Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego jacekf70 co do spawów czopucha to wydaje mi się , że zrobili go dobrze od wewnętrznej strony gdyż zasada nakładnia rur jest  taka iż rurę na czopuch zakłada się na zewnętrzną stronę żeby wewnątrz nie tworzyć żadnych stopni ani przewężeń które powodowałyby nadmierne gromadzenie sadzy i zawirowania spalin . Każdą kolejną rurę też tak samo powinno się nakładać- rury są specjalnie z jednej strony węższe niż z drugiej.

Kolego romanbos  policz sobie jeszcze raz dokładnie bo na te 195 m2 ocieplonego domu to 22kw wydaje mi się wyszło trochę dużo choć nie twierdzę ,że może  tyle będzie potrzeba . Na moje 180 m2 wychodziło ok.14 kW i ja kupiłem 17 kW . Nie myśl wcale o jakimkolwiek  odzysku ciepła ze spalin bo spaliny z tego kotła mają temperaturę od ok.65* przy pracy z mocą minimalną do ok.120-140 przy mocy max. z dobrze ustawionym kotłem więc nie ma czego odzyskiwać a i komin musi te chłodne spaliny wytrzymać.  Nadwyżki mocy jak już wcześniej pisałem ten kocioł nie ma , więc jeżeli jesteś pewien swoich wyliczeń to ja bym kupił 25kW . A do tej pory czym ogrzewałeś dom i jaką mocą , może te dane pomogą w ostatecznym wyborze mocy nowego kotła. Są na tym forum ludzie którzy ogrzewają ok.300m2 kotłami 12kW, przemyśl  to jeszcze raz dobrze bo przewymiarowany kocioł będzie generował same problemy i przepalał  nieefektywnie zbyt duże ilości węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z lat chyba 60 - tych  z tzw. szlaki mury zewnętrzne ocieplone 10cm styropianem , strop ocieplony wata 5cm na to płyta  osb 3cm i dach z blachy ocieplony pianką 20cm. Poprzednio ogrzewałem tylko parter ok 90 m2 kotłem wszystkopalnym -kopciuchem też 17 kW tylko nie paliło się w nim cały czas np. przychodziłem z pracy to rozpalałem na jakieś 4-6 godzin , na noc wygasał, jedynie w soboty i niedziele paliłem cały dzień no i przy dużych mrozach w nocy też się dokładało . W domu było albo zimno  albo za gorąco . Co prawda ten nowy kocioł używam od końca grudnia ale stwierdziłem ,że opału idzie porównywalna ilość lub nawet teraz trochę mniej. Czeka mnie jeszcze remont parteru a przede wszystkim ocieplenie podłogi , teraz jest stara jeszcze z desek na legarach a pod spodem pusto.

Z racji że przeniosłem kotłownie do budynku gospodarczego i jest w niej sporo miejsca to stary kocioł będzie też podłączony  do grzania wody latem i spalenia  gałęzi  , papierów których teraz uzbierało  się już sporo.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr16. Ja też mam dom z  lat  60 - tych  z tzw. szlaki mury zewnętrzne ocieplone 10cm styropianem, strop mam częściowo ocieplony styropianem 5 cm przyklejonym do sufitu na piętrze domu, innej możliwości ocieplenia stropu niema. Policzyłem dokładnie metry do ogrzania domu. Wcześniej nie odliczyłem balkonów, a tego nie trzeba ogrzewać. Teraz jest równe 180 m i wyliczyłem na Ciepło  Właściwe PL  , że potrzeba mocy 17 KW. Myślę o zakupie Pieca 20 KW. Stary piec już tu był przede mną . Moc ma 38 KW jest zasypowy i trochę eko, Ma sterownik i wentylator i ma 20 lat i dziury pod komorą do wybierania sadzy. Jak wybieram sadzę to razem z betonem. Taka duża moc bo dom był nic nieocieplony dopiero ja go ociepliłem. Piec spalał przed ociepleniem ok. 8 ton węgla, a po ociepleniu 5 ton , różnica jest znaczna. Obserwuj piec i jak coś zauważysz to napisz .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się zastanów bo ja na Twoim miejscu bym wybral max 17kW.  Na 100% nie będzie za mały. No a jakby już zdażyla się zia tysiąclecia z -40 st.C to z tego co piszesz masz podłączony śmieciuch to go uruchomisz dodatkowo na 1 2 dni i na dwa kotły spoko będzie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyłeś mnie , że ten 17 KW wystarczy, będę myślał, ale dzięki za  poradę. Stary śmieciuch nie nadaje się dalej do użytku. Tak jak pisałem ostatnio, jest dziurawy i kapie woda z zaworu dopuszczającego wodę do pieca. Instalator sprawdził i powiedział , że lepiej go nie ruszać, bo może przy wymianie urwać się na spawie, więc go zostawiłem. Jeśli chodzi o metry , to teraz mam 180 m  , ale potem może będzie o jakiś 25 m więcej. Dzieci mam dorosłe i muszą gdzieś mieszkać. Ale to na razie są plany, nie wiadomo co będzie póżniej.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wreszcie dostałem ecoNet , zainstalowałem i świetnie. Podgląd w necie. Taki prezent od zająca. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowych i wesołych Świąt dla wszystkich z forum. Trzymajcie się ciepło. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również ode mnie zdrowych , wesołych Świąt i mokrego lanego poniedziałku , oczywiście w ciepełku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam pytanie - z jakiej blachy zrobiony jest seko maxx le 14 kw - grubość? , norma ?producent ?.  Myślę o wymianie kotła i muszę przyznać, że ten bardzo mi się podoba ze względu na rozmiary i 5 klasę .Gorzej z tą gwarancją dlaczego tyko 2 lata ?

Drugie pytanie to czy ma Ecodesign . Czekam na możliwość dopłat do wymiany . Na razie jest tylko mowa o dopłatach do kotłów na biomasę . Fajna rzecz tylko koszty ogrzewania ???

Mam gaz w ulicy, ale dom stary ,zero podłogówki więc piec kondensacyjny odpada ., i tak samo koszty.

Trzecie to czy muszę myśleć o wkładzie kominowym - pewnie tak tylko czy wystarczy kwasówka czy musi być ceramika

Następne pytanie to serwis w okolicy Łóðź  - Sieradz .

Dziękuję bardzo za pomoc . Pewnie z czasem pytań będzie więcej. Dużo czytam na temat wymiany CO na nowe , ale też im więcej czytam tym jestem głupszy .Co wybrać . 

 

PS. Wcześniej myslałem o skam p premium 12 kw albo o defro eko pz 12 kw , ale ta 5 klasa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stało że nikt nie odpisuje na moje pytania.czyzby temat Seko maxx le został wyczerpany . Czy nic się nie dowiemy od użytkowników po sezonie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom378. Decyzję o wyborze kotła musisz podjąć sam. Gwarancja dla seko to 2 lata, tylko na spawy 10 lat. Porównanie skamp-pv wg. mnie wypada niejednoznacznie. Skam ma lepszą gwarancję, lepszy palnik i o ile nie mylę się kompletny zestaw czujników i podłączenie do neta od strzału. Dalej na plus skamp-a możliwość prawie dowolnej konfiguracji pod klienta ( Pieklorz popraw, jeżeli się mylę). Co do seko brak 2x czujnika temp, pogodówki i rutera. To niestety trzeba dokupić samemu. Seko ma system czyszczenia w automacie i odpopielania. Serdecznie pozdrawiam.

 

P.S. Sezon się nie skończył niestety. Żona zagoniła mnie do malowania już 5. pomieszczenia i wymyśliła nową szafę skręcaną. Także mam mało czasu.

Skamp ma na pewno jeszcze jedną zaletę. Wsparcie dla userów. Pieklorz, Twoja praca na rzecz klientów powinna być specjalnie wyróżniona. W moim przypadku pomaga Robin i Piotr. Sam na początku chciałem wulkana p1, ale rozmowy były dziwne, później mpm-a z dodatkowymi drzwiczkami i palnikiem kipi. Niestety terminy goniły. Ecodesign ma tylko (chyba) Kostrzewa, ale ich kotły, to dziwne są .

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie starej instalacji:
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/instalacja-grawitacyjna-czy-warto-wymieniac-na-pompowa/

Nie mam pełnej wiedzy nt. ecodesignu, ale chociażby z tego artykułu można wnioskować, że to kolejne teoretyczne założenia dot. efektywności energetycznej. Seko Maxx LE to pierwszy kocioł na groszek węglowy z automatycznym czyszczeniem wymiennika i popielnika co czyni go jaskółkę w automatyzacji obsługi, spełnia na mocy nominalnej 5. klasę emisji.

Przejrzałem DTRy innych kotłów Seko, i ten zapis z dwuletnią gwarancją na wymiennik (blachy) figuruje wszędzie w Seko. Gdzieś czytałem że na tyle Seko otrzymuje gwarancję na blachy. Ale jak pisali też inni użytkownicy kotły Seko pracują 10+ lat. Haczyk rzeczywiście jest, jednak bym się tym nie przejmował.

O kominach do temp. spalin z jaką pracuje Maxx LE poszukaj info w sieci, trochę bezcelowe jest przepisywanie łatwo dostępnych poradników.

Jeśli realnie chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania trzeba przeprowadzić termomodernizację budynku, wymienić okna etc. Nawet najlepszy nowoczesny kocioł będzie spalał dużo, jeśli budynek nie jest energetycznie zmodernizowany.

Przepraszam kolegów za ten banalny wywód, chciałem jedynie nieco pomóc koledze om378.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knedel. Myślę, że żadna uwaga nie jest banalna w procesie zmniejszania zużycia opału - ekologia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.  Poczytałbym o tym skamp pv 12 kw , ale nic nigdzie o tym wzmianki w necie  , jest tylko  o skamp pv 20 kw . za duży dla mnie .Mam do ogrzania pół bliźniaka   90 m z kaloryferami  + 35 m poddasze otwarte - bez kaloryferów  . Poproszę o linka w tym temacie .Coś o tej 12 - tce PV  , bo o 12 Skam p premium to już czytałem . Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do SEKO. Dzisiaj zerwało mi 3-ci raz zawleczkę od odpopielania. Czy to normalne, czy reklamować ? Od przywiezienia kotła mam wrażenie, że ślimak od odpopielania trze o obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zadzwonić po serwis, bo mogło zostać coś niedopasowane na produkcji, a raczej nie do Ciebie należą poprawki po fabryce. Wprawdzie mam obrotową retortę Pancerpola, ale pierwsza zerwana zawleczka była po roku od odpalenia kotła. Swoją sytuację opiszę kiedyś dokładniej jak zbiorę całość informacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na placu boju na ta chwilę zostaje seko maxx le 14 kw  i skamp pv 12 kw. głównie ze względu na rozmiar i moc do moich metrów . Czekam na możliwość dofinansowania , ale tak jak już pisałem wcześniej na tą chwilę mówi się tylko o kotłach na gaz albo biomasę - pelet . ( przynajmniej w naszej gminie i to też tylko się mówi , a nic w tym temacie  )

Co robić ?? Może przeczekać jeszcze następny sezon ? Może będzie coś fajniejszego ,lepszego , konstrukcyjnie i finansowo ?

Ps. Jeśli to zapytanie nie w temacie to przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w porządku, po prostu sądzę iż część posiadaczy kotłów na węgiel użytkuje je z kilku względów:
- nie ma dostępu do gazociągu, a grzanie propan-butanem jest znacznie droższe
- obecnie i w przewidywalnej przyszłości (np. 5 lat) grzanie węglem będzie 20-40% tańsze niż pelletami
- pompy ciepła wciąż są drogą inwestycją, i często wymagają stosowania ogrzewania podłogowego, więc jeśli takiego nie mamy koszt całości jest również wysoki.

Jakby nie patrzeć kotły podajnikowe na groszek węglowy będą bardziej brudzące w kotłowni od pelletów - to po postu wynika ze specyfiki paliwa. Pragnąc ograniczyć tę uciążliwość Seko wprowadziło automatyczne czyszczenie wymiennika i odpopielanie. Kocioł jest na rynku od niedawna i nikt Ci nie zagwarantuje, że dokładnie takie rozwiązania mechaniczne się sprawdzą, będą trwałe, bezawaryjne itd. Jak z innymi rzeczami - im coś jest bardziej rozbudowane tym potencjalnie większe ryzyko awarii. Jeśli jesteś tego świadomym - wybierz taki kocioł. Jeśli wolisz sprawdzone prostsze rozwiązania i mieć większą pewność, że pewnej styczniowej nocy nie zablokuje Ci się ślimak zabierający popiół - co kilka dni czyść kocioł ręcznie, wdychaj pyły z popiołów i zwiększ ryzyko zachorowania na raka krtani czy płuc. Może moje porównania są trochę przesadzone, nie wiem czy ktokolwiek zbadał zwiększenie ryzyka zapadalności na nowotwory wśród palaczy, ale ja wolałbym zacięty czyszczak w płomieniówce niż rurkę tracheotomijną w krtani.

Nie znam się na wszystkim, chcesz wiedzieć więcej czytaj internety.
Takoż nie jestem prorokiem i nie mam pojęcia, jakie wynalazki przygotują nam konstruktorzy. Pamiętaj, że obecne stalowe kotły na węgiel popracują średnio 10, góra 15 lat. Trochę trwalsze, ale droższe są żeliwne, ale też nie są wieczne. To nie inwestycja na całe życie ;) Jeśli nie musisz już kupować/wymieniać kotła obserwuj rynek, pojawiają się nowe modele i są modernizowane obecne, branża rozwija się dość dynamicznie. Jakkolwiek rewolucji tu nie przewiduję, raczej ewolucję. Pozdrawiam serdecznie :)

Edytowane przez knedel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem od paru dni uzytkownikiem seko maxx le 17kw.

Tyle tytulem wstepu. Pytania sie pojawia. Hehe. Bo narazie zreje duzo wegla hehe.

Jackw64 rowniez jestem kuj-pom, jakie okolice ?

Edytowane przez Olgierdowyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pamiętaj, że obecne stalowe kotły na węgiel popracują średnio 10, góra 15 lat. Trochę trwalsze, ale droższe są żeliwne, ale też nie są wieczne. To nie inwestycja na całe życie ;) Jeśli nie musisz już kupować/wymieniać kotła obserwuj rynek, pojawiają się nowe modele i są modernizowane obecne, branża rozwija się dość dynamicznie. Jakkolwiek rewolucji tu nie przewiduję, raczej ewolucję. Pozdrawiam serdecznie :)

 

Średnia jest wyciągana z kiepskich marketowców i bardzo dobrych konstrukcji, które nadal działają np. pierwsze kotły Skam z podajnikiem montowane w 2000 roku nadal działają więc trudno określić ich żywotność a rozcieknięte marketowce tuż po gwarancji spotykam coraz częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.