Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Dobraniem Mocy Kotła!


Colinn211

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam dom bliźniak z lat 90 powierzchnia domu to około 240 metrów ale ogrzewane są tylko parter i piętro więc około 150m, nowe okna izolacji brak. Powinienem dobrać moc kotła do powierzchni całkowitej czy tylko ogrzewane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz chciał zaadaptować resztę w najbliższym czasie to dobrać na całość, jeśli nie to do tego co chcesz ogrzewać czyli tych 150m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest niedocieplony i mam stare rury wraz z wielkimi grzejniki w których jest bardzo dużo wody więc myślałem o defro 25 kw? z podajnikiem na ekogroszek, wcześniej miałem pięć mialowy takiej samej mocy i zamykane się w 4.5 t na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grube rury nie mają tu nic do rzeczy, ważne są straty ciepła jakie generuje budynek które to trzeba pokryć.

Jeśli spalałeś 4,5 tony na rok, licząc 6 miesięcy grzania daje to 750kg węgla spalone miesięcznie, podzielone przez 30 dni daje to spalanie około 25kg/dobę.

Zatem pytam do czego jest Ci potrzebny kocioł 25kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grube rury nie mają tu nic do rzeczy, ważne są straty ciepła jakie generuje budynek które to trzeba pokryć.

Jeśli spalałeś 4,5 tony na rok, licząc 6 miesięcy grzania daje to 750kg węgla spalone miesięcznie, podzielone przez 30 dni daje to spalanie około 25kg/dobę.

Zatem pytam do czego jest Ci potrzebny kocioł 25kW ?

Te twoje dobowe obliczenia to sobie wsadz......

Wyliczyłeś średnią dzienną dla całego sezonu  i to się ma ni jak

W grudniu może to być 75kg  a w kwietniu 5kg

I kto pali przez 6 m-cy ręka do góry bo ja przez prawie 8

Ciekaw jestem czy w miesiącach ciepłych rozpalacie  i gasicie czy jedziecie w podtrzymaniu a tu trzeba wungla bo na powietrze nie pojedzie

Poza tym 4.5 T miału na ten zimny klocek  to wynik rewelacja aż się wierzyć nie chce może w B) tym cwu jest jeszcze

Tu trzeba policzyć dla naj zimniejszych miesięcy w roku daj my na to ;

grudzień styczeń luty a i tu może być duża rozbieżność

Ja bym dla tych miesięcy przyjoł z 1,2T co daje ; 40kg na dobę

Widzisz różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że średnie, tyle że nie wierzę w 5kg w takim domu i jak sam twierdzisz że można grzać i grzeje się dłużej niż te przykładowe 6 miesięcy, czyli jeśli będzie to 7 czy 8 miesięcy to ta średnia jeszcze spadnie.

Już jeden kocioł teoretycznie mocniejszy wymieniłem na słabszy, zawsze mogę wymienić słabszy na mocniejszy :) jeśli by się okazało że się mylę ale się nie mylę :)

Odpowiadam za swoje czyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy który będzie mi instalowal piec posiada dokładnie taki sam o takiej samej mocy i ogrzewa podobny metraż(również 150 m w niedocieplony domu) i spała mu 3 tony na sezon. To chyba dobry wynik jak ma przewymiarowany piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wierzysz w to że 3 T miału  ci starczą  i jeszcze na cwu?

Lubisz zimno w domku?

Ja mam podobnie i mi 3T słabego miału starcza .ale

mój dom ma mury na 0,5m i od 15 do 17 cm styropianu :rolleyes:

i Afryki ni ma 21Cdo23C ustawiam

Zyczę ci aby twoje marzenia się spełniły :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci powiem że 4 a nawet może i 5T łyknie jak nic chcąc mieć ciepełko i cwu

Moc to sobie zrobisz na palniku a kociołek niech sobie będzie trochę większy bo;

1 Jak przyjdą mrozy

2 powiększysz metraż

3 dostaniesz lipny ekogroszek

4 może ci pojedzie na miale cena duzo mniejsza

5 Eko grochy są coraz gorszej jakości :wacko:

A myślałeś o wymianie starych grzejników [żeliwne masz?]

A ile KW miałeś na starym paliłeś na okrągło ? było ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką jak Ci napisałem.

Nawet jeśli musiałbyś spalić te 40kg/ dobę jak źle wróży Ci kolega kociołsam to żadne spalanie na kocioł 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz chciał zaadaptować resztę w najbliższym czasie to dobrać na całość, jeśli nie to do tego co chcesz ogrzewać czyli tych 150m

Tutaj Ci odpowiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieplowlasciwe to tylko kalkulator, coś źle podstawisz i kiszka.

Jest kilka przykładów na FM jakie wyszły różnice przy wyliczeniu z tego kalkulatora a po OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.