Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Metalbet Ekogroszek Sterownik Multifun Control System


metalbet

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

 

W moim przypadku wybór kotła był dość szybki, w momencie gdy musiałem wymienić poprzedni kocioł od zera zapoznawałem się z technologią kotłów podajnikowych. Po poprzednim śmieciuchu szukałem kotła którego stosunkowo łatwo się czyści, mam niską kotłownię (1,78m) stąd pionowy wymiennik mnie zniechęcał. Sterownik Multifun zaproponował sprzedawca kotła, chwała mu za to :)

 

Kocioł posiada dość nietypowy wymiennik, dorobiłem czyszczak do czyszczenia poziomych rur i zgarniania sadzy z górnej półki oraz przykręciłem osłonięte blachą płyty wermikulitowe 30 mm do środkowych i górnych drzwiczek.

post-65617-0-79272500-1493410068_thumb.jpg

post-65617-0-45612600-1493410066_thumb.jpg

Wymiary tego z lewej 195x23mm, z jednej strony ścięte krawędzie.

Średnica rur fi 45mm.

Grubość drutu 6mm.

Całkowita długość moich czyszczaków 71cm.

 

Moja obecna instalacja:

Zawór 3D bez siłownika założony na zasilaniu za pompą. CWU wpięte w obieg CO, na kaloryferach głowice termostatyczne cieczowe analogowe. Schemat:

post-65617-0-87786100-1493410112_thumb.jpg

 

Groszek prawdopodobnie Mysłowice-Wesoła typ 32, 28,5 MJ/kg, popiół 3-5,5%, siarka 0,2-0,5%.

 

Zgodnie z danymi otrzymanymi od producenta palnika w obrotowej retorcie Pancerpol DUO 25kW wydajność podajnika to 8,4kg/h, czyli 0,14kg/min.

 

PID

Po włączeniu PID zauważyłem za krótki czas podawania i/lub za długi czas przerwy - zapadało się złoże w palniku.

Korekta nadmuchu 0%.

Zwiększyłem procentowo podawanie, również maksymalnie - do +50%, jednak początkowo nie zauważyłem w ogóle zmian - nadal podawało 4s i 40s przerwy (zmierzyłem stoperem) i złoże schodziło do kolana, a kocioł nie

osiągał zadanej temperatury.

 

Późnej niby sytuacja się poprawiła, kocioł trzymał temp. zadaną, ale po 4h palenia na PIDzie temp. podajnika wzrosła do aż 56* - wyłączyłem PID, ręcznie uruchomiłem podajnik by wypchnąć węgiel.

 

W trybie PID Turbo kocioł osiągnął zadaną temp. i złoże nie zapadało się, ale temp. podajnika wzrosła do 46*, podczas gdy bez PID nawet na bardzo niskiej mocy nie przekracza 36*. W zasobniku pojawił się dym - wyłączyłem PID.

 

Powyższe problemy mogą wynikać z faktu, że PID testowałem dopiero gdy na zewnątrz było cieplej i kocioł pracował na niskich mocach. Do tematu zapewne wrócę w przyszłym sezonie grzewczym.

 

Stanowisko Recalartu (cytowanie pośrednie):

 

PID Multifuna został skalibrowany dla palników firmy Pancerpol. Dokonała tego firma SAS.

Algorytm współpracuje również z nadmuchem RV13AR z hallotronem oraz czujnikiem żaru.

W kotłach SAS sterownik Multifun jest w standardzie, u 'pozostałych producentów' u których go znajdziemy sterownik występuje jako opcja premium. Mimo że wciąż taka możliwość istnieje to poza SASem większość firm nie dostarczyła Recalartowi parametrów pracy kotłów.

 

Znać 'pozostali producenci' nie bardzo są zainteresowani taką optymalizacją. Może to wynikać z niewielkiej sprzedaży tego sterownika z ich kotłami (w porównaniu z SASem).

 

Z wiedzy pracownika Recalartu wynika, że "wtajemniczonych" użytkowników kotłów 'pozostałych producentów' chyba nie ma. Większości z tych, z którymi rozmawiał telefonicznie ciężko jest uporać się z podstawowymi nastawami i konfiguracją regulatora. Sami 'pozostali producenci' miewają z tym problemy. 'Pozostali producenci' to firmy poza SASem, którzy oferują sterownik Multifun z kotłami.

 

Recalart nie gwarantuje poprawnego działania PID w przypadku wymiany wentylatora np. na RV13AR oraz założenia czujnika żaru (w Recalarcie kompletny czujnik ok. 200 zł).

 

Podsumowując - by maksymalnie wykorzystać możliwości sterownika Multifun optymalnym rozwiązaniem jest wybór kotła SAS. W przypadku 'pozostałych producentów' nie ma pewności, że PID Multifuna będzie działał poprawnie.

 

Ogólne spostrzeżenia dotyczące sterownika Multifun i serwisu https://e-multifun.pl będę umieszczał w tym temacie, chyba że dotyczą konkretnie tego kotła.

 

Kolejnym moim wyborem byłby z pewnością kocioł z automatycznym czyszczeniem wymiennika i popielnika. Obecnie przynajmniej w teorii ten wymóg spełnia Seko Maxx LE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jeśli ktoś jest zainteresowany zmianą softu polecam zajrzeć na ten wątek. W tym poście i kolejnych opisuję migrację na soft pisany pod SASa. Dla mnie jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.