przejściowy to słyszy się że miarkowniki mechanicze kiszą opał bo pracują leniwie ze sporym opóźnieniem.Na koniec tak troszkę przewrotnie : są na forum koledzy którzy piszą że podczas zimy palą w GS non stop od dołu bo trzeba ciepła, a ekologia to już sprawa drugorzędna :blink: . Więc jak to jest,propagujemy ekologię ale tylko wtedy gdy nam wygodnie? Ja palę zawsze od góry nawet nie stosuję palenia kroczącego bo u mnie przykapca.Wracając do meritum,elektronika daje z założenia to samo co mechaniczne tylko potrzeba naprawdę się przyłożyć do tematu i chcieć to poustawiać z głową. A na marginesie,gdyby wytwórcy robili dobre miarki to sam bym ich używał.Na dzień dzisiejszy u mnie elektronika się sprawdza, używam i polecam .To moje subiektywne zdanie. :rolleyes: No a fakt zużycia kilku watów prądu nie podnosi chyba kosztów do niebotycznych granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szoku, jak pamiętam ze smoła i temperaturą walczysz od 2014r

Tak w skrócie dwie sprawy:

- kocił masz 20 kw a ogrzewasz chyba 120m2 – czyli wyraźnie przewymiarowane – nie pisałeś czy z tym coś robiłeś

- kocił jest górnego spalania – nie pisałeś czy palisz odgórnie

Kiedyś pisałeś , że palisz drewnem, ale to było kiedyś. Czy coś się tu zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie Mahony walcze ze smola ale od 2015 r i przyznam ze przyczyna chyba jest w wilgnawym drzewie , choc drzewo lezy caly rok . Kociol mam 20 kw na 140 m2 ( tak mi dobrała firma i uznała ze bedzie taki dobry dodam ze firma w moim rejonie jest renomowana ) W moim kotle pale od dolu ale w tym sezonie zaczne od gory i dalej pale drewnem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, masz dwukrotnie przewymiarowany kocioł, górnego spalania i palisz w nim od dołu. Pisząc pierwszy post, chyba chciałeś sobie z nas zadrwić, marnując nasz czas. Widze ze juz jakiś czas jestes na forum i prawde pisząc,nie wierze, że nie widzisz przyczyny swoich problemów. Skoro ci temp... przekraczała TYLKO 20°C ten miarkownik jest rewelacyjny, aż dziwne że w kotle sie nie gotowało. Poczytaj o paleniu od góry,potem o zmniejszaniu mocy.Zastosuj sie do rad które przecztasz, jeśli dalej bedzie źle, dopiero sie pytaj jak mozna zaradzić. Na tą chwile żadna elekteonika, żaden miarkownik Ci nie pomoże.

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żorż, to tak nie działa, kol. pisze, że kocioł dobierała firma i do tego jeszcze renomowana (cokolwiek to znaczy). W sumie to w zasadzie nic by nie było do dodania, z wyjątkiem jednej rzeczy, o której koledze szoku nie powiedziałeś. Ten kocioł jest kotłem wyłącznie węglowym.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chcialbym zakupic sterownik do pieca ogniwo swc classic tylko nie bardzo wiem jaki . Aktualnie posiadam miarkownik na łancuszku lecz nie spelnia oczekiwan . poniewaz sttasznie skacze na nim temp ( ustawiam na  i dochodzi nie raz do 80) Prosze o wasze rady

Witam.

Wzrost temperatury w kotle po zamknięciu przez miarkownik klapy PG jest dowodem na to, że do paleniska dostaje się niepożądane powietrze. W kotłach  S6WC "Glassic" jest takie miejsce, gdzie " lewe" powietrze ma dostęp. Po lewej stronie w dolnej części znajduje się kanał pod dmuchawę, który jest zaślepiony pokrywą. Pokrywa ta opiera się w dolnej części o wystający o około 3mm profil ramy kotła i w tym miejscu nie przylega do czoła kanału którego ma uszczelniać. Aby usunąć tę wadę konstrukcyjną kotła należy obrócić pokrywę o 180 stopni i przykręcić ją po  wsunięciu pod osłonę boczną.

Problemy z kalibrowaniem  miarkownika i jego działanie z opóźnieniem nie jest winą miarkownika lecz błędu konstrukcyjnego kotła. Mufa 1" pod miarkownik ma  długość 70mm a miarkownik wkręca się na głębokość 50mm. Po zalaniu instalacji powstaje tam poduszka powietrzna  i końcówka korpusu miarkownika gdzie znajduje się czujnik sterujący nie ma kontaktu z wodą kotłową. Podobna sytuacja występuje w miejscu czujnika sterownika lub termometru. Mufa G1/2" ma wysokość 70mm mosiężna tulejka wkręca się na głębokość 43mm. Znaczącą poprawę można uzyskać po odpowietrzeniu tych miejsc a problem zniknie całkowicie jeśli mufę 1" skrócimy do max. 43mm, natomiast mufę 1/2" do max. 34mm.

Pozdrawiam.

Jasiek

post-36003-0-28714900-1473368285_thumb.jpg

post-36003-0-81099400-1473368354_thumb.jpg

post-36003-0-56404100-1473368436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc 2 lata na forum i palić drewnem nie wysezonowanym od dołu, i z miarkownikiem to chyba jakiś źart ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.